Skocz do zawartości

Zadanie dla początujących i nie tylko.


pis67

Rekomendowane odpowiedzi

EAnna Strona zaczyna być bardzo profesjonalną i cały czas zmienia swój poziom.

Na pewno jest to zasługa ludzi dysponującym ogromna wiedzą, którą umiejętnie przekazują i potrafią zainteresować. Doskonałym pomysłem są normy pozwalające zachować powtarzalność i Dziadek tak trzymaj.

Kursy i szkolenia organizowane przez SDM dopełniają praktycznie brakująca wiedzę. Pisałem o tym już Dziadkowi na PW. Sama strona już dawno przestała być tylko amatorską i powoli stała się "rasową i fachową skarbnicą"

Nie jestem przekonany do istnienia granicy, bo w miarę jedzenia apetyt na wiedzę rośnie. Rośnie też forum w każda stronę. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 206
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Taki dobry temat, a ja głosu nie zabrałem wczoraj, bo TePsa nawaliła i netu niet.

Zbadałem tylko temperaturę peklowanego mięsa - 4,7stopnia i dziś robimy kiełbasę.

Ale jeszcze się wypowiem. Martwi mnie tylko ta trzecia klasa wieprzowiny, czyżby tylko golonka? Notabene, golonki nie używam do wędlin, no chyba, że korzystam z przepisu konretnego np. tyniecka kolegi Ligawy, gdzie się trzymałem receptury. :cool:

Dodam, że wyroby bez golonki czasem są zjadliwe.... :cool:

cdn...

Gorycz złej jakości pozostaje długo po tym, gdy słodycz ceny została zapomniana.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Surowiec - wersja poprawiona :grin:

wp.Ikl. - 5kg - (szynka,polędwica,łopatka)

wp.IIkl 10/90 - 5,6kg (karkówka,łopatka,szynka)

wp.IIkl 80/20 -2kg (podgardle,pachwina,boczek)

wpIIIkl - 1,6kg (łopatka,szynka) oczywiście tylko ścięgniste wycięte skrupulatnie

 

Teraz walczę z recepturą, propozycje są trzy, które obecnie analizuję, bo wieczorkiem szczypiorniści grają, a po meczu za robotę się biorę. :cool:

 

Wstępnie powiem, że w przepisie Pokemona jest dużo wody i gałki, jak dla mnie, za dużo. Przepis RaV22, już lepiej, wody mniej i zastanawiam się. Andyandy dał dużo przypraw i też się zastanawiam, ale przecież w końcu coś ugryzę. Czasu mało... :cool:

Gorycz złej jakości pozostaje długo po tym, gdy słodycz ceny została zapomniana.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisu -Ja dalej widzę nieścisłości . Ze swojej pomyłki wyszedłeś znakomicie,w wyjaśnieniu same trele morele , Chodzi mi i tą pozycję

wp.IIkl 80/20 -2kg (podgardle,pachwina,boczek)

Jak to trzeba klasyfikować by taki wynik uzyskać . Pozdrawiam
Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak mamy przepis, który ułożyłem dzięki kolegom- Andyandy, Pokemon i RaV22.

Dziś wytwarzanie, jeszcze godzina na propozycje zmian i korekty.

 

 

Surowiec - wersja poprawiona

wp.Ikl. - 5kg - (szynka,polędwica,łopatka)

wp.IIkl - 5,6kg (karkówka,łopatka,szynka) - chuda

wp.IIkl 80/20 -2kg (podgardle,pachwina,boczek) -tłusta

wpIIIkl - 1,6kg (łopatka,szynka) - ścięgniste

 

Peklowanie 48 godzin 18g peklosól/kg

 

Przyprawy na 1kg mięsa:

-pieprz czarny - 2,5g

-czosnek -3g

-gałka -0,5g

-cukier -1g

- w opcji 3g gorczycy

 

wieprzowinę kl. III mielimy na sitku 4 mm, dolewamy 0,2 l lodowatej wody, mieszamy i poddajemy powtórnemu mieleniu, w celu uzyskania odpowiedniej masy kleistej

 

wieprzowinę kl. IIb rozdrabniamy na sitku 8 mm, wieprzowinę kl.IIa na sitku 10mm

 

Wieprzowinę kl.I dzielimy na połowę - jedna mielona na szarpaku, druga pokrojona w kostkę około 2 do 3cm.

 

Mieszamy klasę I do uzyskania kleistości dodajemy wszystkie przyprawy, dodajemy kl.III i dalej mieszamy, następnie kl.IIa i na koniec IIb.

 

Po wymieszaniu zabieram 3kg wymieszanej masy dodaję 4,5g roztartego jałowca i puszczam przez szarpak. Z tego mixa otrzymam kiełbasę, którą napełniam w jelita

o średnicy min.36mm .

 

Pozostała część idzie dalej do obróbki:

 

Napełnianie jelit:

-osłonki białkowe średnicy 55mm napełniamy ściśle farszem formując batony o długości 30 - 35 cm.

 

Osadzanie:

 

Kiełbasy zawieszamy na kijach wędzarniczych i pozostawiamy na 12 h w temp. 4 - 6 st.C.

 

 

wędzenie:

 

Osuszamy, a następnie wędzimy w dymie gorącym około 1,5godziny, następnie pieczemy kiełbaskę cienką około 0,5 godziny, grubszą 40-50 minut.

 

 

Schładzamy na powietrzu.

Opcjonalnie pozostawiamy na 3-4 dni do posuszenia w temp 4-6 stopni.

 

Jakby Dziadku coś nie pasowało to pisz - zmienimy. :cool:

Gorycz złej jakości pozostaje długo po tym, gdy słodycz ceny została zapomniana.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wp.IIkl 10/90 - 5,6kg (karkówka,łopatka,szynka)

Co to jest za klasa mięsa . to powinna być jedynka . Skąd wytrzasnełeś takie oznaczenia . Gdy czytamy

Analityczna zawartość tłuszczu w procentach:

Kl. I 15%

Kl. II A 30%

Kl. II B 45%

Kl. III 25%

Kl. IV 36%.

y

Pozdrawiam

Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pis-ie, patrząc na recepturę to wyjdzie naprawdę coś dobrego :) spróbuj z gorczycą, 2 lub 3 g na kg surowca, warto i smak fajny po rozgryzieniu takiego ziarenka, no i fajnie chrupie, przy takiej ilości nie jest go jakoś znacząco za dużo i nie zdominuje smaku, przynajmniej do cienkiej dodaj :) Może przyślesz mi pętko ja zrobisz ? He he, pozdrawiam.

MIŁOŚĆ

JEST PIĘKNYM KWIATEM

KTÓRY KWITNIE

POŚRÓD CHWASTÓW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Autorzy przepisu - Andyandy, Pokemon, RaV22 dobrze się spisali.

He he, fajnie, że udało sie zrobić wspólnie cos dobrego ale ja nie odpuszcze nagrody :tongue: To chyba na zlocie coś niecoś będzie :wink: Smacznego !!!

MIŁOŚĆ

JEST PIĘKNYM KWIATEM

KTÓRY KWITNIE

POŚRÓD CHWASTÓW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To będzie bez wątróbki ? :sad: . Bardziej mi pasuje na krwistą zwyczajną.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój to uwielbia takie smakołyk

To gratuluję wyrobów, skoro tylko pies jada

To będzie bez wątróbki

. :grin:

 

Zdecydowanie bez. :grin:

 

Ciekawe czy Pisu znajdzie :grin: Lepiej kup sobie piwko sam :lol:

 

Zloty są różne... :cool:

Gorycz złej jakości pozostaje długo po tym, gdy słodycz ceny została zapomniana.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darino, nie daj się przechytrzyć. :grin: Zauważ, że ryjek jest obcięty, a ucho podciete i celowo odchylone. :wink:

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.