Skocz do zawartości

Pierwsze wędzenie - pomoc przy peklowaniu


drakoo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

zamierzam 26 maja w niedziele spróbować sam coś uwędzić, już czuję dreszczyk emocji  :devil: Jednak chciałbym Was fachowców prosić o pomoc przy robieniu pierwszej zalewy do peklowania. 

Zakupiłem na początek: 

Szynkę wieprzową 1,1 kg

Schab 2x 1,3kg

Karkówkę 1,4kg

Łopatkę wieprzową 1,6kg

 

W sobotę planuję około południa wyciągnąć mięso z zalewy i rozpocząć osuszanie, zalewę chciałbym zrobić jutro. Ile powinienem mieć wody i ile peklosoli? Przyprawy jakieś wybiorę przegotuje je w mniejszym garnuszki i wywar wraz z przyprawami dodam do zalewy. Zaopatrzyłem się także w strzykawkę tylko w jaki sposób strzykawką wprowadzać zalewę? w kilka miejsc w mięsie? i ile tej zalewy na dany kawalek? Z teego co wyczytałem nastrzykiwanie trzeba zrobić na samym początku, później peklujemy, obmywamy mięso z zalewy zimną wodą i suszymy. 

 

Z góry bardzo dziękuję za uwagi i wszystkie informację :) 

 

PS: zaopatrzyłem się także w solomierz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy peklowaniu 7 i więcej dni na 1 kg mięsa 0,4 litra wody + 40-45 gram peklosoli . Nastrzyk daj tak z 60 ml   roztworu (z ogólnej ilości ) na kilogram  mięsa w kilka miejsc . Trzymaj temperaturę tak + 4 stopni.  Jeżeli robić będziesz boczki to ich nie nastrzykujemy

Edytowane przez Maciekzbrzegu
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

zamierzam 26 maja w niedziele spróbować sam coś uwędzić, już czuję dreszczyk emocji :devil: Jednak chciałbym Was fachowców prosić o pomoc przy robieniu pierwszej zalewy do peklowania.

Zakupiłem na początek:

Szynkę wieprzową 1,1 kg

Schab 2x 1,3kg

Karkówkę 1,4kg

Łopatkę wieprzową 1,6kg

 

W sobotę planuję około południa wyciągnąć mięso z zalewy i rozpocząć osuszanie, zalewę chciałbym zrobić jutro. Ile powinienem mieć wody i ile peklosoli? Przyprawy jakieś wybiorę przegotuje je w mniejszym garnuszki i wywar wraz z przyprawami dodam do zalewy. Zaopatrzyłem się także w strzykawkę tylko w jaki sposób strzykawką wprowadzać zalewę? w kilka miejsc w mięsie? i ile tej zalewy na dany kawalek? Z teego co wyczytałem nastrzykiwanie trzeba zrobić na samym początku, później peklujemy, obmywamy mięso z zalewy zimną wodą i suszymy.

 

Z góry bardzo dziękuję za uwagi i wszystkie informację :)

 

PS: zaopatrzyłem się także w solomierz :)

http://blogmiro.wyroby-domowe.pl/peklowanie-na-mokro-mies-na-wedzonki/

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy peklowaniu 7 i więcej dni na 1 kg mięsa 0,4 litra wody + 40-45 gram peklosoli . Nastrzyk daj tak z 60 ml   roztworu (z ogólnej ilości ) na kilogram  mięsa w kilka miejsc . Trzymaj temperaturę tak + 4 stopni.  Jeżeli robić będziesz boczki to ich nie nastrzykujemy

Bardzo dziękuję! o to mi chodziło! 

 

Za pozostałe linki również bardzo dziękuję! 

Edytowane przez drakoo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mięso mam zostawić w takich kawałkach, czy mogę przekroić sobie na mniejsze?

Mięso pokroisz po wędzeniu i parzeni

 

Które z tych mięs trzeba parzyć po wędzeniu?

 

Polędwicy  możesz nie parzyć (schab bez kości).ale masz dwie to jedną sparz do 60º C w środku a drugą zostaw bez parzenia.Zobaczysz co Ci lepiej smakuje.Tą polędwicę co nie będziesz parzył musisz oczyścić z mizdry i warkocza.Tą drugą parzoną nie.

 

P.S

Schab to element póltuszy z kością.Bez kości w naszej nomenklaturze to polędwica a w handlowej schab bez kości.Stosuj nazwy z tej strony to się łatwiej będzie dogadać. :)

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę własnej inicjatywy.Zacznij czytać co Ci koledzy polecili.

https://wedlinydomowe.pl/akademia-dziadka/1173-czesc-vii-wedzonki-peklowanie-wedzenie-i-gotowanie

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Witam. Jestem początkującym wedzarzem:) i mam kłopot. Mięso w marynacie wydaje mi się podejrzane. Nigdy wcześniej nie marynowanej mięsa i nie wiem jak powinno wyglądać. Marynuje ponad tydzień. Przez 4 dni stało w szopce a potem - 5 dni temu wstawiłem do lodówki - ok 8-9 st Cel. Zapach mi się nie podoba. Ukroilem kawałek i jest takie szare oczko w środku. Po ugotowaniu oczko ciagle jest. Nie smakuje zepsutym mięsem ale nie wiem jak powinno smakować. POMOCY. Czy muszę mięso wyrzucić?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Przez 4 dni stało w szopce a potem - 5 dni temu wstawiłem do lodówki - ok 8-9 st Cel
 

Jaka temp jest w szopce ? wiecej niz 8?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jestem początkującym wedzarzem:) i mam kłopot. Mięso w marynacie wydaje mi się podejrzane. Nigdy wcześniej nie marynowanej mięsa i nie wiem jak powinno wyglądać. Marynuje ponad tydzień. Przez 4 dni stało w szopce a potem - 5 dni temu wstawiłem do lodówki - ok 8-9 st Cel. Zapach mi się nie podoba. Ukroilem kawałek i jest takie szare oczko w środku. Po ugotowaniu oczko ciagle jest. Nie smakuje zepsutym mięsem ale nie wiem jak powinno smakować. POMOCY. Czy muszę mięso wyrzucić?

Szopka to był zły pomysł.

Jaką zalewę zrobiłeś i ile jest mięsa?

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jaką zalewę zrobiłeś i ile jest mięsa?

 

I z czego ta zalewa.?

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Przez 4 dni stało w szopce a potem - 5 dni temu wstawiłem do lodówki - ok 8-9 st Cel

Jaka temp jest w szopce ? wiecej niz 8?

[Dodano: 28 maj 2019 - 10:51]

Marynata z peklosola i przyprawami. W szopce było napewno więcej niż 8st.

[Dodano: 28 maj 2019 - 10:51]

 

Jaką zalewę zrobiłeś i ile jest mięsa?

I z czego ta zalewa.?

[Dodano: 28 maj 2019 - 10:52]

Peklosol i przyprawy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ten tego ma być 4-6 stopni Celsjusza na plusie . To wiesz w którym miejscu jesteś.

Szare oczko sugeruje że środek jest nie zapeklowany. Pewnie nie nastrzykiwałeś mięsa. Podaj jeszcze stężenie solanki i ilość na kilogram mięsa. Chociaż z tego co piszesz to kiepsko widze "uratowanie" tego.

Możesz obmyć. Pomoczyc krótko w słabym roztworze octy, trochę niweluje zapach ale nie przyczyny!!!! opłukać uwędzic i sparzyć./ lub bez wedzenia ugotować pod bigos pasztet Ale w sumie mięsa nie jest teraz drogie, nie wiem jak wygląda, osobiście chyba bym nie ryzykował.

 

Jak ma wyglądać mięso peklowane. Ładnie pachnieć, być jędrne a na przekroju różowiutkie, w smaku lekko słone. Od razu jak dobrze zrobisz będziesz wiedział że to to.

Edytowane przez Maciekzbrzegu
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyna słuszna decyzja to kosz na śmieci.

I nawet niech ci nie przyjdzie do głowy karmić tym psa.

 

A na przyszłość dokładnie dowiedz się jak się pekluje mięso a nie marynuje.

To ogromna różnica.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I moze jeszcze jedno ( nie bardzo rozumiem ) skad wiele osob ma problem z temperatura ok zgodze sie ze mozna nie wiedziec jaka jest optymalna dla peklowania ..ale czy kupujemy mieso i bierzemy je z polki czy regalu czy lodowek! czy jak przynosimy do domu zostawiamy w kuchni czy wkladamy do lodowki , przeciez to jest chyba OCZYWISTE ze mieso musi byc przechowywane w chlodzie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I moze jeszcze jedno ( nie bardzo rozumiem ) skad wiele osob ma problem z temperatura ok zgodze sie ze mozna nie wiedziec jaka jest optymalna dla peklowania ..ale czy kupujemy mieso i bierzemy je z polki czy regalu czy lodowek! czy jak przynosimy do domu zostawiamy w kuchni czy wkladamy do lodowki , przeciez to jest chyba OCZYWISTE ze mieso musi byc przechowywane w chlodzie

Nauczyłem się jednego...nie mierz ludzi własną miarą, bo można się cholernie zdziwić.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.