Skocz do zawartości

Izolacja wędzarni - wątek ogólny


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich i pozdrawiam. Jestem tu nowy. Na urlopie zamierzam zbudować wędzarnię na moim RODOS.

Projekt jest chyba standardowy a wiele szczegółów zaczerpniętych z tej strony. 

Skrzynia drewniana o wymiarach 70 x 70 x 120 cm połączona z paleniskiem z czerwonej cegły rurą kamionkową o długości 1,2 m

fi 20 cm.

No i nasuwają mi się następujące pytania:

1. Czy rurę kamionkową należy izolować np. watą szklaną?

2. To samo dotyczy skrzyni drewnianej, która nie będzie przymocowana na stałe do podłoża?( wiadomo może dostać nóg !!!)

3. Jakiej wielkości zrobić palenisko - szer. 40 x dł. 40 x wys. 30 cm wystarczy?

4. Czy przy takiej długości rury konieczne jest stosowanie deflektora?

5. Czy palenisko może być otwarte?

Za głupie pytania z góry przepraszam. :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym Koledze najpierw proponował poczytać dział, w którym zamieścił pytanie i za jakiś czas ewentualnie dopytać o coś, czego nie udało się dowiedzieć, choć po lekturze postów z pierwszej strony, powinno być wszystko jasne :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Zanim otrzymasz odpowiedź, musisz odpowiedzieć na jedno... ważne... ale to bardzo ważne pytanie...   Jesteś pewien, że chcesz wędzarnię kanałową?

 

Raczej tak. Kolega dla odmiany buduje z paleniskiem bezpośrednim więc będziemy porównywać wyroby i jakieś wnioski się wyciągnie. :)

 

 

 

Ja bym Koledze najpierw proponował poczytać dział, w którym zamieścił pytanie i za jakiś czas ewentualnie dopytać o coś, czego nie udało się dowiedzieć, choć po lekturze postów z pierwszej strony, powinno być wszystko jasne  
 

 

Poczytałem. Większość jest jasna mniej lub bardziej ale nadal nie wiem czy rurę kamionkową izolować? :hmm: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość ArkoGdynia

no to jeżeli jesteś pewny tego że chcesz wędzarnię kanałową i jest to przemyślana decyzja to proszę bardzo, odpowiedzi do Twoich pytań.

 

Ad1. Tak każdą rurę nawet kamionkową należy izolować.... można wełną szklaną ale równie dobrze można to zrobić keramzytem.

Ad2. Jeżeli użyjesz desek 2,5 cm to nie potrzeba jej już dodatkowo izolować, ale jeżeli z różnych względów będziesz chciał izolować to użyj następujących materiałów: deska zewnętrzna ( może być sosna, świerk), wypełnienie z wełny skalnej prasowanej ze sreberkiem ( sreberko do wnętrza komory), wykończenie wewnętrzne i tu zależy co byś chciał, albo drewno ( to najlepiej liściaste, ale jak nie będziesz miał to i sosna lub świerk też może być - zakonserwuje się dymem po kilku przepaleniach) albo blacha ( ale najzwyklejsza czarna a nie jakaś nierdzewna- szkoda kasy)

Ad3. Palenisko jakie proponujesz jest za małe. palenisko należy zrobić w miarę duże a zasadą jest przy paleniskach bezpośrednich że wysokość paleniska to 3/4 szerokości komory. moim zdaniem palenisko takie powinno mieś wymiary przynajmniej na 3 cegły czyli 72 po krawędzi zewnętrznej.

Ad4. TAK w każdym przypadku stosujemy deflektor dla rozproszenia dymu po całej komorze.

Ad5. TAK może ale musisz mieć możliwość regulowania ilości powietrza docierającego do paleniska więc albo jakieś drzwiczki, lub klapa albo zasuwa....ciekawą alternatywą jest szuflada w palenisku ... w dziale budowy znajdziesz bliższe info. 

 

Z Dymnym pozdrowieniem.... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Raczej tak. Kolega dla odmiany buduje z paleniskiem bezpośrednim więc będziemy porównywać wyroby i jakieś wnioski się wyciągnie. :)

 

W takim razie nie mam więcej pytań ;) 

 

ArkoGdynia udzielił wyczerpujących odpowiedzi więc życzę Ci powodzenia i czekam na fotorelację z postępu prac :thumbsup:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A co myślicie o ociepleniu drewnianej wędzarni płytą korkową?

 

 

Myślę że płyta korkowa jest klejona .................  jeżeli tak to   zwróć na to uwagę .

 

 

 Pozdrawiam

Niech pożywienie będzie naszym lekarstwem .



Konserwanty zabijają powoli !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heniu, też się nad tym zastanawiam. Ta, którą mam w tej chwili nie jest ocieplona i jakoś daje radę ale jest wykonana z grubszego materiału. Teraz chcę wystrugać trochę większą i mam do dyspozycji szalówkę grubości 16 mm i boję się, że w chłodniejsze dni może być kłopot z utrzymaniem temperatury, zwłaszcza przy pieczeniu.

Pozdrawiam

Marko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Witam kolegów i proszę abyście napisali jak sprawuje się u Was docieplenie wędzarni wykonane z wełny. Jestem w trakcie budowy wędzarni drewnianej i zastanawiam się czy włożyć wełnę między deski , czy zostawić pustkę. Obawiam się że wełna będzie wilgotnieć i przyniesie efekt odwrotny od zamierzonego, poza tym, może deski będą butwieć i będzie śmierdzieć stęchlizną? Mokra wełna nie jest izolatorem. Jak to jest u Was ? Wkładać wełnę czy nie?

Ja się roboty nie boję, tylko ludzi mi dajcie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem wełna w wędzarni drewnianej jest zbędna .   

 

 

 

 

Obawiam się że wełna będzie wilgotnieć i przyniesie efekt odwrotny od zamierzonego, poza tym, może deski będą butwieć i będzie śmierdzieć stęchlizną? Mokra wełna nie jest izolatorem.

 

 

Myślę że sobie odpowiedziałeś .  Moim zdaniem to jest tylko wędzarnia i wszystko co napisałeś może się wydarzyć . :D

 

Pozdrawiam serdecznie

Niech pożywienie będzie naszym lekarstwem .



Konserwanty zabijają powoli !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądam forum od dość dawna i każdy pisze "wełna , wełna" tylko jak ona zachowa się po pewnym czasie? Nigdzie nie znalazłem informacji czy namięka, czy nie.Zimą gdy w komorze wędzarni jest 55 a na zewnątrz -15 to nie ma siły żeby punkt rosy nie wyskoczył w warstwie ocieplenia. W komorze wilgotno, przecież nikt nie montuje paroizolacji jak na domach. Więc musi zawilgotnieć. Kolega budował zimą drewniany dom. Fachowcy zrobili sobie jedno pomieszczenie do mieszkania (górale). postawili ścianki z płyty GK i w środek dali wełnę 5cm. (nie mówię o ścianach domu tylko o pomieszczeniu wewnątrz) Fachowcy grzali się farelką i mieszkali tak 2 tygodnie. W pomieszczeniu mieli +20 a w pozostałej części domu było +/- 0. Po wyjeździe fachowców kolega rozwalał ściankę i wełnę mógł wyżymać.Zabrakło paroizolacji od strony ciepłego pomieszczenia. Każdy kto budował dom wie jak robi się poddasze użytkowe. Musi być folia, żeby wełna nie namiękała od pary wydobywającej się z domu. Więc co się dzieje w wędzarni w czasie wędzenia zimą??? Może się mylę ale wełna to chyba nie najlepszy pomysł. Dlatego zależy mi, żeby wypowiedzieli się Użytkownicy wędzarni z takim dociepleniem.Pozdrawiam

Edytowane przez binio1111
  • Upvote 1

Ja się roboty nie boję, tylko ludzi mi dajcie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.