Skocz do zawartości

Kiełbasa krucha z galaretką


sajmon0609

Rekomendowane odpowiedzi

Znalazłem tą recepturę na blogu smakijacka ale tam się nie udała wiec zmodyfikowałem przepis i się udała

 

SUROWIEC:

 

Szynka kl.I 2,5 kg 

Boczek 2 kg

Podgardle 0,5 kg

 

PRZYPRAWY na kg surowca

 

sól kamienna 17/18 g

gorczyca 2 g

pieprz czarny mielony 2 g

pieprz zielony gnieciony w moździerzu 1 g

czosnek 8 g

majeranek 0,3 g

woda 50 ml

rosół 700 ml na 5 kg = 140ml/kg

jelita 

 

Wykonanie:

Dzień wcześniej stawiamy rosół ze skorek i gotujemy około 2 godzin ,po ostygnięciu ściągamy wierzchnia warstwę tłuszczu.

Mięso tniemy na kawałki do trzech osobnych pojemników i dodajemy przyprawy i sól zgodnie z gramaturą poszczególnych mięs i na 1 godzinę do lodówki.

Mielenie zelmerek 

szynka szarpak ja nie mając pokroiłem w drobną kostkę

boczek 10

podgardle 8

Podgrzewamy rosół do 82 stopni dla spokoju dodałem 2 łyżeczki żelatyny i wymieszałem. Do Boczku i podgardla dodajemy 50ml wody i lekko wyrabiamy do połączenia się tych dwóch mięs około 1 minuty, następnie dolewamy rosół  cały czas mieszamy około 1 minuty aż będziemy widzieć ze rosół wymieszał się z mięsem dodajemy szynkę i mieszamy też krotko około 2 minut ,napełniamy jelita bez osadzania dajemy do wędzarni osuszamy wędzimy do koloru który nas satysfakcjonuje i dopiekamy do 68 stopni w środku.Zaraz po wyjęciu z wędzarni kiełbasę chłodzimy w zimnej wodzie około 10 minut i do lodówki spożywamy na drugi dzień.  

Uwagi:

Przy drugim wyrobie szynkę bym raczej zmielił szarpakiem i soli dodałem 18 mogłem dać mniejszą dawkę ale to już zależy od słonolubnosći .Kiełbasa jest krucha galaretka też jest pewnie przepis można będzie zmodyfikować może dodać więcej rosołu?.  

post-45364-0-90444800-1569567990_thumb.jpg

post-45364-0-51940800-1569567998_thumb.jpg

post-45364-0-83677200-1569568004_thumb.jpg

Edytowane przez EAnna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ciekawe jakby ją wędzić jednocześnie z pieczeniem tak w 90stopni z trzy godz

 

Będzie mocno upieczona.Moim zdaniem nie do zjedzenia. 

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam pytanie jaka ilość skórek gotować na rosół i czy 700mml.rosołu jest na 5kg kiełbasy bo na kilogram to chyba nie bardzo. Pozdrawiam

Skorki były z boczku i podgardla, boczku dostałem 2,6 kg  a podgardla 1 kg wiec po obliczeniu wyszło mi ze około 0,8 kg skorek ,oczywiście jest to na całość wkradł się czeski błąd ale nie mogę go redagować .Dzień prędzej ugotować wywar jest możliwość skorygowania poprzez żelatynę czy rosół nam stężał ja tak zrobiłem ale trzymałem w temperaturze pokojowej i nie byłem pewny dlatego dodałem żelatyny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żelatyna nie jest potrzebna moim zdaniem.Wystarczy rosół ze skórek.
Bardzo dobry skład na kruchą. :thumbsup:

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...
  • 3 lata później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.