Skocz do zawartości

Saletra a sól peklowa


yupiter

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 69
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Saletrę jeszcze się stosuje. :wink:

Dodajesz ilość soli oraz saletry i otrzymujesz ilość wymaganej peklosoli.

Coraz częściej, na naszym forum, praktykuje się zastępowanie części peklosoli samą solą warzoną. I tak np. zacznij eksperymentować, biorąc (na 100% peklosoli) 60% peklosoli i 40% samej soli. Zależnie od uzyskanych wyników, ilość procentową peklosoli w mieszance możesz zmniejszać.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze strony głównej:

PRZYGOTOWANIE SOLANEK PEKLUJĄCYCH:

 

Solankę peklującą sporządza się z mieszanki peklującej o składzie 100 kg soli warzonej i 3 – 5 kg saletry, wliczając ilość potrzebnej mieszanki do uzyskania wymaganej dla danego asortymentu, procentowej zawartości mieszanki w solance (zgodnie ze wskazaniami solomierza). Szczegółowe dane na temat stężenia solanek peklujacych znajduja sie w tabelce.

Solankę peklującą do peklowania schabów z przeznaczeniem na schab wędzony, sporządza się z mieszanki peklującej o składzie 100 kg soli warzonej, 2 - 3 kg saletry i 3 kg cukru.

Solankę do peklowania szynek wołowych sporządza się z mieszanki o składzie 100 kg soli warzonej, 3 – 3,5 kg saletry i 3 kg cukru.

W celu obliczenia ilości mieszanki peklującej „X” jaką należy rozpuścić aby otrzymać określoną ilość solanki „W” o danym stężeniu „S”, korzystamy z tabeli Stężenie solanek peklujących.

wedzarnia z lodowki ,,dymogenerator MIra

troche checi i jesz co lubisz ,

a nie lubisz co jesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tak, a łuczywo odpala się za 15 tym krzesaniem krzemienia. Normy dla saletry pozostały ( jakie lata i kiedy takie normy były ) Obecnie normy niczym się dla peklosoli nie różnią z tym, że peklosól możemy nawet o 50% obniżyć przy nastrzyku. Saletry się już nie używa od kilku nastu lat ( może ktoś ma zapasy ) Należy konkretnie skorygować przepisy z lat byłego wieku do dzisiejszych norm i produktów. Przedruki i kopie przepisów to jest odpowiedzialność za słowo pisane i wartości reprezentowane w każdej formie. Zostawmy SALETRĘ ( do nawożenia. ) Zdrowe wędzonki i wędliny tak. przedruki lat 50-tych NIE.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie róbmy zamieszania. Kto chce stosować saletrę, niech ją stosuje. Jest dostępna w większości sklepów spozywczych na terenie Polski, co oznacza, iż nie zostało zabronione jej uzywanie. Była używana przez wieki i przy dawkach dopuszczalnych jest tak samo szkodliwa jak azotyn w peklosoli. Saletra (azotan) i tak przekształca się podczas peklowania w azotyn (nitryt), dlatego stosowanie nitrytu znacznie przyspiesza peklowanie. Poza tym, nitryt zawarty w mieszance z solą (peklosól) dobrany jest w dawce bezpiecznej, a nośnik (sól) nie pozwala na przekroczenie ilości, gdyz wyrób będzie niezjadliwy.

Co do nastrzyków, to nie obniżamy ilości całej peklosoli o połowę, tylko zastępujemy połowę peklosoli solą warzonką.

Zawsze podajemy, iż ilośc zastosowanej w przepisie soli + saletra można zastapić taką sama ilością wagową peklosoli.

Jeszcze raz prosze - nie róbmy zamieszania.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze dodam, iż własnie te stare przepisy z lat 50-tych, 60-tych i 70-tych sprawiły to, że polskie wedzonki i kiełbasy uważane były za najlepsze w świecie i na pewno, gdyby nie żelazna kurtyna i zakazy ze wschodu, spokojnie zawojowałyby świat. Stronka powstała właśnie po to by je propagować i aby poskie tradycje masarskie z najlepszych jego lat, nigdy nie zagineły. To robimy i robić będziemy.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak co do ilości i przeliczenia to zgadzam się, natomiast saletra i dostęp do saletry od kilku lat to chyba już tak jak książeczka do PZPR. Maksell spróbuj na saletrze wyroby przewieźć wędzonki, poza strefę, a pieski już odpowiednio reagują na granicy. Mniejsza czym to zrobimy, ale liczy się kolor uzyskany na minimum tego dodatku zwanym PEKLOSOLĄ. Ja uzyskuje kolor stosując cukier, ( miodzio ) wino itp. z małą ilością peklosoli nawet trzy razy mniej niż normy wymagają. Z solą też walczę do smaku i wiem, że jak jest za mało to brak odpowiedniego smaku i wędzonka traci! i odwrotnie. Tu jest duże pole do własnych doświadczeń.

ps. i tu sie wyjaśniło szereg postów juz pisanych na forum!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

natomiast saletra i dostęp do saletry od kilku lat to chyba już tak jak książeczka do PZPR

Jeśli chcesz spróbować peklowania ze starych czasów to: powiedz ile potrzebujesz saletry.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz informuję - w prawie każdym sklepie spożywczym dostaniesz saletrę do celów konserwacji mięsa. Ma nawet zamieszczone dawki na 1 kg mięsa, lub przepis na zalewę do jego marynaty.

Nigdy nie robiłem wyrobów celem wywozu i robił nie będę, tak jak na pewno zdecydowana większośc zadymiaczy, w związku z czym, czujność psa SG staje się dla mnie bezprzedmiotowa. Robię dla siebie, rodzinki i znajomych (zresztą coraz więcej z nich zaczyna juz zadymiać we własnym zakresie).

Pamietaj, że najlepsza wedzonka wychodzi wtedy, kiedy do zalewy nie dodajesz jakichkolwiek przypraw. Jedynie woda i peklosól. Oczywiście można eksperymentować i dowolnie "manipulować" przyprawami i dodatkami, ale o tym piszemy od lat i do znudzenia.

Sprostowanie - koloru nie zapewnia PEKLOSÓL, lecz jeden z jej składników, a mianowicie nitryt (azotyn). Nie przeceniaj także udziału cukru w zapewnieniu własciwego koloru mięsa. Jego głównym zadaniem jest przyspieszenie peklowania, podkreślenie koloru uzyskanego dzięki nitrytowi, poprawę smakowitości i soczystości mięsa. Najwazniejszym jednak zadaniem cukru jest służenie jako pożywka dla bakterii denitryfikacyjnych zawartch w solance.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bagno!!! potrzebuje saletry na dwie beczułki prochu. Skład 75% saletry 3% siarki i 22 % węgla drzewnego. Bedze imprezka. Ale to żart bo gdybym chciał tak naprawdę zrobić bummmmm to odwodniony tłuszcz - smalec zmieszany z saletra amonową i odpowiednim zapalnikiem ( inicjacja ) działa niebiańsko w reakcji. Tak ja mam problem z saletra, ale natomiast mam dostęp do peklosoli z "nitrytem" w cenie 1 zł za kg. zainteresowanym prześle adres i na pewno przesyłka z dowolnym wagowym zamówieniem dotrze. Mam nadzieje, że również siatki osłonki i inne..... jak przyprawy - też można zamówić, ale to już indywidualna sprawa i kontakt.PS.

Pomiedzy amonową, a potasową przy petardach brak prawie różnicy. Przepraszam za szczegóły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby nie było nieporozumień - do nawożenia wykorzystujemy saletrę amonową, zas do peklowania saletrę potasową.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Saletrę spożywczą stale można jeszcze kupić w sklepach spożywczych, ale nie w dużych miastach, a raczej w wiejskich sklepach.

Sam kupiłem. Słyszłem, że opalizujący, tęczowy błysk na plastrze szynki, to zasługa saletry i nic jej w tym nie zastąpi. Czy to prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sokoz, raczej dodatków i to tych fosforanowych. Przemysł juz od lat nie uzywa saletry, a zobacz jakie kolorki wystepują na plasterkach wędlin po jakimś czasie. Porównaj to ze swoimi wyrobami. :wink:

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maxell!!! Na taka odpowiedź czekałem i popieram to co napisałeś. Tak to jest podstawa wszystkich wędzarniczych specjałów. Przypraw używam do ukrycia pasz i innych dodatków odczuwalnych smakowo i zapachowo w mięsie które kupię. Potem zostaje przyzwyczajenie i smak marząc o wyrobach z dalekich młodych lat. Nie wszyscy dysponują własną świnką i tego nie brałem pod uwagę. Dziękuję za przypomnienie, że oprócz dymu są też świnki własnego chowu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje "wiadomości" pochodzą z dawno minionej epoki, w której nikt nie stosował fosforanów, szynka mieniła się tęczowo i dociekając dlaczego tak jest otrzymałem wyjaśnienie, że to od saletry. Sól tego nie zapewniała. Fakt, że o nitrytach też wtedy nikt nie słyszał.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak wracając do postu szaownego Maksella możemy stwierdzić że, mamy doczynienia ze świnką, która zawiera: ( tu następuje wymiana szereg związków chemicznych, następnie pierwiastków świecących i mutagenów ulepszjacych. ) swoją drogą miałem kiedyś jeść udko z kurczaka, które było starsze odemnie. Nie byłem głodny. Mam nadzieje, że świat jest dla internetu mały a dla pasz odległy. Bo czym zaprawimy smak schabowego przypominający 15 W 40 po 40000km ????
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do nawożenia wykorzystujemy saletrę amonową, zas do peklowania saletrę potasową.

Maxellku,

saletra potasowa jest również popularnym nawozem ogrodniczym, dostępnym w każdym większym sklepie ogrodniczym lub na giełdach kwiatowych. Aktualnie w mojej przydomowej szklarni posiadam taki nawoz. Nie wiem tylko, czy jest to czysta saletra, czy tez z domieszkami. Z etykiety nie można się tego dowiedzieć niestety, jest bardzo lakoniczna.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.