Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Między ladą a zapleczem.

pitolenie pogaduszki

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
31 odpowiedzi w tym temacie

#1 PanBoczek

PanBoczek

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 3609 postów

Napisano 13 cze 2016 - 17:49

Pitolenie, pogaduszki, z wierzby rwane łokciem gruszki. 

Czyś jest trzeźwy czy szczęśliwy, młody wędzarz czy leciwy, 

Popitolić dobra sprawa - relaks, chlańsko i zabawa :) 

temacik się nada się dla wszelkich głupot, jakie przychodzą czasem do głowy  :cool:

Głupota dnia - pasteryzacja spirytusu  :laugh:  :laugh:  :laugh: Pozdrawiam

Załączony plik  Big smile.jpg   17,55 KB   10 Ilość pobrań

#2 grizzly

grizzly

Weteran

• Użytkownicy
  • 1386 postów
  • MiejscowośćWielkopolska

Napisano 13 cze 2016 - 17:52

Gratuluje fantazji!  :laugh:

#3 PanBoczek

PanBoczek

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 3609 postów

Napisano 13 cze 2016 - 18:44

Ułańska..  :cool: jak hobbit na jednorożcu wybierający się na gody  :cool:

..a może dołączyć do kącika ulubione motywy muzyczne? hmm nie byłoby szukania nigdy, taka playlista youtube... 

poddam pod głosowanie - kto za? JA, kto się wstrzymał? .... Wniosek przyjęty. ..jak dobrze miec swój kącik kuchenny xD haha polecam!!! 

https://www.youtube.com/watch?v=2KXPxJKj5gQ

https://www.youtube.com/watch?v=CroHhLfAo-0

#4 Papcio

Papcio

Weteran

• **VIP Junior**
  • 1957 postów
  • MiejscowośćRudnik sl

Napisano 13 cze 2016 - 18:54

A miało to być forum o wyrobach tradycyjnie domowych, robi się ....

#5 PanBoczek

PanBoczek

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 3609 postów

Napisano 13 cze 2016 - 18:58

A miało to być forum o wyrobach tradycyjnie domowych, robi się ....

Niech się robi :)

będą tu zamieszczanie nieudane próby, miejsce na dyskusje o nich.. takie też jest potrzebne.  

Proponuję nie narzekać, tylko założyć kącik kuchenny  :cool:

#6 Muski

Muski

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 6620 postów

Napisano 13 cze 2016 - 19:24

Pitolenie, pogaduszki, z wierzby rwane łokciem gruszki. Czyś jest trzeźwy czy szczęśliwy, młody wędzarz czy leciwy, Popitolić dobra sprawa - relaks, chlańsko i zabawa
Papciu - to też tradycja..........:)

#7 andym

andym

Entuzjasta forum

• Użytkownicy
  • 944 postów
  • MiejscowośćWarszawa

Napisano 14 cze 2016 - 07:48

jak hobbit na jednorożcu wybierający się na gody

Chyba na jagody, nie na gody

Użytkownik andym edytował ten post 14 cze 2016 - 07:48

#8 PanBoczek

PanBoczek

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 3609 postów

Napisano 14 cze 2016 - 09:36

Popytałem TorPak'a o kilka szczegółów apropos ich woreczków moletowanych - z odpowiedzi jestem super zadowolony, pełna profeska i dbałość o klienta :) Pozwolę sobie zamieścić odpowiedzi: 

"Nasze opakowania dedykowane są do pakowania produktów spożywczych jak i technicznych w próżni.
Nie mniej jednak można je bez problemów stosować do termicznej obróbki żywności w zakresie temperatur od -20 do +86 C (czyli do poziomu pasteryzacji),
Przy górnej granicy temperatur może nastąpić jednak rozerwanie opakowania, nie ze względu na temperaturę ale na nadciśnienie wewnątrz opakowania, wynikające z rozszerzenia się resztek powietrza (tak zwanej resztki tlenowej) związanej ze skutecznością pakowarki próżniowej.
Jeśli chodzi o migrację to w tych zakresach temperatur nie ma ona wpływu na produkt.

Odpowiadając na pytanie o  BPA (Biosfenol) - według deklaracji Producenta folii (ALLVAC) dodatek ten nie występuje w składzie folii."

Zamieszczam tutaj, żeby w razie wyniknięcia dalszej dyskusji, nie było jej w nieodpowiednich tematach  :cool:

#9 PanBoczek

PanBoczek

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 3609 postów

Napisano 14 cze 2016 - 17:36

Fajny zestaw zdjęć :) tak na uspokojenie czasem się przyda. Pozdrawiam

https://www.facebook...&type=3

#10 PanBoczek

PanBoczek

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 3609 postów

Napisano 13 lip 2016 - 22:25

Żeby Papcia nie denerwować pustostanem i bezkresem nieprzydatności tematu..  :cool:

Znajomy na FB napisał do mnie z taką oto ciekawostką.. Szynka Formowana! a cóż to a po cóż to.. ale ciekawość bierze co autor miał na myśli. Skoro ktoś jest zdecydowany wypróbować to mam nadzieję, i niniejszym proszę bardzo o podzielenie się z ogółem efektami tej eksperymentalnej pracy :D

Załączony plik  szynka fomorwana 907_701015944_o.jpg   95,83 KB   10 Ilość pobrań

Ajjj nagmatwaly procentamy, rozjuszają czytelnika zagadkamy.. cóż ten autor mógł mieć na myśli? :D

Wg mojego karkołomnego rozszyfrowywania wyszło to w ten sposób: 

na 2.5kg mięsa: (z pominięciem azotynu i azotanu na rzecz peklosoli ofc) 

238,525 wody

54,775 peklosoli

42 glukoza

10,85 wielofosforany

3,15 glutaminian

0,7 cytrynian 

razem 350g, licząc 14% dla mięśni ciemnych 

Niby światełko w tunelu, niestety gaśnie ono, gdy wczytuję się w tekst receptury.. nastrzyk po przepuszczeniu przez szarpak - cudo, super :) małmazyja nastrzykiwania... ale potem zalecają mięso wymasować.. z dodatkiem 18g/kg (dla mięśni ciemnych) soli kuchennej.. 

Sama zalewa peklująca dostarcza 21g/kg soli do mięska (lub coś koło tego).. więc potem dodać jeszcze 18g/kg? 

Tak sobie myślę, że jest tu jakiś haczyk, który wychwyci tylko oko Mistrza.. albo każdy głupi się zorientuje, tylko ciut mniej pozbawiony sił witalnych niż ja w tej chwili  :laugh:

Jako zaciekawiony pytam więc.. o cóż chodzi?

Użytkownik PanBoczek edytował ten post 13 lip 2016 - 22:28

#11 Henio

Henio

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 3324 postów
  • MiejscowośćGdańsk Nowy Port

Napisano 13 lip 2016 - 22:46

Przepis bardzo czytelny, ale dla tych co czytać potrafią . Jak nie chcesz mieć szynki prasowanej wyglądającej jak salceson to się wczytaj . 

Użytkownik Henio edytował ten post 13 lip 2016 - 22:49

#12 Todek

Todek

Weteran

• Użytkownicy
  • 1488 postów

Napisano 13 lip 2016 - 22:57

Przepis bardzo czytelny, ale dla tych co czytać potrafią . Jak nie chcesz mieć szynki prasowanej wyglądającej jak salceson to się wczytaj . 

No i rozszyfrował i poradził. :)

#13 PanBoczek

PanBoczek

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 3609 postów

Napisano 13 lip 2016 - 23:17

chodziło mi o słoność gotowego wyrobu.. nie bardzo rozumiem, jakby miał wyjść salceson z tego.. Pozdrawiam

wychodzi 2,85kg wagowo w tym 100g soli a więc baardzo, baaaaardzo słone.. ponad 35g/kg 

#14 Henio

Henio

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 3324 postów

Napisano 13 lip 2016 - 23:26

:D Szynka Radka z Bukowiny Tatrzańskiej - dla wszystkich idealna , ale DZIADEK i ja przypieprzył by się do tego , że widać mięso jak było pakowane , gdyby odkroić te wierzchnie tłuste części i je zmielić , potraktować blenderem ( nie każdy ma kuter , a i taka ilość to nawet kuter "oleje" ) to by całość była wizualnie jednakowa. 

Słoność - poczytaj bo 14 % peklosolanki i dodawanie w trakcie mieszania soli to norma by dojść do 20% ( ja robię 18 %) . Prześpij się z tym , a w dzień przemyśl trzeżwym i wypoczętym umysłem , Ja też jestem po czteropaku i pozdrawiam  :facepalm:  :hmm:

c3ead0300ce62090gen.jpg

Użytkownik Henio edytował ten post 13 lip 2016 - 23:27

#15 PanBoczek

PanBoczek

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 3609 postów

Napisano 13 lip 2016 - 23:33

Słoność - poczytaj bo 14 % peklosolanki i dodawanie w trakcie mieszania soli to norma by dojść do 20% ( ja robię 18 %) .

to ja już nie wiem gdzie góra a gdzie dół :) zakładam, że miałeś na myśli dodatek soli 1,8 i 2%, ale z tej receptury wynika, że przy masowaniu dodaje się 1.8kg/100kg, czyli już przy samym masowaniu jest to 1.8%.. a na dodatek sól dodana wcześniej..

Prześpij się z tym , a w dzień przemyśl trzeżwym i wypoczętym umysłem ,

I to jest najmądrzejsza rada pod słońcem, posłucham się i wyśpię porządnie :D pewnie faktycznie już nie ogarniam  :blush: Pozdrawiam

#16 Henio

Henio

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 3324 postów

Napisano 13 lip 2016 - 23:38

No widzisz , też dałem du (ciała) z tymi % .  :facepalm: Pozdrowionka i kolorowych bez dopalaczy . 

#17 PanBoczek

PanBoczek

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 3609 postów

Napisano 13 lip 2016 - 23:53

Chyba się wyjaśniło :P hehe dostałem wiadomość:
"potrzebne jest : Ustanowienie znowelizowanej instrukcji produkcyjnej i receptur na konserwy mięsne pasteryzowane w opakowaniach blaszanych z roku 1976"

wynika z tego, że to są chyba po prostu 2 procedury solenia z 2 receptur.. 

Trzeba technologa do rozwikłania tegoż zagadnienia chyba :) no.. spać już czas najwyższy, dobrej nocki życzę ;) Pozdrawiam

#18 robotek

robotek

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 174 postów
  • MiejscowośćRopczyce

Napisano 14 lip 2016 - 00:13

A ja nie śpię bo cholerna burza za oknem :facepalm:

a w lodówce mięso na jutro i nadal nie wiem ile dać tych

wielofosforanów czy glukozy .... 

Maskara te stare przepisy .... :facepalm:

#19 Zbój Madej

Zbój Madej

Uzależniony od forum

• **VIP-Organizator**
  • 6955 postów

Napisano 20 lip 2016 - 13:37

Bobo ćwiczysz na instrumencie dmuchanym?? :D

Takie coś na powitanie Napoleonowa poproszę :frantics: :frantics: :laugh: :laugh:

Sponsor

Sponsor
  • Reklama

#20 karolszymczak

karolszymczak

Uzależniony od forum

• **VIP-Organizator**
  • 6683 postów

Napisano 20 lip 2016 - 17:17

Wojtku ale poszalales

Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych