Skocz do zawartości

Bardzo suchy schab


Olovek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie szanownych kolegów.

Jestem totalnym laikiem w temacie wędzenia. Mam za sobą jedno wędzenie. Problemem jest to iż schabik który uwędziłem jest strasznie suchy a powinien moim zdaniem być soczysty. Jak uzyskać taki efekt? Trzymałem w solance 5 dni (160g peklosoli i 1.6 litra wody. Cztery kawałki schabu o łącznej masie około 4kg). Nie nakłuwałem schabu. Po wyjeciu z solanki zostawiłem do ocieknięcia na durszlaku w lodówce na całą noc. Wędziłem na początku w temp 30-40 stopni przez około 1,5h a następnie w temp 50-75 stopni przez jakieś 4,5h. Mam wędzarnie z beczki więc jakieś skoki temperatury się pojawiały. Parzyłem w temp 85-90 stopni przez okolo 60-70minut. Jak na pierwszy mój wyrób tego typu schab wyszedł smaczny tylko jego suchość tak naprawde psuje cały efekt. Jak temu zaradzić? Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Parzyłem w temp 85-90 stopni przez okolo 60-70minut.

Zbyt wysoka temperatura parzenia i za długo. Poza tym parz do temperatury w środku a nie na czas. Prawidłowo do 68 st. w środku, eksperymentalnie do 60 lub 65. Parzenie w temp. 75-80 


[Dodano: 21 paź 2017 - 13:18]

 

 

Po wyjeciu z solanki zostawiłem do ocieknięcia na durszlaku w lodówce na całą noc. Wędziłem na początku w temp 30-40 stopni

Przed wędzeniem należy jeszcze osuszyć ciepłym powietrzem, bez dymu, na dotyk.

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olovek , Ty nie masz problemu z wędzeniem , ale z wiedzą , to co piszesz w swoim poście ,świadczy o tym że nie przyswoiłeś wiedzy zawartej na forum , w dostatecznym stopniu , dotyczy to znajomości mięsa i jego charakteru , przebiegu wędzenia oraz parzenia ,wszystkie niuanse są  zawarte na forum . Twój post to oczekiwanie ze koledzy Ci podadzą wiedzę na tacy , zrobił to już częściowo kolega paweljack , proponuję byś jednak przestudiował przepisy technologię na forum , błędy które wskazał kolega paweljack  są podstawowe , proponuję byś podszedł do tematu w sposób zorganizowany , najlepiej wypisz sobie fazy procesu wędzenia po peklowaniu oraz  czasy i temperatury , zastosuj , a potem zrób to samo z parzeniem analizując pod katem jaki wyrób masz w obróbce . Przepraszam , ze tak stawiam sprawę , ale w ten sposób to będziesz pisał posty w trakcie każdego wędzenia i parzenia , a nie zawsze  będzie ktoś z doświadczonych kolegów w trakcie przeglądania forum by Ci natychmiast poradzić .Pozdrawiam powodzenia .

Wojciech Pacan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem przed wędzeniem bardziej zgłębić temat jednak natłok obowiązków służbowych spowodował to iż temat tylko powierzchniowo zbadałem. Z tego co piszecie to pewnie zbyt długo parzyłem i stąd być może taki efekt. Kolejna próba w listopadzie jak czas pozwoli i zobaczymy co z tego bedzie. Dziękuje bardzo za wszelkie sugestie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura 75 stopni to zabójstwo dla schabu, a 50-75 stopni przez 4,5 godziny to morderstwo poprzedzone torturami. :)

Może karkówka by to wytrzymała (choć i tu nie jestem pewien), ale nie schab.

 

Parzenie w zbyt wysokiej temperaturze też pewnie się dołożyło - ale ten schab został ususzony totalnie zanim poszedł do parzenia.

 

Czas wędzenia to sprawa trochę indywidualna, ale ja (po osuszaniu ok. 0,5-1h) wędzę zwykle ok. 3 h w temperaturze 40-50 stopni i to spokojnie wystarcza. Możesz dłużej - ale temperatura jest ważna, bo każdy stopień więcej wysusza mięso - a i tak będziesz parzył, więc nie potrzebujesz do wędzenia wyższej temp.

 

Jak pisano wcześniej - parz nie na czas, a na temperaturę w środku - 68 stopni to już raczej dla schabu absolutny maks, raczej 63-65 stopni w wodzie poniżej 80 stopni.

 

I będzie OK.

 

.

Edytowane przez elmaz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osuszanie w wedzarni 45 st wędzenie właściwe w 45 -50 st do koloru jaki tobie pasuje,parzenie temp wody 70 st do 60 st w środku.

Nie róbcie więcej dymu niż potrzeba

https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?t=8729&start=0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz sam poeksperymentować z tymi temperaturami-ja np nie lubię surowych-łososiowych  wędlin .i wolę ,aby w środku miał ten schab 68 stopni niż 60...,ale to kwestia smaku.

Piszesz,ze wędziłeś najpierw przez półtorej godz  ...Po osuszeniu wstępnym w domu [np ręcznikami papierowymi ] osuszamy produkty w wędzarni ok godz przy otwartym szybrze  w temp ok 50 stopni,następnie go przymykamy i wędzimy DO KOLORU  w temp  w przedziale 45-55 stopniPo wyjęciu z wędzarni produkt możemy ostudzić i zamrozić lub parzyć w wodzie o temp 70-80 stopni do uzyskania w środku produktu ,w tym wypadku schabu[zwanego tu polędwicą] temp 68stopni [Twój zakres temp moze być od 65 do 72 i próbuj ...]

beata
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

schabik który uwędziłem jest strasznie suchy a powinien moim zdaniem być soczysty. Jak uzyskać taki efekt?

Jeżeli chcesz uzyskać soczystą polędwicę  (jest to odkostniony schab) to trzymaj się parametrów podanych przez @kostka w poście #6.

Polędwica jest bardzo delikatnym mięśnem i jej białko koaguluje wcześniej (w nieco niższej temperaturze) niż inne mięśnie półtuszy.

72st.C w środku polędwicy to IMO jest już wiór. Najlepiej, gdy jest to 60st.C.

Ale są tacy, którzy nigdy w życiu nie zjedzą jajka na miękko. Dla nich sina otoczka wokół żółtka jest wyznacznikiem "braku surowości" :D

Przeciągniecie temperaturowe w parzeniu polędwicy wp. to taki sam grzech jak przesmażenie befsztyka wołowego lub wątróbki cielęcej.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lub wątróbki cielęcej

 

...ona smakuje najlepiej na surowo...

jumbo
--------------
"Ludzie są głupi, nie źli.
Zło zakłada jakąś moralną determinację, jakiś zamiar i pewną myśl.
Głupiec nie pomyśli.
Działa jak zwierzę przekonany, że zawsze ma rację,
dumny, że przypierd..la. każdemu, kto jest inny od niego samego."

 

 

"- Ludzie lubią wymyślać potwory i potworności. Sami sobie wydają się wtedy mniej potworni. Gdy piją na umór, oszukują, kradną, leją żonę lejcami, morzą głodem babkę staruszkę, tłuką siekierą schwytanego w paści lisa lub szpikują strzałami ostatniego pozostałego na świecie jednorożca, lubią myśleć, że jednak potworniejsza od nich jest Mora wchodząca do chaty o brzasku. Wtedy jakoś lżej im się robi na sercu. I łatwiej im żyć."
"Ostatnie życzenie"
Sapkowski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

ona smakuje najlepiej na surowo..

Też tak uważam.

Jednak najczęściej robimy z myślą o najbliższych.

Jeden z moich wnuków nigdy nie jadł w swoim domu kogla mogla bo mógłby zejść na salmonellozę :frantics: .

U mnie jada pokątnie  :facepalm:

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz sam poeksperymentować z tymi temperaturami-ja np nie lubię surowych-łososiowych  wędlin .i wolę ,aby w środku miał ten schab 68 stopni niż 60...,ale to kwestia smaku.

/.../ i [Twój zakres temp moze być od 65 do 72 i próbuj ...]

Oczywiście każdy sam sobie smak dobiera, ale 60 stopni to na pewno nie jest już surowa-łososiowa wędlina, choć zaparzona lekko.

Jak ktoś lubi mocniej zaparzoną, to 65-68 stopni, ale ta górna granica to naprawdę maks (raczej dla szynki niż schabu). Przy 72 stopniach schab na 100% będzie przeparzony (czytaj wiórowaty). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.