Skocz do zawartości

Necówka


Savio

Rekomendowane odpowiedzi

Była o tym dyskusja tylko nie wiem gdzie, gdyż w opcji szukaj, nic się nie wyświetla.

Dyskusja była przyczynkiem do wykonania zdjęcia i jego umieszczenia na http://www.wedlinydomowe.ovh.org/index.php?title=Nyc%C3%B3wka

Efekt był taki, że nikt nie podał konkretnego przepisu.

Przykro mi nie wiele pomogłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zasięgnąłem informacji u źródła tzn . na śląskiej wsi. Necówkę robi się przy okazji uboju świniaka. Wykorzystuje się okrawki mięsa i polędwiczkę. Mięso miele się jak na kotlety mielone , przyprawia pikantnie z dużą ilością czosnku, cebuli, surowego jajka ( jak klops), następnie do środka wkłada sie polędwiczkę i całość zawija się w otokę (nec) , wkłada do foremki( wąska) i piecze - po upieczeniu plaster necówki musi być wielkości pół kromki chleba.Niemiecka nazwa tej potrawy necbrot. Więcej na ten temat może wiedzieć Miro ponieważ jest to potrawa z okolic Bielska- Białej.

Pozdrawiam

Janusz "Smorodina"

skype: SMORODINA54

ANKIETA GADŻETY

ZAMÓWIENIA IV ZLOT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zasięgnąłem informacji u źródła tzn . na śląskiej wsi. Necówkę robi się przy okazji uboju świniaka. Wykorzystuje się okrawki mięsa i polędwiczkę. Mięso miele się jak na kotlety mielone , przyprawia pikantnie z dużą ilością czosnku, cebuli, surowego jajka ( jak klops), następnie do środka wkłada sie polędwiczkę i całość zawija się w otokę (nec) , wkłada do foremki( wąska) i piecze - po upieczeniu plaster necówki musi być wielkości pół kromki chleba.Niemiecka nazwa tej potrawy necbrot. Więcej na ten temat może wiedzieć Miro ponieważ jest to potrawa z okolic Bielska- Białej.

Pozdrawiam

Dodać mogę tylko tyle że otoka może mieć różne nazwy np: nycówka, firanka, otoka itp.

Można zrobić bez niej ale to właśnie ta "nycówka" nadaje charakterystyczny smak wyrobowi.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zasięgnąłem informacji u źródła tzn . na śląskiej wsi. Necówkę robi się przy okazji uboju świniaka. Wykorzystuje się okrawki mięsa i polędwiczkę. Mięso miele się jak na kotlety mielone , przyprawia pikantnie z dużą ilością czosnku, cebuli, surowego jajka ( jak klops), następnie do środka wkłada sie polędwiczkę i całość zawija się w otokę (nec) , posypuje kminkiem wkłada do foremki( wąska) i piecze - po upieczeniu plaster necówki musi być wielkości pół kromki chleba.Niemiecka nazwa tej potrawy necbrot. Więcej na ten temat może wiedzieć Miro ponieważ jest to potrawa z okolic Bielska- Białej.

Pozdrawiam

Janusz "Smorodina"

skype: SMORODINA54

ANKIETA GADŻETY

ZAMÓWIENIA IV ZLOT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

kiedys na prywatkach (uboj gosp.) robilem Zajaca ,czyli Necowke,

lecz generalnie wszyscy z okolic Bielska znaja to jako Zajac.

 

jak ktos chce zrobic potrzebuje miesa drobnego z rozbioru

swinki tj z wykrawania moze byc tlusciejsze,oraz dwie poledwiczki

wieprzowe.przyprawy generalnie to sa sol,pieprz ,czosnek lub cebula

jak gospodarze sobie zyczyli oraz niezastapiona vegeta i 2-3 jajka

surowe rozbeltane w garnuszku ktore sa dodawane do farszu .

 

mieso sie miele na drobnym sitku miesza z przyprawami,dodaje

surowe rozbeltane jajka,formuje sie dwa walce ktore sie splaszcza

kladzie poledwiczke wieprzowa zawija sie farszem do srodka tworzac

owal jak chleb.

po tej czynnosci zawiaja sie w czepiec tz.tluszcz otaczajacy

swinski zoladek,oplatajac nasz Zajac (czepiec przy tej nazwie pozostaje)

dookola jak siecia,

po tej czynnosci dwa Zajace kladzie sie na blache

z piekarnika i odstawia na 2-3 godz po to aby ladnie przyprawy

przeszly przez miesko i potem do piekarnika na 2 godz.

 

ja robie dla siebie z dodatkiem majeranku i magi a gore czepca

opruszam przez sitko papryka po upieczeniu wychodzi mi

zawsze super Zajac ktorego nie zamienil bym z najlepszym

pasztetem.

 

podczas pieczenia wytwarza sie super smalczyk do smarowania

oraz niekiedy poledwiczka wychodzi na przekroju czerwona,lecz

tylko wtedy gdy Zajace poleza dluzej niz 2 godz w lodowce.

 

z otoczki tluszczu z zoladka (czepiec) starcza na dwa duze zajace

takie po 1,8 spokojnie

 

p.s. Miro jakbym nie wedzil w tym tyg.to bym napewno zrobil Zajaca

uwielbiam go bardziej niz najlepszy pasztet,kiedys robilismy prywatke

u piekarza i Zajac byl pieczony w piecu chlebowym wyszedl rewelacyjnie

 

pozdrawiam wszystkich zadymiaczy

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu szanowny Pan Marek coś napisał :grin:

 

Nycówkę lub zająca ( jak kto woli ) można też posypać innymi przyprawami po górze.

Polecam swoją posypkę przyprawową :grin: :mrgreen:

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po tej czynnosci zawiaja sie w czepiec tz.tluszcz otaczajacy

swinski zoladek

Dla mniej wtajemniczonych oraz mieszkających w innych rejonach Polski pragnę dodać, że czepiecjest właściwą nazwą jednego z przedżołądków wołowych, z których wytwarza się danie typu flaki wołowe.

oraz niekiedy poledwiczka wychodzi na przekroju czerwona

Pytanie:skąd się bierze czerwony kolor polędwiczki skoro nie było mowy o azotanach i azotynach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podczas pieczenia wytwarza sie super smalczyk do smarowania

oraz niekiedy poledwiczka wychodzi na przekroju czerwona,lecz

tylko wtedy gdy Zajace poleza dluzej niz 2 godz w lodowce.

 

Może Marek zapomniał dodać że używa mięsa peklowanego a polędwica w kontakcie z tym mięsem też ulega zapeklowaniu.

Jednak nycówka którą znam nie jest robiona z mięsa peklowanego i jej kolor w przekroju jest szary, włącznie z polędwicą.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze rozumiem, to w dużym uproszczeniu necówka jest polędwiczką wieprzową obłożoną mięsem mielonym, a całość zawinięta jest w otokę, aby potrawa się nie rozpadła.

 

całość zawija się w otokę (nec)

 

po tej czynnosci zawiaja sie w czepiec tz.tluszcz otaczajacy

swinski zoladek,oplatajac nasz Zajac

czepiec jest właściwą nazwą jednego z przedżołądków wołowych,

Pytanie - czym można zastąpić czepiec ?

 

BonAir

Pozdrawiam

BonAir

 

https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?p=47286#47286

Co by tu jeszcze sprasować... ? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie - czym można zastąpić czepiec ?

http://www.wedlinydomowe.ovh.org/images/thumb/300px-Nycowka.JPG

 

Otoka-prawidłowa nazwa to sieć większa czyli zdwojona blaszka otrzewnej znajdująca się na krzywiźnie żołądka. Charakterystyczną cechą sieci większej jest jej kształt, który jest zupełnie płaski i cienki oraz posiada „uszyte” różne wzory z tkanki tłuszczowej.

 

 

Raczej niczym.

Możesz zrobić bez niego ale to właśnie czepiec nadaje produktowi bardzo specyficzny smak.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol. Bagno zwrócił bardzo delikatnie na niewłaściwe nazewnictwo nie wchodząc w szczegóły http://encyklopedia.pwn.pl/lista.php?o=1&co=PRZE%AFUWACZE

z końcowych postów wynika że nie zawinięcie w czepiec wołowy nie nada produktowi charakterystycznego smaku Podsumowując z tłuszczu z żołądka wp. pot ,.firanka'' zrobiliśmy czepiec ,a więc jedną z części żołądka woł. i efekt taki że mięso powinniśmy zawijać w flaki woł bo tak nazywamy żołądek woł. po oczyszczeniu. Pozdrawiam

Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie - czym można zastąpić czepiec ?

Rozumiem, że masz na myśli otokę(sieć, nec,nyc). Uważam, ze jest podmiana zamiast sieci z żołądka wieprzowego można użyć kawałki (kawałeczki) tłuszczu otrzymanego z rozbioru kompletu jelit wieprzowych a konkretnie mówiąc z jelit grubych.

Smak bedzie natomiast nie będzie pięknego wzoru na pieczeni jaki daje użycie sieci z żołądka wieprzowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziadku przyznam szczerze że nie wiem o co Ci chodzi w twoich wypowiedziach ?.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziadek.

Odpowiadasz pytaniem na pytanie a to nie świadczy dobrze o twojej kulturze wypowiedzi.

Jak masz coś do napisania to napisz a nie udawaj wszech wiedzącego.

Czasami mam wrażenie że wszyscy nie mają racji tylko ty.

I nie pozdrawiaj jeśli nie odpowiadasz konkretnie bo źle to odbieram.

 

Miro.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Miro - odpowiedź już dawno została udzielona Cały problem polega na tym tłuszczu otokowym z żołądka wp. zwanym siatkowym .firanką itd. którym owiniemy uformowane mięso lub nałożymy na wierzch i to jest wszystko w porządku .Nieprawidłowość zaczyna się dopiero gdy zaczynamy ten tłuszcz otokowy nazywać czepiec .Czepiec to jedna z części żołądka wołowego .Podałem link... W tym wszystkim czytający wybiórczo posty może zrozumieć że to należy zawinąć w czepiec czyli flak wołowy .i o to mi chodzi
Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!!

Panowie proponuję rzeczową dyskusję , a nie osobiste wycieczki. Miro jest lokalnym patriotą i bierze stronę znajomego. Dziadek jest długoletnim fachowcem i stosuje nomenklaturę fachową - urzędową. Żeby nie było sporów proponuję jeśli to możliwe mini słowniczek nazw regionalnych dla poszczególnych elementów po rozbiorze zwierząt. Dla regionu Bielskiego np nazwa otoka =nec,nyc=czepiec. Prawdopodobnie wynika to z podobieństwa do czepca okalającego coś okrągłego. Ja chcąc się dowiedzieć coś o necówce po prostu zadzwoniłem do gospodarstwa agroturystycznego z prośbą o podanie jak się robi tę potrawę. Po prostu necówka to nic innego jak po naszemu klops.( podobne potrawy robią Czesi) Informację o tym umieściłem na forum. Jak już pisałem na forum ta sama nazwa regionalna może oznaczać np. dwie różne potrawy: zylc = zimne nóżki po kaszubsku lub zylc = rolada z żeber i schabu w lubelskim. Dlatego moja prośba Panowie mniej emocji w wypowiedziach. Wyjaśnić krótko to jest to w moim regionie i po sprawie.

Pozdrawiam

Janusz "Smorodina"

skype: SMORODINA54

ANKIETA GADŻETY

ZAMÓWIENIA IV ZLOT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Miro - odpowiedź już dawno została udzielona Cały problem polega na tym tłuszczu otokowym z żołądka wp. zwanym siatkowym .firanką itd. którym owiniemy uformowane mięso lub nałożymy na wierzch i to jest wszystko w porządku .Nieprawidłowość zaczyna się dopiero gdy zaczynamy ten tłuszcz otokowy nazywać czepiec .Czepiec to jedna z części żołądka wołowego .Podałem link... W tym wszystkim czytający wybiórczo posty może zrozumieć że to należy zawinąć w czepiec czyli flak wołowy .i o to mi chodzi

Dziadku

Nie można było tak od razu napisać ?.

Jasno i konkretnie i wiem do czego masz zastrzeżenia.

 

Niestety nie mam wpływu na to jak w naszym rejonie nazywa się ową "osłonkę".

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.