Skocz do zawartości

receptury na wędliny z wołowiny bez dodatku wieprzowiny!!!


Rekomendowane odpowiedzi

Poproszę o pomoc studentce technologii żywności:)

Jestem w trakcie tworzenia projektu technologicznego masarni o dziennym przerobie 50 sztuk półtusz wieprzowych i 10 wołowych, w tej chwili jestem na etapie opracowywania programu produkcji, tzn.wybieram jaki asortyment wędlin jestem w stanie wyprodukować z mojego surowca. Mięsko wieprzowe mam już prawie w całej ilości zagospodarowane, pozostało mi jeszcze sporo mięsa wołowego i chciałabym poprosić o jakieś receptury wędlin (kiełbasy, wędzonki, wędlidy podrobowe itp.) w których składzie znajduje się samo mięso wołowe, bądź z niewielkim dodatkiem wieprzowiny...Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odnosze wrazenie ze studenci znalezli sobie stronke na ktorej inni

beda odrabiac za nich zadane przez profesora zadania.....z napisaniem

tego wstrzymywalem sie juz dlugo,ale dzis Maxell postanowilem to

napisac.

Agucha123 nie wykazalas zadnej inicjatywy ze swojej strony aby przejrzec

taki ogrom informacji zawartych na stronie www.wedlinydomowe i liczysz

tylko na to iz inni wyloza Ci kawe na lawe?Ty jako przyszly magister wykaz

sie kreatywnoscia i buduj swoj wizerunek,nie idz jak kolezanki z problemami

na stronke forum jako jedyna droga do osiagniecia badz zaliczenia zadania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy przejrzeć na stronie głównej receptury kiełbas jak również temat szynki i podrobowe Dużo tego jest. A tak w ogóle to nastaw się na sprzedaż mięsa wołowego na cele kulinarne i dopiero resztę zagospodaruj do wędlin , ponieważ mięso wołowe podnosi koszt wyprodukowanych wędlin ze względu na swoją dużą cenę. Pozdrawiam
Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stronke wedlinydomowe.pl już dawno przejrzałam, są tam owszem wędliny ale z dodatkiem mięsa wołowego, jedynie jedna jest czysto z wołowego mięsa tzw. bełzka. prośba o jakieś receptury na wędliny czysto wołowe jest kroplą w morzu potrzeb, ale z pozostałymi zagadnieniami staram się radzić sama.pozatym nie mogę nastawić się na sprzedaż mięsa gdyż w moim zadaniu jest odgórnie ustalone że 10% z całej ilości mięs (wieprzowina i wołowina) mogę przeznaczyć na sprzedaż detaliczną. pozatym to nie jest krótka praca na zaliczenie, tylko jest to praca inzynierska, od czego zależy czy po zrobieniu magisterki oprócz tytułu magistra bedę też miała tytuł inż przed nazwiskiem. mimo wszystko dziekuję za dobre chęci.pozdrawiam

p.s Jasiu wyobraź sobie że jako studentka 4 roku technologii żywności ze specjalizacją z przetwórstwa mięsa mam w tym temacie pojęcie, począwszy od technologii uboju, przez rozbiór i podział na elementy zasadnicze i kulinarne, przez technologię produkcji...pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie Agnieszki które znałem, to fajne dziewczyny.

Nie miały żadnego problemu z rozbiorem ani nadziewaniem.

 

pozdrawiam i życzę owocnych poszukiwań na stronce.

 

wujektomek :wink:

Myślisz , że możesz wszystko ?

Spróbuj trzasnąć drzwiami obrotowymi

 

Myślałem ,że jestem już na dnie !!!!

Ale ktoś rzucił mi łopatę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Agucha123 podpowiem Ci ze z wolowiny pochodzacej z mlodego bydla

zrobisz kielbase drobnorozdrobniona wedzona parzona,salami,szynke

jako takze technolog podsuwam Ci mysl ktora juz mozesz sama rozwinac

pamietaj aby te wyroby byly soczyste,nie twarde-mniejsze rozdrobnienie surowca

i kompozycja przypraw do miesa wolowego,jest tez opcja takze garmazeryjna

tz.u mnie na slasku zaklady miesne robia tzw.rolady ktore schodza od czwartku

do soboty na pniu,tatar,mieso na kotlety mielone juz przyprawione,szynka

zapiekana z wedzona sloninka-jako pieczen jest tego mnostwo tylko jest male

ale zbadac potrzeby ludzi miejscowych i dostosowac sie,bo jak wiesz inaczej

jemy na slasku a inaczej na pomorzu nalezy rowniez dostosowac sie cenowo

do rynku i powoli sukcesywnie podbijac rynek.

zaskocz swoja wiedza profesora i opracuj jakas wedline sama bedzie to

niepodwazalny argument ze ma do czynienia z osoba kreatywna,a takie

osoby dzis sa wrecz rozchwytywane przez zaklady miesne.

pozdrawiam slonecznie

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

p.s Jasiu wyobraź sobie że jako studentka 4 roku

itp...

to umiesz też używać funkcji szukaj lub googla w dobie wszędobylskiego internetu.

Kiedyś trzeba było biegać po bibliotekach a to było już trudniejsze zadanie :wink:

wedzarnia z lodowki ,,dymogenerator MIra

troche checi i jesz co lubisz ,

a nie lubisz co jesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi się że zawsze lepiej jest skorzystać z pomocy kogoś kto być może pracuje w jakimś zakładzie przetwórstwa mięsnego i mieć informacje sprawdzone, niż szukać w googlach, gdzie nie ma się pewności że taka wędlina istnieje i smakuje, bo o smak chyba chodzi najbardziej, bo bez klietów ta moja masarnia szybko zbankrutuje.opracowanie technologii nie bedzie dla mnie wiekszym problem, gorzej będzie z postawieniem budynku, rozmieszczeniem pomieszczen, wyliczeniem ich powierzchnii, sporządzeniem projektu, logicznym rozmieszczeniem maszyn, zatrudnieniem, zagospodarowaniem terenu itp.

dziękuję za każdą pomoc szczególnie tym życzliwym, ale tym życzliwym inaczej również...

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza szynką wołową gotowaną możesz pokusić się o kiełbaski: bełzka, oraz takie gdzie w składzie występuje ponad 50% mięsa wołowego - serwolatka (65%), kiełbasa bielska (70%), serwolatka półtrwała (50%), kiełbasa żywiecka (45%), kiełbasa białostocka (80%), metka (52%), parówki śląskie (45%), kiełbasa bytomska (90%), kiełbasa szynkowa wołowa (90%) i takie gdzie wołowina wystepuje w ilości poniżej 40%.

Radziłbym także przemyśleć sprawę konserw wołowych, np. "Wołowina w sosie własnym", "Flaki wołowe" itp.

Co do zaprojektowania zakładu, mam troche materiałów, ale nie są one najnowsze.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

agucha123, skoro znasz sie na technologii, to tak jak pisali koledzy sama opracuj kilka receptur i wrzuć je na forum a my ocenimy, czy "twoje" kiełbasy będą zjadliwe i... będzie spokój.

Na naszym forum jest kilka ukrytych osób, które trochę wiedzą o technologii przetwórstwa mięsa. Myślę, że nawet specjalista od budownictwa się znajdzie.

Możemy coś poradzić ale nie pisać za ciebie pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Agucha 123

Jeśli masz na imię Aga , ważysz 123 kg, robisz w rwaniu 135 kg, w podrzucie 170 , to jestem Twoim kulegą , od jutra startujesz w I Lidze .

.....tak po " awatarze " wykumałem :tongue: .......bo sztangą machasz.....

................pzdr

fentel

zadymiacze wszystkich krajów łączcie się

ORMO czuwa !!!!! bo Milicja śpi !

http://www.wedlinydomowe.pl/articles.php?id=1256

www.rufi.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli "123 "nie oznacza wagi zawodniczki, a jedynie obwód klatki piersiowej, to Zarząd Klubu Sportowego jest nadal zainteresowany umową czarterową.

fentel

zadymiacze wszystkich krajów łączcie się

ORMO czuwa !!!!! bo Milicja śpi !

http://www.wedlinydomowe.pl/articles.php?id=1256

www.rufi.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety jestem tylko studentką, technologiem nie jest osoba która skończyła studia, wiedzę w tym temacie mam, ale tylko wiedzę, żadnej praktyki.recepturę można sobie wymysleć, ale niekoniecznie musi to smakować:/ miałam tam kiedyś praktyki w masarni przez 2 miesiące, ale moja rola polegała tylko na obserwacji, pozatym większość praktyk spędziłam na drukowaniu faktur i przyklejaniu nalepek na wędliny popakowane multivac'kiem...:]

na imię aga mam, ale nie ważę 123kg, sztangą też nie macham:)

już mięso mam zagospodarowane, 1837,5 kg wieprzowiny (z tłuszczem ale bez kości), zostalo mi 27 kg mięsa i 148 kg tluszczu, zaś z 1148,4 kg wołowiny (bez kości, łoju i ścięgien) zostalo mi ok 70 kg mięsa. więc myślę że dobrze udalo mi się zagospodarować surowiec:)

kilka receptur mam z podręcznika, pozostałe ze stronki www.wedlinydomowe.pl, liczyć potrafię wieć umiałam sobie poprzeliczać nawiększe wartości:]

świetna stronka, ukłony dla załozyciela:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może jakbym się przysiadła to coś tam bym "zmysliła", ale nie sądzę żeby to było zjadliwe, gdyż w tych sprawach nie mam doświadczenia, jak juz wcześniej wspomniałam wiedza to nie wszystko, a człowiek uczy się na błędach, sporządzenie dobrej receptury opiera sie na metodzie prób i błędów, zakażdym podejściem czegoś ująć innego dodać, ale pewnie są też osoby które mają to we krwi, a mnie jeszcze daleko do takiej doskonałości...pzr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Agucha czy jak Ci tam Agnieszko bez doświadczenia nie nauczysz się niczego, wiedza to potęga ale nie poparta praktyką oznacza nic.

 

Skoro masz problem z zaprojektowaniem typowego zakładu przetwórstwa mięsa to może zrób rewolucję i zaprojektuj zakład który wytwarza wyroby na sposób babci i dziadka ?

Jak sama widzisz nasza "działalność" przybiera na sile a stąd wniosek że powraca do łask własne wytwarzanie wędlin a skoro tak jest to jest nisza na rynku i można ją wykorzystać !!!

A skoro jest nisza to domowych wyrobów można wymyślić ile tylko wyobraźnia pozwala.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Agucha123, z jakiego zbioru receptur korzystałaś przy swoim opracowaniu?

Praktyki w ręcznym przerobie kilku półtusz wp. + mięso wołowe i inne dodatki, na wspaniałe, domowe wędlinki, możesz odbyć na naszym zlocie w sierpniu, do czego zachęcam wszystkich studentów. Warto.

W Akademii Dziadka znajdziesz ciekawy kawałek dotyczacy sposobu opracowywania nowych receptur wraz z gotową recepturą na Jego extra kiełbaskę. Powinnas się zapoznać z tym materiałem.

jesli czegoś dalej będzie Ci brakowało, to pisz. Od jutra powinienem mieć trochę więcej czasu.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najwięcej receptur wzięłam z podręcznika adama olszewskiego pt. technologia przetwórstwa mięsa, pozostałe ze strony wedlinydomowe.pl, tylko poprostu musiałam sobie ułożyć wykonanie jak w zakładzie czyli np. zamiast maszynki do mięsa to wilk.

zaliczenie projektu mam w czerwcu.

Dostałam do dyspozycji 50 sztuk półtusz wieprzowych i 10 sztuk wołowych, jako dobowy przerób zakładu, poza tym wypunktowanie co powinno się znaleźć w projekcie, a reszta należy do mnie, muszę sobie sama radzić. Wszystkich punktów jest 17, gdzie 2 punkty sa to rysunki czyli plan zagospodarowania terenu, oraz rozplanowanie pomieszczen w zakladzie, razem ze sprzetem.

W tej chwili mam już za sobą analizę bazy surowcowe i analizę rynku; opracowanie programu produkcji, czyli co produkowac i ile;bilans surowcow i materialow pomocniczych; opracowanie technologi produkcji. W tej chwili robię schematy blokowe technologii produkcji kazdej wedliny, operacje jednostkowe, istotne parametry.

Chciałam zaznaczyć że moja masarnia, nie bedzie przypominała większości masarni które istnieją, gdzie wydajność szynek wynosi 150% a nawet więcej.u mnie nie może być wydajność większa niż 100%. to jest tylko projekt, starają się nas uczyć dobrej praktyki, czyli chodzi o jakość a nie ilość, choć i tak wszyscy wiedzą jak to wygląda w rzeczywistości.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.