Skocz do zawartości

Dwa paleniska


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie zadymieni bracia i siostry.

Mam pytanie czy spotkaliście się z projektem wędzaka z dwoma paleniskami tzn z paleniskiem pośrednim oraz z kanałem dymnym.

Zastanawia mnie jak rozwiązać moment połączenia kanału dymowego z ujściem dymu z paleniskiem pośrednim.

prezes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że to może nie mieć pozornie sensu -kilka powodów -

-założyłem że nad paleniskiem kanałowym wstawiam blachę żeliwną  którą mam  i na której mam mozliwość grzania wody gotowania  etc podczas normalnego wędzenia

-długo już wędzę przez kanał i jako tako to czuje 

-chcę mieć rownież mozliwość nauki wedzenia z pośrednim paleniskiem bez konieczności budowy kolejnego wędzaka.

-może i mało istotny argument ale podstawa -ok 3m na 1 jest zarazem wylanym murem oporowym skarpy i chciałem jakoś ładnie zagospodarować teren 

-innym drobiazgiem jest to że mam dwa wędzenia w roku (dotychczasowy wedzak zburzyłem) -które są zjzdem całej rodziny i chodzi o to że podczas wedzenia zawsze cość wspolnie pichcimy i chciałbym mieć możliwość zrobienia np gulaszu dla 20 osób i niech ten gar sobie delikatnie bulka cały dzień na tej żeliwnej blaszy 

prezes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że to może nie mieć pozornie sensu -kilka powodów -

-założyłem że nad paleniskiem kanałowym wstawiam blachę żeliwną  którą mam  i na której mam mozliwość grzania wody gotowania  etc podczas normalnego wędzenia

-długo już wędzę przez kanał i jako tako to czuje 

-chcę mieć rownież mozliwość nauki wedzenia z pośrednim paleniskiem bez konieczności budowy kolejnego wędzaka.

-może i mało istotny argument ale podstawa -ok 3m na 1 jest zarazem wylanym murem oporowym skarpy i chciałem jakoś ładnie zagospodarować teren 

-innym drobiazgiem jest to że mam dwa wędzenia w roku (dotychczasowy wedzak zburzyłem) -które są zjzdem całej rodziny i chodzi o to że podczas wedzenia zawsze cość wspolnie pichcimy i chciałbym mieć możliwość zrobienia np gulaszu dla 20 osób i niech ten gar sobie delikatnie bulka cały dzień na tej żeliwnej blaszy

To wybuduj normalną wędzarnie 1x1m z paleniskiem pośrednim + piec do gotowania z żeliwna blacha jak już tak bardzo chcesz takie cuda mieć.

Na pozostałych 2m się spokojnie zmieści. Propozycje są na forum.

Żeby nad paleniskiem kanałowym cokolwiek bulgotało w garnku to będziesz tam musiał żywym ogniem palić. Jak dym/spaliny z takiego żywego ognia

skierujesz na wędliny - nawet przez rurę to nic ciekawego z tego nie wyjdzie. Jedyne co gwarantowane to smoła i trucizna.

 

--

Romii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jest pomysł aby dwa paleniska obok siebie postawić .

Ale dalej mam zamysł aby te dwie metody połączyć.

Myślałem nad wymiennym kolankiem kanału dymowego-takim dołączanym.Zrobionym samemu-na zasadzie dokładanym do wmurowanych muf stalowych.

Nie wiem czy dobrze kombinuje ale właśnie jak będe osuszał wedzarnie przez kanał dymowy żywym ogniem to w zamyśle już ten garniec z wodą zagotuje -z wodą czy pod jakiś gulasz -a potem niech sobie pyrka 6-7 h.


[Dodano: 13 wrz 2019 - 22:53]

A c o do szybrów  to nie wiem czy dobrze rozumie że ujscie dymu miało by być stałe tylko zamykane -ze względu gdzie palimy-i tu dla mnie jest problem bo jak bede palił pod przewodem z kanału dymnego to będe chyba go niszczył i wiele nie wytrzyma

prezes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jest pomysł aby dwa paleniska obok siebie postawić .

Ale dalej mam zamysł aby te dwie metody połączyć.

Myślałem nad wymiennym kolankiem kanału dymowego-takim dołączanym.Zrobionym samemu-na zasadzie dokładanym do wmurowanych muf stalowych.

Nie wiem czy dobrze kombinuje ale właśnie jak będe osuszał wedzarnie przez kanał dymowy żywym ogniem to w zamyśle już ten garniec z wodą zagotuje -z wodą czy pod jakiś gulasz -a potem niech sobie pyrka 6-7 h.

[Dodano: 13 wrz 2019 - 22:53]

A c o do szybrów  to nie wiem czy dobrze rozumie że ujscie dymu miało by być stałe tylko zamykane -ze względu gdzie palimy-i tu dla mnie jest problem bo jak bede palił pod przewodem z kanału dymnego to będe chyba go niszczył i wiele nie wytrzyma

Teoretycznie  jako teoretyk sam sobie kłody powrzucałeś pod nogi. Przepraszam że tak pisże. Ale czasem słowo otrzeźwienia dla wyobraźni sie przyda. Mnie ona też czasem ponosi i muszę sie otrzeźwieć. Jeszcze brakuje pieca rakietowego w jednym ...To jak by dwie spawarki połączyć ze sobą lub dwa samochody i mieć opcję z nich korzystania na raz.  Tylko co do aut nie przewidziałeś że jedno auto ma wyżej koła od drugiego i tak samo tu. Przekombinowane po prostu. Zdaje mi sie ze gdybyś wiedział troszkę co nie co na temta wędzarniczego fechtunku to byś nie pchał sie w projekty pełne teorii i domysłów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy wszyscy wiedzą że coś jest niemozliwe przychodzi ktoś kto tego nie wie i on to robi.....podobno sławny Albert to powiedział -a tak poważnie to wrzuciłem to pytanie z prośbą o sugestie jak ugryźć taki zamysł .Logika podpowiada po cholerę komplikować prosty temat.Ale taki zrodził mi się pomysł i zapytałem wędzrniczą brać czy ma jakieś przemyślenia  jak to ugryć.Gdyby iśc tym tokiem myslenia co szanowny Pan januszfeniks  to bysmy dalej osiołkami wozili towar na targ.Taki zamysł mam  i prosiłem o sugestie jak to rozwiązać .

Wszystkiego dobrego i przepraszam jak uraziłem innych użytkowników.

prezes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wiesz lepiej to po co pytasz. Nikogo nie uraziłes do czasu jak napisałeś o osiołku. Zresztą pytanie zadałeś w kilku tematach. Podzielili koledzy sie i ja też swoimi przemysleniami. Jak wiesz lepiej rób jak uważasz. Działaj nie pytaj, szkoda Twojego czasu na pytania i naszego na odpowiedzi. ???? Edytowane przez Maciekzbrzegu
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby iśc tym tokiem myslenia co szanowny Pan januszfeniks  to bysmy dalej osiołkami wozili towar na targ.Taki zamysł mam  i prosiłem o sugestie jak to rozwiązać .

Wszystkiego dobrego i przepraszam jak uraziłem innych użytkowników.

 

Tutaj Panie prezesie pojechałeś. Janusz to jedna z najbardziej kreatywnych i otwartych osób na tym forum.

--

Romii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz to jedna z najbardziej kreatywnych i otwartych osób na tym forum.

 

 

Ale Prezesem jest się właśnie dla tego że wie się wszystko lepiej albo najlepiej, inaczej do czego komu potrzebny byłby Pan Prezes :D ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prezesmurek, jeśli chcesz koniecznie zrealizować swój projekt, wzoruj się na metodzie działania grillowędzarni tylu lokomotywa SMOKER. Masz gdzie gotować, masz gdzie grillować i masz komorę wędzarniczą. Trzy w jednym. Warte rozważenia w przpadku Twoich oczekiwań. 

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to Cię jakoś zainspiruje: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/15435-wędzarnia-aba-ocena-projektu/?p=640577

Zrób zdjęcie przygotowanego miejsca i przedstaw swój graficzny projekt. Może coś się wykombinuje.

Edytowane przez Maxell

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie zadymieni bracia i siostry.

Mam pytanie czy spotkaliście się z projektem wędzaka z dwoma paleniskami tzn z paleniskiem pośrednim oraz z kanałem dymnym.

Zastanawia mnie jak rozwiązać moment połączenia kanału dymowego z ujściem dymu z paleniskiem pośrednim.

Bardzo dobry pomysł.

Rozwiązanie jest banalnie.

Rura dymowa wchodzi do paleniska pośredniego a na jej końcu robisz szyber.

Kiedy palisz kanałem szyber jest otwarty, kiedy palisz w pośrednim zamknięty i po problemie.

Możesz palić w obu na raz, a szyber zablokuje dym i ciepło z kanału.

Szyber nie będzie w kontakcie z ogniem, jedynie z dymem, to czemu miałby długo nie wytrzymać?

Edytowane przez miro

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Możesz palić w obu na raz, a szyber zablokuje dym i ciepło z kanału.

A gdzie będzie wylot dymu z paleniska kanałowego? 

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W górze paleniska pośredniego.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Zrobię szkic tego ustrojstwa i go wrzucę wraz zamysłem szybru.

Jeśli Pan januszfeniks poczuł się urażony to jeszcze raz  przepraszam -piłem sugestii że nie warto  próbować .

Tak jak pisałem chciałbym mieć mozliwość nauki wędzenia z paleniskiem pośrednim i prośba o pomysły jak to zestroić .

Pragnę zachować wszelkie proporcje wymiarowe co do kanału dymowego i paleniska pośredniego.

prezes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Zrobię szkic tego ustrojstwa i go wrzucę wraz zamysłem szybru.

Jeśli Pan januszfeniks poczuł się urażony to jeszcze raz  przepraszam -piłem sugestii że nie warto  próbować .

Tak jak pisałem chciałbym mieć mozliwość nauki wędzenia z paleniskiem pośrednim i prośba o pomysły jak to zestroić .

Pragnę zachować wszelkie proporcje wymiarowe co do kanału dymowego i paleniska pośredniego.

Uraza urazą....Słowa że można wszystko tez podzielam. Ale są granicę rozsądku i potrzeby. Ja jestem za prostymi rozwiązaniami bez udziwnień. Co do wyglądu zewnętrznego to tu bym nie wnikał. Kazdy ma swoją fantazję i granic nie ma. Rozumiem że nie bardzo rozumiesz o czym piszę. bo nie miałeś styczności z tematem więc kombinujesz nad rozwiązaniami dość złożonymi które mogę sie nie sprawdzić po prostu i stworzyć troszkę problemów i utrudnień. Dobrze Maxel radzi. Lokomotywa to jak najbardziej to czego szukasz. Ale wola Twoja w co pójdziesz. A co do Twoich słów... To np poszedł bym do mechanika i kazał sobie w ucie osobowym zamontować osie od traktora i założyć takie też opony. Mechanik by mi odpowiedział że to dość skomplikowana sytuacja..Że sie da ale sie nie sprawdzi. A ja mu na to ze wszystko można...Owszem można. Pytanie po co cos takiego i czy działać będzie bezproblemowo. Tak samo w Twojej wypowiedzi. I jeszcze mam pretensje do mechanika że ja mam taki śmiały projekt i że jak nie on to inny który nie wie że tak można. Stanie i wykona. Oczywiście. Są granice absurdu. Bo jeden mechanik konkretnie wie cóż z tego będzie a drugi nie wie bo może np nie posiada wiedzy w tym kierunku. Oczywiście wykona. Tak samo jest ze zdunami itp. Wykonują wędzarnie nie mając o tym pojęcia bo jak zdun to i wędzarniczy? W realu jednak mało to się na siebie nakłada. Ale jest jeszcze jeden mechanik.On wie że sie da wykonać taką pracę. Ale odradza mi ze ok ale nie w ten sposób a inny bo to się nie sprawdzi. I tak samo w tym przypadku. Piszą Ci radę a ty ich negujesz. Bo koledzy którzy radzą ..posiadają już wiedzę ale ty masz swoją. Twoja wedzarnia i pieniądze więc jak kolega napisał. Jeśli sie nie zgadzasz to po co pytasz? Idz drogą Maxela a na pewno będziesz zadowolony. Miro nie do końca z tym sie zgodzę. Nie za mocno rozważałem Twoją propozycje ale sądzę że to na wyrost. Można jeszcze dostawić trzecie palenisko jaieś tam inne. Można ..Tylko po co? Chcemy wędzić czy robić badania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym linku podobny pomysł, ale inne rozwiązanie.

https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/13951-w%C4%99dzarnia-z-dwoma-paleniskami/

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Januszu, podlinkuj Koledze któryś ze swoich projektów, mogący spelnić Jego oczekiwania.

Maxel mówisz i masz ;)  :D  :D  :D

Kiurde już szukam ;)

 

Z tego bajkowego jestem zadowolony bo widzę w nim następne...inne projekty ;) Drugi skromniejszy ale za to  podoba mi sie złośliwiec na dach co to wydusił sąsiadce gołębie w nocy  :D  :devil:  :angel:  :facepalm:

post-58531-0-85861000-1568650656_thumb.jpg

post-58531-0-19737800-1568650661_thumb.jpg

post-58531-0-90652700-1568650670_thumb.jpg

post-58531-0-72700800-1568650687_thumb.jpg

post-58531-0-74163300-1568650808_thumb.jpg

post-58531-0-07262300-1568650810_thumb.jpg

post-58531-0-87656500-1568650810_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.