Skocz do zawartości

Kiełbasa Chłopska wg "jacekw21"


jacekw21

Rekomendowane odpowiedzi

post-72431-0-01205400-1543829176_thumb.jpgpost-72431-0-73966000-1543829181_thumb.jpgpost-72431-0-04651100-1543829188_thumb.jpg

SUROWIEC

-łopatka 8 kg

-podgardle bez skóry z przyrostem mięsnym 2 kg


PRZYPRAWY I MATERIAŁY POMOCNICZE

-peklosól do łopatki 18-19 g/kg

-sól nie jodowana do podgardla 18-19 g/kg

-pieprz czarny mielony drobno 3 g/kg

-czosnek dobrej jakości wyciśnięty przez praskę 8 g/kg

-gorczyca ziarno 5 g/kg

-majeranek 0,5 g/kg

- jelita wieprzowe od 28 do 32+


WYKONANIE

Łopatkę kroimy jak leci bez klasyfikacji mięsa na grubość od 0,5 cm do 2 cm kroimy w paski i kostkę. Wykrawamy tylko jeżeli są jakiś grube twarde ścięgna i błony. Podgardle w paski około 2 x 4 cm. Wszystko peklujemy i solimy  48 godzin. Przechowujemy w lodówce 4-6 stopni. Po tym czasie podgardle mielimy na sitku fi 10 mm i dodajemy do łopatki.U mnie mielenie na maszynce nr.8. Teraz dodajemy wodę 300 mil i stopniowo wszystkie przyprawy. Wyrabiamy do kleistości i odstawiamy na 12 godziny do lodówki.Teraz po tym czasie dodajemy jeszcze 100 mil wody i ponownie wyrabiamy. Napełniamy jelita ściśle i odkładamy na kije do osadzenia 2-3 godz.w przewiewnym pomieszczeniu.U mnie odbywało się to pod wentylatorem.

 

OSUSZANIE 

W wędzarni przy dużym ruchu powietrza bez dymu na samym żarze, do momentu aż powierzchnia jelit będzie całkowicie sucha i ciepła.

 

WĘDZENIE 

3-4 godziny w temperaturze 55-65 stopni i następnie podpiekanie w 80-95 do momentu gdy kiełbasa w środku będzie miała 70-72 stopnie. Lub zamiast podpiekania można zastosować parzenie woda 75-80 i parzymy do momenty osiągnięcia w środku kiełbasy 70 stopni.

Zostawiamy do ostygnięcia następnie chowamy do lodówki.

Kiełbaskę polecam jest bardzo smaczna i wyrazista w smaku.

 

SMACZNEGO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Łopatkę kroimy jak leci bez klasyfikacji mięsa

To widać nawet na zdjęciu. Dlatego uczono mnie tu, że nie robimy kiełbasy z łopatki jak leci. Lepsza chłopska z karkówki i boczku. 

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Łopatkę kroimy jak leci bez klasyfikacji mięsa

 

To widać nawet na zdjęciu. Dlatego uczono mnie tu, że nie robimy kiełbasy z łopatki jak leci. Lepsza chłopska z karkówki i boczku.

Miało być po chłopsku więc zrobiłem :)ale zapewniam żadnych żyłek ściengien nie czuć podczas jedzenia ,jak coś się trafia podczas takiego krojenia ,sporego grubego i twardego to wyciołem ale miałem ładny kawałeczek łopatki .Kiełbaska jest naprawdę smaczna dla mnie osobiście jedna z lepszych w smaku jaką zrobiłem .Mam gorsze
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiełbasa wygląda ładnie :thumbsup:

Jacku podajesz podgardle z "przerostem mięsnym"  ale do tego piszesz , żeby do podgardla dać sól. Twój to przepis , ale ja bym dał peklosól do wszystkiego (z przyczyn wiadomych)  :) 

Ja się roboty nie boję, tylko ludzi mi dajcie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiełbasa wygląda ładnie :thumbsup:

Jacku podajesz podgardle z "przerostem mięsnym"  ale do tego piszesz , żeby do podgardla dać sól. Twój to przepis , ale ja bym dał peklosól do wszystkiego (z przyczyn wiadomych)  :)

 

Wiem co masz na myśli . Więc zrobię to inaczej następnym razem podgardle poddam klasyfikacji .I będą wszyscy zadowoleni :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego uczono mnie tu, że nie robimy kiełbasy z łopatki jak leci. Lepsza chłopska z karkówki i boczku.

I tutaj widać, że są inne sposoby robienia kiełbasy chłopskiej, jest ich po prostu tyle ilu wykonawców. ą tak na marginesie nie widziałem podczas uboju gospodarczego a co za tym idzie wyrabiania kiełbasy dla siebie robionej z boczku i karczku, raczej byłą to łopatka i tak zwana pucówa no i tłuste. Jadłem taką i nic mi między zębami nie latało. Takie mam zdanie w temacie a może miałem rzadsze zęby bo, że mam to pewne :rolleyes: Nie ma najmojszej jedynej prawdy w przypadku wyrobów wszak to kombinacja smaków składników i nie tylko :D

Edytowane przez Baca

Pozdrawiam Zbigniew  :thumbsup:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież kolega który zamieścił tutaj przepis wyraźnie pisał, że jeżeli są jakieś grube twarde ścięgna i błony to je wykrawamy. Mi się przepis podoba i dzisiaj zrobię tą kiełbaskę w ilości 3 kg. Jaki będzie efekt i czy mi smakuje wrzucę na forum. Jeszcze raz dziękuję koledze za przepis. Mnie dawniej też by rodzina zjadła gdybym przy świniobiciu powiedział, że chcę karkówkę czy boczek wrzucić do kiełbasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja sobie pyknę te Kiełbaskę na święta i to wielości hurtowej a co. Z przypraw wynika że musi być dobra a roboty nie wiele, i choć czytając opis ( jak leci) wiadomo że okostnej czy błon nie dodam i każdy kto robi kiełbasę też nie doda bo odruch ludzki będzie miał bo z tyłu głowy rozsądek mówi ROBISZ DLA SIEBIE

 

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Przyprawą potrawy jest głód. " CYCERON"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to nie rozumiem bo jak ktoś podaje recepturę , w której jest 50/50 peklosól/sól , to jest zły i niezgodny ze sztuką masarską przykład dla " młodych " , a jak nie stosuje klasyfikacji to jest dobrze bo to przepis autorski . Zdecydujmy się na coś , albo przestańmy zwracać uwagę na poprawność i kopiujmy farmazony jakich pełno w sieci .

 

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

a jak nie stosuje klasyfikacji to jest dobrze bo to przepis autorski

 

 

Gdzie jest napisane że nie można zrobić dobrej wiejskiej kiełbasy z tzw połcia . Można zrobić również i z samej łopatki i nie będzie wcale twarda i pałowata :D  .  Każdy ma prawo to zrobić i samemu wyciągnąć wnioski i podjąć decyzję czy kolejny raz takową zrobi .  Przecież o smakach i gustach nie dyskutujemy . :)

Niech pożywienie będzie naszym lekarstwem .



Konserwanty zabijają powoli !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje 3 grosze robienie kiełbasy bez klasyfikacji nie jest żadną herezją byleby zachowany był tzw reżim bhp a według mnie pekla 50/50 to nie to samo i tak się robić nie powinno tym bardziej ze do końca nie znamy pochodzenia mięsa warunków przechowywania.M am swoje lata i proszę mi wierzyć nie w jednym świniobiciu udział brałem i jak były robione wyroby tzn mam na myśli warunki to co poniektórym nawet się nie śni a wyroby wychodziły prima sort, i broń boże nie namawiam do nieprzestrzegania procesów a nawet powiedziałbym,że należy je przestrzegać. Tylko pytanie czy autorki przepis naszego kolegi urąga tym zasadom myślę, że nie więc???o co w tym wszystkim  ;) więc nie dajmy się zwariować.Ten przepis wnosi coś nowego w świecie gdzie na schab należy mówić polędwica wbrew wszystkim bo konia z rzędem temu kto poprosi w sklepie o kawałek polędwicy to mu podadzą schab.

Pozdrawiam Zbigniew  :thumbsup:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Posprzątane

Przepraszam że dzięki mnie masz tyle roboty :) Ale patrze towarzystwo się rozruszało trochę :D  a to cisza zazwyczaj a głośno się zawsze robi jak ktoś zapoda przepis nie po czyjejś myśli i wtedy są wyrzut . A ja skorzystam Maxell z Twojej rady i będę dalej zapodawał swoje kontrowersyjne przepisy. :thumbsup: Oczywiście tych zaczepek do głowy nie biorę bo wiem co robię i jakiej jest jakości i jak smakuje. No i po drugie wiem o co chodzi tym osobom i czemu tak robią.Kilka osób zwierzyło mi się o tych co zawsze najgłośniej się udzielają ;)  Pozdrawiam serdecznie  


[Dodano: 17 gru 2018 - 21:00]

 

 

prosty jak budowa cepa

Większość moich autorskich przepisów jest prosta a co proste zazwyczaj jest najlepsze. To zostało już nie raz udowodnione .Jeszcze jedną kiełbaskę polecam Małopolsko-podlaska niektórzy mówią na nią pijacka :D ale jeszcze jej nie zapodawałem niedługo wrzucę przepis też jest bardzo prosta i smak bomba .A na dodatek taka ciekawostka na zlocie WB zrobiona przez moją znajomą zdobyła pierwsze miejsce to chyba o czymś świadczy  :D Pozdrawiam serdecznie i daj znać jak wyszła kiełbaska  :thumbsup:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy następny wpis nie wnoszący niczego do tematu, będzie ostro karany. Proszę o spokój trzeci i ostatni raz. I zapewniam, że nie będzie to już ostrzeżenie. 

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem tą kiełbaskę, trzymałem się ściśle przepisu z małym wyjątkiem. Do podgardla użyłem soli peklującej i zapeklowane mięso trzymałem przez 72 godziny w lodówce ponieważ wyskoczył mi niespodziewany wyjazd. Kiełbaska mi bardzo smakuje, lubię akurat te przyprawy które są w przepisie. Do minusów to zauważyłem, że trzeba ją mocno upychac w jelita i podczas podpiekania robi się taki płynny tłuszczyk, trzeba bardzo uważać, by przy wyjmowaniu nie pękło, a rano po ochłodzeniu w niektórych miejscach robi się taka pomarszczona skórka. Poza tym nie udało mi się tej kiełbaski uwędzić to mocnego koloru, uwędziłem do pewnego pułapu i dalej się nie dało.

 

post-88440-0-18653200-1545559058_thumb.jpgpost-88440-0-43290100-1545559081_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

nie udało mi się tej kiełbaski uwędzić to mocnego koloru, uwędziłem do pewnego pułapu i dalej się nie dało.
Zawsze się da , np. dowędzisz dnia następnego :D  ;)  aaaale nie ma potrzeby - te są uwędzone jak należy  :thumbsup: 

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również nie klasyfikuję mięs. Robiłem to kiedyś ale póżniej z lenistwa zaniechałem a efekty były naprawdę dobre. 

Raz zrobiłem na szybko kiełbasę z samej łopatki. Odciąłem tylko błony i resztę wrzuciłem na siatkę 8'. Efekt przerósł moje oczekiwania. Kiełbasa była smaczna i ścisła. 

Ponadto nie dodaję wołowiny do kiełbas gdyż nie pasuje mi smak. Wolę 100% kiełbasy wieprzowe. 

No cóż każdy jest inny i ma inne gusta. Jeden woli blondynki drugi brunetki :) Różnorodność jest esencją tej pasji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Robiłem to kiedyś ale póżniej z lenistwa zaniechałem

 

Różnorodność jest esencją tej pasji
Z lenistwa to się nawet nie kroi łopatki - do dużego wilka wchodzi cała :facepalm: Ale jak się nauczyłem klasyfikacji to przy krojeniu niechcący nawet klasyfikuję  :D i Świąteczne Ci radzę to samo  :thumbsup: I jeszcze z lenistwa to idziesz do sklepu i kupujesz  :facepalm: a jak robisz sam - to nie jest tak źle ;) 

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.