Skocz do zawartości

Parówki i parówkowa - przepisy i wariacje Pis67


pis67

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Po lekturze tego postu odważałem sie zrobić parówki, sprzęt jaki posiadam pozostawia dużo do życzenia a mianowicie: maszynka Alfa 10 z dorobionym napędem z Zelmera 8, robot kuchenny Zelemra Fenomen i tyle..

ale do rzeczy, zakupiłem

1,7kg golonki

2 kg podgardla

2 kg karkówki

2 kg łopatki

1,75 litra wody

Wszytko przemieliłem 2 razy na sitku 2,5 mm(pomiędzy mieleniami do zamrażaki) następnie do malaksera i tu pojawił sie pierwszy problem nałożyłem około 2/3 misy i po około 4 min (dolałem wody również wcześniej) masa zaczęła wychodzić pomiędzy nożem a osia, masakra, nóz zapchany trzeba czyścic itp.

później już dawałem mniej ale dopiero powyższego efektu nie było jak było poniżej połowy pojemnika, tak na oko poniżej 1kg farszu

"kutrowałem" około 4 min. zaledwie, następnie wszytko wymieszałem ręcznie i nadziewałem również ta Alfa i jak kiełbasy idą mi szybko to tutaj myślałem że to rzucę w...., farsz wiadomo rzadki i nadziewa sie maszynka bardzo ciężko zeszło mi chyba ze 4 razy dłużej jak przy zwykłej kiełbasie...

Wędziłem około godzinki w 50-55 stopniach i następnie parzenie planowałem 15 min , ale jak dałem wszytko do parzenia to temperatura mi spadła do 60 stopni i dopiero po 23 min osiągnęła 72 stopnie, te parówki co były na dni garnka zaczęły mi pekać (tak dumam że tam muaisła być już dużo wyższa temperatura) ..na drugi raz podziele chyba na dwie porcje taka ilość i będzie można zamieszać.

 

Ale pomimo dużego nakładu pracy, parówki wyszły przepyszne:)

 

I pasowało by mi kupić chociaż jakaś mała nadziewarkę..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 140
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

te parówki co były na dni garnka zaczęły mi pekać

Podczas parzenie wyrobów, należy je mieszać, przemieszczać w garnku, by nie dopuścić do przegrzania, chodzi nie tylko o parówki. :cool:
Gorycz złej jakości pozostaje długo po tym, gdy słodycz ceny została zapomniana.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Podczas parzenie wyrobów,

należy je mieszać, przemieszczać w garnku,

by nie dopuścić do przegrzania, chodzi nie tylko o parówki. :cool:

Można by umieszczać parówki(i nie tylko) w "rotacyjnym koszu"

rotacja dla "parówek" byłaby korzystna! :grin:

.

"Opinia zwykłego człowieka, to brednie gorsze od milczenia." (grizzly)
:cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

parzenie planowałem 15 min , ale jak dałem wszytko do parzenia to temperatura mi spadła do 60 stopni i dopiero po 23 min osiągnęła 72 stopnie, te parówki co były na dni garnka zaczęły mi pekać

Długość parzenia zależy od zastosowanych osłonek. Jeżeli są to cienkie, baranie, to wystarczy 10 min. Jeżeli robisz serdelki w kiełbaśnicach to ok.25 min.

To są czasy orientacyjne, ponieważ czas parzenia zależy również od temperatury początkowej wyrobów, od temperatury wody w której parzymy. Celem jest osiągniecie w środku wyrobu temperatury 69st.C, w wyrobach drobiowych 72st.C.

Do parzenia najlepiej wszystkie parówki zawiesić na petli z grubszego sznurka, którego koniec zwisa poza garnkiem.

W trakcie parzenia - posługując się tym sznurkiem - przekładamy wyroby z dołu na górę.

Gdzieś na forum jest takie zdjęcie. Jak znajdę to podam link.

Akurat teraz parzę tak powiązane batony ale rozładowały się akumulatorki w aparacie :sad: .

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W trakcie parzenia - posługując się tym sznurkiem - przekładamy wyroby z dołu na górę.

Gdzieś na forum jest takie zdjęcie. Jak znajdę to podam link.

Akurat teraz parzę tak powiązane batony ale rozładowały się akumulatorki w aparacie :sad: .

 

http://i43.tinypic.com/2crkfmt.jpg

http://i40.tinypic.com/250mtzt.jpg

 

 

Pozwoliłem sobie wkleić swoje fotki :)

Powoli się wprawiam i zaczynam się rozpędzać :)

 

Pan S jest moim przyjacielem i codziennie go odwiedzam.

 

https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

http://boggi-okna.pl

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiązanie sznurkiem znajdziecie w Akademii Dziadka oraz na kursach SDM.

Drugim, równie ciekawym patentem Dziadka jest parzenie drobnych mięs, okrawków i skórek w siatkowym worku. Nie trzeba szukać ich w garze.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciekawym patentem Dziadka jest parzenie drobnych mięs, okrawków i skórek w siatkowym worku. Nie trzeba szukać ich w garze.

I to jest warte zapamiętania :idea:

boggi,

dziękuję za wklejenie zdjęć.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu można zaproponować parzenie na czas.To już też było wielokrotnie omawiane i może skorzystaj z opcji szukaj.

hm, tylko jak było napisane wyżej wszytko zależy od temperatury parówek przed włożeniem do gara :rolleyes: , a pytam bo wielokrotnie piszecie żeby mierzyć tem. w środku i sie zastanawiam jak to zrobić z tymi parówkami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko jak było napisane wyżej wszytko zależy od temperatury parówek przed włożeniem do gara :rolleyes: , a pytam bo wielokrotnie piszecie żeby mierzyć tem. w środku i sie zastanawiam jak to zrobić z tymi parówkami

Jak wkładasz parówki do wody, które wcześniej osadzały się w temp. pokojowej i parówki, które wcześniej wędziły się przez pół, może i godzinę w temp. 50 stopni, to i różnica w czasie parzenia będzie istotna. Te pierwsze parzymy dłużej, gdyż temperatura początkowa była niższa. To tak w skrócie, bo jeszcze jest parę czynników, które bierzemy pod uwagę przy parzeniu, ale to ju z było... :cool:

Gorycz złej jakości pozostaje długo po tym, gdy słodycz ceny została zapomniana.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drugim, równie ciekawym patentem Dziadka jest parzenie drobnych mięs, okrawków i skórek w siatkowym worku.

 

Właśnie na jutro przygotowane skórki do parzenia w oryginalnej siatce wędliniarskiej

 

 

 

Pozdrawiam

Niech pożywienie będzie naszym lekarstwem .



Konserwanty zabijają powoli !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko jak było napisane wyżej wszytko zależy od temperatury parówek przed włożeniem do gara :rolleyes: , a pytam bo wielokrotnie piszecie żeby mierzyć tem. w środku i sie zastanawiam jak to zrobić z tymi parówkami

Jak wkładasz parówki do wody, które wcześniej osadzały się w temp. pokojowej i parówki, które wcześniej wędziły się przez pół, może i godzinę w temp. 50 stopni, to i różnica w czasie parzenia będzie istotna. Te pierwsze parzymy dłużej, gdyż temperatura początkowa była niższa. To tak w skrócie, bo jeszcze jest parę czynników, które bierzemy pod uwagę przy parzeniu, ale to ju z było... :cool:

Wiem wiem, ale ja usilnie sie chcę dowiedzieć czy ktoś z was mierzy temperaturę parówki w środku, przebijając ja termometrem:)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja usilnie sie chcę dowiedzieć czy ktoś z was mierzy temperaturę parówki w środku, przebijając ja termometrem:)?

Możesz jedną poświęcić ale soki z niej wyciekną. Chyba, że masz specjalną sondę z kołnierzem uszczelniającym. Wbijasz sondę na początku parzenia i nie ruszasz jej już w ogole. Możesz śledzić wzrost temperatury w środku takiej kontrolnej sztuki.

Musisz jednak równolegle kontrolować temp. wody.

Nie oczekuj, że ktoś Ci poda czas parzenia parówek dokładnie, w minutach. Nie ma takiego stałego parametru; jest tylko przybliżony, dla znanych warunków początkowych (średnica parówki, temperatura początkowa, temperatura wody).

Dlatego bezpiecznie jest napisać na publicznym forum jaka temperatura powinna być w wyrobie osiągnięta a nie jak długo parzyć.

Parzę parówki na czas szacowany na oko, uwzględniając wszystkie podane wyżej zależności. Ale to jest moje oko, moje parówki i moja odpowiedzialność za ew. niedoparzenie lub przeparzenie.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie trzeba szukać ich w garze.

Patent raczej wymyślony do parzenia w "batorych" .W warunkach domowych i garach nawet 30l nie zachodzi taka konieczność. Chociaż sam kiedyś parzyłem kaszę, co prawda nie w siatce bo za duże oczka ale w rajstopach. Wrzucało się do gara taką "kiebaskę z kaszy", do rosołu z parzenia podrobów.Kasza przyjęła rosołu tyle ile mogła a ja nie bawiłem się w odmierzanie (rosołu i kaszy) przed parzeniem.

 

Pozdrawiam :wink:

Carpe diem - raz kozie death

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba, że masz specjalną sondę z kołnierzem uszczelniającym.

Czy możesz podpowiedzieć, gdzie taką sondę kupić?

 

Mam temometr taki jaki widziałem u Dziadka na kursie ale on nie ma kołnierza. Jest bardzo dobry ale bez kołnierza- jak robię pomiar temp. to w miejsce pomiaru wbijam patyk od szaszłyka. Sok i tak wycieka. NIe dopytałem jak to rozwiązać. Dziadek pokazywał sposób z drutem ale to tzreba być Mistrzem takim jak Dziadek.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parówki 3

 

Surowiec

- podgardle -1,6kg

- wp.IIkl. - 1,9kg - nie wiem czy to ta klasa, w każdym razie bardzo tłusta cześć surowca składająca się z pachwiny, cienkiej do 1cm słoniny z łopatki i szynki oraz boczku.

- wp. III.kl - 1,5kg

razem - 5kg

 

Przyprawy:

do peklowania - peklosól 20g na kg mięsa

 

Dodane w czasie kutrowania.

woda - 1l

pieprz biały -5g

gorczyca mielona - 15g

cukier -10g

papryka słodka -8g

papryka ostra - 6g

kolendra - 2g

gałka - 2g

mleko w proszku - 65g

ketchup domowy- 120g

sól - 18g

Przyprawa barbecue - 10 g - bez glutaminianu

 

Kiełbaśnice 26-28mm

 

Wykonanie

 

Wychłodzone mięso 1-2stopni kl.III 3 razy na sitku 4mm, wstawiamy do zamrażalnika do wychłodzenia na 30 minut. Następnie mielimy podgardle i kl.II na sitku 4mm i na pół godziny zamrażarka. Wychłodzone mięso chude (2-3stopnie) kutrujemy 10 min dodając przyprawy i sukcesywnie lodowata wodę, następnie dodajemy tłusta wieprzowinę i kutrujemy dalej 10 minut, do uzyskania gładkiej jednorodnej masy. Napełniamy jelita, odkręcamy, osadzamy przez 12godz w temp 2-4stopnie, potem 2 godz. osuszanie w temp. pokojowej i wędzimy gorącym dymem około pół godziny, ważne - nie przegrzać! Parzymy w temp. 70-72 stopnie przez 20 minut.

Chłodzimy 5 minut w zimnej wodzie, potem na kijach do całkowitego wychłodzenia. :cool:

 

W porównaniu do przepisu 2, parówki bardziej zwięzłe, ładniejszy różowy kolor, na zimno lepsze w smaku te poprzednie. Następnym razem zmniejszę ilość ketchupu o połowę, dodam 0,2l wody więcej. :cool:

 

 

 

Gorycz złej jakości pozostaje długo po tym, gdy słodycz ceny została zapomniana.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w/g mnie za mało mleka w proszku ja daję 2-3% a czasami 4% uzależnione jest to od jakości mięsa.

 

Na razie dawałem tyle ile w p

ybym dał więcej i po co? :cool:

 

czym nadziałeś te parówki?

Maszynką 22 bezproblemowo. :cool:

 

 

mam jeszcze chińczyka

 

Na słowo "chińczyk" dostaję dreszczy... :cool:

Gorycz złej jakości pozostaje długo po tym, gdy słodycz ceny została zapomniana.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co do parówek zamiast mleka w proszku, bo okazało się że moja córka nie toleruje laktozy a lubi parówki, wyjdą bez mleka

Pozdrawiam

Famful

 

"życie jest jak impreza, nie pamiętasz początku, w najlepszym momencie kończy ci się kasa, a na koniec zgon"

____________________

https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?t=2412

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co do parówek zamiast mleka w proszku, bo okazało się że moja córka nie toleruje laktozy a lubi parówki, wyjdą bez mleka

W swoim przepisie Szczepan nie przewidział mleka ale mąkę tortową, nie znam się ale może mąka może też "za mleko robić" w tych parówkach?

Recepturę znajdziecie tutaj: https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?t=1141&highlight=fazie+dodajemy+t%B3uszcz+m%B1k%EA+ketchup

Świat jest niebezpiecznym miejscem nie z powodu tych, którzy czynią zło, ale z powodu tych, którzy na to patrzą i nie czynią nic.

Albert Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.