Skocz do zawartości

Jaka część szynki najlepsza do wędzenia?


ksawi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

ostatnio uwędzone przeze mnie szynki niestety miały żyłkę (chyba żyłkę, taki szarego koloru twardy twór w środku)i uroku własnej wędlince ubyło. Którą część szynki najlepiej wędzić aby nie było tego typu niespodzianek. Może powinienem usunąć jakieś błony z szynki czy tym podobne o czym nie wiem. Nigdy nie wędziłem szynek tzw. kulek, orzechów. Czy ta część szynki lepiej nadaje się do przetworzenia i jest wolna od żylastych elementów?

Edytowane przez ksawi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ta część szynki lepiej nadaje się do przetworzenia i jest wolna od żylastych elementów?

 

Kulka nie jest wolna od "żylastych elementów " jak to nazywasz.W środku jest błona , ale jej do wędzenia się nie usuwa.Najlepiej moim zdaniem wędzić całe szynki bez kulki to wtedy w środku nie ma żadnych żył, ale do tego trzeba znać się na rozbiorze i wiedzieć jak  taką szynkę przygotować.

 

https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/8739-wędzonki/?p=448669

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

 

 

Najlepszy jest mięsień półbłoniasty.

To wszystko zależy od stosowanych kryteriów.

Mistrzostwo świata to szynka zrobiona przez Arkadiusza:  https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/8739-w%C4%99dzonki/?p=448669 

Wspaniale byłoby, gdyby w prezencie Świątecznym @arkadiusz podał szczegóły produkcji tego cudu. 

Z pojedynczych mięśni szynki osobiście preferuję mięsień dwugłowy z przylegającym tłuszczem - najlepiej mi smakuje.. 

Mięsień półbłoniasty jest najdelikatniejszym mięśniem szynki więc stosując to kryterium jest najlepszym.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wspaniale byłoby, gdyby w prezencie Świątecznym @arkadiusz podał szczegóły produkcji tego cudu. 

 

Bardzo chętnie bym to zrobił, ale opisać to słowami to będzie trudna sztuka.Ta pokazana przez Ciebie szynka była moim zdaniem wyjątkowa pod względem zastosowanego surowca.Robię takie szynki raz po raz, ale ta pod względem okrywy tłuszczowej i kleistości mięsa była wyjątkowa.Próbowałem dowiedzieć się od jakiego producenta był ten tucznik, ale niestety jest to niemożliwe.Może zrobię filmik, ale już po świętach jak ja obrabiam  taką szynkę do wędzenia.Mogę powiedzieć, że należy szynkę wytrybować,wyciąć kulkę,  tłuszcz znajdujący się wewnątrz, błony, ścięgna, zapeklować i po ociekaniu wziąć tłuczek do mięsa o walić ile wlezie aby mięso puściło klej.Przed waleniem można mięso płytko ponacinać w kratkę to szybciej się uplastyczni.Złożyć ,odpowiednio mocno zawiązać i wędzić a później parzyć w wodzie 82-85º C  do uzyskania 65º C w środku.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

należy szynkę wytrybować,wyciąć kulkę

Czyli w efekcie szynka ma wszystkie pozostałe mięśnie (dwugłowy, półbłoniasty, półścięgnisty) oprócz czterogłowego?

Patrząc na przekrój zaprezentowanej szynki stawiałabym, że usunąłeś również mięsień półscięgnisty.

Chociaż - może nie. Znajduje się na godz. 10:00 :D

Po publikacji tego zdjęcia (ponad rok temu) spodziewałam się zalewu pytań technologicznych. Ale skończyło się tak jakoś "towarzysko'.

Wielkie dzięki za powyższe uwagi, które każdy szynkowy twórca powinien sobie przyswoić.

 

 post-41296-0-63876500-1444140699_thumb.j


Jeszcze jedno pytanie: ile ta Twoja szynka waży?

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skończyło sie "towarzysko" bo my wiemy jak Arek takie szynki z całej szynki robi. Tej mając na uwadze preferencje twórcy zabrakło "pelerynki" ... takiej białej ... do latania.

 

PS

A ja tam i tak bardzo lubię szynkę przednią ;)

 

Tapniete z GT-I9500

Edytowane przez roger

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanie: ile ta Twoja szynka waży?

 

Zdarzają się różne wielkości, ale tak ok.4,5 kg przed parzeniem.W sobotę będę robił taką szynkę, ale tym razem bez skóry to ja zważę.Tu masz opis zrobiony przez Dziadka na mojej szynce z jakich mięśni składa się ta szynka.

 

 https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/8739-wędzonki/?p=371424

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.