Skocz do zawartości

Proszę o radę


magda

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Nastawiłam mięso do peklowania na cztery dni z czego czwarty dzień miał być też dniem osuszania. Teraz mam problem, ponieważ wędzenie zostało przesunięte o 2 dni ...zastanawiam się jak to może wpłynąć na smak wędlin? Co radzicie zrobić? przetrzymać te dwa dni dłużej czy może wcześniej wyjąć mięso z zalewy.

Proszę, doradźcie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

magda,

wg mnie masz dwa warianty postępowania:

1. Rozcieńcz trochę zalewę, aby zoptymalizować stężenie peklosoli do nowych warunków peklowania. Co by nie mówić, te tylko dwa dni, to o 50% dłuższy czas peklowania.

2. Wymocz mięsko po peklowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprostu wyjmij mięso w terminir zaplanowanym,niech ocieknie zawiń w folię alum. i do lodóweczki +2,+4st C, Nic złego się nie wydarzy napewno. Przed wędzeniem wyjmij na tyle wcześnie żeby wisząc w mieszkaniu zdążyło się obsuszyć i tyle.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Magda, na początek podaj stężenie solanki.. i ile to mięsko już "siedzi"

 

jesli stężenie należy do niższych to po prostu wypłuczesz je mocniej - rozcieńczanie tylko jeśli dopiero nastawione

Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Magda, mi kiedys tez sie wedzenie przesunelo, tylko tyle, ze mieso juz byle wyjete z zalewy i po ociekaniu zasznurowane. W efekcie wisialo sobie w lodowce przez dzien dluzej. Nic sie nie stalo, a tylko szybciej sie osuszylo przed wedzeniem bo lodowka jest z zimnym nawiewem i troche podsuszyla. Nawet sie zastanawialam czy nie lepiej tak robic.

Pozdrawiam, Anik

Pozdrawiam,

anik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprostu wyjmij mięso w terminir zaplanowanym,niech ocieknie zawiń w folię alum. i do lodóweczki +2,+4st C, Nic złego się nie wydarzy napewno. Przed wędzeniem wyjmij na tyle wcześnie żeby wisząc w mieszkaniu zdążyło się obsuszyć i tyle.Pozdrawiam.

Nic dodać nic ująć.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MAGDA,- no i co zrobiłaś ?

Czy posłuchałaś rad z życia wziętych ?

Pozdrawiam.

ostatecznie rozcieńczyłam wczoraj zalewę, tzn odlałam dokładnie połowę i uzupełniłam wodą, ale biorąc pozostałe wasze rady to chyba jutro rano wyjmę mięso, umyję i zostawię do osuszania.

jeżeli chodzi o stężenie to robiłam zgodnie z tabelką, czyli proporcje na 4,5 kg mięsa zakładając, że będzie się peklować 4 dni.

 

dziękuję za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bogu dzięki że Was mam :grin:

Widzę, ze na forum są Maxell, Miro oraz kilka innych ważnych osób ( doświadczonych ). Proszę o szybką radę. W miednicy leży rozdrobnione 5 kg piersi indyczych, już po peklowaniu na mielonkę dla milusińskich wg. Bon Aira.

Zgodnie z tą receptą dodam przyprawy i 2,5 litra wody + żelatyna ( 4-krotna dawka w stosunku do zalecanej przez producenta ). Żelatynę kupiłem u Mira w sklepie, w luźnym worku 1 kg - na nim nie ma żadnej recepty.Proszę, pomóżcie - ile żelatyny rozrobić na tą ilość mięsa i wody ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6-8 łyżeczek na litr wody (to jest normalna dawka). Inny producent podaje 20 g na litr wody.

Należy pamiętać że żelatyny mają różną siłę żelowania, wyrażaną w stopniach Bloom - stąd różnice w dawkowaniu u różnych producentów
Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podałem link gdzie jest dawkowanie . dopiero zważyłem 10 łyżeczek szczubnych innej żelatyny i wynik 40 g a dawka zalecana 75-80g tak że wychodzi 20 łyżeczek na 1litr wody. Pozdrawiam
Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu się kłania wyższośc jednak podawania w gramach .Dawkę 20 g na litr podaje Delecta a w łyżeczkach Winiary a co do dawki u Mira to może uwzględnia ona już zastosowanie do naszych wyrobów co by się zgadzało z dawką Delecty ( skoro BonAir pisał o dawce 4 razy większej od tej podawanej) . Nie wiem :rolleyes:

"...dobrze przeżyte Dziś uczyni każde

Wczoraj snem szczęśliwym,

I każde Jutro wizją nadziei."

Kalidasa V w n.e.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Moja" żelatyna to czysta żelatyna bez dodatków zagęszczających.

Stąd wyższe dawkowanie.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może Abratku wiesz ile stopni na żelatyna kupiona w Nadarzynie bo na opakowaniu nic nie ma.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojęcia... ja jeszcze mam zapasy z cukierni... (rzadko używam) :wink:
Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamis na swoich stronach też zaleca użyć właśnie 20 g na litr wody . http://www.kamisgastronomia.pl/index.php/content/view/72/

"...dobrze przeżyte Dziś uczyni każde

Wczoraj snem szczęśliwym,

I każde Jutro wizją nadziei."

Kalidasa V w n.e.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.