Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Mini produkcja rczpaka

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
239 odpowiedzi w tym temacie

#1 sękacz

sękacz

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 203 postów

Napisano 06 lip 2015 - 14:09

Witam Wszystkich. Moja przygoda z serami zaczęła się w zeszłym roku w okolicach lipca. Żona zażyczyła sobie zjeść sera korycińskiego. Ja jako dobry mąż :) na drugi dzień zakupiłem podpuszczkę na którą poczekałem kilka dni. Załatwiłem mleko 5 l na początek no i się zaczęło.  Ser mojej żonie posmakował. Na kolejny dzień już była produkcja serów ala korycińskiego z 20 litrów mleczka.

Później nastała chęć zrobienia sera ala oscypka i do wędzenia. Akurat się złożyło ,że wędziłem szynki na święta to zrobiłem małą ilość ala oscypka i uwędziłem. Mimo  obaw wyszedł bardzo dobry i od tej pory się zaczęło. Od początku czytam forum na swoim koncie produkcyjnym mam już kiełbasy wędzone,szynki parówki, nalewki, pasztetową, szlachecką w kątnicy, jogurt, chociaż mimo wszystko sery robię najczęściej. Umieszczę parę fotek z ostatniego wędzenia 10 szt serka i w miarę możliwości będę umieszczał foto galerię z produkcji innych wyrobów.

Załączony plik  11702803_397535273780139_3550170075714948792_n.jpg   57,55 KB   42 Ilość pobrań Serki już ociekają

Załączony plik  11659465_398073440392989_2871476211456213815_n.jpg   52,92 KB   42 Ilość pobrań i już po wędzeniu na drugi dzień

#2 ANNAM

ANNAM

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 4988 postów
  • Miejscowośćaustralia

Napisano 06 lip 2015 - 20:11

BArdzo ladne  :clap:  Czy mi sie wydaje, czy  jeden z serow jest z " bebami" ( znaczy sie z jakimis ziolami  ;) )?

#3 sękacz

sękacz

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 203 postów

Napisano 07 lip 2015 - 07:08

Tak jeden na próbę zrobiłem z ziołami prowansalskimi, i poszedł po opinie czy dobry czy nie bardzo.Dziś wieczorkiem będę robił serki ala korycińskie więc jutro dam zdjęcia.  Ze względu, że mam darmowy dostęp do owoców, które się nie sprzedały. Wczoraj postanowiłem nastawić 2 nalewki tzn jedna z wiśni z pestkami a druga z moreli i jeszcze winko z wiśni :). Wieczorem dodam zdjęcia.

#4 sękacz

sękacz

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 203 postów

Napisano 08 lip 2015 - 07:34

Zrobiłem wczoraj serki ala korycińskie z 15 litrów mleka. Serki z przyprawami tzn czosnek pomidory suszone i czosnek, czarnuszka, zioła prowansalskie i kminek .

Oto fotoreportażZałączony plik  IMG_3930.JPG   47,32 KB   32 Ilość pobrań mleczko już podgrzanie i dodana podpuszczka.

Załączony plik  IMG_3933.JPG   32,53 KB   34 Ilość pobrańZałączony plik  IMG_3935.JPG   44,34 KB   34 Ilość pobrańZałączony plik  IMG_3936.JPG   34,91 KB   34 Ilość pobrań

skrzep pokrojony w kostkę i opada na dno garnka

Załączony plik  IMG_3938.JPG   61,42 KB   34 Ilość pobrań cześć skrzepu wyciągnięte na sito

dodane pierwsze zestaw przypraw czyli pomidory suszone, czosnek i bazylia Załączony plik  IMG_3939.JPG   55,96 KB   35 Ilość pobrań

Załączony plik  IMG_3940.JPG   61,61 KB   34 Ilość pobrańZałączony plik  IMG_3941.JPG   66,47 KB   34 Ilość pobrańZałączony plik  IMG_3942.JPG   60,56 KB   35 Ilość pobrań tu już serki ociekaja i czekają na kąpiel w solance

Załączony plik  IMG_3943.JPG   53,53 KB   32 Ilość pobrań z samego rana powędrowały do solanki.

W poniedziałek nastawiłem 2 nalewki z moreli i wiśni. obecnie leżakują sobie 6 tyg.Załączony plik  IMG_3932.JPG   40,11 KB   30 Ilość pobrań

Załączone pliki

Użytkownik rczpak edytował ten post 08 lip 2015 - 07:37

#5 PanBoczek

PanBoczek

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 3611 postów

Napisano 08 lip 2015 - 09:49

Od początku czytam forum na swoim koncie produkcyjnym mam już kiełbasy wędzone,szynki parówki, nalewki, pasztetową, szlachecką w kątnicy, jogurt, chociaż mimo wszystko sery robię najczęściej.

:clap:  :clap:  :clap:  :clap: ...szkoda, że jest limit dla emotikon bo miałbyś tych braw całą stronę hehehe ;) 

Sery prześliczne - jak byś ocenił różnicę między tymi uwędzonymi lekko a tymi mocno brązowymi? Na korzyść których? 

Będę czekał również na jakieś dokładniejsze informacje dot. produkcji :P i oczywiście foteczki wędzonych mięsiw  :D

Co ciekawego robisz w ricottą? 

no SUPER SUPER SUPER :D 

• MiejscowośćŁomża

Narodowa Stolica Łomżingu = źródło inspiracji dla narodu  :thumbsup: Pozdrawiam

#6 sękacz

sękacz

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 203 postów

Napisano 08 lip 2015 - 13:27

Szczerze to ja nie widzę różnicy dla mnie maja smak wędzonki i zapach. Co prawda ja próbowałem je jeszcze jak były prosto po wędzeniu, ale żadnych ujemnych doznań nie miałem tzn nie był gorzki ani spalenizna też nie było czuć(może był bardziej wędzonką czuć). Po prostu chyba w wędzarni ( beczka jedna 200 l a druga nie wiem mniejsza 80)mi się nie równo dym rozkłada i dlatego jedne ciemniejsze.Chociaż te zostały dłużej wędzone bo były za blade a ja musiałem wyjechać. Przeważnie staram się wędzić na jaśniejsze brązowy kolor i takie osobiście bardziej wolę. Ricotta to mi nie bardzo wychodzi. Nie wiem dlaczego, może dlatego, że zanim dostanę mleko to jest ono schładzane w baniaku. Riccote będę jeszcze próbował zrobić może się uda.Tylko takie coś mi wpada do głowy jako przyczyna. Kilka razy próbowałem i raz wyszła raz nie więc zaprzestałem. Z serwatki będę teraz próbował zrobić szampana tylko drożdże muszę kupić. W najbliższym czasie będę robił alaoscypki z 33 litrów mleka oczywiście będzie foto relacja. Mam chęć zrobić jakoś kiełbaskę może się uda namówić małżonkę to udka zrobię wędzone jeśli będzie miała ochotę. C o do informacji produkcyjnych korzystam z przepisów które są na forum.

#7 ziezielony

ziezielony

Weteran

• **VIP**
  • 2255 postów

Napisano 08 lip 2015 - 14:00

Może popróbuj jakoś ten dym ujednolicić... Blachą jakąś pokombinuj z rozproszeniem go....

Świetna improwizacja ze stojakiem do ociekania serków :clap:  lubię takie loty :)

Fajnie to wszystko wygląda :thumbsup:

....Łomżing :D :D :D

#8 PanBoczek

PanBoczek

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 3611 postów

Napisano 08 lip 2015 - 14:54

Do KURP zagadaj ;) Sylwek nam pokazywał co i jak.. z ricottą oczywiście :D muszę przyznać, że ricotta lepsza niż wędzony ser.. jak świeżutka jest. Pozdrawiam

#9 BazylWidzew

BazylWidzew

Weteran

• Użytkownicy
  • 2614 postów
  • MiejscowośćMazury

Napisano 08 lip 2015 - 18:08

Ja nigdy nie miałem problemu z ricottą, za to ostatnio były problemy z parówkami ;)

#10 andrzej k

andrzej k

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 12590 postów
  • MiejscowośćPobiedziska

Napisano 08 lip 2015 - 20:05

Zrobiłem wczoraj serki ala korycińskie z 15 litrów mleka.

Super produkcja  :thumbsup: :clap:   .   Fajny pomysł z małymi sitkami . :D

Gorąco pozdrawiam

#11 sękacz

sękacz

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 203 postów

Napisano 15 lip 2015 - 07:21

Witam miałem pokazać produkcję serków do wędzenia z 33 litrów mleka, ale zapomniałem karty do aparatu z pracy. Wczoraj wieczorkiem ugniotłem sobie za to z 17 litrów mleka i mam fotorelację :).

Załączony plik  IMG_3944.JPG   36,13 KB   24 Ilość pobrań mleczko już się podgrzewa. Za chwilę dodam podpuszczkę.

Załączony plik  IMG_3945.JPG   27,5 KB   23 Ilość pobrań tutaj podgrzewanie i rozdrabnianie skrzepu

Załączony plik  IMG_3946.JPG   25,75 KB   24 Ilość pobrań.

Załączony plik  IMG_3947.JPG   34,39 KB   24 Ilość pobrań wyciągnięty skrzep już po podgrzaniu. Gotowy do wyciskania serwatki. Niestety zdjęcia z wyciskania nie mam bo nie miał mi kto go zrobić :).

Załączony plik  IMG_3948.JPG   23,83 KB   23 Ilość pobrań serki zażywają kąpieli   w zimnej wodzie.

Załączony plik  IMG_3954.JPG   44,52 KB   23 Ilość pobrań wkładanie serków w siatki i

obsuszanie przez całą noc Załączony plik  IMG_3955.JPG   42,62 KB   24 Ilość pobrań

Załączony plik  IMG_3956.JPG   36,27 KB   24 Ilość pobrań a tu już w solance

Załączone pliki

Użytkownik rczpak edytował ten post 15 lip 2015 - 07:23

#12 cezar

cezar

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 682 postów
  • MiejscowośćCzęstochowa

Napisano 15 lip 2015 - 07:38

Serki piękne

#13 sękacz

sękacz

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 203 postów

Napisano 17 lip 2015 - 06:52

Przedstawiam  zdjęcie uwędzonych serków w czwartek popołudniu :)Załączony plik  IMG_3957.JPG   69,17 KB   23 Ilość pobrań

Tak się zastanawiam czy u mnie wszystko w porządku z wydajnością mleka. Proszę zerknijcie z 33 litrów mleka wyszło 2043gr sera ala korycińskiego ważony po moczeniu w solance i kilku godz obciekania i 1707gr sera wędzonego ważone po wędzeniu. Co myślicie na ten temat.

#14 andrzej k

andrzej k

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 12590 postów
  • MiejscowośćPobiedziska

Napisano 17 lip 2015 - 08:03

Wydajność przyjmuje się 10% jeżeli to wszystko masz z tych 33litrów to super .Z mojego mleka nie zrobię 10% nawet.Pozdrawiam

#15 BazylWidzew

BazylWidzew

Weteran

• Użytkownicy
  • 2614 postów
  • MiejscowośćMazury

Napisano 17 lip 2015 - 08:41

Tak się zastanawiam czy u mnie wszystko w porządku z wydajnością mleka

Nie narzekaj wydajnośc masz dobrą ;)

w czwartek popołudniu

Może w czwartek jest "popołudniu" bo w każdy inny dzień tygodnia jest po południu ;)

#16 ziezielony

ziezielony

Weteran

• **VIP**
  • 2255 postów

Napisano 17 lip 2015 - 10:05

Z mojego mleka nie zrobię 10% nawet.

Słabo masz- to może ktoś podpowie jak to jest/dlaczego?

Kiedyś- jak wyszła mi kiepska "wydajność"- zamędziłem Gospodarzom, powiedzieli, że krowom zapomnieli odkręcić wodę. Efekt "niedopojenia" nastąpił- nie znam się.

Rczpak fajne wykonania... takie normalne :)

#17 sękacz

sękacz

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 203 postów

Napisano 17 lip 2015 - 11:09

Tak się zastanawiam czy u mnie wszystko w porządku z wydajnością mleka

Nie narzekaj wydajnośc masz dobrą ;)

w czwartek popołudniu

Może w czwartek jest "popołudniu" bo w każdy inny dzień tygodnia jest po południu ;)

nie narzekam na wydajność tylko tak się pytałem

taki mały chochlik pisarski :)

#18 sękacz

sękacz

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 203 postów

Napisano 29 lip 2015 - 13:33

Witam dziś kolejne wędzenie tym razem ćwiartki z kurczaka i oczywiście serki. Kurczak leżał sobie w solance od wczoraj. Dziś został odparzony i koło godz 17 powędruje do wędzarni. W między czasie powstanie kiełbaska. Mięsko z łopatki już zmielone. Przegryza się z peklosolą i przyprawami. Powstanie kiełbaska biała z dodatkiem peklosoli czyli czerwona do odparzania i gruba w osłonce białkowej na kanapki. Grubą kiełbaskę jak się uda to jeszcze dziś podwędzę dla smaku. Mięso z łopatki podzieliłem na 3 grupy: I gr do mielenia na cienkim sitku poszły kawałki tłuste itd, II gr mięsko z odrobina tłuszczyku zmielone na sitku bodajże 10 dużych oczkach i grupa III pokrojone w kostkę dużą. Doprawiona 20 gr peklosoli na kg, 2 gr/kg pieprzem i dodatkowo na oko pieprz ziołowy, majeranek i czosnek. Zapraszam na fotorelację z wędzenia i nadziewania jelit jutro :) .

#19 chudziak

chudziak

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 5150 postów

Napisano 29 lip 2015 - 16:49

Mięso z łopatki podzieliłem na 3 grupy:  I gr do mielenia na cienkim sitku poszły kawałki tłuste itd, II gr mięsko z odrobina tłuszczyku zmielone na sitku bodajże 10 dużych oczkach i grupa III pokrojone w kostkę dużą.

Nie bardzo wiem jak rozumieć ten Twój podział na grupy  - może on wprowadzać zamęt wsród nowicjuszy ponieważ mięso na kiełbasy dzielimy na klasy tj kl I,  II, III   i  nijak prawdidłoqy podział na klasy nie przystaje do 'Twoich " grup.  Poczytaj tutaj właśnie na przykładzie rozbioru łopatki  czym poszczególne klasy mięsa charakteryzują się  http://wedlinydomowe...atki-wieprzowej.

Sponsor

Sponsor
  • Reklama

#20 Pacan Wojciech

Pacan Wojciech

Weteran

• Użytkownicy
  • 2538 postów
  • MiejscowośćOPOLE

Napisano 29 lip 2015 - 18:23

ryczpak , zrozumiałem ze mieso mielisz , a nastepnie dodajesz peklosól , nie jestem napeweno wyrocznia , ale sledzac wyroby wielu kolegów , a takze ja tak robie , to mieso po klasyfikacji kroje w kawałki - kostke , w zalezności od przeznaczenia o wymiarach 3 x3 lub 4x 4 cm , nastepnie  dodaje peklosól , ( oczywiscie mieszam ) odstawiam w kostce do chłodni , a na drugi dzien dopiero mielę  , wykonuje tzw ,farsz dodaje przyprawy , znowu mieszanie i nabjanie jelit lub osłonek . Uważam ze taki to postepowania jest prawidłowy dla równomiernego rozłożenia peklosoli . Pozdrawiam 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych