Skocz do zawartości

Mielenie vs krojenie mięsa do szynkowara


Plissken

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

czym się różni produkt końcowy, czyli szynka z szynkowarki, jeśli mięsko do peklowania pokroimy nożem w kosteczkę, albo zmielimy przez sitko? Czy będzie to zauważalne w konsystencji? Albo smaku? Ja wieprzkowinę przepuściłem przez szarpak 70mm, bo jestem leniwy. Ale w większości przepisów jest "pokroić w kosteczkę". Dlatego zastanawiam się nad różnicami, jeśli mięso zmielimy na drobnym sitku, szarpaku, albo w kosteczkę.

 

Wiem, że najprościej będzie mi to zbadać organoleptycznie, niemniej jednak może ktoś podzieli się spostrzeżeniami.

 

Pozdrawiam,

 

Plissken

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mięso mielone i to obojętnie na jakim ostrym nożyku i sitku to zawsze mięso mniej lub bardziej zmiażdżone.

Mięso krojone to równo (przynajmniej z założenia) cięte mięso.

Dla koneserów smaku to ogromna różnica

Kto pyta, jest głupcem pięć minut; kto nie pyta, pozostaje nim na całe życie. ..... Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze. ....

Albert Einstein

自製煙熏肉

Zanim zadasz pytanie, zajrzyj do filmów szkoleniowych, w przystępny sposób prawdopodobnie odpowiedzą na Twoje pytanie :)

Filmowa Akademia Wędzarniczej Braci ( https://wedlinydomow...arniczej-braci/) lub bezpośrednio z naszego kanału na YouTube Wędzarnicza Brać : https://www.youtube....w_as=subscriber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy będzie to zauważalne w konsystencji?

mięso krojone trudniej puszcza klej - wymaga dłuższego mieszania, lub dodatku mięsa z indyczego udźca lub wołowiny

Jeśli nie znasz ojca choroby, to jej matką jest zła dieta.

przysłowie chińskie

Kiedy państwo boi się obywatela oznacza to wolność. Kiedy obywatel boi się państwa mamy tyranię.
Thomas Jefferson

 

...a poza tym sądzę, że unia europejska musi zostać zniszczona

 

Zapraszam na moją stronę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mięsa kroi się na kiełbasy za pomocą noża lub maszynki do mięsa. Krojenie nożem czynność powolna , za pomocą maszynki to to samo tylko nazywa się mieleniem, tylko o wiele szybciej Pozdrawiam
Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ Dziadek

 

Z Twojej wypowiedzi wywnioskowałem, że mielenie i krojenie to jest to samo, rozdrabnianie surowca na kiełbasę. A koledzy podpowiadają, że jednak nie to samo, skoro smak produktu finalnego inny. Moim zdaniem jest rozbieżność między definicją podaną przez Ciebie, a tym co mówią koledzy. Obie te czynności nie mogą być takie same, jeśli efekt końcowy jest inny. Proszę o wyjaśnienie.

 

Pozdrawiam,

 

Plissken

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konia z rzędem temu, który rozpozna kiełbasę przygotowaną na szarpaku od przygotowanej przy pomocy noża.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konia z rzędem temu, który rozpozna kiełbasę przygotowaną na szarpaku od przygotowanej przy pomocy noża.

Przy kabanosach odegrało by to rolę.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konia z rzędem temu, który rozpozna kiełbasę przygotowaną na szarpaku od przygotowanej przy pomocy noża.

Przy kabanosach odegrało by to rolę.
Z całym szacunkiem dla Twojej wiedzy, to co Ty chcesz przy kabanosach szarpakiem mielić ?

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co Ty chcesz przy kabanosach szarpakiem mielić ?

Miałam na myśli mielenie na sitku i tzw. siekanie nożem. Kabanosy spod noża są kruchutkie.

Jeżeli chodzi o mięsa do sztanglówek to na przekroju widać wyraźnie różnicę. Duże kawałki krojone nożem są dość regularne, te z szarpaka bardziej rozmyte. Jednak po prawidłowym mieszaniu i wydobyciu kleju nnie powinno być różnicy w konsystencji.

Pamiętam, że mój ojciec robił małe kiełbaski w jelitach baranich z siekanego nożem mięsa. Pozostałe kiełbasy szły przez dużą, przykręconą do blatu maszynkę.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.