Skocz do zawartości

Pomocy


treborrobert

Rekomendowane odpowiedzi

A, czy nie możesz zmniejszyć objętości wody, stosując wypełnione butelki np. PET?

Zasada jest prosta. Bierzesz 4 litry solanki na 10 kg mięsa. U ciebie będzie 0,88 litra solanki( tj . 0,088kg peklosoli- przy założeniu, że stosujesz stężenie 10 %)

Stężenie jest uzależnione od czasu peklowania.

Można wyciągnąć kość z golonki tylnej, umieszcając mięso w innym garnku, tak by zalać potrzebna ilością solanki(0,88).

Jeśli koniecznie chcesz peklować w 3l to wsyp 0,30 kg peklosoli i trzymaj całość przez tydzień i powinno być OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz moża ja spróbuję wytłumaczyć.Zakłada się ,że przy peklowaniu mokrym trzeba zrobić solankę w ilości 40% wagi mięsa to w Twoim wypadku daję 0,88l solanki do zalania 2,2 kg mięsa . A teraz sporządzenie samej solanki jak pisali poprzednicy ilość peklosoli zależy od czasu peklowania .Zakładając peklowanie ok.7 dniowe trzeba zrobić solankę ok 10% (czyli jak pisał Bagno) tzn ,że na 1 litr wody bierzesz 100gramów peklosoli . Ponieważ ty masz zrobić tylko 0,88l solanki to musisz wziąć peklosoli 88 gramów (niektórzy z nas po wyliczeniu odpowiedniej ilości peklosoli biorą jej 60% a pozostałe 40% stanowi sól warzona niejodowana0. Oczywiście jeśli chcesz peklować dłużej to jest np 14 dni to stosujesz mniej peklosoli tj ok 85gr na 1 litr wody.Ja zwykle robię solankę w ilości 50% wagi mięsa i jeśli wystaję to wkładam do garnka jeszcze mały słoik z wodą . Mam nadzieję ,że może trochę Ci rozjaśniłam.

"...dobrze przeżyte Dziś uczyni każde

Wczoraj snem szczęśliwym,

I każde Jutro wizją nadziei."

Kalidasa V w n.e.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli robisz sobie zarty ze mnie to trudno. Jest napisane Dzwonic tylko w naglych przypadkach. Moze zadaje pytania jak przedszkolak ale tak sie czuje. WYBACZ

To nie żart tylko czasem łatwiej wytłumaczyć w rozmowie niż w formie pisemnej.

Skoro tak pisze to dzwoń i już.

 

A może zapeklujesz na sucho i po problemie?

 

Pozdrawiam Miro

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chudziak serdeczne dzieki za pomoc Twoja

Nie ma za co po prostu pamiętam jak na początku dla mnie też wszystko było czarną magią i marzyłam o tym by ktoś mi wytłumaczył wszystko od a do z.

"...dobrze przeżyte Dziś uczyni każde

Wczoraj snem szczęśliwym,

I każde Jutro wizją nadziei."

Kalidasa V w n.e.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam .

 

Za pytania nie przepraszaj przecież tutaj sobie wszyscy pomagamy i po to jesteśmy . Niekiedy tylko potrzeba troszkę cierpliwości .

Powodzenia w peklowaniu

 

Serdecznie pozdrawiam

Niech pożywienie będzie naszym lekarstwem .



Konserwanty zabijają powoli !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tylko możesz ale powinieneś trzymać w lodówce. A w wolnej chwili poczytaj sobie o peklowaniu bo zasadą peklowania mokrego jest przeliczanie potrzebnej ilości solanki w stosunku do wagi mięsa potem w zależności od czasu peklowania dodajesz w granicach od 80 do 120 gramów peklosoli na litr wody a w przypadku peklowania suchego ilość peklosoli odnosisz bezpośrednio do wagi mięsa stosując od 17-20 gramów peklosoli na kg mięsa. To tak w dużym skrócie.

"...dobrze przeżyte Dziś uczyni każde

Wczoraj snem szczęśliwym,

I każde Jutro wizją nadziei."

Kalidasa V w n.e.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli wszystko jest ok to czy zalewe powinienem zmienic np. po ilu dniach jezeli mam7 dni trzymac golonke w zalewie

Jeśli będziesz trzymał w lodówce wymiana zalewy prawie napewno nie będzie potrzebna.

Zalewę wymienia się tylko w przypadku zaobserwowania zmian w niej (zmętnienie, dziwny zapach). Bywało, że w okresie zimowym trzymałem mięso w zalewie nawet 6 tygodni, bez zmiany zalewy.

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Wnuczek . Pragnę przypomnieć że dawniej gdy nie było jeszcze lodówek mięso odpowiednio zasolone przechowywało się w beczce w piwnicy-ziemiance po parę miesięcy . Mięsko było w tzw własnym sosie i nikt takiej zalewy nie wymieniał aż do jego zjedzenia . Przed użyciem jak było za słone to było trochę wymoczone i tylko wspominać tamte smaki .

 

Pozdrawiam

Niech pożywienie będzie naszym lekarstwem .



Konserwanty zabijają powoli !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy te 100 gram moze zostac na 3l wody czy jeszcze dokupic

Przy takim stosunku wody do peklosoli otrzymałeś za małe stężenie .Najlepiej znajdz w swojej miejscowości( nota bene wpisz w profilu skąd jesteś) hutrownie ,gdzie można kupić peklosól na wagę jest to niewielki koszt ok1-2 zł za kg. Wylej część solanki (litr solanki powinien wystarczyć do zalania tej ilości mięsa) dodaj peklosoli w takiej ilości by w litrze wody było 100 gr ,bo teraz masz w litrze 33 gr. Nie wiem czemu upierasz się przy tych 3 litrach solanki??

"...dobrze przeżyte Dziś uczyni każde

Wczoraj snem szczęśliwym,

I każde Jutro wizją nadziei."

Kalidasa V w n.e.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odmierz ilość solanki (400 ml na 1 kg mięsa), wlej do worka foliowego, wsadz tam tą golonkę/golonki, i po wszystkim, jak się boisz że worek może być nieszczelny to wsadz to wszystko zpowrotem do tego garnka z pozostałą solanką.

Co jakiś czas poruszaj workiem żeby się solanka w nim wymieszała.

zZ tym odmierzaniem solanki chodzi o to żeby ilość solanki (zawarta w niej ilośc nitrytu lub saletry) odpowiadała ilości mięsa.

Kto pyta, jest głupcem pięć minut; kto nie pyta, pozostaje nim na całe życie. ..... Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze. ....

Albert Einstein

自製煙熏肉

Zanim zadasz pytanie, zajrzyj do filmów szkoleniowych, w przystępny sposób prawdopodobnie odpowiedzą na Twoje pytanie :)

Filmowa Akademia Wędzarniczej Braci ( https://wedlinydomow...arniczej-braci/) lub bezpośrednio z naszego kanału na YouTube Wędzarnicza Brać : https://www.youtube....w_as=subscriber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.