Skocz do zawartości

Chleby, chlebki, bułki i inne pieczywo.


paweljack

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 302
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Żona raz na ruski rok upiecze chleb w domu. Niestety jest miłośniczką grachamów i innych chlebów wieloziarnistych których ja nie cierpie. Czarny może być salceson ale nigdy nie chleb !!! Biała duma Biały chleb :)

 

Dziś postanowiłem upiec swój pierwszy chleb. Akurat padło na temat Pawła i do testu wziąłem pierwszy przepis na chleb.

Efekt ? Mistrzostwo - skórka chrupka, pięknie wypieczony. I to w 2 godziny. Sam nadałem mu kształt i wyszedł równiutki jakby był z piekarni.

Niestety chleb na drożdżach to nie chleb a wek. Ot taka duża bułka. Myślę o zrobieniu chleba na zakwasie. Wiem że z zakwasem jest trochę roboty i trzeba być systematycznym. A czy są jakieś gotowe zakwasy ? I czy w ogóle są dobre ?

 

PS mam w domu wbudowany piec chlebowy. Kiedyś mama piekła tam chleby. Oj pamiętam ten smak, ale pamiętam też że nie zawsze taki chciał wychodzić, a i trzeba było taczek drzewa żeby w nim napalić. Oj może kiedyś jednak postaram się go uruchomić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz do swojego przepisu odłożyć 1 szkl. mąki pszennej ,a dodać 1 szkl. mąki żytniej .Otrzymasz już nie" bułkę ".Możesz dodać 1-2 łyżki octu winnego [imitując zakwas] i będzie to już inny chlebek.

Zakwasy gotowe pewnie też kupisz ,ale zrobienie go jest naprawdę proste.

beata
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dziś postanowiłem upiec swój pierwszy chleb. Akurat padło na temat Pawła i do testu wziąłem pierwszy przepis na chleb.

Efekt ? Mistrzostwo - skórka chrupka, pięknie wypieczony. I to w 2 godziny. Sam nadałem mu kształt i wyszedł równiutki jakby był z piekarni.

Niestety chleb na drożdżach to nie chleb a wek. Ot taka duża bułka.

 

Właśnie jest dokładnie tak jak piszesz, ale tego trzeba się dopiero nauczyć :D:clap::thumbsup: !!!

Można też zrobić tak jak radzi Beata, i wtedy otrzymasz pyszny chleb :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hanysek. Zakwas powoduje dwie podstawowe rzeczy w zaczynie chlebowym. Po części zastępuje drożdże, gdyż można robić zaczyn na samym zakwasie, lecz rośnie on wtedy nieco słabiej, i "dziurki" w chlebie są przeważnie nieco mniejszy co czyni chlebek mniej pulchnym. Dodatek drożdży wspomaga ten proces wyrastania zaczynu, ale to co jest najbardziej istotne z zakwasem, to to że zakwas powoduje fermentację zaczynu, i daje ten charakterystyczny cudowny chlebowy zapach, oraz smak prawdziwego, domowego chleba, takiego właśnie jak piekła Twoja babcia :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dziś postanowiłem upiec swój pierwszy chleb. Akurat padło na temat Pawła i do testu wziąłem pierwszy przepis na chleb.

Efekt ? Mistrzostwo - skórka chrupka, pięknie wypieczony. I to w 2 godziny. Sam nadałem mu kształt i wyszedł równiutki jakby był z piekarni.

Niestety chleb na drożdżach to nie chleb a wek. Ot taka duża bułka.

 

Właśnie jest dokładnie tak jak piszesz, ale tego trzeba się dopiero nauczyć :D:clap::thumbsup: !!!

 

Można też zrobić tak jak radzi Beata, i wtedy otrzymasz pyszny chleb :D.

 

 

To to http://smacznapyza.blogspot.com/2014/01/bueczki-zytnie-na-zakwasie.html jest mały chleb :D

Edytowane przez paweljack

TYLKO WIDZEW RTS !!! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

To to jest mały chleb :D

 

 

Dokładnie i precyzyjnie,  to są takie małe chlebki w formie bułeczek jak prezentuje Pyza , to jest zupełnie tak samo jak ten przepis na bułkę w kształcie chleba. Pyza sama otwarcie pisze że się wciąż  uczy i przeprowadza "próby własne", :D :clap: widać Pyzy tak mają, lecz jak mówi stare przysłowie, "Kto pyta, nie błądzi"  :D.

Edytowane przez sverige2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz takie prawo Bazyl, mamy przecież demokrację :D , co jednak nie zmieni nazewnictwa i podstawowej nomenklatury, choć cytując klasyka wiemy że "czarne jest czarne a białe jest białe", i życzę Ci samych sukcesów w tej jakże wdzięcznej "konkurencji" :D:thumbsup:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bazyl to jak bedziesz  schodzil u nas na lad  z Zawiszy ,skocz do sklepu i kup sobie "chleb " o nazwie bergis...duze ale czy to chleb sam ocenisz :D

Edytowane przez electra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może Paweł i to zniesie w swoim temacie :(

Skoro wg niektórych chleb to tylko żytni na zakwasie to jak nazwać:

Pszenny na zakwasie

Żytni na drożdżach

Mieszany na zakwasie

Żytni, pszenny, lub mieszany na zakwasie z dodatkiem drożdży...

 

Pytam bo lubię wiedzieć co upiekłem i jem.

Edytowane przez withereggie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co z resztą?

 

Pytałeś o definicję bułki, więc ja otrzymałeś. Reszta ??? no cóż, recept najprzeróżniejszych znajdziesz w necie bez liku, a już szczególnie aktywni i płodni są wszyscy początkujący "piekarze" blogerzy i blogerki. Oni wiedzą najwięcej i najlepiej, więc życzę powodzenia :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A co z resztą?

 

 

Pytałeś o definicję bułki, więc ja otrzymałeś. Reszta ??? no cóż, recept najprzeróżniejszych znajdziesz w necie bez liku, a już szczególnie aktywni i płodni są wszyscy początkujący "piekarze" blogerzy i blogerki. Oni wiedzą najwięcej i najlepiej, więc życzę powodzenia :D.

No widzisz, zapytałem poważnie a Twój post albo nie do mnie bo jakoś nie kojarzę bym pytał o definicję bułki, albo nie zawiera odpowiedzi. Tym samym ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Withereggie. Ja również odpowiedziałem Ci jak najbardziej poważnie. Na tym klasycznym przykładzie definicji bułki, możesz zobaczyć co różni te dwa wypieki, Wnioski wyciągniesz sobie sam przypuszczam, gdyż to nie jest takie skomplikowane, zaś intencje jak najbardziej czytelne :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio obserwuje,że większy nacisk kładziony jest na pieczywo na zakwasie..Drożdże są "be".Ja często piekę chlebki i bułeczki na drożdżach [z mieszanych mąk] a jeśli używam zakwasu ,to też zawsze dodaję drożdzy ,bo tak mi smakuje .Staram się żyć  w miarę zdrowo i jeść w miarę zdrowo,ale bez przesady i nic na siłę.Przede wszystkim musi smakować !

beata
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie Waro, już się dostatecznie do tematu bułek pszennych odniosłem, i nie musisz akceptować podanych definicji, ot i tyle. Przedstawiłem definicję klasycznej pszennej bułki na drożdżach, bez etapu fermentacji zaczynu. Nie musisz tej definicji wypieku klasycznej bułki pszennej akceptować, to Twoja sprawa :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.