Skocz do zawartości

Teoretyzując....co się stanie...


ziezielony

Rekomendowane odpowiedzi

:) Dzięki Arko- dobry plan z tym mrożeniem :thumbsup:

Ja raczej kombinuję jak zrobić "sztuczną" wędzonkę...

przypeklować, strzyknąć, pomalować, odparzyć albo piekarnik....

Takie zastosowanie/wykorzystanie "płynnego dymu" :)

Edytowane przez ziezielony
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 171
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Gość ArkoGdynia

 

 

Takie zastosowanie/wykorzystanie "płynnego dymu"
 

 

Oj ja bym się w takiego "młodego chemika" nie bawił..... jako esencja smakowo zapachowa myślę że by była najlepiej spożytkowana  :thumbsup:

 

Z Dymnym pozdrowieniem...... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Fajny motyw... :)

Perypetie Giloretki- pobocznego wycieku ze boczku

10. Giloretkę- 150 ml- do miski, zalać ciepła wodą (rozpuścić)

9. Płyn z Giloretki dodać do solanki

8. Nastrzyknąć elementy do peklowania onem roztworem

7. Peklować 7/10 dni

6. W siatki, w worki (najlepiej PAKowskie :) ), pododawać do worów Giloretki, po kilka łyżek- można jakichś przypraw chyba też

5.Odparzyć "worowo" wg standardów termicznych

4. Do piekarnika, na kratkę, z wiatrakiem, na 150*C, parę/paręnaście minut- do obsuszenia

3. Zmniejszyć temperaturę do 50/55*C

2. Babrać do kolorku 2-3 godz, czujnie coczaswłaściwiejakiś oglądać i polewać- tym co zostało po parzeniu.

1. Wystudzić- bo na ciepło to za dobre jest- i jeść

-----

Błędy:

- Nie zdjąłem siatek do piekarnika- ładniej by się sosik glazurzył na batonach :)

- Tyle zrobić, żeby się na jeden raz do piekarnika zmieściło dość swobodnie...

----

Uwagi:

Żadnych przypraw nie używałem...

W misji paradowały boczki małe 2, szynki jak boczki 2, polędwica niedługa, karkówki kawałek- jej jeszcze nie jadłem... zapomniałem

W sumie to jest b.smaczne- Testery mlaskali i łbami kiwali, zdziwione, że to nie wędzone.

Ubywa.... średnio plus :)

Jak dla mnie to za mało wędzonkiem smakuje- niestety jestem trochę chory i nie mam 100% smaku...

Choć to bez znaczenia, ciężko odróżnić okiem wędzone/nie wędzone- nie dotyczy Zawodowców :)

Piękny zapach podczas piekarnikowania... taki wędzonkowopodpiekany

Na termin w lodówce to 2 tygodnie spokojnie uciągnie, zaworowane pewnie jeszcze plus 2

------

To taki Light... jakby piwo bezalkoholowe... epapieros...

------

Czyli zamrozić Giloretkę i na zasadzie poszukiwanctwa można se posymulować  wędzenie :)

Kiedy się chce :)

Rekomenduję SiBom z premedytacją :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość ArkoGdynia

No to jednak przeprowadziłeś te testy.....  :devil:

Fajnie że zaprezentowałeś kolejny sposób wykorzystania pobocznych produktów..... tylko żeby Ci później testerzy nie zarzucili że ich "okłamujesz"  :tongue:

Ja dalej go mrożę i wykorzystuję jako "Kostkę smaku Arka" :)

 

Z Dymnym pozdrowieniem.... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Może temat lubieżnistycznie oboczny.....niespójny z wędzonkami.......

Czy jest konieczność wyjmowania sera "goŁda" z formy? czy może wystarczy formę/prasę z serem obrócić 180* i zwiększyć  nacisk?

Czy czemuś służy wyjęcie krążka seropodobnego i chwilowe pomniejszenie ciśnienia ?

Pośród zmian obciążeń kiloogromniastych?

A goŁdę podwędzę....czerwcem  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Pytanie mam SiBy ws serów czynienia....

W instrukcji z "Serowara" jest, że solić ser gołdopodobny w solance.

Początkowo tak właśnie zrobiłem, później soliłem posypując naprzemiennie co 12 godz g/d/g/d/g/d....

W smaku jakiejś szczególnej różnicy nie widzę/czuję.... może ten z solanki jakby.... mniej słony....

W sumie to można mocniejszą solankę zrobić....

------

Dlaczego niektórzy sola na sucho? z czego to wynika? że mniej soli trzeba?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

SiBy, pion teoretyzujący dalej zwoi....

Pytanko mam, dodatek oleju roślinnego do kiełbasy? Chodzi mi konkretnie o olej z pestek dyni.

Podżerałem nudnie kiełbę nurzając ją w tym oleju, w międzyzębiu szał....dekiel zrywa :thumbsup:

Chyba wypajacuję kiełbę z pestkami dyni i tymże olejem.... :yes:

Doświadczał ktoś z Was?

Może z innymi olejami ktoś próbował? Z oliwą?

Jakie przeciwwskazania?

Jakoś tak instynktownie móżdżę, że jeżeli olej nie po terminie to raczej na plus taki dodatek....

Może utrudni "klejenie"? Przyhamuje podsuszanie?

...meandry kiełbasofilstyki wiejskiej.... :laugh:

Edytowane przez ziezielony
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak sobie pomyslalam ze ja moze tak akurat to te pestki z dyni nie za bardzo lubie ..ale pomyslalam taka np kielbasa polska z orzechami wloskimi :)


[Dodano: 14 lut 2017 - 15:50]

jest przeciez mortadela z pistacjami wiec czemu nie z pestkami dyni ..z olejem to nie wiem jak by si ekonsystencja zmienila

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) Electra, z orzechami już dawno obgarnię np..

https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/7850-wędlinowanie-prymitywistyczne-czyli-miło-spędzamy-czas/?p=526490

Teraz z piniowymi czas otworzyć, leżą, czekają...

Ten smak oleju z pestek dyni z mięsem mnie rozwala...zapach... :thumbsup:

Mam jednak wątpliwości.... niewielkie ale jednak... stąd pytam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bracie kiełbasofilny,poszukujących nowych smaków, ziezielony złocisty tu jak nic trzeba uznać prymat praktyki nad teorią i poczynić przy najbliższej okazji jedno pęto kiełbasy doświadczalnej
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Electra, z orzechami już dawno obgarnię np.. http://wedlinydomowe...-czas/?p=526490Teraz z piniowymi czas otworzyć, leżą, czekają... Ten smak oleju z pestek dyni z mięsem mnie rozwala...zapach... Mam jednak wątpliwości.... niewielkie ale jednak... stąd pytam...

Oj przegapilam takie smakolyki ,i do tego receptura rozpisana ,juz zapisana i mam nadzieje ze uda mi si ezrobic cos podobnego

Czy w recepturze" POL " to skrot od poledwica?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) Jeżeli chodzi o kiełbasy homogenizowane :blush: ... czyli parówy, to takie coś wyczaiłem...

http://www.old.acta-agrophysica.org/artykuly/acta_agrophysica/ActaAgr_0_2012_19_1_123.pdf

... wnioski nie zawierają przeciwwskazań :rolleyes:

---------

:) Maćku wypajacuję z radością...

Geyf, skruszymy...

Einshell, to niestety niedaleka przyszłość, trzeba się przyzwyczajać, wdrażać, tym bardziej jeśli będzie to akceptowalne konsumpcyjnie..

Electra POL- polędwica, pokroić jak na schabowe/polędwicowe ;) , następnie na taki grubsze paski kwadratowe- zapewnia to właściwy układ frakcji w przekroju, optymalizuje jakby :thumbsup:

Biada kiełbasofilom! Biada!  Wczoraj byłem w mięsowych, na rekonesansie...pod kątem oleju z dyni... :thumbsup:

Schab bk 12,99; boczek zaś ...13.90? 14,50? :facepalm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Teraz z piniowymi czas otworzyć, leżą, czekają...
to musze się szybko zbierać - bo jak za długo poleżą to zjełczeją :blush:  :facepalm: ​  Może jeszcze spróbuj olej rzepakowy tłoczony na zimno :) taki prawdziwy - cymes:)  na szczęście mam dostęp:)

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) Muski, w jakiej konwencji/przepisie zamierzasz zabatonić te piniowe?

Jak się je upraży to raczej nie zjełczeją (?)....

Orzechy, włoskie szczególnie, laskowe mniej lecz też, po pobycie w kiełbasie- min kilkumiesięcznym- zmieniają teksturę, barwę (ciemnieją) jakby wpisują się w uzyskany smak...zwiewnie, mile i subtelnie harmonizują z mięchem... nigdy nie zjełczały.... :no: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

w jakiej konwencji/przepisie zamierzasz zabatonić te piniowe
w zasadzie robiłem z pinią ze 2 razy - zawsze je podprażam - kiełby suszone - tak na 6 kg sypałem mniej więcej garść - trochę je tłukłem - nie za wiele :thumbsup: ​ przedłużenia pleców jakoś specjalnie nie urwało - wolę je dodać do sałatek, albo boskiej zupki dyniowej z nutą egzotyki - piniakami :laugh:  :thumbsup: 

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy wloskie orzechy obieracie ze skorki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

prażę je na smalcu domoczynionym
  ja prażę na sucho na patelni lub w piekarniku 180 st ok 7-9 min

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

:) Jołjołjoł SiBy...

Stare maciciowe przysłowie mówi ... "Jak więc ciepło, uważaj z mięchem, czyń winka i oby mleko krzepło" :thumbsup:

Spokoju mi nie daje, znalezienie pewnej zależności- rzecz zawiera się w departamencie serowym...

Robiąc akcje serdolenia, staram się prowadzić w miarę dokładne notatki...

Na ich podstawie, zadałem sobie trud- a że myślenie mnie ....uwiera, było długo :laugh: - policzenia strat w przetrzymywaniu/dojrzewaniu serów...

-----

SiBy czy jest zależność i jeśli to jaka, utraty masy sera w trakcie dojrzewania np bez osłonek i z osłonkami polioctanowymi- pomijam wory plastikowe i woski.

Dręczy mnie taka relacja... Wykonany ser waży 2500 gr (np Gołda, Edam) ile powinien ważyć w momencie worowania/woskowania?

Czy jest/i jaka jest normatywna "utrata wagi"

Jak to u Was wygląda? Jakie kryteria "tego momentu" przyjmujecie?

Wilgotność to wszak istotny parametr...

:DSerde(l)cznie ukłaniam

Edytowane przez ziezielony
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.