Skocz do zawartości

Pytanko ???


karpik

Rekomendowane odpowiedzi

Możesz skrócić. Moim zdaniem jednak im dłużej tym smaczniejszy wyrób. Jeśli chcesz wędzić krócej to musisz w wyższej temp. ale bez przesady 60 stopni to maksimum. Chyba, że chcesz mieć kiełbaskę pieczoną to w wyższej ale tylko kilka minut bo Ci tłuszcz wypłynie.

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jednak im dłużej tym smaczniejszy wyrób

z takim stwierdzeniem należy uważać, gdyż kolega może przewędzić i może mu smak takiej kiełbasy nie odpowiadać
Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wędzarni piwnicznej miałem problem ze zbyt wysoką temperaturą [ 40 do 90 stopni przy chwili nieuwagi - wys. komina - 7 metrów].

Teraz w wędzarni na poziomie "zero" w pomieszczeniu przetwórczym ciężko osiągnąć 40 stopni.

Żebym jeszcze się stosował do współczynników przy budowie byłoby zapewne lepiej.

 

A ostatnio go znalazłem:

 

x/y<7

 

czyli: stosunek pola przekroju wlotu powietrza paleniska do pola przekroju kanału

[ przewodu doprowadzającego dym z paleniska do wędzarni ]

:grin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

karpik . Nie pamiętam jaką masz wędzarnię ale jedną z metod utrzymania w miarę niskiej temperatury w wędzarni w upalne dni to: wyrzucenie żaru z paleniska po osuszeniu wędlinek i pozostawić tylko taką ilość aby utrzymać proces wędzenia .

 

Pozdrawiam

Niech pożywienie będzie naszym lekarstwem .



Konserwanty zabijają powoli !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

włśnie ostatnia moja kielbaska została przewędzona wręcz upieczona

powód-zbyt wczesne umieszczenie kielbasy w wędzarce(drewniana bardzo szczelna i gorąca) za długo trzymalem ja w wędzarce -totalna porazka chociaz mojej żonie bardzo smakuje.dla mnie to suszona mysliwska mogla by od niej brac lekcję

pozdrawiam lenio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taką radę, praktyczną.

W swojej wędzarni kiełbaskę wędzę 3 godz. w temp. do 45 stopni, ale nie mniej jak 40.

Poniewaz nie parzę kiełbaski po wędzeniu, to po trzech godz. podnoszę temp. do max. 80 stopni na ok. 30 min. W te 30 minut wliczam czas podnoszenia temp. który to u mnie jest stosunkowo krótki.

Kiełbaska wychodzi rewelacyjna, tłuszcz się nie zdązy wytopić i nie marszczy się jak kiełbasa pieczona. Polecam taką metodę wszystkim. Te 30 min. wyliczyłem doświadczalnie. W innych wędzarniach może ten czas ulec wydłużeniu lub skróceniu.

Ale uwaga, żeby pilnować temp. aby kiełbaskę sparzyć a nie upiec. Ja osobiście wolę parzoną od pieczonej w wędzarni.

**********

MirekB

sp5idk@wp.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.