Skocz do zawartości

Kamień do pieczenia (pizza /chleb)


beatag

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 56
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Na TV Kuchnia+ oglądałem gościa, co na granitowej, 2cm, płycie pizzę piekł. Przekonywał, że nie ma lepszej metody. Płyta była prostokątna, jak kratka piekarnika. Podsypywał kaszką kukurydzianą.

Ciepło pozdrawiam.

dyzio

__________________________________________

Hołduję rozkoszom stołu, dzbana i łoża. (kolejność przypadkowa)

 

nie zapominaj o Panu "S"

http://wedlinydomowe...go-forumowicza/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już kiedyś był taki temat i o ile mnie pamięć nie myli wylądował ostatecznie w koszu...

Ja mam kamień z kawałka granitu i jestem zadowolony.  W moim odczuciu piecze się lepiej niż bez kamienia (chleb lepiej wyrasta).

Wybrałem granit bo kiedyś pewien stary zdun mi powiedział że szamot i inne takie ceramiki to się nadają do pieców opalanych żywym ogniem gdzie tenże ogień wypali wszelkie pozostałości. Do piekarników polecał granit bo jest nienasiąkliwy więc nawet jak sobie zrobię pizzę i coś z niej spłynie to nie wsiąknie i  nie zostanie w porach. Co do kształtu to wybrałem dokładnie pod wymiar kratki w piekarniku bo większa powierzchnia itp. Koszt jaki poniosłem to jakieś 40 zł z docinaniem i szlifowaniem bo zamówiłem z firmy od marmurów i granitów i zrobili z tzw odpadów. Przy wyborze starałem się wziąć wszystkie za i przeciw na tzw chłopski rozum i wyszedł mi granit  :cool:

"Trzeba się spieszyć z robotą, póki się ma na nią ochotę..."

Tatuś Muminka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdania na forach są podzielone-ci co mają granit są zadowoleni z efektów i Ci co mają kamienie z szamotu również.W sprzedaży pojawiają się również cienkie kamienie z ceramiki  tyhttp://www.rossi.pl/33189_jamie_oliver_kamien_do_pieczenia_pizzy_jc5120.rossi?gclid=CLjShqH68sMCFcPJtAodKRcA4gpu

Tymi też ludziska są zachwyceni

Pieczenie na kamieniu generalnie ułatwia pochłanianie wilgoci z pieczonego ciasta ,a granit ma chyba mniej porowatą strukturę niż szamot...,ale może się mocniej nagrzewa?

No- wybór w każdym bądź razie duży.

beata
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Dobrze wypieka spód.

 

Bo to jest właśnie jego podstawowa i właściwie jedyna zaleta, po to właśnie został stworzony, i do tego powinno używać się kamienia do pizzy, jak sama jego nazwa wskazuje. Kamień do pizzy w domowym piekarniku fantastycznie i na chrupiąco przypieka jej spód  :D Chociaż chleb też da się upiec, i wiele osób z mniejszym, lub większym powodzeniem to właśnie robi :D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad wykorzystaniem go do grilowania -w sensie dobrze go nagrzać ogniem i dalej nie mam pomysłu ...

Mój znajomy kiedyś mi opowiadał ,ze piekł ziemniaki na rozgrzanych uprzednio zwykłych kamieniach , ziemniaki były wydrążane w środku łyżeczką i ten miąższ  mieszany z cebulką i boczkiem wkładany do środka i przykrywany czapeczką [odkrojoną z góry ziemniaka]

Wracając do kamienia to myślę o takim okrągłym 35cm x2cm tylko ja namierzyłam go w dwukrotnie niższej cenie.

beata
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wracając do kamienia to myślę o takim okrągłym 35cm x2cm tylko ja namierzyłam go w dwukrotnie niższej cenie.

 

NIe piszesz, czy z takiego samego materiału. W linku ZLePa nie jest dokładnie określony materiał. Wyglądał na ceramikę.

Ciepło pozdrawiam.

dyzio

__________________________________________

Hołduję rozkoszom stołu, dzbana i łoża. (kolejność przypadkowa)

 

nie zapominaj o Panu "S"

http://wedlinydomowe...go-forumowicza/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te co kupiłem są faktycznie dość drogie, chociaż widzę że od mojego zakupu potaniały. To nie ceramika, a szamot, tylko jakby troszeczkę lżejszy od prawdziwych cegieł szamotowych. Mam okrągły 35 cm i parę głodnych gęb, to przydałby się większy :D . Czy pizza pieczona kamieniu takim jak ja mam, a na granicie ma inny smak? Nie mam pojęcia. Myślę, że nie powinna. Z tego co widzę wpisując na allegro "pizza stone", to różnica w cenie pomiędzy "specjalnymi" a granitowymi nie jest aż tak wielka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 35 cm to w/g mnie rozmiar XXL,u mnie max do piekarnika wejdzie 37-38,więc te 2cm nie robi różnicy .Ten mój namierzony jest też  z szamotu.Mają jeszcze rozmiar  prostokątny 32x29 ,-ciut mniejszy i  ciut cieńszy [1,5cm] no i sporo tańszy od tego okrągłego

Edytowane przez beatag
beata
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem 2. Jeden mi pękł, nie pamiętam z jakiego powodu. Był okrągły, to owinąłem go drutem i mocno skręciłem Trzyma się kupy do tej pory. Cieńszy na pewno szybciej będzie się nagrzewał, ale czy nie trzeba będzie na niego bardziej uważać?

Zawsze można do tej firmy zadzwonić i popytać. Oprócz marketingowej gadki można coś ciekawego usłyszeć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzwoniłam do nich i dowiedziałam się ,że część swoich wyrobów produkują u siebie ,te okrągłe są produkowane w Czechach -gość generalnie poleca te okrągłe do pizzy -jedną stronę mają bardziej gładką .Opowiadał mi o metodach produkcji -sypkiej i półplastycznej ,ale nie miało to dla mnie i chyba dla niego większego znaczenia w finalnym produkcie Mają badania dopuszczające produkt do kontaktu z żywnością .

Czy piekłeś coś na tym kamieniu poza pizzą?

beata
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

???

Ciekawe. Bo ja widzę ogromną.

Może to ma znaczenie, że preferuję pizzę na cienkim cieście. Jest wypieczone z delikatnie chrupką skórką (od spodu). Pieczone na blaszce są mniej wypieczone i trójkąt pizzy w ręce się wygina na wszystkie strony. W porównaniu do tej z kamienia jest nieco "rozmokła". Najbardziej lubię tą pieczoną jako pierwsza, bo jest pieczona na najbardziej rozgrzanym kamieniu.

Być może nie rozgrzewasz wystarczająco kamienia przed pieczeniem.

Edytowane przez ZLeP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@beatag

Ja bym wybral kamien prostokatny, na prostokatnym mozesz z powodzeniem upiec okragla pizze ale tez np, 2 chleby ulozyc obok siebie. Na okraglym kamieniu juz tego nie zrobisz, poza tym do mnie przemawia najbardziej kamien taki jak ma Tusiaczek, czyli z granitu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

na prostokatnym mozesz z powodzeniem upiec okragla pizze

 

Yogi, a jak kamienie w piekarniku musza być dwa, bo jak sie wyraził ZLeP, gęb do wykarmienia sporo i piekarnik na termoobiegu chodzi, to prostokątna nie zabardzo.

Ciepło pozdrawiam.

dyzio

__________________________________________

Hołduję rozkoszom stołu, dzbana i łoża. (kolejność przypadkowa)

 

nie zapominaj o Panu "S"

http://wedlinydomowe...go-forumowicza/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to moze powiedzmy tak, ze kazdy powinien wiedziec co dla niego lepsze. No ale 2 prostokatne kamienie tez mozna wstawic na 2 poziomach, gorace powietrze znajdzie sobie droge, one przeciez nie przykrywaja tak szczelnie calej powierzchni zeby powietrze nie moglo krazyc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

zeby powietrze nie moglo krazyc

 

Popatrz na blachy do piekarnika z termoobiegiem, ile mają otworków po bokach. Wymiana powietrza góra-dól musi być ciągła i niczym niezakłucana.

Takie są moje spostrzeżenia.

Ciepło pozdrawiam.

dyzio

__________________________________________

Hołduję rozkoszom stołu, dzbana i łoża. (kolejność przypadkowa)

 

nie zapominaj o Panu "S"

http://wedlinydomowe...go-forumowicza/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Beata skoro sprzedaje to trudno zeby nie polecal  :)

a pieczenie pizzy z termoobiegiem to chyba nie za bardzo sie sprawdza  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

pieczenie pizzy z termoobiegiem to chyba nie za bardzo sie sprawdza

 

Electra, rozwiń swoją myśl. Chętnie się czegoś dowiem. Pleace !!!

Ciepło pozdrawiam.

dyzio

__________________________________________

Hołduję rozkoszom stołu, dzbana i łoża. (kolejność przypadkowa)

 

nie zapominaj o Panu "S"

http://wedlinydomowe...go-forumowicza/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

mam kuchenkę 10 lat z tą funkcją i jeszcze jej wykorzystałem

 

Kuchenki czy funkcji ????  :thumbsup:

Ciepło pozdrawiam.

dyzio

__________________________________________

Hołduję rozkoszom stołu, dzbana i łoża. (kolejność przypadkowa)

 

nie zapominaj o Panu "S"

http://wedlinydomowe...go-forumowicza/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.