Skocz do zawartości

[Pieczywo]Własne pieczywo


Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym abyście wzięli pod uwagę jedną sprawę, która wydaje mi się umyka podczas dysput,

otóż rozróżniamy trzy rodzaje pieczywa:

żytnie

pszenne i

mieszane

każdy rodzaj jest inny tak pod względem smaku jak i procesów które zachodzą podczas produkcji - typowym zagadnieniem jest rodzaj fermentacji a więc i rozrostu.

Każdy ma inne preferencje smakowe i nie można zmuszać ich do jadania wszystkich gatunków, jeśli ktoś nie lubi chleba razowego to nikt go nie przekona że robi najlepszy chlebek z mąki żytniej.

Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 77
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Ja właśnie mam ten problem w domu-moja ładniejsza połowa preferuje pieczywo jasne , delikatne , ja natomiast przepadam za razowym Przez 2 lata diety ubogobłonnikowej byłam głęboko nieszczęśliwa.Gdy w końcu pozwolono mi na chleb razowy świńskim truchtem pognałam do mojej ulubionej piekarni, gdzie do tej pory zaopatrywałam się w bardzo smakowity chlebek. I tu przeżyłam wielki szok-smak zakupionego chleba w niczym nie przypominał tego sprzed 2 lat. Wióry, puch i chemikalia, tak bym to skitowała :cry:

Dlatego postanowiłam sama sobie piec chleb i jeszcze nauczyć chłopa jeść to co zdrowe.

A oto mój pierwszy razowy-styl dowolny

Zdjęcie 1 i 2 to dzisiejszy chleb razowy razem z wsadem z szynkowarki - mało schłodzony bo tylko 4 godziny w lodówce, no ale trzeba było spróbować ;) Jest to mięsko wołowe razem z polędwiczką wieprzową z dodatkiem pieprzu białego i gorczycy

Zdjęcie 3 to rośnie chleb według przepisu grazi

Zdjęcie 4 to chleb sprzed 3 dni w całości połknięty przez mojego pana( skrzywdziłabym go to ludzki pan-zostawił mi piętkę :grin: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ktoś chce sobie urozmaicić smak chleba, proponuje w pierwszej fazie ugniatania dodać połamane kawałki pumpernikla – około 3 do 5 „skibek”.

Znacznie podnosi to walory smakowe w chlebach żytnich lub pszenno żytnich.

Poza tym jest to wprowadzenie do wypieku własnego pumpernikla, który to jednak wymaga dużo więcej czasu wypieku.

Kto pyta, jest głupcem pięć minut; kto nie pyta, pozostaje nim na całe życie. ..... Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze. ....

Albert Einstein

自製煙熏肉

Zanim zadasz pytanie, zajrzyj do filmów szkoleniowych, w przystępny sposób prawdopodobnie odpowiedzą na Twoje pytanie :)

Filmowa Akademia Wędzarniczej Braci ( https://wedlinydomow...arniczej-braci/) lub bezpośrednio z naszego kanału na YouTube Wędzarnicza Brać : https://www.youtube....w_as=subscriber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grazi mam jeszcze jedno pytanie-czy to ma być 400 g zakwasu czy 400 ml?

Poprzednio dałam 400 ml i bochenek ładnie dał się ufrmować, teraz postawiłam na wagę i ciasto jest dość rzadkie.

Za wikipedią:

 

Wbrew rozpowszechnionym opiniom 1l wody kranowej "w warunkach domowych" (czyli w temperaturze ok. 20 °C) nie ma nigdy masy 1 kg. Woda kranowa, zawierająca pewne, zmienne ilości jonów nieorganicznych oraz inne śladowe zanieczyszczenia, ma nieco mniejszą gęstość od wody destylowanej. Różnice w gęstości między wodą destylowaną i kranową mogą dochodzić do ok 2%. Ponadto gęstość wody destylowanej zmienia się z temperaturą w granicach 10%. Np: woda destylowana w temperaturze 4°C ma gęstość 0,999719 kg/l, zaś w temperaturze 40°C już tylko 0,9922175 kg/l. Sumując oba efekty, 1 l wody kranowej w temperaturze pokojowej może mieć masę w zakresie od ok. 0,989 do ok. 0,993 kg.

 

Wniosek: w recepturze można przyjąć 400 ml = 400 g :-)

 

Chyba, że robisz nalewkę farmaceutów :grin:

Pozdrawiam Paweł
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cisto mogło być za rzadkie, ponieważ akurat był rzadki zakwas

Przy prawie wszystkich wypiekach ilość płynu należy traktować orientacyjnie. Prawie o wszystkim decyduje mąka, która w obrębie jednego gatunku może być mniej lub bardziej wysuszona oraz posiadać inną chłonność. W tym wypadku gęstość zakwasu ma oczywiście również znaczenie. Dlatego dzięki doświadczeniu można robić udane wypieki na tzw. "oko". Oczywiście receptura musi byc z grubsza znana :lol:

Pewien znajomy piekarz zdradził mi, że mimo, iż ma stałego dostawcę mąki, po każdej dostawie nowej partii robi próbny wypiek. Jeżeli test wypadnie negatywnie oddaje całą partią i bierze inną. Jak mówił, zdarza się to dość często. Ale dzięki temu, jego chleb jest zawsze dobry. Wycofana mąka jest oczywiście sprzedawana; albo do innych, mniej zapobiegliwych piekarzy albo w detalu.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

 

 

Właśnie wczoraj upiekłem sobie dwa chlebki

Przepis na jeden chleb

Mąka pszenna 50dkg

Mąka żytnia 20dkg

Maślanka 420ml [może być zmieszana maślanka mleko woda]

Drożdże 2dkg

Olej2 łyżki

Cukier 1 łyżka

Sól 2łyżeczki

słonecznik 2łyżki

Kminek 2łyżki

Siemie lniane 2 łyżki

Otręby pszenne 3 łyżki

Garść posiekanych orzechów

Do maszyny program ciasto następnie do foremki piec 180-200stopni około50-60 minut

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

A to cała historia.Makę kupuję w młynie.I mówię,że taką na chleb potrzebuję.Więc usłyszałam,że należy kupić chlebową.Za pierwszym razem nie potrafili mi nawet wytłumaczyć co to za mąka,kolejnym razem było lepiej-"mąka chlebowa pszenna" Pan powiedział.

I mam nadzieję,że przy nastepnej wizycie we młynie, trafię na kogoś, kto mi to wytłumaczy jeszcze jaśniej.

KTO PYTA-NIE BŁĄDZI.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zazwyczaj pod pojęciem mąki chlebowej uznaje się typ około 750 - tak żytnia jak i przenna
Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E tam zaraz... młynarz powinien wiedzieć co produkuje,

a ja zawodowo miałem do czynienia maksymalnie z 650- tką - jako "podsypka" lub do kruchego :wink:

Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak rozpoznać czy a dużo czy za mało wody :question: (praktycznie)

W szczególności z maka żytnią do wyrastania w koszyku, pieczenia w piekarniku.

Ażeby nie robiła się "ciabatta"

Czy mąka pszenna 650 i żytnia 720 są dobrymi mąkami do chleba. I jaki stosunek (oczywiście tych mąk :wink: ) jest najlepszy . Wypiek na zakwasie.

POZDRAWIAM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te podane przez Ciebie mąki są jak najbardziej dobre do wypieku chleba. Co do proporcji to zależy to od tego jaki posiadasz piekarnik, jeśli jest on w stanie utrzymać temp. powyżej 200 stopni to możesz dodawać więcej jak 50% mąki żytniej. Jeśli nie utrzymasz 200 stopni musisz dawać więcej niż 50% mąki pszennej. Przynajmniej tak mi się wydaje.

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MAKA CHLEBOWA - to maka z wieksza zawartoscia bialka czyli glutenu (ok. 12 %).Moze byc sama pszenna a moze byc mieszana.Dobrym zamiennikiem jest kupowanie zwyklej pszennej maki i glutenu w proszku. Wtedy na 500 g maki dodajemy 2-3 lyzki suchego glutenu i juz mamy make chlebowa.
ZAPRASZAM NA MOJE STRONKI: www.chleb-i-inne-przepisy.blogspot.com i www.smacznie-i-zdrowo.blogspot.com
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Izunia, z całym szacunkiem ale podajesz nieco błędną teorię

to że dosypuje się suchy gluten do mąki wynika ze słabej jakości ziarna w obecnych czasach - zapewniam że kiedyś nie myślano o takich zabiegach

uzyskanie odpowiednio silnej mąki było wynikiem "głębszego" mielenia czyli uzyskania typu maki oscylującego na poziomie typu 800

pojęcie mąki chlebowej można odnieść do mąk pozyskanych z żyta lub pszenicy i analogocznie mąka "niechlebowa" to mąka z innych ziaren

 

co więcej jestem skłonny przypuszczać że informacje o większej ilości glutenu w mące zapożyczyłaś z pszenicy twardej czyli tzw "durum" - z której to robi się mąkę używaną do makaronów

Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Abratek - kupuje wiele rodzajow mak (amerykanskich) i po przeanalizowaniu skladu i wartosci skladnikow,stwirdzilam wlasnie to co napisalam: ze maka chlebowa ma wyzsza ilosc bialka :)

A w Stanach gluten mozna kupic w kazdym wiekszym spozywczym sklepie.

ZAPRASZAM NA MOJE STRONKI: www.chleb-i-inne-przepisy.blogspot.com i www.smacznie-i-zdrowo.blogspot.com
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kupuje wiele rodzajow mak (amerykanskich)

no i widzisz Izunia, to jest właśnie problem... :rolleyes: przepraszam za to co napiszę, ale dla mnie "Ameryka" to jedno wielkie przetworzenie :???:

Czytając poprzedni Twój post raczej wszyscy odczytają że odnosisz się do "naszych" warunków (tak też i ja to odczytałem) - należy pamiętać że większość tego forum mieszka w Polsce...

teraz już wszystko jasne...

Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.