Skocz do zawartości

Sery made by wróbel


wróbel75

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Jak smakuje chociaż troszkę jak schabowy , to mi pasi ... :D

No to powiem Ci że nie poczułem podobieństwa :D

 

 

 

A z tym kopem to uważaj ... bo Ci nóżka uschnie :D

Wiem,wiem na starszych ręki(nogi) się nie podnosi :tongue:

 

Jak by co, to moja propozycja nadal aktualna ;)  Sam tony sera nie przejem, nawet gdyby go upchać między schabowe :D

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 189
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Dzięki Ci serdeczne , ale wysyłka , koszt i fatyga... chociaż ... z kawałkiem sera na spróbowanie ... :D:tongue:

A i tak muszę inne graty kupić - będę wdzięczny , jeśli podeślesz na pw co kupić , bo nie chcę żonie wyciągać gratów z szuflady ... chcę mieć swoje :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te ze sklepu/targu/wysyłki to nie to samo. Kupowałem ze 3x - zawsze coś było nie tak - a to za suchy i grudkowaty, a to przesolony,

jeden w smaku był jakby skwaszony - niesmaczny. Przy cenie 40-50 zł za kilogram spodziewałem się rarytasu.

Chyba najlepiej samemu zrobić i cieszyć się smakiem :).

--

Romii

 

Właśnie o to mi dokładnie chodziło, że niby robią go "Fachoffcy" od produkcji Korycina, to za tym serkiem który robię sam, a jeszcze z tego "Ciechocińskiego", pełnotłustego mleka od krów pasących się na nadwiślańskich łąkach, to lata świetlne. Nie rozumiem więc tych ciągłych obaw jakie Piurko miewa. Kupować mlicko panocku i wiooo  :D  !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... Nie rozumiem więc tych ciągłych obaw jakie Piurko miewa. Kupować mlicko panocku i wiooo  :D  !!!

 

Jarku , nie wiem co wynika z moich wpisów , ale na pewno nie mam obaw :tongue:...

Po pierwsze , muszę wiedzieć co i dla czego jak coś robię .

Po drugie  , charakter pracy jest taki , że mijający czas liczę w tygodniach ... nie w dniach .

W niedzielę wróciłem z Czech i w piątek wyjazd na Słowację , każdy wyjazd to 4-6 dni i tygodnie uciekają .

A dookoła domu też trza ogarnąć przed zimą . Kiedy zostaje kilka dni wolnych , to trudno mi się zorganizować ...

Ale spokojna Twa rozczochrana :D  , będzie dobrze , powoli ... :thumbsup:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Pierwszy Koryciński po blisko miesiącu dojrzewania.

 

post-67266-0-35693100-1574629413_thumb.jpg

post-67266-0-76559300-1574629424_thumb.jpg

post-67266-0-08553400-1574629437_thumb.jpg

post-67266-0-89939000-1574629449_thumb.jpg

 

Wrażenia? – Dobry, przyzwoity choć d…y nie urywa. Spodziewałem się że będzie bliższy serom twardym/żółtym niż twarogu w trochę innej formie.

Nie wiem czy jest sens czekać miesiąc bo te 2-3dniowe miały podobne smaki czy konsystencje (tylko jeśli ktoś chce zjadać ser po 2-3 dniach, to chyba musi wziąć poprawkę na sól. Albo odrobinkę z ręki albo dopiero na kanapce. Po solance 20% po dwóch dniach był dla mnie za słony jednak ten po miesiącu słoność ma idealną :thumbsup: )

Na obronę sera powiem tylko, że sery robię jeszcze „na wariata” - tzn. nie czekam aż skompletuję cały sprzęt, po prostu się uczę akceptując niedociągnięcia - więc wiem gdzie mogą być błędy wpływające na ostatni wygląd/smak.

Jednym z powodów „średniego wyglądu/smaku na pewno była temp. dojrzewania (6’C-8’C) Na szczęście dzisiaj ukończyłem przeróbkę lodówki na dojrzewalnię sera.

 

post-67266-0-94652800-1574629531_thumb.jpg

post-67266-0-14864000-1574629548_thumb.jpg

 

Dzisiaj muszę jeszcze potrzymać temp. 6’C-8’C ale jutro ewakuuję wyroby z zamrażalnika i podniosę temp.

 

A żeby potwierdzić słowa że pracuję „na wariata” :D  przedstawiam Wam ser „pseudo Gouda”. Który właśnie się tworzy. Proces ważenia zachowany z zapisków, natomiast reszta to już Freestyle.

 

Np. prasa

 

post-67266-0-32005000-1574629621_thumb.jpg

 

Ale o tym serze na pewno Wam też tu opowiem – mam nadzieję że dopiero z 12 tygodni

Edytowane przez wróbel75

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy Koryciński po blisko miesiącu dojrzewania.

.....

Wrażenia? – Dobry, przyzwoity choć d…y nie urywa. Spodziewałem się że będzie bliższy serom twardym/żółtym niż twarogu w trochę innej formie.

Nie wiem czy jest sens czekać miesiąc bo te 2-3dniowe miały podobne smaki czy konsystencje (tylko jeśli ktoś chce zjadać ser po 2-3 dniach, to chyba musi wziąć poprawkę na sól. Albo odrobinkę z ręki albo dopiero na kanapce. Po solance 20% po dwóch dniach był dla mnie za słony jednak ten po miesiącu słoność ma idealną :thumbsup: )

...........

A żeby potwierdzić słowa że pracuję „na wariata” :D  przedstawiam Wam ser „pseudo Gouda”. Który właśnie się tworzy. Proces ważenia zachowany z zapisków, natomiast reszta to już Freestyle.

 

Np. prasa

.......

 

Ale o tym serze na pewno Wam też tu opowiem – mam nadzieję że dopiero z 12 tygodni

 

Dodasz trochę przypraw i będzie ok :thumbsup:, różne smaki i zmieni się Twoje  nastawienie .

A prasa...  zrobić ramiak , podnośnik trapezowy z auta i kręcić Panie :)

I czekam na Goudę ;)

Edytowane przez piurko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Gdybyś zostawił ser w lodówce bez opakowania to by ''dojrzewał'' Na desce przeznaczonej tylko do sera i przykryty pergaminem. Co dziennie trzeba odwrócić na drugą stronę. Jeśli jest potrzeba należy przetrzeć roztworem wody z solą

Tutaj Alinko na pewno jestem niedouczony bo gdzieś doczytałem (a może źle zrozumiałem) żeby zapakować w worki i do dojrzewania. Przewracać oczywiście przewracałem.


[Dodano: 24 lis 2019 - 22:29]

 

 

A prasa... zrobić ramiak , podnośnik trapezowy z auta i kręcić Panie :)

Podnośnik to zły pomysł, wyobrażasz sobie siedzieć 12h i dokręcać? :facepalm::D

Muszę zrobić porządne ramię :)

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A prasa... zrobić ramiak , podnośnik trapezowy z auta i kręcić Panie :)

Podnośnik to zły pomysł, wyobrażasz sobie siedzieć 12h i dokręcać? :facepalm::D

Muszę zrobić porządne ramię :)

 

Co Ty gadasz ... kratka lub dwie kratki kubusia , pilot w dłoni wygodny fotel  i jazda :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Przewracać oczywiście przewracałem.

No ale zapakowany w vacum. Nie obsychał w tym worku a tu o to chodzi.

Ja tak to kiedyś zrozumiałam jak mi Perszing tłumaczył.

Obsychając wytwarza się z czasem taka jkby skórka

i upodania się bardziej do sera twardego.

Na tym etapie już nie wygląda i nie smakuje jak świeży/jak twaróg 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Obsychając wytwarza się z czasem taka jkby skórka i upodania się bardziej do sera twardego. Na tym etapie już nie wygląda i nie smakuje jak świeży/jak twaróg

No i coś w tym musi być bo mój po miesiącu był cały mokry w worku a po wyjęciu i przetarciu ręcznikiem nadal się pocił od strony talerza, tak jakby jeszcze serwatka uchodziła :facepalm:

Ale z każdym następnym będzie tylko lepiej :thumbsup:


[Dodano: 24 lis 2019 - 22:42]

 

 

Co Ty gadasz ... kratka lub dwie kratki kubusia , pilot w dłoni wygodny fotel i jazda :D

I hemoroidy murowane :laugh: :laugh: :laugh:

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Pierwszy Koryciński po blisko miesiącu dojrzewania.

 

wróbel'ku  w tym Korycinie brakuje mi typowych dla tego wyrobu dziurek :( wygląda jak twaróg .

"...dobrze przeżyte Dziś uczyni każde

Wczoraj snem szczęśliwym,

I każde Jutro wizją nadziei."

Kalidasa V w n.e.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

wygląda jak twaróg .

Smakuje podobnie :(

Ale douczam się, z każdym serem coraz mniej błędów :D

I tak się cieszę że ser nie poszedł do kosza :)


[Dodano: 24 lis 2019 - 22:49]

 

 

Ja swój zapakowałam w vacum chyba po miesiącu dopiero.

A ja zrozumiałem że on w ogóle dojrzewa 4 tygodnie (i gdzieś między wierszami "dopisałem" sobie chyba, że powinien to robić w vacum który miał rozwiązać aspekt wilgoci sera w lodówce)

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

wróbel'ku  w tym Korycinie brakuje mi typowych dla tego wyrobu dziurek wygląda jak twaróg .

 

Olgo, ja mam małe doświadczenie ale wg tego co wiem to nie powinno być dziurek.

Dziurki są efektem słabego sklejenia ziarna lub działania bakteri.

Różnią się przekrojem (te dziurki) 

Jedne i drugie udało mi się ''wyprodukować'' :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

wg tego co wiem to nie powinno być dziurek. Dziurki są efektem słabego sklejenia ziarna lub działania bakteri.

To ciekawe teorie tutaj rozpowszechniasz Alinko  :hmm:  

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://czoch.com.pl/wp-content/uploads/2013/02/IMG_1163.jpg

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

andrzeju mam wydrukowaną i czytam ją :thumbsup:

 

 

 

ale wg tego co wiem to nie powinno być dziurek.

Ja gdzieś widziałem właśnie z dziurkami jak przy serach twardych


[Dodano: 24 lis 2019 - 23:08]

O właśnie jak na fotkach EAnny


[Dodano: 24 lis 2019 - 23:11]

 

 

Aniu to nie teoria tylko moje zrozumienie tego tematu.

Właśnie to jest chyba problem, bo co czytam opis u SiB-ów to inna wersja. A na jakiś "oficjalny" przepis/pierwowzór jeszcze tu nie natrafiłem. :facepalm:

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mleko na ser koryciński powinno być zaszczepione bakteriami mezofilnymi (kwaśne mleko), najlepiej dobrze gazującymi.

Po uformowaniu sera zarówno ociekanie  i solankowanie powinno przebiegać w temperaturze pokojowej. Ser powinien urosnąć na skutek gazowania CO2.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alinko to oscypek nie powinien być teoretycznie "zagazowany"  i ponoć w oryginale nie powinien skrzypieć ( co akurat mi nie pasuje)  :rolleyes:

"...dobrze przeżyte Dziś uczyni każde

Wczoraj snem szczęśliwym,

I każde Jutro wizją nadziei."

Kalidasa V w n.e.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie sery robi się na kursie serowarstwa.

Najważniejsze to zrobić odpowiedni skrzep, aby samoociekanie było skuteczne. Tego nie zawrze się w przepisie.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.