Skocz do zawartości

Kutrowanie, rozdrabnianie mięsa


Krzysztof

Rekomendowane odpowiedzi

Krzsztof przepraszam Cię, że to napiszę, ale ostrość jest pojęciem względnym, zależy kto ją ocenia i jak ma wzorzec. Ja też kidyś myślałem że mam ostry nóż, ale jak pracowałem nożem znajomego masarza to sie dopiero przekonałem co to ostry nóż, nawet nie wiedziałem kiedy i dwa sznity zrobione i krew się leje.

Powiem tak nóż musi być naprawdę ostry i przede wszystkim równo przylegać całą swoją długością ostrza do sitka i wtedy nie mam żadnego problemu z błonami.

Staraj się używać kompletu nóż-sitko i nóż dokładać tylko cały czas do jednej strony sitka. One pracująć wyrabiają się razem i razem sie docierają.

Napisz jak Ty ostrzysz swoje noże i sitka.

Acha w zelmerze ważny jest jeszcze docisk sprężyny, jeśli nóż i sitko ostre to próbuj trochę mocniej dokręcić sitko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maxell,

Klasy I, II,III mięsa wieprzowego są dla mnie mało czytelne (inaczej w moim przypadku nie będzie) więc proszę podaj ile procentowo lub wagowo należy dodać czystej słoniny do chudego mięsa z szynki lub łopatki aby otrzymać mieszankę, która będzie odpowiednikiem II oraz III wieprzowej. Jeżeli alternatywnie uda Ci sie zastapić słoninę boczkiem, będzie super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytujęm Ci fragment Arta Charakterystyka i klasyfikacja mięsa drobnego wieprzowego, który w całości znajdziesz na stronce w Dziale wieprzowina:

W mięsie wieprzowym bez kości wyróżnia się, jak już podałem pięć klas jakościowych mięsa drobnego. W porównaniu z klasyfikacją stosowana do 1997 roku, rozdzielono klasę II, określonej mianem mięsa tłustego, na obecne dwie klasy, tj. klasę II A o mięsie średnio tłustym z niewielką zawartością ścięgien i tłuszczu do 30% oraz klasę II B o mięsie tłustym ścięgnistym i poziomie tłuszczu do 45%.

Ja widzisz, możesz spokojnie dodac boczku, pod warunkiem, że przepis nie wymaga mięsa ścięgnistek.

Poczytaj, popatrz i jak jeszcze bedziesz miał pytanka to pytaj.

:D

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...
  • 2 miesiące temu...
Mięso ścięgniste charakteryzuje się dużą ilością tkanki łącznej (kalogenu). Wystepuje przede wszystkim w nogach - golonki zarówno przednie jak i tylne, wiązania przy stawach. Możesz przyjąć, że mięso ścięgniste występuje w tych elementach które wykonują dużo ruchu i utrzymują mase ciała w odpowiedniej pozycji, w miejscach połączenia z kośćmi szkieletu.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

Witam

przy ostatnim wyrobie kiełbas zawaliłem wyrabianie farszu.

Robiłem żywiecką, sucha o smaku kabanosów, szynkową i wiejską, wieprzową- wołową.

smaki wyszły super!!!!!, natomiast konsystencja kiełbas pozostawia wiele do życzenia.

Po przekrojeniu kiełbasy rozsypują się, nie są zwięzłe. Prawdopodobnie niedokładnie i niesteranie wyrobiłem farsz, a także nie przestrzegałem rygoru proporcji tłuszczu i masy włóknistej, poradźcie mi jak najprościej uzyskać "Klej:" z mięsa????

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

przy ostatnim wyrobie kiełbas zawaliłem wyrabianie farszu.

Robiłem żywiecką, sucha o smaku kabanosów, szynkową i wiejską, wieprzową- wołową.

smaki wyszły super!!!!!, natomiast konsystencja kiełbas pozostawia wiele do życzenia.

Po przekrojeniu kiełbasy rozsypują się, nie są zwięzłe. Prawdopodobnie niedokładnie i niesteranie wyrobiłem farsz, a także nie przestrzegałem rygoru proporcji tłuszczu i masy włóknistej, poradźcie mi jak najprościej uzyskać "Klej:" z mięsa????

pozdrawiam

a termometr ma? :rolleyes:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie niedokładnie i niesteranie wyrobiłem farsz

tu odp. nr 1

masę wiążącą robi się mieląc dwukrotnie na sitku3 mięso kl III (ścięgniste - np. z golonki)

kiełbasa może być bardzo tłusta a jednocześnie "zwięzła" - tłuszcz aby się nie "roztopił" powinien być "twardy" czyli np. podgardle

 

a tak w ogóle dlaczego kolega nie zagląda do akademii DZIADKA ? a i nie czyta z uwagą receptur? :rolleyes: - te pytania po podstawowej "czytance" nie byłyby potrzebne

Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mieląc dwukrotnie na sitku3 mięso kl III (ścięgniste - np. z golonki)

I dodam jeszcze ,że dodatkowo kutruje. :smile:

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I dodam jeszcze ,że dodatkowo kutruje. :smile:

no tak... zapomniałem że każdy ma kuter w domu :tongue:

Arku, napisałem "po domowemu" czyli mielenie x2 - do kutra wystarczy raz ...

szczerze mówiąc wolę polecić zmielenie dwukrotne niż dodatkowe rozdrabnianie np blenderem bo przy nieodpowiednim traktowaniu "spali" mięso i doopa z kleju...

a podstawa to dobre wyrobienie - wtedy każde mięso jakiś klej puści

Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wolę polecić zmielenie dwukrotne niż dodatkowe rozdrabnianie np blenderem

Wystepuje jeszcze jeden, niepożądany efekt: masa mięsna niepotrzebnie się napowietrza. Zjawisko występuje na pewno przy użyciu malaksera.

Przećwiczyłam to na swoich kiełbasach.W masie wiążącej pojawiają się maleńkie dziurki (tak, jak w domowych parówkach), co na pewno nie wpływa na trwałość wyrobu ani nie dodaje mu uroku. Dwukrotne przemielenie przez "2" , najlepiej z dodatkiem lodu i dobre wyrobienie daje wystarczająco dobry klej oraz zwięzłość.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arku, napisałem "po domowemu" czyli mielenie x2 - do kutra wystarczy raz ...

.

 

Czyli nietechnologicznie :tongue: .Ale się czepiam :wink: .Więcej nie będę :grin:

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wielkie dzieki za zainteresowanie się moim problemem.

spec202 mam termomert

abratek<<>>

taa masz kolego rację, ale po 1,5 r produkcji próbowałem poeksperymentować. Poza tym, nie zawsze mogę dopasować się do ogólnie przyjętych proporcji kupuje ćwiartkę świntucha, + 2x szynki + 2 x boczki dodatkowo, z tego muszą wyjść 4 szyneczki, 1 schab i 2 boczki do wędzenia z reszty 2-3 rodzaje kiełbach. Chyba będę musiał dokupować dodatkowo golonkę.żeby więcej "scalacza" było.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mówię że musisz pilnować się receptur - ale należy ocenić czy mięso samo w sobie jest kleiste (np z łopatki) i wtedy zadecydować czy dorzucić coś III :cool:

poza tym samo wyrabianie ma znaczenie dla kleistości farszu

Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak sobie radzicie z błonkami przy (kutrowaniu) mieleniu na sitku fi 2 . ??Mam zelmera 5 i czesto mnie szlag trafia tylko nie mówicie ze nóż czy sitko nie ostre. Prosze o konstruktywne wypowiedzi

Mielę ręczną.Zelmer ma kiepski ślimak i nie potrafi przepchać mięsa przez sitko.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.