Skocz do zawartości

Piernik świąteczny.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Macie może przepisy (najlepiej sprawdzone) na piernik świąteczny? Jakiś czas temu odwiedziłem muzeum piernika (polecam swoja drogą!) w Toruniu i pani, podczas oprowadzania, mówiła, iż najlepszy jest piernik długo dojrzewający. Chciałbym już teraz wyrobić ciasto, aby w grudniu móc podać go na stół dla gości. Znalazłem w internecie kilka przepisów, ale wolałbym zastosować jakiś sprawdzony. 

Ciasto planuję przechowywać w piwnicy w temp. 13*C w pojemniku plastikowym szczelnie zamkniętym lub w słoju szklanym.

 

Pozdrawiam,

Mateusz :)

Pozdrawiam,


Mateusz http://www.piwo.org/public/style_emoticons/default/smile.png


 


 


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy nie za wcześnie na ciasto piernikowe?? :facepalm:

 

Halinko ,  ja też byłem w muzeum piernika w Toruniu . Qrcze , właśnie zapomniałem jak długo si przetrzymuje ciasto piernikowe ale idzie to w miesiące .... chyba . Do grudnia już blisko . :D   

 

Oczywiście mogę się mylić . :D

 

 

Pozdrawiam

Edytowane przez andrzej k

Niech pożywienie będzie naszym lekarstwem .



Konserwanty zabijają powoli !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Coś mnie się wydaje że tak jest , ale przed Halusią nie chciałem się zbłaźnić .

 

Andrzejku no bez przesady... ale z tego co pamiętam rozmawiałam z właścicielem Piekarnio- Ciastkarni to u nich na piernik dojrzewający zarabia się ciasto z 3 miesiące przed Swiętami.

Pozdrawiam Halusia

"idę wolno, ale nie cofam się nigdy"

http://emotikona.pl/gify/pic/kotek.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Andrzejku no bez przesady...

 

 

 Halinko ,  my tutaj rozważamy jak to było dawno temu :D i co pokazywali i mówili w muzeum piernika w Toruniu . :D   Wiesz że ja nie podejmuję rozmów w tematach gdzie nie mam chociaż podstawowej wiedzy :D  W ciastach tak jest :D

 

 

 Pozdrowionka jeszcze świąteczne :D

Niech pożywienie będzie naszym lekarstwem .



Konserwanty zabijają powoli !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Halinko , my tutaj rozważamy jak to było dawno temu i co pokazywali i mówili w muzeum piernika w Toruniu

 

Ok  ok... w takim razie nie mam takiej wiedzy. Posłucham mądrzejszych od siebie :) 

Pozdrawiam Halusia

"idę wolno, ale nie cofam się nigdy"

http://emotikona.pl/gify/pic/kotek.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierni, kiedys robiono , kiedy dziewczyna sie rodzila.Zarabiali wielka beczke i wstawiali w chlodne miejsce. A iedy wychodzila za maz to bylo jej wiano. Piernik kiedys mial bardzo wielka wartosc. Ciasto moe lezec latami nie zepsuje sie, bedzie bardzo smaczne. Ja mam jeszcze awale takiego w lodowce na dole, ktore ma juz chyba 7 lat. 

 

 Te trzy miesiace o ktorych napisala HAlusia, to jest chyba minimum , jakie powinno polezec ciasto pred pieczeniem. Ale tez nie piecze sie go na ostatnia chwile, po upieczeniu rowniez powiniem dobry pierni polezec okolo miesica. A pozniej nic go nie zniszczy. Bedzie dobry i po 2,3,4 miesiacach. :)

 Sprawdzilam, mawet te resztki jakie doczekalu pol roku byly chyba najsmaczniejsze :D

Be you.

The world will adjust.

The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.( Eleanor Roosevelt) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierni, kiedys robiono , kiedy dziewczyna sie rodzila.Zarabiali wielka beczke i wstawiali w chlodne miejsce. A iedy wychodzila za maz to bylo jej wiano. Piernik kiedys mial bardzo wielka wartosc. Ciasto moe lezec latami nie zepsuje sie, bedzie bardzo smaczne. Ja mam jeszcze awale takiego w lodowce na dole, ktore ma juz chyba 7 lat. 

 

 Te trzy miesiace o ktorych napisala HAlusia, to jest chyba minimum , jakie powinno polezec ciasto pred pieczeniem. Ale tez nie piecze sie go na ostatnia chwile, po upieczeniu rowniez powiniem dobry pierni polezec okolo miesica. A pozniej nic go nie zniszczy. Bedzie dobry i po 2,3,4 miesiacach. :)

 Sprawdzilam, mawet te resztki jakie doczekalu pol roku byly chyba najsmaczniejsze :D

 

 

Witaj :)

Dzięki za odpowiedź :)

Znalazłem taki oto przepis:

  • 1 szklanka cukru
  • 1 szklanka miodu 
  • 1/2 kostki margaryny
  • 6 jaj
  • 2 szklanki mąki
  • 1 łyżeczka sody
  • 1 łyżeczka cynamonu
  • 20 g przyprawy do piernika
  • 1 szklanka śmietany (18%)

Czy jest on poprawny, czy może zmieniłabyś w nim coś? Możesz pochwalić się swoim, czy może, idąc za staropolskimi "piernikarzami", przepis został utajniony? :P ;)

 

Nie chcę przechowywać ciasta przez bardzo długi czas, ale myślę, że pół roku - rok to odpowiedni czas na dojrzewanie ciasta, a później, na dwa tygodnie przed świętami, wypiekanie.

Edytowane przez markus383

Pozdrawiam,


Mateusz http://www.piwo.org/public/style_emoticons/default/smile.png


 


 


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie teraz spi rodzina( jest 5:20 rano), i nie chce budzic ich szukajac przepisu ( a tego jest troche wiec musze poprzesuwac ksiazki w bibliotece) wstawie tobie ,chyba nawet na forum jest jeden z przepisow na piernik dojrzewajacy.

 

 PAmietaj, ze w pierniku tajemnica tkwi w przyprawach rowniez i tym wlsnie azda gospodyni odrozniala sie od innej. Mam przepis na zrobienie tej rowniez. jest w niej i pieprz galka imbir na pewno chrzan suszony( korzen) , jeszcze kilka innym dodatkow. Na pewno nie ma w niej maki ryzowej, ktora czesto gosci w gotowych mieszankach.

 

 Na prawde postaram sie wstawic dzisiaj ten przepis, a wlasciwie przepisy.

Be you.

The world will adjust.

The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.( Eleanor Roosevelt) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wirusku kochany prawde mowisz. Do piernika powinno sie smalec dac :D  Ale czysciutki, bez przypraw bialutki.

Edytowane przez ANNAM

Be you.

The world will adjust.

The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.( Eleanor Roosevelt) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do piernikow, to pamietam( pamiec dziecieca to moze byc nie do onca dokladne), ze u cioci w cukierni byly takie pierniki , jak ostka brukowa ( chyba bawet cos takiego bylo w nazwie),a samo ciasto ciagle nieupieczone bylo w chlodnym magazynie. Jako dziecko nie bardzo lubilam takie smaki ( wolalam bezy :facepalm: ), a upieczone bylo krojone wlasnie w taka nieregularna kostke i maczane w luznim lukrze. Sprzedawano to na wage. Niestety ciocia juz nie zyje i receptury tez nie mam od niej :(

Be you.

The world will adjust.

The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.( Eleanor Roosevelt) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Składniki:
1 kg mąki,1/2 litra miodu, 2 szklanki cukru, 1 kostka smalcu, 1/2 szklanki mleka, 3 płaskie łyżeczki sody oczyszczonej,3 jajka
szczypta soli, opcjonalnie1 torebka gotowej przyprawy do pierników,

Ja daję 2 opakowania przyprawy do piernika

W dużym rondlu na małym ogniu rozpuszczamy miód, smalec i cukier na jednolitą masę i czekamy.
Kiedy ostygnie dodajemy mieszając i ugniatając rękami mąkę, jajka, sodę rozpuszczoną w chłodnym mleku, szczyptę soli
Zagniatamy na jednolitą masę, odklejamy ręce (i oblizujemy mniam mniam) po czym miskę okrywamy ręcznikiem i folią, ale nie całkiem szczelnie i stawiamy w chłodnym miejscu (balkon, lodówka) na 4-5 tygodni.
Tak więc mam przed sobą 5 tygodni walki ze sobą by nie wyjeść pysznego surowego ciasta

Przed świętami - dzielę na 2 części i do keksówek. Pieczenie 160 180st C +- 60min sprawdzamy patyczkiem.

Po upieczeniu jeszcze ciepłe nie gorące przecinam w poziomie na 3części smaruję powidłami ze śliwek nawet dość grubo i sklejam całość. Polane polewą czekoladową po wystudzeniu zawijam w ściereczkę i czekam 5-6 aż zmięknie.
 

Edytowane przez Piasek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O widze ,ze ju podany jest przepis na piernik, nie musze szukac  :facepalm:

 Kilka uwac, bo jak tutaj wiemy ci co robia ,to im sie wydaje ze wszyscy wiedza ;) :

 masa grzana nie powinna byc zagotowana, ale cukier powiniem byc rozpuszczony.

po wyrobieniu najlepiej przechowywac w kamione, jak sie ma zimna piwnice ze stala chlodna temperatura ,to najlepsze warunki.

 

 A tutaj jest pryprawa,( pochodzenia jej nie pamietam, wiem ze mi smakuje do piernia i pierniczkow) :

30g gozdikow, 30 g ziarek kardamonu( bez lupin) ,40 g imbiru, 100g cynamonu,30 g gozdzikow, 20g ziela angielskiego, 20 pieprzu, 20g galki muskatulowej, 10-20g susonego korzenia chrzanu, 10 g gwiazd anyzu.( nietorym osobom przeszkadza anyz, wiec mozna sane nasiona lub po portu mniejsza ilosc)

 To wszystko sproszkowane. Wiadomo najlepiej w mozdzierzu najszybciej w mlynku.

 

 Przechowywac w szczelbie zamknietym sloiku. A na kg maki daje sie w zalenosci od upodobam ale chyba minimum 4-5 lyzeczek.

 Kiedy robie male pierniczki, to daje jej mniej,a to ze wzgledu na obce dzieci .

 

 Moj piernik robioe odrobine inaczej, piee osobne placki . Kiedy sa upieczone, sa twarde. Jednak dosc szybko miekkna. Te prekladam powidlami sliwkowymi, czasem masa migdalowa( ale zauwazylam, ze dzieci nie lubialy za bardzo wiec nie czesto to robie)  i rowniez zalewam czekolada. 

CZasem placek ,ktory jest przeznaczony na gorna warstwe, przed pieczeniem wierzch "faszeruje" orzechami wloskimi, ale  tak, aby bylo je widac po upieczeniu. Po zalaniu czekolada wyglada to dosc dekoracyjnie.

 

I to by bylo na tyle

Be you.

The world will adjust.

The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.( Eleanor Roosevelt) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

W tym roku zrobiłem piernik z dużą ilością bakalii(rodzynki, figi, skórka pomarańczy itp.), ale niestety nie mam dokładnych proporcji. Wyszedł mega, pomimo ekspresowego tempa - zrobiłem go w ciągu tygodnia ;) Wyszły dwie blaszki, ale rozeszły się w dwa-trzy dni :/ W ten weekend robię ciasto już na przyszłe święta Bożego Narodzenia. Robię samo ciasto, bez dodatku bakalii jeszcze. Będę "leżakował", dojrzewał je w piwnicy 10-15*C. Kto jeszcze teraz zaczyna? Może Wasze już dojrzewają od dłuższego czasu? ;)

 

Pozdrawiam,

Mateusz :)

Pozdrawiam,


Mateusz http://www.piwo.org/public/style_emoticons/default/smile.png


 


 


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ciasto jest na prawde wspaniale. 

A co z pleśnią? 

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EAnno,niema plesni.Nie twory sie, jest odpowiednio zamkniete i temeratura. A ciasto dojrzewa. Wartozrobic tera. Sama sie przekonasz.

 

 Ja mam dedykowana szuflade w lodowce na ciasta, ktore sa robione i czekajana kolej. Mam tak odstawione czasem kruche ciasteczka, na kilka tygodni. Smak rowniez inny, bo maka jest jakby "przelazekowana" i dojrzala w tym ciescie. Nauczylmnie tego moj nauczyciel.

Zawsze mowie, ze te programy w TV ucza szybkiego robienia pokarmow. A tak na prawde gotowanie/produkcja pokarmu to wielka sztuka i potrzebuje czasu, duzo czasu aby uzyskac odpowiedni smak.

Be you.

The world will adjust.

The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.( Eleanor Roosevelt) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Aniu,

przeczytałam już cały wątek.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.