Skocz do zawartości

Wędzarnia z szafki, jaka wielkość paleniska i rury ?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Postanowiłem przerobić swoją wędzarnie z szafki. Chcę dorobić palenisko zewnętrzne z blachy stalowej o grubości 3mm, o wymiarach; szerokość 40cm, długość 50 cm, wysokość 36 cm. Między paleniskiem a komorą wędzarniczą chcę zastosować rurę stalową o grubości 2 mm, średnicy 200mm i długości 1m.

Co sądzicie czy ten zestaw będzie prawidłowo działał. Do tej pory miałem kłopoty z utrzymywaniem stałej temperatury w komorze wędzarniczej - paliłem bezpośrednio pod wędlinami.

post-65226-0-73680900-1467456586_thumb.jpg

Edytowane przez marula3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIc nie przerabiaj tylko naucz się opalać -  w takiej wędzarni z paleniskiem bezpośrednim wędziłem około 5 lat i jedyna różnica do Twojej to miałem taką szafkę ocieploną deskami podłogówkami.

Pamiętaj wędzenie to sztuka opalania - dołożenie rury w niczym Ci nie pomoże jeśli będziesz źle operował ogniem i dymem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W palenisku utrzymujemy żar, nie płomień. Odymić wyroby, a uwędzić to różnica. No chyba ze chcesz się truć na własne życzenie.

 

Poczytaj pierwsze posty tego tematu:

 

wedlinydomowe.pl/forum/topic/8606-projekt-budowy-wędzarni-opracowany-przez-andyandyego/

 

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Witam

Mam wędzarnie wykonaną z szafki ubraniowej metalowej, Do tej pory jako palenisko wykorzystywałem dół szafki, chciałbym to zmienić i zrobić palenisko osobno, połączyć go z komorą wędzarniczą rurą metalową. Nie bardzo wiem jaką zastosować długość rury i jej średnicę.

Może ktoś korzysta z podobnych wędzarni i mógłby podzielić się swoim doświadczeniem.

Pozdrawiam, marula3

post-65226-0-93078800-1487962070_thumb.jpg

Edytowane przez marula3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie bardzo wiem jaką zastosować długość rury i jej średnicę.

 

Dawno Ci mówiłem żebyś zrobił palenisko z boku bo nie umiesz wędzić w wędzarni bezpośredniej. Dostawił bym palenisko do ściany z boku, ale żadnej rury bym nie dawał .

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dawno Ci mówiłem żebyś zrobił palenisko z boku bo nie umiesz wędzić w wędzarni bezpośredniej. Dostawił bym palenisko do ściany z boku, ale żadnej rury bym nie dawał .

 

Myślałem że się jeszcze trochę podszkolę w wędzeniu bezpośrednim, ale to trochę trudne. Czy dostawienie paleniska do ściany wędzarni rozwiąże problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy dostawienie paleniska do ściany wędzarni rozwiąże problem?

 

Częściowo tak.Łatwiej będzie panować nad temperaturą..A jak sobie i z tym nie poradzisz to dołożysz kawałek rury.

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób sobie pod szafą palenisko skrzyniowe (ruchome) takie, jakie zaprezentował w swojej składanej wędzarni Kazik55.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Częściowo tak.Łatwiej będzie panować nad temperaturą..A jak sobie i z tym nie poradzisz to dołożysz kawałek rury.

 

Arkadiusz, ja tą swoją wędzarnie z szafki już wiele razy przerabiałem, teraz chciałbym już tak ją przerobić abym więcej do tego nie powracał. Jeśli się orientujesz podpowiedz jaka średnica i długość  rury będzie odpowiednia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naucz się opalać. Zacznij od małej ilości drewna. Ustal wielkość i ilość żaru, która wystarczy do utrzymania temperatury. Bedziesz stabilnie wędził.

To co piszesz to ja tak robiłem, chciałbym utrzymywać temperaturę stałą, a bezpośrednie palenisko jest bardzo absorbujące, ciągle trzeba dokładać lub przesuwać rozpalone drewno bo inaczej drewno gaśnie lub się nadmiernie pali.

Edytowane przez marula3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wędzonki wyglądają dobrze, więc nie wiem po co Ci rura. Ja wędzę w mniejszej szafce zrębkami, temperatura nie skacze. Myślę, że problem polega na tych Twoich drzwiczkach do paleniska. Jeśli to możliwe, przerób na podsuwane, wtedy lepiej będziesz kontrolował palenie.

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.