Skocz do zawartości

Lato w sloiku...i inne przetwory Electry


electra

Rekomendowane odpowiedzi

Dziekuje rowniez, to bede robic przynajmniej na probe  chyba w grudniu juz  z waszych przepisow, moze na  Swieta Bizego narodzenia beda gotowe  :D

Be you.

The world will adjust.

The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.( Eleanor Roosevelt) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 180
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Szwedzkie ogórki kanapkowe

 

1. 2 kg. ogórków

2. Ocet  12% (może być 10%)

3. 4 dl. (decylitry) cukru

4. 8 dl. wody

5. Cebula 1 szt.

6. Gorczyca (2 łyżki stołowe)

7. Pieprz biały ( 2 łyżeczki od herbaty)

8. Koper 5 szt. świeżych baldachów, lub 1 łyżka stołowa nasion

9. 2 -3 plasterki chrzanu na jeden słoik

 

Sverige, a ile tego octu? Pieprz ziarnisty?

"Błogosławiony, który nie mając nic do powiedzenia, nie obleka tego w słowa." Julian Tuwim
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak Hano, 2 decylitry octu 12% bo taki jest w Szwecji, więc można dać nieco więcej 10%, powiedzmy ok. 2,5 dl. takiego jak mamy w Polsce, ale to nie jest konieczne. Wystarczy ta sama proporcja 10% i ogóreczki są zupełnie OK. Wszystko wedle upodobań smakowych. Pieprz biały oczywiście ziarnisty. Można tez zrobić z pieprzem ziarnistym czarnym, mnie smakują, te wszystkie drobne zmiany i ew. nowe dodatki są jak najbardziej dopuszczalne i każdy może sobie poeksperymentować i znaleźć to co mu najbardziej odpowiada. Przetłumaczony przeze mnie przepis, jest po prostu takim który możemy uznać za podstawę i dalej można sobie "poszaleć", Electra też jak pisze, ma nieco zmieniony przepis.

Pozdrawiam i życzę Smacznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie daje zadnego pieprzu ani cebuli ,tylko sol cukier ocet i gorczyce i to jej lubie sporo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest sporo cukru i octu to sie rownowazy i jeszcze ogorki puszcza wode.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest sporo cukru i octu to sie rownowazy i jeszcze ogorki puszcza wode.

No to zrobiłem na próbę z 1 kg ogórków. Zalałem gorącą zalewą i tak na wszelki wypadek przez chwilę, 2-3 min, pasteryzowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Electro, ja też osobiście nigdy nie dodaję cebuli. Było podane w szwedzkim przepisie, więc przetłumaczyłem, cebulę jeżeli już, to zawsze należy gotować w zalewie 4 - 5 min. bo inaczej lubi fermentować. Gorczycy także daję sporo podobnie jak Ty, na słoik sypię jej pełną łyżeczkę od herbaty, no a pieprz dodaję zawsze, ale ten kolorowy mieszany, 1/2 łyżeczki na słoik. Oprócz tego na 1 litr zalewy wsypuję 2 łyżeczki soli. Reszta jak w przepisie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ladniutkie :)  ,nakluwasz jak robisz w calosci? ja zawsze robie krojone ,bo leniwa jestem :) ze sloika prosto na kanapke albo do hamburgera.

 

U mnie wczoraj konfitura z wisni poszla do sloikow a dzis dalszy ciag ..galaretka z bialej  porzeczki sie robi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Electro za uznanie. Nie nie nakłuwam, jak sobie postoją to i tak naciągną. Ja również robię wersje krojoną, jak Ty, aby były gotowe do położenia na kanapeczki, ale te tutaj to takie "korniszony" na modłę kanapkowych, i takie zajadamy jako dodatek do różnistych dań, a i samego ogóraska "chrupnąć" sobie od czasu do czasu lubię, bo są one przesmaczniste, i cudnie chrupiące :D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

korniszonki lubie ,ale wiesz västeråsgurka(kiszeniaki) to w naszym rejonie kupic dobre i nie pojsc z torbami( ostatnio ok 30 sek widzialam ladne) wiec nie robie ,tylko kisze sobie na malosolne i zajadam ile wlezie w czasie sezonu..zimowa pora beda grzybki i nne bajery z letnich przetworow. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w citygross ostatnio widzialam paskudne zwiotczale i tylko po 27 sek za kilogram ,swoje kupowalam po 15 wiec i tak cena wmiare ok  :)

Sliwki "wegierki " tez takie sobie ale parek kg kupione i juz sa powidla ,bo to  poprostu musi byc na zime :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wszystko wedle upodobań smakowych. Pieprz biały oczywiście ziarnisty. Można tez zrobić z pieprzem ziarnistym czarnym, mnie smakują, te wszystkie drobne zmiany i ew. nowe dodatki są jak najbardziej dopuszczalne i każdy może sobie poeksperymentować i znaleźć to co mu najbardziej odpowiada. 

 

Też zawsze modyfikuję troszkę przepisy, kilka w orginale a reszta ze zmienną i to jest fajne i ciekawe. Dzięki za tłumaczenie.

 

 

Moje ogorki robie troszke inaczej niz te z linku podanego przez sverige2 

 

Smörgåsgurka / ogorki kanapkowe :

I zalew:
 
1 kg ogorkow 
100 g sol gruboziarnista
0,6 l wody
 
II zalew:
0,2 l ocet 12%
0,2 l woda
0.3 kg cuker
1 lyzka gorczyca 
do kazdego sloika po 1 baldachu kopru.
 
I zalew rozpuscic sol i zalac pokrojone w plasterki (ok 0.5cm) ogorki odstawic na 24 h.
 
Po tym czasie przecedzic ogorki, w miedzy czasie robimy II zalew.
Zagotowac ( woda, ocet, gorczyca i cukier )
ogorki i baldachy kopru wsadzamy do sloikow, dokladamy gorczyce i zalewamy goraca zalewa,sloiki zakrecamy.
schlodzone nadaja sie do jedzenia ,ja jednak wole jak troche postoja.
wysmienite do kanapek z pasztetem. 
przechowalnosc 6-12 miesiecy

 

 

 Dzięki za przepis, jadłem kiedyś i bardzo mi smakowały, trzeba wykonać we własnym zakresie, electra a nie pasteryzujesz już tak jak inne nasze zaprawy ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie pasteryzuje a zalewam poplasterkowane ogorki solanka ,i zalewam goraca zalewa ,nigdy mi sie nie popsuly. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ja nie pasteryzuje a zalewam poplasterkowane ogorki solanka ,i zalewam goraca zalewa ,nigdy mi sie nie popsuly. 

 

 

Oryginalny przepis zaleca jeżeli chcemy je dłużej przechowywać, aby przedtem moczyć je w dosyć mocnej solance przez 12 godzin. Nie potrzeba pasteryzować, zalewając ogórki gorącą zalewą.

 

 

Jeszcze raz dziękuję za przepis i rady, wczoraj wykonaliśmy pierwsze słoiki z 6 kg ogórasków  z przepisu electry mam nadzieję że wyjdą też tak dobre  :D Ale to sprawdzimy za kilka dni jak odstoją !!. Pokusiliśmy się i dzisiaj zrobiliśmy następne 6 kg  :laugh: Zalane czekają do jutra. 

 

A to wczorajszy wyrób.Mleka tam nie powinno być :D  :D post-70821-0-82593100-1441658067_thumb.jpg

 

Pozdrawiam

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super ,my juz jeden sloik pozarlismy ,a co do mleka ja nawet po takich ogorkach moge popic mlekiem, :D byle nie bylo UHT. 

U mnie dzis dalszy ciag przetworow ,naszlo mnie na surowke z kapusty bialej marchwi i cebuli i ostra papryka ..szukam dobrego przepisu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Wolowina podsmazona w sloiku 

wzorowalam sie troche na tym przepisie  https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/9326-gulasz-wołowy-robiony-wg-pw-19-gulasz-wołowy-podsmażany-szyfr-405/?p=329687

ale nie do konca.

Moja wolowine podsmazylam  dodalam po tym sol i ostra papryke i susz cebulowy,  poddusilam tak zeby nie wyplywala krew ok 30 min.  Gorace mieso przelozylam do sloikow i zalalam wolowym rosolem wczesnie przygotowanym , dodalam po jednym ziarnku ziela angielskiego ( rosol dolalam to tego co sie wysmazylo z miesa).

 Pierwsza  pasteryzacja 60 min i tak wyglada  post-58387-0-88297600-1454003872_thumb.jpg jutro kolejna .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chętnie bym spróbowała. Bardzo apetycznie wygląda

                                                                                                                                                                     

 

:heart: Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu :heart:

Antoine de Saint-Exupery - Mały Książę :flowers:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

electra, dnia 20 Sie 2015 - 08:15, napisał: Moje ogorki robie troszke inaczej niz te z linku podanego przez sverige2 Smörgåsgurka / ogorki kanapkowe : I zalew: 1 kg ogorkow 100 g sol gruboziarnista 0,6 l wody II zalew: 0,2 l ocet 12% 0,2 l woda 0.3 kg cuker 1 lyzka gorczyca do kazdego sloika po 1 baldachu kopru. I zalew rozpuscic sol i zalac pokrojone w plasterki (ok 0.5cm) ogorki odstawic na 24 h. Po tym czasie przecedzic ogorki, w miedzy czasie robimy II zalew. Zagotowac ( woda, ocet, gorczyca i cukier ) ogorki i baldachy kopru wsadzamy do sloikow, dokladamy gorczyce i zalewamy goraca zalewa,sloiki zakrecamy. schlodzone nadaja sie do jedzenia ,ja jednak wole jak troche postoja. wysmienite do kanapek z pasztetem. przechowalnosc 6-12 miesiecy

Robiłem latem ogórki wg tego przepisu, i niestety wyszły bardzo, bardzo słone. Zrobiłem coś źle, czy takie maja być?

Ta pierwsza zalewa i 100 gram soli na 0.6 litra wody, to chyba jest bardzo dużo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robie zawsze z tego przepisu i moje nie sa slone , pomyslalam tylko o jednej rzeczy ,u nas wedlug mnie jest sol nie tak slona  jak w PL (sprawdzalam smakowo)moze to jest powodem. Do chleba zawsze daje o 1/4 wiecej soli jak pieke chleb z polskich przepisow. Czy jak trzymales te ogorki to puscily duzo wody?moje zawsze puszczaja dosc sporo. Ja jestem malo slonolubna .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.