Skocz do zawartości

Regulator temperatury


Rekomendowane odpowiedzi

Myślę Tusiaczku, ze nie bierzesz mnie za dyletanta, i za nierozgarniętego amatora, który nie ma pojęcia co wypisuje, i ma w reku mercedesa, tylko nie wie gdzie jest w nim kierownica ???.

Pozdrawiam

Jarek, rozmawialiśmy nie raz i nie dwa i doskonale wiem że daleko Co do dyletanctwa. Natomiast stanowczo masz jedną wadę - jak coś nie odpowiada Twoim wyobrażeniom to natychmiast ustawiasz się na anty niezależnie jakich ktoś użyje argumentów. Po prostu nie bo nie. Masz oczywiście do tego pełne prawo ale nie zmuszaj innych do przyjęcia Twojego punktu widzenia. Skoro Pamel to taki shit to czemu większość producentów kolumn używa jego sterowników tylko inaczej opakowanych i bez naklejki Pamel? Przecież nikt nie strzeli sobie samobuja wciskając z kolumną za kilka tysięcy szajsowaty sterownik?

"Trzeba się spieszyć z robotą, póki się ma na nią ochotę..."

Tatuś Muminka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 159
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Tusiaczku.

Ja po prostu wykonałem test porównawczy i to wszystko. Tak już mam od zawsze że nie toleruję po prostu g...na. To że wielu kolegów używa do swojego sprzętu tego czegoś, to po prostu wina ograniczonego budżetu, ale przez to że ktoś nie jest w stanie nabyć porządnego sterownika dobrej klasy, bo kosztuje nieco więcej, to ten bubel, nie staje się od tego lepszy, tylko pozostaje takim samym badziewiem jakim był.

Jeżeli kogoś interesuje sterownik z tej tzw. górnej półki taki który można śmiało nazwać "Mercedesem" a nie wozem drabiniastym jak w przypadku PRD, to wystarczy zwrócić się do kol. DR.Granatta i zamówić.

http://www.bimber.info/forum/viewtopic.php?t=4144

Są też doskonale tanie sterowniki w firmie "Thermoplus"

http://thermoplus.pl/katalog/sterowniki-chlodnicze/sterowniki-chlodnicze.html

Kto chce niech sobie używa to badziewie, bo po tym jak dostałem to do ręki i zobaczyłem na własne oczka, co to zacz, inaczej nazwać tego nikt mnie nie zmusi nawet siłą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sverige, masz prawo do swojej opinii na ten temat i ja to szanuję. Co zaś się tyczy wynalazku Dr_Granatta to sterownikiem ja bym tego nie nazwał. Jest to po prostu kilka niezależnych urządzeń zapakowanych w jedną obudowę. I nadaje się tylko do jednego bo do obsługi kolumny. Mój Pamel potrafi o wiele więcej bo nie dość ze destyluje, obsługuje wędzarnię z pompką DG i wentylatorem włącznie to jeszcze parzy wędzonki i warzy piwo a kosztował połowę tego co Granat woła za swój "wynalazek". Więc nawet nie porównuj tych urządzeń bo to właśnie jest porównanie Trabancika do Mercedesa.

A skoro jesteś tak bardzo uwrażliwiony na "kulturę techniczną" to chyba uczciwie przyznasz że twór Granata także do ideałów nie należy. I to dość delikatne określenie.

"Trzeba się spieszyć z robotą, póki się ma na nią ochotę..."

Tatuś Muminka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.termoregulatory.pl/termoregulatory.php co do tych sterowników to urządzenia on/off i to jest ok ale do podgrzewania płynów a nie powietrza. Wcześniej jak testowałem samą wędzarnia jeszcze przed zrobieniem instalacji z regulatorem, wkładałem różne grille elektryczne. Zamontowany w nich termostat również działa na zasadzie on/off, w praktyce grill się wyłącza, grzałki są nadal gorące i temp się dalej podnosi. W rezultacie mamy dość duże wahania temp.

 

Ja wybrałem regulator temperatury z regulatorem mocy, więc ciężko mi się abratku odnieść do sprzętu który Ty masz. Mój regulator wkręca się na 100% a jak trzeba to i 3% mocy. Mam dwie grzałki po 2,2kW. Jeśli chcę mogą podłączać tylko jedną, regulator od razu inaczej steruje mocą. Dla mnie jest ok, szczególnie w tych pieniążkach.

 

Z ciekawości zapytam ile kosztują regulatory "mercedesy" pod względem jakości wykonania. Zależy mi tylko i wyłącznie regulator temp. z regulatorem mocy z jedną sondą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Pamela PRD4WZ , kosztuje coś koło 4 stówek a obsługuje od 1 do 16 cyfrowych sond (ja do rektyfikacji używam 3, do wedzenia 4 a do parzenia i zacierania 1) - w zestawie sa 4. I tak jak pisałem wcześniej ma niezależne programy do destylacji, wędzenia, parzenia wędzonek i warzenia piwa. Ale nie każdemu potrzeba tylu opcji.

"Trzeba się spieszyć z robotą, póki się ma na nią ochotę..."

Tatuś Muminka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol. Dr.Granatt wykona każdy typ jak też model regulatora, wedle indywidualnego życzenia i zapotrzebowania. Wystarczy napisać lub zadzwonić do niego i wszystko z nim uzgodnić. To fachowiec który wszystkim potrzebującym doradzi i pomoże. Mieszka w Gdańsku. Ceny są uzależnione od tego co się zamawia i co się chce mieć. Poziom techniczny, jakość wykonania i wszystko co się z tym wiąże, czyli ogólnie klasa tych urządzeń ,wykonywanych przez DR.Granatta , ma się tak do PRD, jak wóz drabiniasty, do wspomnianego wcześniej "Mercedesa"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol. Dr.Granatt wykona każdy typ jak też model regulatora, wedle indywidualnego życzenia i zapotrzebowania. Wystarczy napisać lub zadzwonić do niego i wszystko z nim uzgodnić. To fachowiec który wszystkim potrzebującym doradzi i pomoże. Mieszka w Gdańsku. Ceny są uzależnione od tego co się zamawia i co się chce mieć. Poziom techniczny, jakość wykonania i wszystko co się z tym wiąże, czyli ogólnie klasa tych urządzeń ,wykonywanych przez DR.Granatta , ma się tak do PRD, jak wóz drabiniasty, do wspomnianego wcześniej "Mercedesa"

To ] co składa Dr_Granatt to moze sobie złożyć każdy co bardziej obeznany z majsterkowaniem. Dwa lub trzy termometry tablicowe, regulator napięcia i sterownik temperatury to prawie każdy złoży do kupy. I dobrze o tym wiesz. A to że on chętnie zrobi każdemu wedle jego zapotrzebowania po 700-900 szt to zrozumiałe bo za każde takie urządzenie kasuje osobno i na tym zarabia - jego prawo. Ja uważałem że wolę kupić jedno cyfrowe urządzenie z możliwością dowolnej zmiany funkcji i oprogramowania niż cztery skłądaki nadające się tylko do jednego i zdania nie zmienię.

Kiedyś zeby uciąć właśnie takie dywagacje na temat wyższości rybki nad pi..ką zaproponowałem Granattowi wykonanie testów porównawczych żeby czarno na białym opisac bezstronnie i solidnie oba sprzęty. Oczywiście odpowiedź była jedna - on nie potrzebuje testów a jak ja chcę sobie testować to mogę sobie takowy sterownik zakupić i zrobić z nim co chcę. Żenada

"Trzeba się spieszyć z robotą, póki się ma na nią ochotę..."

Tatuś Muminka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tusiaczku.

Żenada to złom lub tandeta produkowana przez producenta PRD. Mam widziałem napisałem. Tandeta jakiej by nawet Chińczyk nie zrobił. Mało tego, kol Wiking z Norwegi też uległ reklamie i nabył ten syf. Badziewie się spaliło, jak powiedziałem mu aby go otworzył i zobaczył co jest wewnątrz, to mało nie zemdlał w pierwszej chwili jak zobaczył z czego i jak to jest wykonane. Facet powinien mieć z urzędu zamknięty zakład za produkowanie czegoś takiego.

Powiedziałem co wiem i tyle, nie mam żadnego interesu robić komuś reklamy czy antyreklamy. Nie mógłbym jednak patrzeć w lustro przy goleniu, gdybym nie powiedział prawdy o tym g ...nie jakim jest PRD. Koledzy mogą wierzyć Tobie lub mnie, Ty masz i używasz, ja mam i po tym jak jeszcze nie zacząłem używać a już się zepsuł i wszystko wewnątrz się poodklejało, bo jak pisałem jest poklejone na tzw. ślinę, łącznie z wentylatorkiem wielkości paznokcia, mogącym komarowi jajka chłodzić, o radiatorze z kawałka powyginanego płaskownika, pasek szer. 2 cm. który to nie jest notabene niczym przymocowany, nie wspominając, o kabelkach grubości ciut większej od włosa itd, itp. Metodzie lutowania tzw. nasrania jak to się potocznie nazywa. Tandet jaką po prostu trudno sobie wyobrazić. Kto chce wywalać te niby małe pieniądze na ten syf, to jego sprawa. Ten producent postawił na niewyobrażalną tandetę i dzięki temu relatywnie niską cenę. Czy to jest sposób na klienta, nie wiem. Ja porównałem, napisałem zgodnie ze stanem faktycznym, nigdy więcej PAMELA, a wybór należy do kolegów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie spokojnie. Taki sterownik/termostat można wykonać naprawdę tanim kosztem np. w oparciu o arduino. Jaki program wrzucisz tak będzie sterował. Ile termometrów chcesz tyle dostaniesz. Skoro dostępne na rynku nikomu nie odpowiadają to polecam się skierować w tą stronę. Koszt samego sterownika (bez czujników temperatury) szacuję na około 50zł (bez obudowy). Mając już taki sterownik można już robić cuda w stylu, czas pracy wędzarni czy też ustawić kiedy i na jak długo ma trzymać jaką temperaturę, nie mówiąc już o zdalnym odczycie wszystkich parametrów siedząc w domciu.

 

Proszę napiszcie tylko jak duże znaczenie ma dokładność i stabilność temperatury. Albo inaczej czy wędliny wędzone w zakresie temperatur 70-80 st. C będą inne niż te w temperaturze 74-76 st. C?

Zastosowanie regulatora mocy grzałki poprawia efektywność jej pracy, polepszyć tez powinno stabilność temperaturową ale też podraża i komplikuje znacząco projekt samego sterownika (bo np. mając jeden termometr przy grzałce a 2 w komorze wędzenia (jeden na górze, jeden na dole) można również osiągnąć zamierzony efekt).

Pytam z ciekawości bo być może jak się zdecyduję na samodzielną budowę wędzarni to na pewno będę chciał ją zautomatyzować a teraz nie mam jak i gdzie poeksperymentować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...arduino...

Mnie interesuje sterowanie z dokładnością

0,01 st C. :wink: :cool: Czy to możliwe na "Arduino"? :cool:

.

Skoro czujka termometru podaje temperature z rozdzielczością 0.01 to tylko kwestia wysterowania grzałki. Wszystko zależy od jakości czujników, im lepszy tym droższy.

 

Może teraz wyjaśnisz po ci aż taka dokładność?

 

PS.

Arduino to system oparty na procesorze ATmega, jedyny problem to algorytmy oprogramowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

odnośnie regulatora temperatury to z tym nie bedzie problemu. Jak zauważył sverige2, a i ja użytkując SC 20 przez 1,5 roku też potwierdzam, te z firmy THERMOPLUS są OK. Może ktoś podpowie jaki zastosować regulator mocy do grzałek 3200W, bo niby firma PAMEL ma regulatory mocy, ale po takiej dyskusji na temat tej firmy poprostu boję sie kupić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kipi.

mam nieodparte wrażenie, że marek301 chce sobie poprostu pokpić z Ciebie.

Ciepło pozdrawiam.

dyzio

__________________________________________

Hołduję rozkoszom stołu, dzbana i łoża. (kolejność przypadkowa)

 

nie zapominaj o Panu "S"

http://wedlinydomowe...go-forumowicza/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kipi.

mam nieodparte wrażenie,

że marek301 chce sobie poprostu pokpić z Ciebie.

Wcale NIE. :cool:

 

Pisaliśmy o dymogeneratorach,

to możemy pisać i o sterownikach. :cool:

 

Zgadzam się z Braćmi, którzy są zwolennikami,

porządnego sterownika,

zamiast badziewnych "wykwitów tandety"! :cool:

 

Brat Kipi wspomniał o "technologii" Arduino

http://www.arduino.cc/

 

I MIAŁ RACJE!!! :clap: :clap: :clap:

 

Chyba warto iść "TĄ DROGĄ"? :grin:

.

"Opinia zwykłego człowieka, to brednie gorsze od milczenia." (grizzly)
:cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem wszystkie posty w których naczytałem się o "Mercedesach" jak i o "Trabantach "techniki termoregulacujnej.Zakładając temat miałem nadzieję dowiedzieć się jakie praktyczne wykożystanie mają pokazane przezemnie urządzenia w pierwszym poście.Chodzi mi o to czy regulacja mocy ma praktyczne zastosowanie w wędzarniach, czy w zupełności wystarczy tylko regulacja temperatury?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem wszystkie posty w których naczytałem się o "Mercedesach" jak i o "Trabantach "techniki termoregulacujnej.Zakładając temat miałem nadzieję dowiedzieć się jakie praktyczne wykożystanie mają pokazane przezemnie urządzenia w pierwszym poście.Chodzi mi o to czy regulacja mocy ma praktyczne zastosowanie w wędzarniach, czy w zupełności wystarczy tylko regulacja temperatury?

A jak wyregulujesz temperaturę bez wyregulowania mocy grzania ?? Bez regulacji to wystarczy wstawić grzałkę z termostatem ale wahania zakresu temperatur są na poziomie kilku-kilkunastu stopni bo bezwładność grzałki histereza itp więc zero precyzji. Większość zaczyna od termostatu a za jakiś czas i tak kończy na regulatorze. Czy taka odpowiedź Cię zadowala?

"Trzeba się spieszyć z robotą, póki się ma na nią ochotę..."

Tatuś Muminka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadowala mnie taka odpowiedź i chyba zdecyduję się na regulator mocy i temperatury firmy Pamel.Mam zamiar zastosować grzałkę podwójną ,jeden obwód 1200W i drugi 1700W.Razem moc maksymalna 2900W.Komora wędzarni będzie miała 200L obiętości i prawdopodobnie te 1700W by wystarczyło ale wędzarnia nie będzie ocieplana i wolę mieć zapas mocy.Zdecydowałem się na ten:

http://www.pamel.biz/sklep4/product_info.php?cPath=33&products_id=51

a przemówiło za nim jakby nie było 2,5 roku gwarancji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

no u mnie do ogrzania jest ponad 560 L objętości i zastosowałem 2 grzałki po 1600W. Wędzarnia z desek 14 mm nie ocieplona. Patrząc w czym wędziłem dotychczas powinno wystarczyć pewnie nawet z jakimś zapasem na zimniejsze dni.

Regulator temperatury jak pisałem wyżej mógłbym zastosować z firmy THERMOPLUS, ale dalej nie rozwiązana kwestia regulatora mocy. Jutro zadzwonię do firmy AVT która oferuje różne "zabawki" elektroniczne do samodzielnego składania ( lub też drożej sprzedaje złożone w całość ) i zapytam czy coś by pasowało i wytrzymało ograniczanie mocy do grzałek 3200W. Ponad 1.5 roku temu kupiłem u nich regulator mocy do grzałki 2000W i do dziś sprawuje się super. Wylutowałem tylko z płytki triak i przeniosłem razem z radiatorem w lepiej chłodzone miejsce.

Jeżeli coś będą mieli to 1 opcja będzie taka że: biorę od nich regulator mocy, a z firmy THERMOPLUS regulator temperatury, druga opcja to regulator temperatury z THERMOPLUS i do tego tylko regulator mocy z firmy PAMEL, trzecia opcja 2 w 1 czyli jeden sprzet od PAMEL sterujący mocą i temperaturą.

Muszę coś kupić bo trzeba dymić, a niema sprzętu i nikt jak narazie tutaj nie wskazał dobrego regulatora mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tusiaczek, bardzo szkoda że nie odezwałeś się na mój apel, kiedy o to prosiłem....

ale rozumiem... wobec problemu wolałeś milczeć... a szczerze mówiąc liczyłem na ten odzew...

ja niestety przerwałem milczenie bo zostałem zlekceważony przez Twojego kolegę Pawła Musiała z "firmy" Pamel.....

 

chciałem załatwić sprawę gentelmeńsko ale jak widać to były tylko moje złudzenia.....

 

może w takim razie kolego Tusiaczku Tobie uda się wytłumaczyć dlaczego mój sterownik zachowuje się tak jak to opisałem - bo niestety Twój kolega twierdzi że "to normalne"

a ja cierpliwie czekałem na jakąś propozycję rozwiązania problemu..... :rolleyes:

bo wierzcie mi - gdyby ten sterownik działał jak należy to pewnie dalej bym go polecał....niestety to "coś" nie spełnia moich oczekiwań w zakresie regulator mocy szczególnie gdy podłączona jest sonda temperatury, tak więc wycofuję jakiekolwiek poparcie dla tego produktu....

 

Kupiłem sterownik PRD2+ do 5kW.

....

....ciężko mi się abratku odnieść do sprzętu który Ty masz.

- przecież mam to samo..... :rolleyes:
Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Abratku wybacz ale ja nigdzie nie widziałem postu z Twoimi problemami ze sterownikiem. Możliwe że przeoczyłem ale masz przecież do mnie telefon, mogłeś napisać na prv i wiesz że chętnie bym Ci pomógł tym bardziej że jak pamiętasz to ja Cię z Piotrem skontaktowałem. Nie mam pojęcia co Cię spotkało ze strony Piotra a jak wiesz z naszej ostatniej rozmowy ja nigdy z nim problemu nie miałem. Wręcz przeciwnie, zawsze pomógł i chętnie słuchał wszelkich sugestii.

"Trzeba się spieszyć z robotą, póki się ma na nią ochotę..."

Tatuś Muminka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tusiaczek, mój post był prośbą o kontakt na PW osób mających sterowniki pamela - chciałem rzetelnie zebrać informacje i opinie przed rozmowami ...

 

co do kontaktu z Piotrem to zakupu dokonywałem poprzez Allegro bez powoływania się na Ciebie - ot długo się zeszło od naszej rozmowy......

 

pytasz co mnie spotkało? ano cóż.... że mam niespełniający oczekiwań i niezgodny z obietnicami produkt a zamiast konkretnej propozycji rozwiązania problemu cisza...............

Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam że trochę nie na temat,ale czy ktoś ma doświadczenie jakiej mocy użyć grzałkę do dużej wędzarni:

wysokość 190cm.

szerokość 94cm.

głębokość 80cm.

metalowa,podwójne ścianki grubości 5cm.ocieplone wełną,będzie zamontowana wewnątrz budynku.Ważne żeby bez problemu uzyskiwała temp.ok.80 stopni (zapiekanie). Może ktoś ma jakieś doświadczenie z ogrzewaniem gazowym (gaz ziemny),biorę tą opcje również pod uwagę.Wędzę ok.500kg.tygodniowo i opcja gazowa była by na pewno najbardziej oszczędna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobnych gabarytów zrobioną z lodówki SideBySide i spokojnie wystarczy grzałka 2000W. Jeżeli Twoja jest tak samo dobrze izolowana to spokojnie da radę.

"Trzeba się spieszyć z robotą, póki się ma na nią ochotę..."

Tatuś Muminka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2000-2500W tak dla świętego spokoju.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z ogrzewaniem gazowym (gaz ziemny),

Komora przeznaczona do gazowego ogrzewania ma złożoną budowę, bo produkty spalania gazu nie mogą trafić do środka komory wędzarniczej.

Spotkałem rozwiązanie, w którym wędzarnia miała podwójny płaszcz metalowy. Spaliny omywały i grzały wewnątrzną komorę wędrując pomiędzy płaszczami metalowymi. Dym, to osobna sprawa.

W prostszych wędzarniach palnik jest pod metalowym szczelnym dnem komory, wewnątrz na podgrzanym dnie tlą się zrębki, ale spaliny gazu muszą bokiem uchodzić, nie do środka.

Na początku trzeba zadecydować jakie będzie grzanie, a później robić odpowiednią komorę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.