Skocz do zawartości

Drożdżowe (na słodko i wytrawnie)


Gość Efffa

Rekomendowane odpowiedzi

Jogurtowy chlebek do odrywania z czosnkiem, pietruszką i serem camembert

 

Składniki:

 

Ciasto:

 

225 g mąki pszennej + mąka do posypania (użyłam typ 450)

 

7 g świeżych drożdży (lub 4 g suchych)

 

100 ml gęstego jogurtu naturalnego

 

50 ml ciepłej wody

 

0,5 łyżeczki cukru

 

1 łyżka stopionego masła

 

0,5 łyżeczki soli

 

1 małe jajo

 

Dodatkowo:

 

50 g stopionego masła

 

2 ząbki czosnku

 

0,5 łyżeczki soli

 

4 łyżki posiekanej natki pietruszki

 

1 ser camembert

 

odrobina oliwy do skropienia sera camembert

 

1 jajko + łyżka mleka do posmarowania ciasta przed pieczeniem

 

Przygotowanie:

 

Drożdże rozpuścić w ciepłej wodzie z dodatkiem cukru. W misie miksera umieścić mąkę, jogurt, stopione masło, sól, jajko i rozpuszczone drożdże. Wyrobić gładkie, elastyczne ciasto - wyrabiam hakiem do ciast drożdżowych. W razie potrzeby dodać więcej mąki gdyby ciasto za bardzo się kleiło. Misę z ciastem przykryć ściereczką i zostawić do podwojenia objętości w ciepłym miejscu na około 1,5 h.

 

Tuż przed końcem wyrastania ciasta rozpuścić masło, obrać czosnek i przecisnąć go do masła, dodać sól i wymieszać. Uszykować dużą blachę z wyposażenia piekarnika i wyścielić ją papierem do pieczenia lub matą teflonową.

 

Po tym czasie ciasto wyjąc z miski, odgazować - zagnieść krótko ręcznie. Ciasto podzielić na 3 równe części. Jedną część ciasta rozwałkować delikatnie podsypując mąką na duży, okrągły placek wielkości blachy do pieczenia. Delikatnie przenieść na uszykowaną blachę. Rozwałkowane ciasto posmarować połową masła z czosnkiem i posypać równomiernie połową posiekanej natki pietruszki. Rozwałkować drugą część ciasta na taki sam placek i położyć na tym pierwszym. Ponownie drugi placek posmarować resztą masła z czosnkiem i posypać natką pietruszki. Na końcu rozwałkować trzecią część ciasta tak jak poprzednie i położyć na dwóch pozostałych.

 

Na środku drożdżowego koła położyć miseczkę wielkości serka camembert. Nożem naciąć nasze ciasto w czterech miejscach, tworząc 4 części. Następnie każdą ćwiartkę podzielić na pół, i jeszcze raz na pół. Wyjdzie nam razem 16 "płatków".

 

 

Brać kolejno po odciętym płatku i przekręcić go dwa razy na zewnątrz, zawijając brzegi ciasta pod spód. Postąpić tak ze wszystkimi przeciętymi częściami. Wyjdzie nam 16 skręconych płatków. Zdjąć miseczkę a w to miejsce położyć serek camembert. Uformowany kwiat przykryć ściereczką i pozostawić na około 30 min w cieple do napuszenia. Po tym czasie jajko rozkłócić widelcem z łyżką mleka i posmarować nasz kwiat, serek camembert naciąć od góry w kratkę i skropić oliwą.

 

Piec około 30 min w 180 st. Jeść póki ciepłe :)

 

Smacznego

 

8a4b971a7f1a201d9faaddcdcf2a3fee.jpg31825dd0912e8bc025da456a597b2216.jpgb40830ceead9ef563168cef03a6c0ee5.jpg7501192e4dff4bc3e26d388821bdc5f3.jpg57e35318e9eeb9aba348688316ead1e2.jpg5b65ebfdd171c14332934b0cead60d2f.jpg

 

Wysłane z mojego POT-LX1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 74
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Wygląda apetycznie na pewno wypróbuję przepis tylko zastanawiam się czym zastąpić zieloną pietruszkę.

Ulubionymi świeżymi ziołami :) albo innymi przyprawami, np suszone pomidory, bazylia lub suszone pomidory z zalewy

 

Wysłane z mojego POT-LX1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda apetycznie na pewno wypróbuję przepis tylko zastanawiam się czym zastąpić zieloną pietruszkę.

Może koperkiem, lub z innej beczki, kminkiem. 

Takie ciasto z roztopionym serkiem musi dobrze wchodzić.  :D

Edytowane przez Woytas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wygląda apetycznie na pewno wypróbuję przepis tylko zastanawiam się czym zastąpić zieloną pietruszkę.

Może koperkiem, lub z innej beczki, kminkiem.

Takie ciasto z roztopionym serkiem musi dobrze wchodzić. :D

Ciasto przyjmie wszystko :) tylko wyobraźnia nas ogranicza :)

 

Wysłane z mojego POT-LX1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Smaczyste  :thumbsup: jak lubisz ziola prowansalskie pasuja do sera , wloskie orzechy tez pasuja , a obok sos z z truskawek na bazie z czerwonego wina i soku z pomaranczy  :tongue:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zauważysz, nasze zdjęcia posiadają nazwę strony, która jest nadawana automatycznie przy wrzucaniu na serwer.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Pide z mięsem mielonym - drożdżowe łódeczki z mięsem mielonym

 

 
 
Pide z mięsem mielonym - drożdżowe łódeczki z mięsem mielonym
 
 
Nigdy w Turcji nie byłam, ani nigdy nie dane było mi skosztować oryginalnego tureckiego wypieku jakim jest pide - czyli drożdżowych łódeczek z farszem, w tym przypadku z mielonego mięsa, zwanego też turecką pizzą. Na przepis natknęłam się przypadkowo szukając w zasadzie gruzińskiego przysmaku chaczapuri, jednak mięso mielone, czarnuszka i kumin zaproponowane przez Mirabelkowy Blog przeważyło szalę i w mojej kuchni powstało pide. Na chaczapuri przyjdzie jeszcze pora :) Zrobiłam z podwójnych proporcji piekąc sześć mniejszych łódeczek i podałam przekrojone na pół, gdzie końcówka pide była doskonałym "trzymadełkiem". Troszkę inaczej przygotowałam farsz niż źródłowy przepis, podsmażając najpierw warzywa z przyprawami aby wydobyć ich aromat, na końcu dodając mięso. Łódeczki wyszły aromatyczne i bardzo smaczne, także z całego serca polecam.
 
 
 
 
 
Składniki (2 sztuki):
Ciasto:
200 g mąki pszennej
15 g świeżych drożdży
2 łyżki jogurtu
100 ml wody
1 łyżka oliwy
0,5 łyżeczki cukru
szczypta soli 
Nadzienie: 
200 g mielonego mięsa (wołowiny, baraniny lub jagnięciny) - użyłam wieprzowiny
1 łyżka oleju
1/3 czerwonej papryki
1 średni pomidor
1 cebulka dymka wraz ze szczypiorem
1 łyżka posiekanego świeżego tymianku (lub 0,5 łyżeczki suszonego)
0,5 łyżeczki nasion czarnuszki
1 płaska łyżeczka kuminu, 
0,5 łyżeczki ostrej papryki w proszku
sól
świeżo mielony pieprz 
Dodatkowo:
ser żółty do posypania
posiekana kolendra lub natka pietruszki do posypania
Przygotowanie:
Drożdże rozkruszyć do miseczki, dodać cukier, zalać ciepłą wodą i wymieszać. Zostawić na chwilę aż ruszą i zaczną się pienić. W misie miksera umieścić przesianą mąkę, jogurt, sól, oliwę, rozpuszczone w wodzie drożdże i wyrobić gładkie ciasto. Ciasto uformować w kulę, misę przykryć ściereczką i zostawić w cieple do podwojenia objętości, na około 1-1,5 h. W międzyczasie przygotować farsz.
 
Paprykę umyć i pokroić w kosteczkę lub paseczki. Cebulkę dymkę wraz ze szczypiorkiem posiekać. Pomidora sparzyć wrzątkiem, zdjąć skórkę i pokroić w kostkę, wycinając zdrewniałą końcówkę. Na szerokiej patelni rozgrzać olej, włożyć posiekaną dymkę ze szczypiorkiem i krótko przesmażyć, dodać paprykę, przyprawy i całość podsmażyć 1-2 minuty. Dodać mielone mięso i podsmażyć aż mięso się zarumieni. Na końcu dodać pomidora i całość poddusić aż pomidor się rozpadnie i nadmiar płynów odparuje. Doprawić solą i pieprzem, wymieszać i odstawić aż ostygnie.
 
Rozgrzać piekarnik do temperatury 250stC wraz z blachą z wyposażenia piekarnika a najlepiej z kamieniem do pieczenia pizzy jeśli ktoś posiada. Gdy piekarnik się nagrzeje zacząć formować pide.
 
Ciasto odgazować ugniatając je ręką kilka razy. Podzielić na dwie części (u mnie z tych proporcji trzy mniejsze). Każdą część rozwałkować na cienki i duży owal o długości około 25 cm, podsypując delikatnie mąką. Na środek ciasta posypać trochę startego żółtego sera, na ser wyłożyć część nadzienia, boki ciasta założyć na środek formując łódkę, końce przyszczypać palcami i delikatnie skręcić zawijając brzegi pod spód. na wierzchu posypać startym serem żółtym. Uformowane pide ułożyć można na arkuszu papieru do pieczenia wielkości rozgrzewanej blachy.
 
Pide wraz z papierem ostrożnie przełożyć na rozgrzaną blachę i piec około 10-15 min aż ciasto i  brzegi się zarumienią. Podawać ciepłe, można posypać świeżą posiekaną kolendrą lub natką pietruszki w towarzystwie ulubionych sosów, lub bez żadnych dodatków.
Smacznego!

post-93537-0-49232100-1568130347_thumb.jpeg

post-93537-0-11981400-1568130356_thumb.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Effa zlituj się ...ile można się ślinić przed monitorem?

A tak poważnie , to jestem pod wielkim wrażeniem Twoich kulinarnych dokonań i tego, jak pięknie je prezentujesz nam.Wielkie brawa dla Ciebie !!!

"W życiu piękne są tylko chwile.."

Dżem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Effa zlituj się ...ile można się ślinić przed monitorem?

A tak poważnie , to jestem pod wielkim wrażeniem Twoich kulinarnych dokonań i tego, jak pięknie je prezentujesz nam.Wielkie brawa dla Ciebie !!!

Wyobraź sobie kochana, że w większości korytko mam ukrócone. Gotuję, pięke, czasem sobie pofolguje i zjem, ale większości to sobie tylko powącham przy gotowaniu. Dzięki na miłe słowa :)

 

Wysłane z mojego POT-LX1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

np.zero cukru,węgli..itd.

Małgoś, czy to znaczy, że teraz trzeba szukać Twojego cienia? :D  :frantics:   

Edytowane przez EAnna

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EAnno..póki co jeszcze nie..Aczkolwiek od mają 8 kg obywatela mniej. Stosuję keto ale tzw czystą miskę. Jem ryby i stosuję OMAD..bo jakoś mi ten tłuszcz w postaci boczku nie służy.CHudnę wolno bo szlaki metaliczne układają

się na nowo..Cieszę się z tego co osiągnęła.. dalej alleluja i do przodu

"W życiu piękne są tylko chwile.."

Dżem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem na Low Carb i 14 kg mniej, teraz w wakacje nie robiłam redukcji tylko normalne zapotrzebowanie, czasem sobie pofolgowałam ale muszę wrócić na odpowiednie tory i znowu na redukcje, żeby jeszcze ciut zgubić. O keto też dużo czytam, nawet jestem w grupie na FB i się zastanawiam czy LCCH na Keto nie podmienić.

 

Wysłane z mojego POT-LX1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drożdżówki z budyniem i karmelizowanym rabarbarem

 

Składniki:
Budyń waniliowy:
300 ml mleka
3 żółtka
50 g cukru z wanilią
20 g mąki pszennej
20 g mąki ziemniaczanej
Część mleka wymieszać z żółtkami, cukrem i obiema mąkami aby nie było grudek, najlepiej blenderem. Resztę mleka zagotować w garnuszku, do wrzącego mleka wlać mieszankę i zagotować jak budyń ciągle mieszając. Pogotować chwilę do zgęstnienia, aż budyń straci posmak surowej mąki.
 
Budyń przelać do miseczki i jeszcze ciepły zakryć folią, tak aby folia dotykała powierzchni budyniu - unikniemy wtedy twardej, zastygniętej wierzchniej warstwy. Pozostawić do ostudzenia.
 
Karmelizowany rabarbar:
400 g rabarbaru, pociętego na małe kawałki (ja nie obierałam)
100 g cukru z wanilią
2 łyżki wody
Na patelni lub w garnku z grubym dnem umieścić cukier i wodę, zagotować aż cukier się rozpuści i nabierze złotej barwy jak karmel. Uważać aby nie przypalić, spalony karmel ma gorzki smak. Do karmelu dodać pokrojony rabarbar. Pogotować aż część soku puszczonego przez rabarbar wyparuje. Pozostawić do ostudzenia.
 
Składniki na ciasto (12 drożdżówek):
 
500 g mąki pszennej tortowej
300 ml letniego mleka
1 jajko
20 g świeżych drożdży (10 g suchych)
2,5 łyżki cukru
szczypta soli
100 g roztopionego i ostudzonego masła
Dodatkowo:
 
1 jajko wymieszane z 1 łyżką mleka do posmarowania bułeczek przed pieczeniem
cukier do posypania
Przygotowanie:
W części letniego mleka rozpuścić drożdże z odrobiną cukru. W misie miksera umieścić przesianą mąkę, sól, cukier, pozostałą część letniego mleka, jajo i wcześniej rozpuszczone drożdże. Wyrobić w robocie hakiem do drożdżowego ciasta lub ręcznie. Pod koniec dodać roztopione i ostudzone masło, ponownie zarobić gładkie i elastyczne ciasto. Starać się nie dosypywać więcej mąki. Wyrobione ciasto przełożyć do oprószonej mąką miski i pozostawić przykryte ściereczką do podwojenia objętości, na około 1,5 h.
 
 
 
Przygotować dwie duże blachy, najlepiej te z wyposażenia piekarnika. Wyścielić je papierem do pieczenia lub specjalną matą do pieczenia.
 
 
 
Po tym czasie ciasto delikatnie zagnieść jeszcze raz, aby je odgazować. Ciasto podzielić na cztery części, każdą część rozwałkować na stolnicy delikatnie podsypując mąką na prostokąt 21 cm x 14 cm i pociąć na 3 prostokąty o wymiarach około 7 cm x 14 cm. Każdy prostokąt naciąć do 1/3 niczym grzebień. Na brzeg ciasta bez nacięć nałożyć porcję budyniu i karmelizowanego rabarbaru, zwinąć tak jak rogala.Uformowane drożdżówki przekładać na blachę z wyposażenia piekarnika wyścieloną papierem do pieczenia lub teflonową matą. Blachę przykryć lnianym ręczniczkiem i pozostawić drożdżówki do napuszenia, na około 30 min. Następnie drożdżówki posmarować rozkłóconym jajkiem i posypać cukrem.
 
 
 
Blachy wstawić do piekarnika nagrzanego do 180stC i piec 25 - 30 minut do zezłocenia. Ja piekłam dwie blachy na raz, z funkcją termoobiegu.
 
 
 
Upieczone drożdżówki zdjąć z blachy i studzić na kratce.
 
 
 
Smacznego!

post-93537-0-64504400-1568526296_thumb.jpeg

post-93537-0-42926000-1568526307_thumb.jpeg

post-93537-0-60180100-1568526318_thumb.jpeg

post-93537-0-41913400-1568526332_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki piękny, czytelny i zrozumiały dla wszystkich przepis. :thumbsup:

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki piękny, czytelny i zrozumiały dla wszystkich przepis.

Starałam się :D nawet mam gdzieś zdj jak zwijać krok po kroku przepis, przepisem ale połączenie słodkiego budyniu i kwaśnego rabarbaru jest przepyszne. Dla osób, które nie lubią się bawić ze zwijaniem można zrobić zwykle płaskie i posypać kruszonką

 

Wysłane z mojego POT-LX1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Starałam się

 

 Zawsze chodzi mi o staranność i czytelność  przepisu  kiedy piszę prośbę o doprecyzowaniu i uzupełnieniu.  ;)

 

nawet mam gdzieś zdj jak zwijać krok po kroku

 

Też by się przydało to wtedy byłby komplet . :thumbsup:

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Słodkie rogale i bułeczki dyniowe

 

Przepyszne słodkie rogale śniadaniowe z dodatkiem puree z dyni polecają się do szklanki mleka i powideł śliwkowych. Rogale mają piękny dyniowy aromat i kolor, wypieczoną chrupiąca skórkę i mięciutkie wnętrze. Korzystałam z przepisu bazowego na ciasto drożdżowe według Moje Wypieki

 

 

Składniki:

  • 380 g mąki pszennej
  • 10 g suchych lub 20 g świeżych drożdży
  • 100 g cukru
  • 150 ml mleka
  • szczypta soli
  • 180 g puree z dyni
  • 30 g stopionego masła 

Do posmarowania:

  • mleko lub roztrzepane jajko
  • mak lub sezam

Przygotowanie:

W misie umieścić mąkę pszenną, szczyptę soli, cukier i suche drożdże (jeśli używamy świeże drożdże to rozpuścić je w ciepłym mleku z odrobiną cukru), zalać ciepłym mlekiem, wymieszać. Dodać puree z dyni a na końcu stopione masło. Wyrobić gładkie i elastyczne ciasto. Uformować kulę.

 

Wyrobione ciasto w misie nakryć lnianą ściereczką i pozostawić do wyrośnięcia aż podwoi swoją objętość - na około 1-1,5 h.

 

Po tym czasie ciasto podzielić na porcje 95-100 g (wyszło mi 10 szt).

 

* Rogale: Każdą część ciasta uformować w gładką kuleczkę, jak bułkę. Na stolnicy lekko podsypaną mąką każdą kulkę rozwałkować na owal. Jedną ręką trzymać dół ciasta a drugą ręką od góry zwijać rogale rolując ciasto do przodu i lekko do tyłu, lekko je uciskając aby ciasto rozciągało się na boki tworząc zwoje. Zrolowanemu ciastu nadać kształt rogala pamiętając aby brzeg ciasta był pod spodem.

 

* Bułeczki: podzielone części ciasta uformować w okrągłe bułeczki

 

 

Uformowane rogale/bułeczki ułożyć na blasze wyścielonej papierem do pieczenia lub matą teflonową i nakryć lnianą ściereczką, zostawić do napuszenia na około 25-30 min.

 

Piekarnik rozgrzać do temperatury 1900C, wyrośnięte rogale posmarować jajkiem lub mlekiem i obsypać ziarnami. Wstawić do piekarnika i piec 20-25 min aż do zrumienienia. Wystudzić na kratce.

 

Smacznego!

post-93537-0-73170200-1572684723_thumb.jpeg

post-93537-0-48585100-1572684749_thumb.jpeg

post-93537-0-98141300-1572684767_thumb.jpeg

post-93537-0-14943200-1572684783_thumb.jpeg

post-93537-0-99579100-1572684797_thumb.jpeg

post-93537-0-82955200-1572684806_thumb.jpeg

Edytowane przez Efffa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.