Skocz do zawartości

dbs

Użytkownicy
  • Postów

    47
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez dbs

  1. Zrobiłem trochę inaczej. Szyna z kością miała ok 14 kilogramów. To nieco za dużo, gotujemy z żoną duuuużo żarełka na święta i postanowiłem, że część szynki zapekluję i uwędzę Wytrybowałem nogę, wyciołem wzdłuż naturalnych przerw część mięsa i zostawiłem ok pięciokilogramowy kawałek zrośnięty ze skórą ( zachowałem całą skórę w całości). Zapeklowałem na mokro szynkę ze skórką. Plan jest taki: Szynkę w worku ze skóry posmaruję pieczonym czosnkiem zmieszanym z musztardą, obłożę cebulą, selerem naciowym i pietruszką, skórę zaszyję. Wszystko do piekarnika na ruszt, tak by tłuszcz spływał na blaszkę pod rusztem. oczywiście prewencyjnie garnuszek z wodą postoi sobie w piekarniku z szynką. Zastanawiam się jeszcze nad słodką papryką z miodem na skórkę.
  2. Tłuszcz jednak lepiej przenosi smaki i zapachy. Może nastrzyk z niewielkiej ilości smalcu z ziołami?
  3. Wszystko pięknie ale nie chcę trybować bo nie będzie zamierzonego efektu. Peklowanie owszem, ale jednak nie przekraczałbym 110 stopni bo paskudne rzeczy się z azotynami dziać wtedy zaczynają... Najważniejsze to to jak uzyskać fajne soczyste mięsko.
  4. Witam wszystkich zadymiaczy po naprawdę dłuuugiej przerwie! Szykuję się do upieczenia całej szynki na święta, a że jeszcze takiego pieczenia nie 'uprawiałem' to bardzo proszę o ocenę mojego zamiaru: 1. szyneczkę ok 6 kg. zapekluję zgodnie z tabelą 2. nastrzyknę masłem klarowanym przesmażonym z przyprawami ( w przypadku indyka i gęsi dawało to świetne efekty) w celu zapobiegnięcia przesuszenia mięsa przy pieczeniu. Chcę uniknąć efektu suchej szynki i uzyskać soczyste mięsko. 3. Zasmażę mięso z każdej strony żeby zamknąć pory. 4. Teraz gotowanie i na koniec zapieczenie bądź tylko pieczenie pod przykryciem z boczku lub foli aluminiowej ok 1 godzina na kg mięsa z dodatkami Co o tym sądzicie? Może ktoś ma już sprawdzony przepis.
  5. Świadczenia rodzinne to troszkę nie moja działka, ludzie często łączą pomoc społeczną ze świadczeniami rodzinnymi, gdyż w małych gminach załatwia się te sprawy w jednym pokoju. Kryterium progowe podam jutro bo nie mam teraz nowego rozporządzenia w pobliżu, zaś dochód bierzemy z roku poprzedzającego złożenie wniosku, jeżeli zaś jakiś dochód jest utracony tj. był ale go nie ma i można to udowodnić taki dochód nie jest brany pod uwagę.
  6. Coś cisza w temacie :grin:
  7. Jeśli nie prowadzisz legalnej działalności to może cię za przeproszeniem klient cmoknąć. Jeśli zaś prowadzisz działalność legalną to odpowiadasz karnie za swój produkt, ale klient musi jeszcze udowodnić, że zatruł się twoim towarem a nie towarem od kolegi obok. Tak czy inaczej produkując żywność należy zachowywać się odpowiedzialnie i dbać o jakość i świeżość swojego towaru, tak zwyczajnie po ludzku coby nikomu krzywdy nie zrobić.
  8. Kolega dbs jest pracownikiem socjalnym, mającym sporą wiedzę dotyczącą pomocy społecznej i zgodził sie poprowadzić poradnictwo w tym zakresie dla naszych forumowiczów. Proszę o zadawanie pytań.
  9. dbs

    Targi Gastronomiczne

    i gorzała za darmo... :devil: :devil: :devil:
  10. dbs

    Targi Gastronomiczne

    Jak Twoje stoisko rozpoznać :question: Pracuję tuż obok, znajdę chwilkę i postaram się wpaść :grin: Serki bardzo lubię :thumbsup: Ser Koryciński Swojski na pewno mnie znajdziesz ponieważ z mojego zrzeszenia będę tylko ja.
  11. dbs

    Targi Gastronomiczne

    Ja od czwartku będę tam jako wystawca, zapraszam do spróbowania serka :lol: :thumbsup:
  12. Oczywiście, że przyszło, ale ze względu na to, że mleko do sera pochodzi z gospodarstwa osoby go wytwarzającej nie biorę nawet pod uwagę takiej ewentualności. Ponad to weterynaria często kontroluje pomieszczenia gdzie przeprowadzany jest udój i to jakie są sposoby transportu mleka do serowarni. Niewielka ilość bakterii przeróżnych typów w tym i e.coli znajduje się zawsze w świeżo udojonym mleku stąd normy których przekroczenie skutkuje konsekwencjami opisanymi przeze mnie powyżej. [ Dodano: Pią 15 Mar, 2013 09:41 ] Zapomniałem dodać, że ijhars kontroluje również sam proces udoju.
  13. dbs

    Żywnosc GMO i nietylko

    Prawda jest taka, że jeszcze przed wprowadzeniem przepisów przez parlament żywność GMO gościła już w taki czy inny sposób na naszych stołach. Czy wiecie na przykład, że na dzień dzisiejszy nie ma praktycznie żadnej kukurydzy, czy to pastewnej, czy też cukrowej która nie byłaby modyfikowana? Nasiona traw również są modyfikowane, podobnie duża ilość nasion które trafiają do obrotu, konsument czy hodowca zazwyczaj nawet nie wie, że ma u siebie na ziemi GMO. Taka jest niestety smutna prawda, zaś dużym koncernom produkującym żywność zależy na zmniejszeniu kosztów produkcji u rolnika i pierdzieli się o głodzie na świecie. Unia Europejska mo od kilkunastu lat 30% nadwyżki produkowanej żywności...
  14. Nic nowego tam nie napisali, nic czego bym nie wiedział przynajmniej. Zakażenie wody występuje jak już pisałem wcześniej przez kontakt wody z fekaliami bądź wydzielinami. Dziękuję za link, ale jak już wspomniałem niczego nowego tam nie napisano.
  15. E.coli w wodzie występują jeżeli źródło wody bądź wodociąg zostaje zakażony z zewnątrz przez kontakt z fekaliami z chociażby szamb lub sieci kanalizacyjnej. Fermentacja i działalność bakterii kwasu mlekowego w serze korycińskim trwa ok 60 dni, nie jest to moja obserwacja ale wynik badań laboratoriów weterynarii. Jest to wartość dla sera ok 4 -5 kilogramowego. Badania były wykonywane w celu określenia terminu przydatności do spożycia i w celu określenia właściwości sera przed złożeniem wniosku do UE.
  16. Działalność bakterii kwasu mlekowego które w tym czasie " wyżynają" konkurencję.
  17. W legalnej działalności występowanie e.coli w ilościach pozanormatywnych powoduje wstrzymanie produkcji i kontrole sanitarne zwłaszcza ujęcia wody, gdyż e. coli w 99% przypadków pochodzi z wody. Wymagania jakościowe są ujęte we wniosku o rejestrację do UE. Wyróżniamy 3 etapy leżakowania w zależności od czasu leżakowania: ser świeży, leżakowany i dojrzały. Etap leżakowania obligatoryjnie musi być wyraźnie zaznaczony na etykiecie, od niego zależy również okres przydatności do spożycia. Co ciekawe im starszy ser tym dłuższy czas przydatności do spożycia :grin: Ser koryciński przez 60 dni intensywnie gazuje i w tym czasie nie powinien być "zamykany", niestety wymogi prawne zobowiązują nas do zamykania go w folii, jednak używamy specjalnej folii " oddychającej". Próby zamykania sera młodszego niż 60 - cio dniowy doprowadzą do skwaśnienia i zepsucia się sera.
  18. Witam wszystkich amatorów sera. Dość długo mnie nie było i widzę, że to co próbowałem wam przekazać w większości poszło w niepamięć. Kilka stron wcześniej ktoś pisał, że kupił oryginalny ser koryciński i był on jak gąbka z serwatką w środku, myślę, że osoba ta padła ofiarą osoby sprzedającej ser pod nazwą koryciński niewiele mający wspólnego z oryginałem. Niestety borykamy się od dłuższego czasu z podróbkami. Ser Koryciński Swojski od zeszłego roku posiada certyfikat Chronionego Oznaczenia Geograficznego w UE. które jest nadawane jedynie produktom najwyższej jakości. Oryginał musi być etykietowany, posiadać logo sera korycińskiego i oznaczenie CHoG, jak również mieć pełną informację o etapie leżakowania i producencie tegoż sera. Dodam, że jedynie 10 rodzin posiada certyfikat i tym samym prawo wprowadzania do obrotu i używania nazwy Ser Koryciński Swojski. Więc kupno oryginału nie jest tak proste jakby się mogło wydawać, mamy po prostu ograniczone możliwości przerobowe. Pozdrawiam!
  19. Tak to prawda, legalnego uboju może dokonywać tylko wykwalifikowany rzeźnik w przystosowanym do tego pomieszczeniu. Ja mam MOLA i nie jest to tak słodko jak się wydaje, podlegamy restrykcyjnym normom, badania sera i mleka muszą być przeprowadzane kilka razy do roku ( ser) koszt jednego badania ok. 1 000zł, kilka razy w miesiącu ( mleko), roczne koszta ok 1 000 - 2 000zł., oczywiście niczego nie można odliczyć boć przecież jesteśmy rolnikami nie przedsiębiorcami, zatrudnić legalnie też nikogo nie możemy Kontrolują nam nawet ściany w serowarni ( bierze się wymazy). Musimy rozliczać się z każdego litra mleka i nie mamy prawa kupić go u nikogo ( kwotowanie mleczne), jeśli chcielibyśmy kupić trzeba by otworzyć punkt skupu, otrzymać hurtową kwotę mleczną ( praktycznie niewykonalne), oraz otworzyć tzw. zakład zatwierdzony ( w praktyce mleczarnię = milionowe inwestycje). Mleko, mięso itp. musi pochodzić z własnego gospodarstwa. Ograniczeni jesteśmy z handlem do własnego województwa i powiatów przyległych i to jest największy cios jaki nam zadano, gdyż u siebie w województwie nie uzyskamy nigdy satysfakcjonujących cen. Pozdrawiam wszystkich chcących założyć działalność typu MOL. Najpierw dokumenty, potem co najmniej 30 - 50 tysięcy na przystosowanie pomieszczeń i transportu, znowu dokumenty, kontrole, dokumenty, kontrole, mandaty ( za darmo weterynaria nie jeździ), życzliwi, mandaty, dokumenty 3 - 4 h snu na dobę. Drugi raz bym się w to nie pchał, ale teraz już nie ma wyjścia, muszę z czegoś żyć i kredyty pospłacać.
  20. Ja również poproszę o jedną płytkę.
  21. za mleko mleczarnie potrafią płacić już 1,70 więc tak czy inaczej zdrożeje też w sklepach, Chiny biorą mleko w proszku, a Rosja sery, ceny o 70 procent poszybowały w górę w stosunku do listopada 2010r. [ Dodano: Czw 17 Mar, 2011 14:55 ] książki o kartoflach i żytku też się dobrze czyta tylko bardziej skomplikowanej drukarni potrzeba.
  22. Witam szanowne towarzystwo! W tej chwili cena żywca wieprzowego to ok 3 zł. na tzw. spędzie, dla indywidualnego klienta rolnik sprzeda zapewne za około 4zł za kilo, tak więc przeliczcie, czy nie opłaca się kupić u chłopa, zwłaszcza, że wtedy problem dioksyn i świeżości macie całkowicie rozwiązany, jedynie na weterynarii na zbadać musicie, czy wolne od włośnia, badanie to ok 20zł.
  23. dbs

    Ricotta - ser serwatkowy

    Jeśli ją zagotujesz to część białka przypali się na dnie garnka, już to przerobiłem :grin:
  24. dbs

    Ricotta - ser serwatkowy

    Ja bym uważał z ricottą pleśniową, nie słyszałem żeby ktoś ją w ten sposób robił. Opisz jakie były efekty spożycia :devil:
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.