Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie »  Zaloguj korzystając z Facebooka

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Wędzenie różnych rodzajów wędlin

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
63 odpowiedzi w tym temacie

#61 boggi

boggi

Weteran

• Użytkownicy
  • 1040 postów
  • MiejscowośćDębica

Napisano 15 lis 2010 - 22:17

anerka, dzięki :) Ser robię według tego przepisu : http://wedlinydomowe...opic.php?t=2289 .

#62 Marek z Bielska

Marek z Bielska

Weteran

• **VIP**
  • 1524 postów
  • MiejscowośćBielsko-Biala

Napisano 16 lis 2010 - 10:09

ormalnie wziąłem tak jak były na wałeczku , nałożyłem na lejek i nadziewałem kabanoski .
Już przy nadziewaniu strasznie się rwały, były po prostu tak delikatne , ze jak powiesiłem na drążku , to na dole na zgięciu nie wytrzymała i pękła. Nie dało się też odkręcać , po prostu jak wziąłem do ręki to się rwało.
Nie były zbyt przesadnie nadziane , chodzi mi o to , że nie za mocno .

trafiłeś na osłonki kiepskiej jakości i przesuszone (zbyt długo gdzieś leżały)

Osłonki białkowe do Krakowskiej moczyłem w letniej wodzie z solą ok. 20 stopni . Nie zużyłem jednej , ale ja wysuszyłem , myślę , że nie stanie się jej nic złego .

wysusz i nie rób na nich załamań.ja miałem kiedyś białkowe na szynkową z takim
napisem-rwały się jak gazeta,nie dłao się ich nawet mocno napełnić farszem

Mam jeszcze jedno pytanie techniczne , otóż kiełbasa Krakowska jest niedowędzona , przekroiłem dziś jeden baton na pół i niestety nie jest to co ma być , nie jest tez bardzo źle , ale trzeba będzie doparzyć . Teraz pytanko co zrobić z tym przekrojonym batonem ? Normalnie do gara , czy włożyć do czegoś , nie wiem folii ? myślałem nad osłonką barierowa o większym przekroju . Czy nie zachodzić w głowę i normalnie tak jak wędzonki , do gara z wodą .

musiała być zbyt niska temp.parzenia,lub źle wbity termometr w baton i kiełbasa
lekko osurowiała.zawiń ja do foli lub jak piszesz osłonki barierowej i sparz ponownie.

W miejscu wbicia sondy lubi wyciekać sok.

aby nie wyciekał należy sondę wbić zaraz po osadzaniu ,nie ma prawa
aby sok puścił baton.

Miałem podobny problem i parzyłem grubą kiełbasę podobnie jak się parzy polędwice.

i było by ok gdyby farsz był z mięsa z wykrawania schabu (polędwiczka i polędwica)
a jeżeli była łopatka,czy twardy miesień dwugłowy to wiadomo

Próbowałem dopiekać w wędzarni, ale to nie jest to. Smakowo i jakość jest lepsza parząc w wodzie. Przy zapiekaniu w wędzarni jest problem z skórką, nie odchodzi jak należy i jest twarda. Smak też jest gorszy. Więc parzę, a czas przeliczam podobnie jak Arkadiusz.

ja uważam że sztanglówki-grube kiełbasy lepsze są smakowo pieczone.
ze skórką nie masz problemu,masz problem z kiepskimi osłonkami (lub złym ich przygotowaniem) nie wiem jak sie mają osadzanie i osuszanie oraz temp. wędzenia

#63 boggi

boggi

Weteran

• Użytkownicy
  • 1040 postów
  • MiejscowośćDębica

Napisano 17 lis 2010 - 19:00

Może banalne pytanie , ale ciekawi mnie , czy jodowana sól nadaje się do wędlin i wędzonek .
Często czytając różne przepisy czytam o soli warzonej , rzadko a raczej chyba nigdzie nie spotkałem się ze solą jodowana na przykład .
Czy sól ma jakiś wpływ na smak naszych wyrobów ?
Czasami odnoszę wrażenie a nawet gdzieś tutaj napisałem , że wyroby maja jakiś inny smak , myślałem , że to od peklosoli .

Sponsor

Sponsor
  • Reklama

#64 Bagno

Bagno

Uzależniony od forum

• Technolog Wędzarniczej Braci
  • 3184 postów
  • MiejscowośćMazowieckie

Napisano 17 lis 2010 - 21:56

czy jodowana sól nadaje się do wędlin i wędzonek .

Była dyskusja na forum czarnej oliwki, na temat szkodliwości jodu w czasie peklowania.
Osobiście nigdzie nie spotkałem się z artykułem w prasie fachowej( branża mięsna ) o złym wpływie soli jodowanej na peklowanie mięsa. Z tego wynika, że można peklować.

Czy sól ma jakiś wpływ na smak naszych wyrobów ?
Czasami odnoszę wrażenie a nawet gdzieś tutaj napisałem , że wyroby maja jakiś inny smak , myślałem , że to od peklosoli .

Azotany i azotyny są odpowiedzialne za powstawanie aromatu mięsa peklowanego.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych