Skocz do zawartości

Salcesony


grzes855

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 783
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Witam

 

Ja wszystkie wyroby podrobowe zamrażam bo zawsze robię więcej i po rozmrożeniu nie widzę większej różnicy . Są po prostu smaczne .

Oczywiście zamrażam w woreczkach zawiązanych gumką tzw recepturką .

 

Pozdrawiam

Niech pożywienie będzie naszym lekarstwem .



Konserwanty zabijają powoli !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żołądek był bardzo duży, a pękł w miejscu, gdzie jego ścianka była najcieńsza

Ostatnio mam ten sam problem, co Ty.

Następnym razem kupię mniejszy żołądek i tę cienką ściankę zawiążę.

Raczej nic nie pomoże, chyba, że żołądek jest przecinany w niewłaściwym miejscu.

Prawidłowe nacięcie winno znajdować się po przeciwnej stronie dwunastnicy(początek jelita cienkiego).

Proponuję Ci, dokładne ogladanie ścianek żoładka, jeśli są cienkie w ogóle ich nie bierz do produkcji. Powietrze usuwa się po napełnieniu składając do siebie ścianki i naciskając na żołądek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

W końcu udało mi się dostać (w pełnym tego słowa znaczeniu, za darmo, jako dodatek do pozostałych zakupów) żołądki wieprzowe. Cztery (a miały być dwa ;-).

 

Po przyjściu do domu i wyłożeniu tych czterech POTWORÓW na stół oczom żony ukazał się mój przerażony wzrok i w tym przypadku nie pozostało mi nic innego, jak tylko zadzwonić na Pogotowie Zadymiarskie. Po uzyskaniu fachowych porad (dziękuję Tomuś) przystąpiłem do oczyszczania zołądków. Jak się okazało wszystkie były dość mocno "pociachane", ale udało mi się wybrać dwa najmniej zniszczone.

 

Mój wsad to głowa wp. - 1szt., dwa ozorki wp. (500g) i dwa serca wieprzowe (500g)

 

Głowę zapeklowałem metodą nastrzykowo-zalewową, a pokrojone w kostkę ozorki i serca zapeklowałem na sucho, używając peklosoli w ilości 30g/1kg podrobu. Ozorki co prawda wg artykułów na stronie powinno peklować się na mokro, ale ja musiałem zmieścić się w 3 dniach peklowania, więc wybrałem peklowanie na sucho.

 

Głowę, ozorki i serca oddzielnie ugotowałem do miękkości, wywar z gotowania podrobów wylałem - żonie nie smakuje. W wywarze pozostałym z gotowania głowy ugotowałem jeszcze dwie nogi wieprzowe oraz korpusy pozostałe z rozbioru dwóch kurczaków zakupionych tego samego dnia. W ten sposób uzyskałem bardzo mocną galaretę, dającą się wręcz kroić w plasterki.

 

Żołądki pozaszywałem w wątpliwych miejscach zwykłą nitką (dziadek był krawcem, to i "dryg" odziedziczyłem ;) ) i napełniłem farszem. Jako "drobnicę" w farszu wykorzystałem mięso z gotowania kurczaków zmielone przez sitko 8mm, które dzięki swojemu kolorowi imituje tłuszcz :D

 

Wydawało mi się, że żołądki napchałem baaardzo luźno (farszu nie starczyło), ale po gotowaniu okazało się, że było w sam raz.

 

Cwaniaki przed gotowaniem nie wyglądały zachęcająco (żółtego nie udało mi się do końca usunąć):

 

 

Ale po parzeniu i studzeniu było już lepiej:

 

 

Wnioski:

 

1. Pyszne!

2. Pomimo ewidentnego przesolenia farszu :blush: produkt nie wyszedł za słony, co świadczy o tym, że podczas parzenia jednak duża część soli "uciekła", co zresztą było widać po wodzie pozostałej po parzeniu.

3. Naturalna osłonka (żołądek wp.) zdecydowanie wpływa na smak gotowego wyrobu, który dzięki niej różni się (na plus) od salcesonu zrobionego w osłonce sztucznej.

4. Następnym razem mięso pokroję w drobniejszą kostkę mając na uwadze kurczenie się żołądków.

 

 

Pozostałe dwa żołądki za namową sprzedawcy chciałem przenaczyć na potrawę a'la flaki, ale jednak po gotowaniu były gorzkie.

 

PS. Postuluję aby w programie III OZBWu znalazł się pokaz produkcji salcesonu. Wystarczy tylko sam proces przygotowania żołądka do napełnienia ;-)

Pozdrawiam

BonAir

 

https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?p=47286#47286

Co by tu jeszcze sprasować... ? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bradzo ładnie.

W programie zlotu jest przewidziany cały cykl produkcyjny salcesonu brunszwickiego, nie wspominając o innych smakołykach.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie - przeoczyłem.

Bardzo się cieszę!

 

PS. Na zdjęciu przekroju salcesonu widać mniej więcej po środku tłuszcz (a nie kurczaka ;) )

Czyżby to tłuszcz otokowy z żołądka jakoś przedostał się do farszu?

 

Mam na myśli to:

Pozdrawiam

BonAir

 

https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?p=47286#47286

Co by tu jeszcze sprasować... ? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Witam

 

 

Prosze powiedzcie mi czy do salcesonu mozna dodac serce wolowe?

Na stronie głównej jest paręnaście przepisów na salcesony . Są " bogatsze i biedniejsze " lecz serca wołowego nie zauważyłem w składzie . Myślę że jednak można dać jak nie masz co z nim zrobić .

 

Pozdrawiam

Niech pożywienie będzie naszym lekarstwem .



Konserwanty zabijają powoli !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wszyscy lubią przegryzanie zastudzonego tłuszczu wołowego.

Zimny łój wołowy jest okropny :mad:

Niedawno zakupiłam całe serce wołowe po 6zł za kilogram. Bardzo twardego tłuszczu było sporo. Wprawdzie serce to przeznaczone było dla zwierząt domowych jednak wydało mi się apetyczne; czyste mięsko, na surowo prawie bezzapachowe. Jeżeli w salcesonie się sprawdzi to prosze dać znać. Zbliża się jesień więc salcesony czas zacząć...

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.