Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Majstrów :wink:

Ostatnio miałem kilka wypadów do sklepu po szybkie zakupy coś na obiad , coś na kanapkę , jakieś parówki i pare pierdółek.

Wychodzę ze sklepu jestem w plecy 40-60 zł (głównie spożywkę kupowałem)

 

pomyślałem chwilę że za 50 zł mam około 15 kg żywca wieprzowego.

W piątek pojechałem na wioskę do rodziców nastawiłem 50 l wody na kuchence gazowej w mojej kanciapie u rodziców(coś ala masarenka) , wstąpiłem do wiejskiego sklepiku zgarnąłem jednego pijaczka (sąsiada coby pomógł przy uboju chociaż , dobrze trafiłem bo "umarł" mi gość tuż po przedzieleniu tuszy na półtusze :grin: )

Pojechałem do sąsiedniej wiochy 3 km 15 minut pytania i trzech sprzedających mało się nie pobiło.

Wytypowłem świnkę na oko dawałem jej 125 kg( miała po zabiciu 127 bez krwi) , zapłaciłem po 4 zł za kg równo 500 zł (8 zeta odbiłem na flaki).

Na drugi dzień sobota podzieliłem wszystko itd. , a dokupiłem 3 kg wołowiny ładnej i 2 kg III wp (golonka b/k,b/s,b/t , sama III).

 

I teraz tak na oko , a mam w miarę dobre :wink: co pozyskałem.

 

Porcje obiadowe:

 

polędwiczka wp - dwie szt o wadze około 1-1,2 kg

schab b/k- 8 porcji około 0,8-0,9 kg/szt

karkówka b/k - 4 porcje okolo 1 kg/szt

szynka b/k - 8 porcji około 1 kg/szt

łopatka b/k - 6 porcji okolo 0,8-0,9 kg/szt

mielone - 6 porcji - 0,6-0,8 kg/szt

 

 

wędlinki:

 

kiełbasa (+-)20 kg mięsa kiełbasianego (bardzo dobra kiełbaska wyszła)

salceson - 6 szt o wadze ok 0,7-0,8 kg

pasztet- 10 sloiczków 0,5 l + dwie małe foremki

kaszanka - (z dwóch kg kaszy gryczanej)

smalec ze skwarkami i cebulką - 8 słoiczków 0,5 l

smalec nalany w poliamid fi 75 mm 8 szt po 0,5 kg

 

wędzonki:

boczki - 10 szt o wadze około 0,6-0,8 kg

szynki - 6 szt 1 kg/szt

żeberka dwa całe płaty uwędzone po pocięciu 12 pasków waga około 0,25 kg /szt

podgardle - dwa małe około 0,7-09 kg/szt

 

dwie golonki , nogi kości rurkowe i kręgosłup zostały na galaretkę :tongue:

 

Podliczając to wszystko to w sklepie zapłaciłbym pewnie ze 2 tyś :devil:

 

A mnie wyszło około 650-700 zł :grin: :thumbsup:

Pozdrawiam :thumbsup:

Odnośnik do komentarza
https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/4811-szybka-kalkulacja-przerobu-%C5%9Bwinki/
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 64
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

No ciekawe to wyliczenie :clap: .

Ja właśnie przymierzam sie do kupna półtuszy wieprzowej ( u nas kosztuje 5.96/kg ).

Też próbowałem skalkulowac czy kosztowo się to opłaca. Ale kalkulacje jak to kalkulacje - różnie wychodzą. Po przeczytaniu tego co napisałeś duch optymizmu we mnie wstapił i umocnił mnie w tej decyzji.

Myślę , że oprócz dobrej zabawy masarskiej to jeszcze i parę groszy się zaoszczędzi.....

Krytyk i eunuch z jednej są parafii. Każdy z nich wie jak, żaden nie potrafi....
Odnośnik do komentarza
https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/4811-szybka-kalkulacja-przerobu-%C5%9Bwinki/#findComment-133805
Udostępnij na innych stronach

to sie musi opłacac w innym razie masarnie nie miały by takich kokosów .po 2 jak sie robi swojskie to przynajmniej to smakuje a nie takie badziewie jak robia "fachowcy"w masarniach same mieso po przeliczeniu z swinki jest warte około 900 zł +wyroby :)
życ trzeba umiec a nie wmawiac sobie że życie jest złe
Odnośnik do komentarza
https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/4811-szybka-kalkulacja-przerobu-%C5%9Bwinki/#findComment-133809
Udostępnij na innych stronach

teraz wieprzowina jest bardzo tania,ba jeszcze bardziej potanieje,nie wiem jak poradzą sobie nasi rolnicy w utrzymaniu rentowności produkcji trzody.

zakłady mięsne już pomału przygotowują się do produkcji na święta.oczywiście przed świętami ceny pójdą lekko w górę.

Odnośnik do komentarza
https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/4811-szybka-kalkulacja-przerobu-%C5%9Bwinki/#findComment-133819
Udostępnij na innych stronach

teraz wieprzowina jest bardzo tania,

Niestety u mnie wcale nie jest tania wynika to chyba z małej ilości gospodarstw ,które hodują świnie. Rozmawiałam w okolicy z dwoma rolnikami , każdy z nich cenił po 10zł/kg półtuszy :sad:

"...dobrze przeżyte Dziś uczyni każde

Wczoraj snem szczęśliwym,

I każde Jutro wizją nadziei."

Kalidasa V w n.e.

Odnośnik do komentarza
https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/4811-szybka-kalkulacja-przerobu-%C5%9Bwinki/#findComment-133847
Udostępnij na innych stronach

A mi jeden rolnik zaproponował tucznika ok 150 kg za 400 zł bez ważenia...niestety nie mogłem go kupić, :cry: ale takie perełki czasem się zdarzają... :smile:
Kermit zawsze miał chętkę na Pigi...http://www.sciaga.pl/static/templates/sciaga/img/emots/jedzonko.gif
Odnośnik do komentarza
https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/4811-szybka-kalkulacja-przerobu-%C5%9Bwinki/#findComment-133848
Udostępnij na innych stronach

Niestety u mnie wcale nie jest tania wynika to chyba z małej ilości gospodarstw ,które hodują świnie. Rozmawiałam w okolicy z dwoma rolnikami , każdy z nich cenił po 10zł/kg półtuszy :sad:

Ubojnia w Wieprzu k.Andrychowa - z Częstochowy nie jest tu aż tak daleko :) a cena dobra ( w zeszłym tygodniu 5.96/kg)
Krytyk i eunuch z jednej są parafii. Każdy z nich wie jak, żaden nie potrafi....
Odnośnik do komentarza
https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/4811-szybka-kalkulacja-przerobu-%C5%9Bwinki/#findComment-133849
Udostępnij na innych stronach

Niestety u mnie wcale nie jest tania

 

Na skupie nie dostaje nawet 4 zł , jak średnia cena za półtuszę w ubojni to 6zł .

 

 

 

Pozdrawiam

Niech pożywienie będzie naszym lekarstwem .



Konserwanty zabijają powoli !!!

Odnośnik do komentarza
https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/4811-szybka-kalkulacja-przerobu-%C5%9Bwinki/#findComment-133851
Udostępnij na innych stronach

BlackOnion dzięki ale ubojnie mam bliżej jakieś 40 km ( a nie 140 km ). Natomiast ja mam na myśli świnię z hodowli gospodarczej czyli teoretycznie powinna być lepsza .

"...dobrze przeżyte Dziś uczyni każde

Wczoraj snem szczęśliwym,

I każde Jutro wizją nadziei."

Kalidasa V w n.e.

Odnośnik do komentarza
https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/4811-szybka-kalkulacja-przerobu-%C5%9Bwinki/#findComment-133852
Udostępnij na innych stronach

BlackOnion dzięki ale ubojnie mam bliżej jakieś 40 km ( a nie 140 km ). Natomiast ja mam na myśli świnię z hodowli gospodarczej czyli teoretycznie powinna być lepsza .

Te mniejsze ubojnie to raczej mają świnie z drobnych gospodarstw, a nie z dużych ferm.

A poza tym kupując świnię od rolnika lepiej robić to od kogoś kogo się dobrze zna - osobiście znam "gospodarzy" co rano jadą na kurzą fermę kupić jajka niestemplowane i niemyte by potem na targu sprzedawać jako ze swojego chowu :devil:

Krytyk i eunuch z jednej są parafii. Każdy z nich wie jak, żaden nie potrafi....
Odnośnik do komentarza
https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/4811-szybka-kalkulacja-przerobu-%C5%9Bwinki/#findComment-133857
Udostępnij na innych stronach

dobrze trafiłem bo "umarł" mi gość tuż po przedzieleniu tuszy na półtusze

A może jakaś chora świnia :question:

A czy choćby te mięso ktoś oglądał, bo nie wykazałeś kosztów weterynarza.

Najlepiej wrzuć jakieś fotki tak do weryfikacji :grin:

Chętnie pooglądamy :wink:

Ja bym swojską świnkę nie oddał za 4 zeta.

Te 10 jak pisała kol. chudziaczek są bardziej wiarygodne.

Oczywiście ceny ubojni to już coś innego.

Pozdrawiam

http://images43.fotosik.pl/1180/cf5743008b743b6dm.png

"Kiedy pracuję, to pracuję, a gdy mówię, że pracuję, to tylko mówię."
 

Odnośnik do komentarza
https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/4811-szybka-kalkulacja-przerobu-%C5%9Bwinki/#findComment-133859
Udostępnij na innych stronach

Mam tylko trzy fotki robione telefonem, jakoś nigdy nie pamiętam o robieniu zdjęć

 

Pomagier umarł po dwóch winach 4 zł/szt :grin:

 

Darino to dla Ciebie Ty niewierny Tomaszu :wink:

Odnośnik do komentarza
https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/4811-szybka-kalkulacja-przerobu-%C5%9Bwinki/#findComment-133867
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym przestrzeć że w przyrodzie nie jest takie wszystko proste. Bite trzy swinki z jednego miotu od tej samej maciory karmione tradycyjnie . Pierwsze dwie zabite slonina 3-4cm . Trzecia ubita słonina 1.5-2,5 cm. I co wy na to . Dodatkowa informacja -sprzedana z tego samego miotu sąsiadowi była jak ta trzecia. Pozdrawiam
Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/4811-szybka-kalkulacja-przerobu-%C5%9Bwinki/#findComment-133928
Udostępnij na innych stronach

Dziadku z życia wiem , że to normalne.

Często trzymam maciorę u ojca i zazwyczaj prosiaki sie sprzedaje jak ładny miot (8-12 szt, a nawet 16 bywało) to przeważnie 3-4 szt zostawały na potrzeby własne (parki dwie świnki i dwa wieprzki)

trzymane razem i karmione tym samym.

 

Pierwsze zawsze wieprzki idą pod nóż.

Gdy wieprz osiągnie wagę około110-130 kg to go w łeb(około 3,5-4 miesięcy po odsadzeniu), a drugi chociaż nie zawsze ,ma może100 kg , o świnkach to nie wspomnę jedna z 70-80 kg , a to ostatnie to trzeba trzymać okrągły rok żeby miało te 120 -130 kg.

 

Pierwsza sztuka zawsze najwięcej tłuszczu, a ostatnia zawsze chuda.

 

Ta sztuka co jest od początku najsilniejsza , to obżera te mniejsze za czym idzie nadmierne otłuszczenie.

 

Moja rada dla osób które kupują świnkę z możliwością wyboru z całego miotu - to:

- nigdy nie brać największej sztuki.

- starać się wybierać świnkę , a nie wieprza

 

pozdrawiam

 

[ Dodano: Pią 26 Lis, 2010 21:44 ]

:lol: Raz tylko kupiłem tucznika żywego od rolnika :lol:

Miałem ponad planowo dwa wiadra tłuszczu, a w ubojni to mogę wybrać co mnie odpowiada:lol:

Zgadza się i to często.

czasami jak przyjeżdżam na ubój to odrazu widzę czy będzie przy czym się urobić , czy też zmielimy 40 kilo słoniny i po robocie. :wink: :grin:

Odnośnik do komentarza
https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/4811-szybka-kalkulacja-przerobu-%C5%9Bwinki/#findComment-133935
Udostępnij na innych stronach

a w ubojni to mogę wybrać co mnie odpowiada:lol:

 

W ubojni gdzie ja kupuję to nie wejdziesz do chłodni . Jedynie mówisz jaką chcesz klasę i do ilu kilogramów . No tak , jest to właściwie jakiś wybór . W poprzedniej ubojni to było można wchodzić do chłodni i pokazać palcem co się podoba .

 

 

Pozdrawiam

Niech pożywienie będzie naszym lekarstwem .



Konserwanty zabijają powoli !!!

Odnośnik do komentarza
https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/4811-szybka-kalkulacja-przerobu-%C5%9Bwinki/#findComment-134018
Udostępnij na innych stronach

Niestety u mnie wcale nie jest tania wynika to chyba z małej ilości gospodarstw ,które hodują świnie. Rozmawiałam w okolicy z dwoma rolnikami , każdy z nich cenił po 10zł/kg półtuszy :sad:

Chudziaczku ja kupowałem szynki całe z golonką bez nogi w tym tygodniu po 7,95zl,

cena półtuszy prosto z chłodni 6,10zl/kg.

półtusze z rynku krajowego mieszane klasa E i S.

10zl/kg uważam to za wielkie zdzierstwo

no ale skoro jest popyt to ok.w niedługim czasie być może w przyszłym roku będzie

totalny zalew kraju wieprzowiną z importu z UE z którą będą musieli się zmierzyć nasi

rolnicy producenci trzody.jak obserwuje gospodarkę to wyruchają ten kraj maksymalnie

w krótkim czasie.

teraz to po zakładach będzie eldorado tanio kupić i z wodą jeszcze drożej sprzedać

 

Moja rada dla osób które kupują świnkę z możliwością wyboru z całego miotu - to:

- nigdy nie brać największej sztuki.

- starać się wybierać świnkę , a nie wieprza

 

ja jeszcze patrzę jak jest rozwinieta dupcia i plecki :wink:

 

czasami jak przyjeżdżam na ubój to odrazu widzę czy będzie przy czym się urobić , czy też zmielimy 40 kilo słoniny i po robocie. :wink: :grin:

kiedyś biłem z kolegą u jednej pani która karmiła świnki mleczkiem,bo miała go nadmiar,

z boczku odcinało się tylko żeberka reszta to sama słonina,za to tak topna jak parafina :wink:

Odnośnik do komentarza
https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/4811-szybka-kalkulacja-przerobu-%C5%9Bwinki/#findComment-134023
Udostępnij na innych stronach

Darino to dla Ciebie Ty niewierny Tomaszu

Dzięki

:grin: nie że niedowierzałem :blush:

fotki z rozbioru mnie interesowały :grin:

Pozdrawiam

:grin:

http://images43.fotosik.pl/1180/cf5743008b743b6dm.png

"Kiedy pracuję, to pracuję, a gdy mówię, że pracuję, to tylko mówię."
 

Odnośnik do komentarza
https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/4811-szybka-kalkulacja-przerobu-%C5%9Bwinki/#findComment-134024
Udostępnij na innych stronach

mogę :grin:

 

prawie 6 kg -dokupione III wp +wołowina I

- ze świni to wszystko drobne z obróbki szynek, łopatek, boczków,podgardla i trochę tłuściejszej II z boczków , a i pachwina :wink:

jak se dobrze przypominam to było tego coś ponad 20 kg.

dokupione mięso+ III ze świni zmielone półtora razy przez sito fi 4 mm (plus podgardle i pachwina)

II wp na sitku fi 8 mm- albo 10 mm - nigdy nie sprawdzałem jaki to rozmiar tego sita

Jedynka pozyskana z łopatek , szynek i wszystkie kawałki jakie dało się wyciąć z reszty drobnego - zmielone na sitku fi 16 mm.

:wink:

Odnośnik do komentarza
https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/4811-szybka-kalkulacja-przerobu-%C5%9Bwinki/#findComment-134066
Udostępnij na innych stronach

wędlinki:

 

kiełbasa (+-)20 kg mięsa kiełbasianego (bardzo dobra kiełbaska wyszła)

salceson - 6 szt o wadze ok 0,7-0,8 kg

pasztet- 10 sloiczków 0,5 l + dwie małe foremki

kaszanka - (z dwóch kg kaszy gryczanej)

smalec ze skwarkami i cebulką - 8 słoiczków 0,5 l

smalec nalany w poliamid fi 75 mm 8 szt po 0,5 kg

 

 

Mam pytanie trochę z innej beczki co do kalkulacji.

Nie chodzi mi o kalkulację cenową, a o ilość osłonek (jelit) potrzebnych do wyrobu tych wędlin.

 

Mam zamówione na 8-go grudnia pół świnki (pewnie bedzie już rozebrana) i nie mam pojęcia ile i jakich mam kupić jelit oraz z jakim wyprzedzeniem mogę to zrobić (jak np. mogę je przechować jeśli kupię wcześniej i w jakim czasie powinny być zużyte?).

Jelit z zabitej świnki na pierwszy raz nie podejmuję się brać do preparowania ;).

 

Dodam, że będzie to moja inicjacja masarska ;).

Odnośnik do komentarza
https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/4811-szybka-kalkulacja-przerobu-%C5%9Bwinki/#findComment-134163
Udostępnij na innych stronach

Tu masz normy zużycia różnych osłonek http://wedlinydomowe.pl/articles.php?id=1349 ,weź poprawkę na swoje umiejętności. Gratuluję odwagi porwania się od razu na przerób całej półtuszy bo asortyment wyrobów jest bogaty . A co do trwałości jelit naturalnych to zasolone i w lodówce mogą przebywać dłuuuugo - skorzystaj z opcji szukaj i na pewno znajdziesz odpowiedź na wiele pytań.

"...dobrze przeżyte Dziś uczyni każde

Wczoraj snem szczęśliwym,

I każde Jutro wizją nadziei."

Kalidasa V w n.e.

Odnośnik do komentarza
https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/4811-szybka-kalkulacja-przerobu-%C5%9Bwinki/#findComment-134168
Udostępnij na innych stronach

To może ja, żeby " zepsuć " Wam niedzielę podam swoją kalkulację

Prosiaki od znajomego rolnika - promocja 2szt 100,00 zł

Wychów leśno-łąkowy pod wiatą.

Podstawa żywienia zwroty z piekarni z serwatką ( promocja od Eli ) oraz warzywa i inne odpady gospodarskie.

Z ubojem czekałem do pierwszych mrozów, czyli już po wszystkim.

Całe szczęście że Ela nie składała zamówienia na smalec, bo naprawdę nie było z czego.

Pozdrawiam i zapraszam na oględziny :lol:

Odnośnik do komentarza
https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/4811-szybka-kalkulacja-przerobu-%C5%9Bwinki/#findComment-134172
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wskazanie odpowiedniego wątku :).

Korzystałam z wyszukiwarki, ale wpisałam słowo "kalkulacja", bo inne nie przyszło mi do głowy :blush:

Co do ilości zamówionego mięsa, to rzeczywiscie nieco mnie przeraża, ale część z założenia przeznaczę na zamrożenie (dla trzech rodzin ;)), więc może dam radę ;).

 

A w przyszłym roku obowiązkowo skorzystam z kursu SDM :).

Odnośnik do komentarza
https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/4811-szybka-kalkulacja-przerobu-%C5%9Bwinki/#findComment-134175
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.