Skocz do zawartości

Jak podsuszać kiełbasy ?


agus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mąż wczoraj zrobił kilka kiełbas na samej peklosoli i mam kilka pytań

1. czy kiełbasy podpiekane w wędzarni do 72 st wewnątrz(kiełbasy) mogę podsuszać? Jeśli tak to w jakich warunkach ( jaka temperatura) i jak długo?

2. Czy kiełbasa ze składem 50 % peklosoli i 50 % soli też można podsuszać i czy w takich samych warunkach.

Niestety warunki mamy ograniczone ( mieszkanie w bloku) dlatego te wątpliwości, czy kiełbasy do podsuszenia trzymać w kuchni obok kaloryfera czy może w pokoju przy otwartym oknie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W bloku przy kaloryferze jak najbardziej, szybko i efektownie :lol: czasami nawet podsuszam sklepowe wynalazki jak palcówka, po kilku dniach kiełbaska jest idealna. Więc bez obawy że coś się stanie do 2 tyg. można śmiało trzymać w kuchni. Ilość peklosoli nie ma tutaj raczej znaczenia. :wink:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wczoraj zrobił kilka kiełbas na samej peklosoli i mam kilka pytań

Myślę, że dodatek mięsa byłby wskazany a nawet niezbędny.

Jeśli chodzi o podsuszanie kiełbasy czy innych wyrobów, to sąsiedztwo kaloryfera wydaje się nieporozumieniem. Aby dobrze podsuszyć wyrób należy umieścić go wprzewiewnym pomieszczeniu max. 7oC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kofikan jestem początkującą użytkowniczką forum oraz "pomocnikiem" przy naszych domowych wyrobach, ale orientuję się już na tyle że do wyrobu kiełbas wskazany a nawet niezbędny (jak Ty to napisałeś) jest dodatek mięsa!!!! Oto kiełbasy które mąż uwędził w sobotę

https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?t=7743&postdays=0&postorder=asc&start=285

Będę wdzięczna za odpowiedź w jakich warunkach ją podsuszyć. Dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli macie lodówkę "No Frost" to jest idealna do podsuszania.

Można również użyć piekarnika. Temp. minimalna jaką się da ustawić + wentylator.

Codziennie 2h i pozostawiam w piekarniku.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wujutom - radzę jak podsuszać.

Przy dojrzewaniu potrzebna jest wilgoć.

Nie jestem zwolennikiem łamania zębów na kiełbasce suszonej w ciepłym miejscu.

Ja w chłodnym, suchym, przewiewnym, miejscu suszę miń. tydzień max. dwa.

Miro dobrze podpowiada lodówkę "No Frost". Ja mam spiżarnię.

Radzę wypróbować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 lat później...

A jaka jest temperatura na strychu ?..Bo to, że na zewnątrz jest zimno to wcale nie świadczy o tym że na strychu jest też chłodno.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Arkadiusz myślę że ok 9st.
 

Lepiej by było ok.12C ,ale jak się nie ma co się lubi ...............Lepsze to niż 20 C  w kuchni.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Kochani powiedzcie jak podsuszać kiełbasy w lodówce?

Nigdy tego nie robiłem w lodówce.

Czy one muszą wisieć jak na drążkach czy mogą być układane "jedne na drugie, w stos".

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czy one muszą wisieć jak na drążkach czy mogą być układane "jedne na drugie, w stos".

Jak położysz jedne na drugie to prędzej spleśnieją niż wyschną w miejscu styku.

Powieszone i przez przypadek "zetknięte" dwie - po 5 dniach jeszcze nie zaczęło się nowe życie, ale wysychania na styku praktycznie nie było.

Teraz podsuszałem na działce w domku - temperatura wewnątrz oscylowała 5-10 stopni - wyszło elegancko.

--

Romii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja co prawda jeszcze nie robię wędlin (ale kupuję takie domowe) i jak położę je w lodówce i zapomnę o nich, to po kilku dniach są lekko podsuszone (lodówka bez no frost) Warunek żeby nie była w jakieś torebce foliowej bo się zepsuje. Ja wędlinki trzymam lekko zawinięte w szary papier i jak były dobrze zrobione to zawsze są podsuszane. Każda lodówka działa jak osuszacz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja co prawda jeszcze nie robię wędlin (ale kupuję takie domowe) i jak położę je w lodówce i zapomnę o nich, to po kilku dniach są lekko podsuszone (lodówka bez no frost) Warunek żeby nie była w jakieś torebce foliowej bo się zepsuje. Ja wędlinki trzymam lekko zawinięte w szary papier i jak były dobrze zrobione to zawsze są podsuszane. Każda lodówka działa jak osuszacz

Kolego dzięki za pomoc ale ja mam na myśli podsuszać jednorazowo paręnaście kilo a nie przechowywać zrobiony wyrób ;)  Ale dziękuję.

 

 

 

Jak położysz jedne na drugie to prędzej spleśnieją niż wyschną w miejscu styku. Powieszone i przez przypadek "zetknięte" dwie - po 5 dniach jeszcze nie zaczęło się nowe życie, ale wysychania na styku praktycznie nie było. Teraz podsuszałem na działce w domku - temperatura wewnątrz oscylowała 5-10 stopni - wyszło elegancko.

Dzięki Romii czyli wiem co robić (a właściwie do-robić :D ).

Muszę pomyśleć o jakichś rusztach.

Coś takiego https://allegro.pl/oferta/polka-kratka-do-lodowki-elektrolux-41-5x37-9507552651

Lub z nierdzewki https://allegro.pl/oferta/ruszt-kratka-do-piekarnika-amica-42-8-x-37-3-cm-10136016487i haczyki.

Dorobiłem się dwóch nowych (znaczy u mnie nowych :) ) chłodziarek i starą lodówkę chcę przeznaczyć właśnie na "suszarnię wędlin"

Edytowane przez wróbel75

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Kochani powiedzcie jak podsuszać kiełbasy w lodówce?

 

W lodówce No Frost to nie jest problem , kładziesz kiełbasę na jakieś płaskie naczynie ( talerz, półmisek ) luźno i zapominasz. Jak zapomnisz na bardzo długi czas to wtedy możesz ją rąbać siekierą. Podstawową sprawą jest samo odpowiednie wykonanie wyrobu ( zabezpieczenie mikrobiologiczne) , wtedy nie będzie problemu ale jeżeli ktoś zrobi np kiełbasę 50/50 sól/sól peklowa to bym nie próbował takiej kiełbasy podsuszać w lodówce, lepiej jest ją posuszyć w wędzarni lub piekarniku ewentualnie zjeść albo zamrozić. Podobnie sprawa się ma w lodówkach bez No Frosta, tylko trzeba kontrolować wyrób co jakiś czas i przekładać pętka. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

jeżeli ktoś zrobi np kiełbasę 50/50 sól/sól peklowa to bym nie próbował takiej kiełbasy podsuszać w lodówce,

Wyleczyłem się z tego jakieś 2 lata temu - 100% peklosól :)

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz obsuszać regularnie większe ilości, to może pomyśl o komorze do suszenia na bazie jakiejś klimatyzacji - będzie i temperatura i przewiew. 

Idę mroczną doliną, złego się nie lękam, bo ze mnie najgorszy sukinsyn w całej dolinie

 

601-167-051 czynne całą dobę ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.