Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Kiełbasa Chłopska wg "jacekw21"

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
34 odpowiedzi w tym temacie

#1 jacekw21

jacekw21

Entuzjasta forum

• **VIP**
  • 746 postów

Napisano 03 gru 2018 - 10:27

Załączony plik  DSC00041.JPG   74,6 KB   79 Ilość pobrańZałączony plik  DSC00006.JPG   96,65 KB   73 Ilość pobrańZałączony plik  DSC00042.JPG   71 KB   75 Ilość pobrań

SUROWIEC

-łopatka 8 kg

-podgardle bez skóry z przyrostem mięsnym 2 kg

PRZYPRAWY I MATERIAŁY POMOCNICZE

-peklosól do łopatki 18-19 g/kg

-sól nie jodowana do podgardla 18-19 g/kg

-pieprz czarny mielony drobno 3 g/kg

-czosnek dobrej jakości wyciśnięty przez praskę 8 g/kg

-gorczyca ziarno 5 g/kg

-majeranek 0,5 g/kg

- jelita wieprzowe od 28 do 32+

WYKONANIE

Łopatkę kroimy jak leci bez klasyfikacji mięsa na grubość od 0,5 cm do 2 cm kroimy w paski i kostkę. Wykrawamy tylko jeżeli są jakiś grube twarde ścięgna i błony. Podgardle w paski około 2 x 4 cm. Wszystko peklujemy i solimy  48 godzin. Przechowujemy w lodówce 4-6 stopni. Po tym czasie podgardle mielimy na sitku fi 10 mm i dodajemy do łopatki.U mnie mielenie na maszynce nr.8. Teraz dodajemy wodę 300 mil i stopniowo wszystkie przyprawy. Wyrabiamy do kleistości i odstawiamy na 12 godziny do lodówki.Teraz po tym czasie dodajemy jeszcze 100 mil wody i ponownie wyrabiamy. Napełniamy jelita ściśle i odkładamy na kije do osadzenia 2-3 godz.w przewiewnym pomieszczeniu.U mnie odbywało się to pod wentylatorem.

OSUSZANIE 

W wędzarni przy dużym ruchu powietrza bez dymu na samym żarze, do momentu aż powierzchnia jelit będzie całkowicie sucha i ciepła.

WĘDZENIE 

3-4 godziny w temperaturze 55-65 stopni i następnie podpiekanie w 80-95 do momentu gdy kiełbasa w środku będzie miała 70-72 stopnie. Lub zamiast podpiekania można zastosować parzenie woda 75-80 i parzymy do momenty osiągnięcia w środku kiełbasy 70 stopni.

Zostawiamy do ostygnięcia następnie chowamy do lodówki.

Kiełbaskę polecam jest bardzo smaczna i wyrazista w smaku.

SMACZNEGO

#2 paweljack

paweljack

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 6167 postów

Napisano 09 gru 2018 - 10:42

Łopatkę kroimy jak leci bez klasyfikacji mięsa

To widać nawet na zdjęciu. Dlatego uczono mnie tu, że nie robimy kiełbasy z łopatki jak leci. Lepsza chłopska z karkówki i boczku. 

#3 jacekw21

jacekw21

Entuzjasta forum

• **VIP**
  • 746 postów

Napisano 09 gru 2018 - 12:24

Łopatkę kroimy jak leci bez klasyfikacji mięsa

To widać nawet na zdjęciu. Dlatego uczono mnie tu, że nie robimy kiełbasy z łopatki jak leci. Lepsza chłopska z karkówki i boczku.
Miało być po chłopsku więc zrobiłem :)ale zapewniam żadnych żyłek ściengien nie czuć podczas jedzenia ,jak coś się trafia podczas takiego krojenia ,sporego grubego i twardego to wyciołem ale miałem ładny kawałeczek łopatki .Kiełbaska jest naprawdę smaczna dla mnie osobiście jedna z lepszych w smaku jaką zrobiłem .Mam gorsze

#4 binio1111

binio1111

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 3406 postów
  • MiejscowośćOzorków

Napisano 09 gru 2018 - 12:45

Kiełbasa wygląda ładnie :thumbsup:

Jacku podajesz podgardle z "przerostem mięsnym"  ale do tego piszesz , żeby do podgardla dać sól. Twój to przepis , ale ja bym dał peklosól do wszystkiego (z przyczyn wiadomych)  :) 

#5 jacekw21

jacekw21

Entuzjasta forum

• **VIP**
  • 746 postów

Napisano 09 gru 2018 - 12:51

Kiełbasa wygląda ładnie :thumbsup:
Jacku podajesz podgardle z "przerostem mięsnym"  ale do tego piszesz , żeby do podgardla dać sól. Twój to przepis , ale ja bym dał peklosól do wszystkiego (z przyczyn wiadomych)  :)

Wiem co masz na myśli . Więc zrobię to inaczej następnym razem podgardle poddam klasyfikacji .I będą wszyscy zadowoleni :)

#6 Dafman

Dafman

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 84 postów
  • MiejscowośćTrójmiasto

Napisano 16 gru 2018 - 15:08

Kiełbasa wygląda bardzo ładnie, Lubię taką "grubszą" w środku a ta na taką wygląda, a chwilę szukam już jakiegoś ciekawego przepisu na mało rozdrobnioną w środku. Bardzo chętnie wypróbuję Twój przepis. Pozdrawiam.

#7 jacekw21

jacekw21

Entuzjasta forum

• **VIP**
  • 746 postów

Napisano 16 gru 2018 - 18:25

Bardzo chętnie wypróbuję Twój przepis.
Daj znać jak czy smakowała ?ja też wolę take jak coś jest do ugryzienia w środku . Bo całość mielona to nie moja bajka ale i takie robię .Pozdrawiam 

#8 Baca

Baca

Weteran

• Użytkownicy
  • 1963 postów
  • MiejscowośćWałbrzych

Napisano 16 gru 2018 - 21:00

Dlatego uczono mnie tu, że nie robimy kiełbasy z łopatki jak leci. Lepsza chłopska z karkówki i boczku.

I tutaj widać, że są inne sposoby robienia kiełbasy chłopskiej, jest ich po prostu tyle ilu wykonawców. ą tak na marginesie nie widziałem podczas uboju gospodarczego a co za tym idzie wyrabiania kiełbasy dla siebie robionej z boczku i karczku, raczej byłą to łopatka i tak zwana pucówa no i tłuste. Jadłem taką i nic mi między zębami nie latało. Takie mam zdanie w temacie a może miałem rzadsze zęby bo, że mam to pewne :rolleyes: Nie ma najmojszej jedynej prawdy w przypadku wyrobów wszak to kombinacja smaków składników i nie tylko :D

Użytkownik Baca edytował ten post 16 gru 2018 - 21:01

#9 andrzej k

andrzej k

Uzależniony od forum

• ***SUPER VIP***
  • 13077 postów
  • MiejscowośćPobiedziska

Napisano 16 gru 2018 - 21:05

wyrabiania kiełbasy dla siebie robionej z boczku i karczku,

Ja też nie widziałem  i nikt ny się na to nie zgodził z domowników . 

#10 Dafman

Dafman

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 84 postów
  • MiejscowośćTrójmiasto

Napisano 17 gru 2018 - 12:12

Przecież kolega który zamieścił tutaj przepis wyraźnie pisał, że jeżeli są jakieś grube twarde ścięgna i błony to je wykrawamy. Mi się przepis podoba i dzisiaj zrobię tą kiełbaskę w ilości 3 kg. Jaki będzie efekt i czy mi smakuje wrzucę na forum. Jeszcze raz dziękuję koledze za przepis. Mnie dawniej też by rodzina zjadła gdybym przy świniobiciu powiedział, że chcę karkówkę czy boczek wrzucić do kiełbasy.

#11 grehor1

grehor1

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 268 postów
  • MiejscowośćWrocław-Oleśnica-Bystre

Napisano 17 gru 2018 - 14:45

A ja sobie pyknę te Kiełbaskę na święta i to wielości hurtowej a co. Z przypraw wynika że musi być dobra a roboty nie wiele, i choć czytając opis ( jak leci) wiadomo że okostnej czy błon nie dodam i każdy kto robi kiełbasę też nie doda bo odruch ludzki będzie miał bo z tyłu głowy rozsądek mówi ROBISZ DLA SIEBIE

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka

#12 waldek55

waldek55

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 427 postów
  • MiejscowośćKraków

Napisano 17 gru 2018 - 16:50

No to nie rozumiem bo jak ktoś podaje recepturę , w której jest 50/50 peklosól/sól , to jest zły i niezgodny ze sztuką masarską przykład dla " młodych " , a jak nie stosuje klasyfikacji to jest dobrze bo to przepis autorski . Zdecydujmy się na coś , albo przestańmy zwracać uwagę na poprawność i kopiujmy farmazony jakich pełno w sieci .

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

#13 Wirus

Wirus

Weteran

• **VIP-Organizator**
  • 2627 postów
  • MiejscowośćWielkopolska

Napisano 17 gru 2018 - 17:02

W  tym  przykładzie  jednak  jest zasadnicza różnica - w przypadku stosowania  peklosoli  chodzi o bezpieczeństwo zdrowotne żywności.

#14 andrzej k

andrzej k

Uzależniony od forum

• ***SUPER VIP***
  • 13077 postów
  • MiejscowośćPobiedziska

Napisano 17 gru 2018 - 17:05

a jak nie stosuje klasyfikacji to jest dobrze bo to przepis autorski

Gdzie jest napisane że nie można zrobić dobrej wiejskiej kiełbasy z tzw połcia . Można zrobić również i z samej łopatki i nie będzie wcale twarda i pałowata :D  .  Każdy ma prawo to zrobić i samemu wyciągnąć wnioski i podjąć decyzję czy kolejny raz takową zrobi .  Przecież o smakach i gustach nie dyskutujemy . :)

#15 Baca

Baca

Weteran

• Użytkownicy
  • 1963 postów
  • MiejscowośćWałbrzych

Napisano 17 gru 2018 - 17:25

Moje 3 grosze robienie kiełbasy bez klasyfikacji nie jest żadną herezją byleby zachowany był tzw reżim bhp a według mnie pekla 50/50 to nie to samo i tak się robić nie powinno tym bardziej ze do końca nie znamy pochodzenia mięsa warunków przechowywania.M am swoje lata i proszę mi wierzyć nie w jednym świniobiciu udział brałem i jak były robione wyroby tzn mam na myśli warunki to co poniektórym nawet się nie śni a wyroby wychodziły prima sort, i broń boże nie namawiam do nieprzestrzegania procesów a nawet powiedziałbym,że należy je przestrzegać. Tylko pytanie czy autorki przepis naszego kolegi urąga tym zasadom myślę, że nie więc???o co w tym wszystkim  ;) więc nie dajmy się zwariować.Ten przepis wnosi coś nowego w świecie gdzie na schab należy mówić polędwica wbrew wszystkim bo konia z rzędem temu kto poprosi w sklepie o kawałek polędwicy to mu podadzą schab.

#16 Maxell

Maxell

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 29523 postów
  • MiejscowośćBełchatów

Napisano 17 gru 2018 - 18:16

Posprzątane i radzę już tutaj (jak i w innych tematach forum)  nie śmiecić.

#17 Maxell

Maxell

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 29523 postów
  • MiejscowośćBełchatów

Napisano 17 gru 2018 - 18:34

Arkadiuszu, za zlekceważenie mojej prośby,z przykrością daję Ci ostrzeżenie.

#18 szwagier - ten drugi

szwagier - ten drugi

Początkujący

• Użytkownicy
  • 11 postów
  • MiejscowośćKarkonosze

Napisano 17 gru 2018 - 19:40

dopiero zaczynam przygodę z robieniem kiełbasy a Twój jacekw21 przepis jest "prosty jak budowa cepa "; zapisuję do kajetu i przed Nowym Rokiem wyląduje w beczce obok kiełbasy Dziadka dla początkujących :)

#19 jacekw21

jacekw21

Entuzjasta forum

• **VIP**
  • 746 postów

Napisano 17 gru 2018 - 21:00

Posprzątane

Przepraszam że dzięki mnie masz tyle roboty :) Ale patrze towarzystwo się rozruszało trochę :D  a to cisza zazwyczaj a głośno się zawsze robi jak ktoś zapoda przepis nie po czyjejś myśli i wtedy są wyrzut . A ja skorzystam Maxell z Twojej rady i będę dalej zapodawał swoje kontrowersyjne przepisy. :thumbsup: Oczywiście tych zaczepek do głowy nie biorę bo wiem co robię i jakiej jest jakości i jak smakuje. No i po drugie wiem o co chodzi tym osobom i czemu tak robią.Kilka osób zwierzyło mi się o tych co zawsze najgłośniej się udzielają ;)  Pozdrawiam serdecznie  

[Dodano: 17 gru 2018 - 21:00]

prosty jak budowa cepa

Większość moich autorskich przepisów jest prosta a co proste zazwyczaj jest najlepsze. To zostało już nie raz udowodnione .Jeszcze jedną kiełbaskę polecam Małopolsko-podlaska niektórzy mówią na nią pijacka :D ale jeszcze jej nie zapodawałem niedługo wrzucę przepis też jest bardzo prosta i smak bomba .A na dodatek taka ciekawostka na zlocie WB zrobiona przez moją znajomą zdobyła pierwsze miejsce to chyba o czymś świadczy  :D Pozdrawiam serdecznie i daj znać jak wyszła kiełbaska  :thumbsup:

Sponsor

Sponsor
  • Reklama

#20 Maxell

Maxell

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 29523 postów
  • MiejscowośćBełchatów

Napisano 18 gru 2018 - 16:45

Każdy następny wpis nie wnoszący niczego do tematu, będzie ostro karany. Proszę o spokój trzeci i ostatni raz. I zapewniam, że nie będzie to już ostrzeżenie. 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych