Skocz do zawartości

Szynka peklowana gotowana- dziwny smak


krisk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ponownie,

 

Dziękuję za liczne odpowiedzi.

W związku z pytaniami postaram się być bardziej szczegolowy w opisie.

Mięso to szynka wieprzowa zakupiona w osiedlowym mięsnym (jakość nieznana);

jak słusznie kol. Dziadek zauważył metoda to solenie, z uwagi na małe dziecko chcialem wyeliminować sole azotu (generalnie zabieram się za temat żeby ograniczyć "chemię" w posiłkach); nastrzyków nie było ponieważ raz że nie miałem strzykawki, igły i czasu na zakup a dwa że nie bardzo wiem czy bez peklosoli się je stosuje; generalnie w solankach szynek raczej nikt nie robi więc błądziłem w temacie; solenie ograniczyłem do pięciu dni ponieważ bałem się zepsucia mięsa lub mieszanki ziołowej (na opakowaniu było napisane peklować 4-5 dni); na marginesie jeśli przeoczyłem instrukcje dla "peklujących inaczej" :) to przepraszam i proszę pokornie o linka;

po solankowaniu mięso ociekało bo myślałem że tak trzeba (czas się przedłużył z przyczyn niezależnych);

teraz herezja: uznałem nawiew ciepłym powietrzem to taki odpowiednik wędzenia tylko bez dymu (i jego składników). Te 55 st. C pochodzi z artykułu "Wędzenie wędzonek. Kilka praktycznych porad dla nie wtajemniczonych.";

parzenie wg przepisu "Szynka wieprzowa bez kości, parzona".

 

Generalnie kolorystycznie wyszło całkiem ładnie (nie licząc środka :) ); apropos, wszyscy pisali że z solanki wychodzi szare mięso, znajoma powiedziała mi że cukier poprawia kolor - wychodzi że miała rację skoro brzegi przekroju są ladnie czerwone?

w smaku jest ewidentnie za słone (ja używam niewiele soli w potrawach, np. nie solę ziemniaków więc dla mnie z automatu niejadalne); boję się tylko że jak dam mniej soli a nie dam "antybiotyku" to mięso się popsuje; naprawdę nie można azotu zastapić np. czosnkiem?

poradzono mi również spróbować trzymania szynki w samej soli na sucho (radzący nazwał to metodą wloską) - czy da się tego typu wędliny robić w warunkach miejsko-domowych (zwłaszcza przez laika? :) );

po "liźnięciu" tematu szykuję się na zakup szynkowaru;

 

Dziękuję za odpowiedzi i cierpliwość do "młodego";

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 58
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

znajoma powiedziała mi że cukier poprawia kolor - wychodzi że miała rację skoro brzegi przekroju są ladnie czerwone?

Gdyby cukier miał aż taki wpływ na kolor mięsa, to barwa czerwona dotyczyłaby całego jego przekroju.

Środki, których używa się do oczyszczania wody, ona sama (w zależności od pochodzenia), a także sól, zawierają sporo związków azotu, które mogą wybarwić wierzchnie warstwy mięsa.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znajoma powiedziała mi że cukier poprawia kolor

Można i tak to interpretować, bo to ogólne stwierdzenie.

Cukier utrwala kolor ale aby ten kolor uzyskać potrzebne są azotyny lub azotany

Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekam na podanie sposobów odsalania i dosalania i ..... się chyba nie doczekam.

:

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chciałem Tego od Ciebie ..... poczytać.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.