Skocz do zawartości

Steki (stejki,steak,beef steak), BBQ oraz inne przepisy agn


agn

Rekomendowane odpowiedzi

Ok wiec postaram sie , w miare mozliwosci i czasu wstawic kilka przepisow oczywiscie popartych fotkami.

 

Na poczatek moze kilka podstawowych uwag.

 

Po pierwsze grilowanie a bbq to dwie zupelnie inne metody przyrzadzania potraw .

Grilowanie jest procesem szybkim w porownaniu z bbq , i zwykle bezposrednio nad zrodlem ciepla ,temperatury grilowania wahaja sie miedzy 200 a 400 st celcjusza .

Bbq natomiast jest procesem bardzo wolnym od 4 do 24 godzin ,w temp. Oscylujacych miedzy 90 a 130 st celcjusza (low and slow), nigdy bezposrednio nad zrodlem ciepla i oczywiscie z obowiazkowym udzialem dymu.

 

Podam teraz kilka podstawowych czasow grilowania dla roznych potraw

 

 

Steak ( wymawia sie oczywiscie stejk): new york strip ,porterhouse , rib - eye , filet mignon, t- bone ,top sirlion :

 

Grubosc 2 cm. czas 4 do 6 min , temp 300-350 st c , pokrywa zamknieta , grilowanie bezposrednie czyli nad zrodlem ciepla ( nad zarem lub wszystkie palniki wlaczone) oczywiscie Przy metodzie bezposredniej jesli czas wynosi 4 min to znaczy ze grilujemy na jednej stronie 2 min i na drugiej 2 min.

 

Grubosc 2,5 cm czs 5 do 8 minut , temp 300 - 350 st c , z tym ze pierwsze 4 minuty grilujemy metoda bezposrednia , reszte czasu metoda posrednia czyli nie nad zarem a po jego przeciwnej stronie , lub srodkowy palnik wylaczony( zar powinien byc zawsze przesuniety na jedna strone ). W metodzie posredniej nieKoniecznie musimy obracac mieso

 

Grubosc ok 4cm czas 12 -14 min , temp 300-350 st c pierwsze 6 min metoda besposrednia , reszte czasu metoda posrednia

 

 

Hamburger ok 2 cm grubosci 8-10 min Temp 300-350 st c metoda bezposrednia

 

Schabowy z koscia lub bez. Ok 2,5cm. 10 min temp 200-250 st c metoda bezposrednia

 

Piers z kurczaka ok 200g. 12 min temp 200-250st Metoda bezposrednia

 

Kawalki kurczaka z koscia 30 - 40 min 200 - 250 Metoda bezposrednia

 

Filet ryby 1 cm grubosci. 3-5min. Temp 300- 350 st c. Metoda bezposrednia

 

 

Ok to na tyle dzis. Jak tylko pogoda sie poprawi ( mam nadzieje ze Piatku) ugriluje cos i wrzuce przepisik z fotkami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 128
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

new york strip ,porterhouse , rib - eye , filet mignon, t- bone ,top sirlion :

Bądź uprzejmy wyjaśnić forowiczom proszę, z jakich części polędwicy lub rostbefu robione są poszczególe typy steków.

Jako miłośniczka steków doceniam Twoją inicjatywę, niemniej nie mogę powstrzymać się od uwagi, że pisanie w brzmieniu fonetycznym świadczy albo o lekceważeniu czytelników (chyba, że chodziło by o jezyk chiński :grin: ), albo o tym, że nie znasz polskich odpowiedników angielskich określeń. Polecam słownik lub Wikipedię. Spróbuję też pomóc ale przez PW.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

new york strip ,porterhouse , rib - eye , filet mignon, t- bone ,top sirlion :

Czy new york strip i porterhouse to nie jeden i ten sam steak (?) tylko inaczej nazywany w US i Australii?

NIe wiem, moze sie myle, bo na stekach tak bardzo sie nie znam.

Be you.

The world will adjust.

The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.( Eleanor Roosevelt) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy new york strip i porterhouse to nie jeden i ten sam steak (?) tylko inaczej nazywany w US i Australii?

Bingo :grin:

Strip steak - Wikipedia, the free encyclopedia

en.wikipedia.org/wiki/Strip_steak -

The strip steak is a type of cut of beef steaks. Internationally it is called a club steak. In the United States and Canada it is also known as New York strip, strip loin, shell steak, or Kansas City strip steak. In Australia it is known as a porterhouse steak or boneless sirloin.

Tłumaczenie:

Stek typu Strip – wg Wikipedii

Stek o nazwie Strip jest rodzajem steku wołowego uciętego wyłącznie z rostbefu lub polędwicy. Posiada międzynarodową nazwę steku klubowego. W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie znany jest również jako New York strip, Strip z górki (cielecej) lub combra jagniecego (loin), stek „w skorupce” (Stell stek) oraz stek z Kansas City.

W Australii znany jest pod nazwą stek porterhouse lub befsztyk z polędwicy (boneless sirloin)

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako miłośniczka steków doceniam Twoją inicjatywę, niemniej nie mogę powstrzymać się od uwagi, że pisanie w brzmieniu fonetycznym świadczy albo o lekceważeniu czytelników (chyba, że chodziło by o jezyk chiński :grin: ), albo o tym, że nie znasz polskich odpowiedników angielskich określeń. Polecam słownik lub Wikipedię.

EAnno.

Wrzucanie do języka polskiego obcojęzycznych wtrętów, jest typowe dla tzw. "amerykanów z Kołomyi" co to jeszcze amerykańskiego (angielskiego) się nie nauczyli, a polskiego już zapomnieli. Taki specyficzny sposób dowartościowywania się przez nowicjuszy i pozowania na prawdziwego Yankee. Bardzo często spotykany w stanach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anno to sa nazwy steakow ,i wszedzie sprzedaje sie je pod takimi nazwami. To tak samo jakbym mial ci tlumaczyc nazwe mc donalds zeby byc poprawny fonetycznie.W stanach jesli na polce w sklepie na opakowani jest napisane kielbasa to nikt nie ma pretensji o brzmienie i fonetyke , tylkowymawia ta nazwe jak umie podobnie pierogi.

 

Widze ze znow ktos stara sie blysnac ale musze cie kolego zmartwic ze ny strip to nie to samo co porterhouse no chyba ze krakowska i mortadela to dla ciebie to samo

 

http://www.google.com/search?q=beef+cuts&hl=en&tbo=u&tbm=isch&source=univ&sa=X&ei=9PxaUJa9Oanl0QH224G4Bg&sqi=2&ved=0CC4QsAQ&biw=1024&bih=672

 

Tu macie dokladny podzial

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to chyba jestem do tylu. Tutaj przynajmniej BBq to miesa sie szykuje nie powiem, w marynacie, kilka lub kilkanascie godzin wczesniej, jednak samo czas na bbq nie jest dlugi. Tzn. ze ja tylko grill robilam na bbq?

Prosze mnie wyprostowac , zylam w niewiedzy przez tyle lat.

Be you.

The world will adjust.

The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.( Eleanor Roosevelt) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ANNAM napisał/a:

Czy new york strip i porterhouse to nie jeden i ten sam steak (?) tylko inaczej nazywany w US i Australii?

 

Bingo :grin:

Zupełna nieprawda...

 

Porterhouse to inaczej T-bone , ale ucięty z szerszą polędwicą.

 

New york strip - to sam rostbef . A skąd wzięła się ta nazwa ? ano z tego że ucięty plaster rostbefu ma kształt nowego jorku :wink:

 

Co do stosowanego nazewnictwa i związanych z tym kontrowersji, niech mi ktoś podpowie jak po polsku nazwać odpowiednik T-bone`a....

 

[ Dodano: Pią 21 Wrz, 2012 09:27 ]

Anno to sa nazwy steakow ,i wszedzie sprzedaje sie je pod takimi nazwami

dokładnie tak ....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do stosowanego nazewnictwa i związanych z tym kontrowersji, niech mi ktoś podpowie jak po polsku nazwać odpowiednik T-bone`a....

już o tym było...

https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?t=2230&highlight=jak++bedzie++polsku

:grin:

http://images43.fotosik.pl/1180/cf5743008b743b6dm.png

"Kiedy pracuję, to pracuję, a gdy mówię, że pracuję, to tylko mówię."
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, to dawajcie jakieś swoje przepisy...

Ja przetrenowałem różne metody przygotowania steków, jednak pozostałem przy tym najprostszym ;)

 

plastry ( najczęściej rostbef ) o grubości ok 2,5 cm bez żadnych przypraw smażę na łoju wołowym na rozgrzanej grubej żeliwnej patelni. Po usmażeniu ( dla mnie idealny to "medium" czyli średnio wysmażony ) , posypuję lekko dość grubą solą morską z młynka i smaruję odrobiną masła czosnkowego. Po odczekaniu kilku minut zabieram się za konsumpcję :cool:

Kiedyś posypywałem również świeżo mielonym pieprzem, ale od pewnego czasu zrezygnowałem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zaś robię tak że po dojściu do temperatury pokojowej (nie prosto z lodówki) tuż przed smażeniem solę i pieprzę i wrzucam na mocno rozgrzaną patelnie grillową. Lubię średnio wysmażone więc około 6 min wystarcza. Po tym czasie konsumuję. Nie próbowałem tylko położyć masło po zdjęciu z patelni... ale spróbuje.

W pracy kolega jeszcze dodatkowo je marynuje ale jakoś mi się to gryzie z prawdziwą naturą steka.

Z czym jadacie steki ? Z czym smakują najbardziej?

Jeśli z naszych krów to jakie mięso kupujecie na steki ?

 

PS.

Czy kupowaliście kiedykolwiek w MAKRO mięso na steki pochodzenia argentyńskiego, francuskiego czy też kanadyjskiego? (pytam bo 2 plastry kosztują około 60zł i nie wiem czy warto się skusić)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tuż przed smażeniem solę

Spróbuj koniecznie posolić po wysmażeniu ;)

 

dodatkowo je marynuje ale jakoś mi się to gryzie z prawdziwą naturą steka

Mi również się gryzie :)

 

Jeśli z naszych krów to jakie mięso kupujecie na steki ?

Ja najczęściej rostbef lub antrykot . Mam zaznajomioną ubojnię, w której kolega ( również smakosz steków ) przetrzymuje na chłodni cały tzw "pistolet" z okrywą łoju tak ok 14 dni.

Wówczas to mięso ma zupełnie inną kruchość i smakowitość. Takiej całkowicie świeżej wołowiny nie smażę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rib -Eye staak. Espresso style

 

2 steaki rib -eye ok 250 gram kazdy ,o grubosci 2,5 cm.

olej z oliwek 1 lyzeczka

 

Mieszanka przypraw:

Pol lyzeczki kminku

1 lyzka stolowa kawy na espresso (dosc grubo zmielonej )

1 /2 lyzeczki papryki chili

1 lyzeczka papryki slodkiej

1lyzeczka soli morskiej (gruboziarnista)

1 lyzeczka pieprzu czarnego (grubo mielony )

 

 

Na 30 do 40 min przed grilowaniem wyciagamy steaki z lodowki ( nie powinno grillowac sie zadnych mies wyjetych prosto z lodowki )

Steaki smarujemy delikatnie olejem z oliwek z kazdej strony i nacieramy dokladnie , uprzednio wymieszana mieszanka przypraw .

 

Rozgrzewamy grila do temp ok 300 st c . Grilujemy po 3 min z kazdej strony metoda bezposrednia , z przykryta pokrywa.Jesli ktos lubi bardziej wypieczone , nalezy dodac po 1 min z kazdej strony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.