Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

[WĘDLINY Z DZICZYZNY] - Przepisy KIT'a

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
57 odpowiedzi w tym temacie

#41 kostek61

kostek61

Weteran

• **VIP**
  • 2396 postów

Napisano 03 lut 2013 - 19:31

W moim regionie tak się robiło i tak się robi.

Bardzo dobrze,dawaj następne przepisy i foty z korzyścią dla wszystkich :grin:

#42 kotunia

kotunia

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 396 postów
  • MiejscowośćLeszno, wielkopolska

Napisano 04 lut 2013 - 15:26

mam jedno pytanie: dajesz peklosól a nic nie piszesz o peklowaniu- czas?

#43 arkadiusz

arkadiusz

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 10041 postów

Napisano 04 lut 2013 - 15:40

czas?

Jak wieprzowinę.

#44 pepe60

pepe60

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 230 postów
  • MiejscowośćŚwiętokrzyskie

Napisano 04 lut 2013 - 16:32

Szynki, balerony, polędwice, polędwiczki, kiełbasy z dzika.

Piękne wyroby czym wędziłeś że uzyskałeś taki piękny kolor. Parzone chyba nie były

Drewno to mieszanka: dąb, śliwka, olcha, buk. Polędwice i polędwiczki nie były parzone, szynki i balerony tak.
Piękny wiśniowy kolor to raczej zasługa mięsa niż gatunku drewna. Dzik chyba już tak ma, wędzonki były dokładnie oczyszczone z błon, odwdzięczyły się kolorkiem.

#45 DZIADEK

DZIADEK

Uzależniony od forum

• ***SUPER VIP***
  • 5822 postów
  • Miejscowośćx

Napisano 04 lut 2013 - 16:44

Piękne te wasze wyroby . Ale o jednym zapominacie że są zalecenia iż z dzika nie powinniśmy robić wyrobów wędzonych surowych.

#46 arkadiusz

arkadiusz

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 10041 postów

Napisano 04 lut 2013 - 18:30

nie powinniśmy robić wyrobów wędzonych surowych.

A czemu?

#47 redzed

redzed

Entuzjasta forum

• **VIP**
  • 912 postów

Napisano 04 lut 2013 - 18:48

nie powinniśmy robić wyrobów wędzonych surowych.

A czemu?

Trichinelloza

#48 arkadiusz

arkadiusz

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 10041 postów

Napisano 04 lut 2013 - 18:55

A lubisz tatara?.Jak lubisz to uważaj bo sobie gospodarza wprowadzisz do jelita czyli tasiemca.Dajcie spokój.Zawsze można się czymś zarazić.To samo z wieprzowiną, rybami drobiem.Po drugie mięso jest badane na obecność włośni.Jako ciekawostkę podam ,że w USA podobno w ogóle nie bada się dzików tylko mrozi min. przez pół roku w bardzo niskiej temp.

http://www.sekretydi...d-nimi-ustrzec/

#49 Andrzej 4x4

Andrzej 4x4

Początkujący

• Użytkownicy
  • 44 postów
  • MiejscowośćGoleniów

Napisano 05 lut 2013 - 07:49

Ale o jednym zapominacie że są zalecenia iż z dzika nie powinniśmy robić wyrobów wędzonych surowych.

Jak czytam, ciągle wraca temat zdrowotności mięsa. To ja jeszcze raz - mięso z dzika i świń badane metodą wytrawiania może być przeznaczone do robienia przetworów wędzonych surowych. Zagrożenie tasiemcami jest przy spożywaniu mięsa zwierzyny płowej. Mięso to nabywane z innych źródeł niż sklepy w 99% nie jest badane przez lekarza weterynarii. Dlatego TU JEST RYZYKO :!: W stanach można kupić mięso badane i niebadane ale jest to zaznaczone i różni się ceną.

#50 Bagno

Bagno

Uzależniony od forum

• Technolog Wędzarniczej Braci
  • 4043 postów
  • MiejscowośćMazowieckie

Napisano 05 lut 2013 - 08:55

To ja jeszcze raz - mięso z dzika i świń badane metodą wytrawiania może być przeznaczone do robienia przetworów wędzonych surowych.

Tak.

#51 arkadiusz

arkadiusz

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 10041 postów

Napisano 05 lut 2013 - 15:41

mięso z dzika i świń badane metodą wytrawiania może być przeznaczone do robienia przetworów wędzonych surowych.

Tak.

To czemu Dziadku zniechęcasz smakoszy surowych wędlin? :grin:

#52 DZIADEK

DZIADEK

Uzależniony od forum

• ***SUPER VIP***
  • 5822 postów
  • Miejscowośćx

Napisano 05 lut 2013 - 18:46

Wyczytałem w literaturze że dla swojego bezpieczeństwa należy unikać robienia wędlin surowych dojrzewających z dzika I to tylko tyle na ten temat .

#53 arkadiusz

arkadiusz

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 10041 postów

Napisano 05 lut 2013 - 19:13

Wyczytałem w literaturze

A czy mógłbyś podać źródło bo ja się nie spotkałem z taka opinią a zawsze warto się dokształcić tym bardziej ,że ja dość często mam dziczyznę do przerobu a szczególnie dziki.

#54 Bagno

Bagno

Uzależniony od forum

• Technolog Wędzarniczej Braci
  • 4043 postów
  • MiejscowośćMazowieckie

Napisano 05 lut 2013 - 19:40

Odpowiedziałem - tak. Pytanie dotyczyło, czy można spożywać mięso surowe, które zostało badane metoda wytrawiania.
Gdyby w pytaniu chodziło o badanie metodą trychinoskopową, wówczas odpowiedziałbym -nie. Obecne przepisy prawne stanowią, że metoda wytrawiania jest bardzo dokładna i daje prawie 100% skuteczność. Ostatnie zdanie jest moim podsumowaniem w zakresie obowiązującego prawa.
Obecnie lekarze wet., którzy wykonują badanie mięsa metoda trychinoskopową wydają potwierdzenia przeprowadzenia badania, z zaznaczeniem " spożyć po obróbce termicznej".

#55 Małgoś

Małgoś

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 5601 postów

Napisano 22 lut 2013 - 15:48

Wczoraj dotarł do mnie "pan dzik" -przebadany i już rozebrany na elementy. Dzisiaj robię smalec i gotuję kości. Reszta w zamrażarce ..na tydzień (tak poradził mi Arkadiusz :cool: :grin: ).

Dołączona grafika

a to mój "pomocnik" :grin:

Produkcja za tydzień.. po rozmrożeniu . Będzie kiełbasa i chyba wątrobianka :wink:

#56 ANNAM

ANNAM

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 4896 postów
  • Miejscowośćaustralia

Napisano 23 lut 2013 - 09:28

Małgoś, przesliczne skupienie w oczach ma :wink:

#57 Maxell

Maxell

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 25540 postów
  • MiejscowośćBełchatów

Napisano 24 lut 2013 - 19:33

Trochę tutaj odświeżylem. ;)

Sponsor

Sponsor
  • Reklama

#58 ryszpak

ryszpak

Entuzjasta forum

• Użytkownicy
  • 969 postów
  • MiejscowośćTerra ubi leones ( Kurpie ;) )

Napisano 25 lut 2013 - 11:43

Dziki w odróżnieniu od świń podlegają prawom przyrody i huczkę mają raz w roku

Z tymi prawami przyrody chudziaku to już nie jest tak prosto jak kiedyś. Huczka się wydłuża, coraz częściej we wrześniu spotyka się maleńkie pasiaki - widok dawniej zarezerwowany dla okresu wiosennego. Coraz młodsze dziki uczestniczą w huczce.
Śp. prof. Fruziński przyczyn tego upatrywał w coraz większym udziale kukurydzy w diecie dzików. Wysokoenergetyczna karma może powodować zmiany.

p.s. Odniesienie do postu sprzed ponad pół roku. :blush: Przepraszam najmocniej, ale takie mam tempo otwierania stron na t-mobile'u że nie wiem , na której jestem. Przedwczoraj to samo byłu w VSOP...

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych