Skocz do zawartości

Lato -czas na przetwory


Małgoś

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 411
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Kurcze, chyba się trochę zakręciłem. Myślałem, że paprykę kiszoną robiłem wg jakiegoś przepisu z Forum, ale za czorta nie mogę znaleźć. :sad:

Wobec tego wkleję ten przepis, jak się odnajdzie autor, to niech sie odezwie. :grin:

 

Papryka kiszona

 

Składniki :

 

- 1 kg czerwonej słodkiej papryki

- 2 papryki czerwone ostre peperoni

- 5 ząbków czosnku

- 3 listki laurowe

- 2 łyżki nasion kopru

- 2 łyżeczki nasion kminku

- 1 łyżeczkę nasion gorczycy

- 5 ziaren pieprzu

- 5 ziaren ziela angielskiego

- 1 litr wody

- 3 dkg soli

 

Uwaga : ja użyłem papryki ostrej peperoni zielonej bo czerwonej nie miałem w zasięgu .

 

Przygotowanie i wykonanie

 

Paprykę umyć pod bieżącą wodą pokroić wzdłuż na osiem części i wyjąć gniazda nasienne . Ząbki czosnku pokroić wzdłuż na cztery części . Paprykę układać w słoikach dokładając pokrojone ząbki czosnku oraz pokrojoną paprykę peperoni Wodę z przyprawami i solą zagotować i wystudzić, następnie zalać paprykę w słoikach. Pozostawiona w ciepłym miejscu po 4-5 dniach nadaje się do spożycia. Do dłuższego przechowania należy słoiki po ukiszeniu mocno zakręcić i 10-15 minut pasteryzować. Tak przygotowaną kiszoną paprykę można w chłodnym miejscu przechować kilka miesięcy.

A parykę marynowaną robiłem wg przepisu tier-a.

Todek, Polecam paprykę marynowaną bez skórki :thumbsup:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak się odnajdzie autor, to niech sie odezwie. :grin:

 

 

https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?t=1247&highlight=kiszona+papryka

 

 

 

To nie jest mój przepis ale papryka kiszona jest super . :thumbsup:

 

 

Pozdrawiam

Niech pożywienie będzie naszym lekarstwem .



Konserwanty zabijają powoli !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Todek napisał/a:

jak się odnajdzie autor, to niech sie odezwie. :grin:

 

http://wedlinydomowe.pl/f...kiszona+papryka

 

To nie jest mój przepis ale papryka kiszona jest super . :thumbsup:

 

Pozdrawiam

Ooo, właśnie, jakiś zakręcony jestem dzisiaj, a nic nie spożywałem. :grin: Dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki jest Twój przepis ?

Borówki

 

Składniki:

 

2 kg borówek

 

1 kg gruszek twardych ( Williams)

 

2 kg jabłek twardych ( Reneta lub Bankroft)

 

2 kg cukru

2 łyżki miodu ( wrzosowy jest najlepszy)

szklanka gorącej wody

 

Wykonanie:

 

Najlepsza do smażenia owoców jest miedziana patelnia.

Wlewam szklankę gorącej wody, wsypuję borówki i po chwili

wsypuję cukier

 

cały czas mieszając dodajemy pokrojone: najpierw jabłka (obieramy ze skórki) i gruszki ( nie obieramy ze skórki)

 

Smażymy około 15 min i pozostawiamy do dnia następnego.

Drugiego dnia po zagotowaniu dodajemy miód , 3-mamy jeszcze 15 min, pozostawiamy do wystygnięcia.

 

Wkładamy do słoików. Na wierzch słoika nakładamy wycięty pod wymiar pergamin , nasączamy go spirytusem. Zakręcamy i gotowe. Nie pasteryzujemy.

 

Jest to bardzo smaczny dodatek do mięs białych.

Festina Lente: Zgubne są kroki szybko podjęte
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biotit, czy tak samo możemy postąpić z żurawiną zamiast borówki ? Właśnie zakupiłem 2 kg. pięknej leśnej żurawiny, plus gruszki i jabłka oczywiście.

Czy ew. ktoś inny robił wersję z żurawiną i posiada sprawdzoną recepturę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biotit dzięki za odpowiedź.

Nie zrobiłem zamiany surowca dla własnego widzimisię, ale najzwyczajniej na rynku w Ciechocinku, nigdzie nie było borówek, a co tu dużo gadać, narobiłeś mi apetytu tym swoim przepisem i pięknymi fotkami na tyle że nie było siły, i musiałem cosik upitrasić. Na razie włożyłem borówki do zamrażarki, aby pozbyć się ew. goryczki i jutro do dzieła. Jak będzie gotowe, to kupi się kaczuszkę, zrobi na rumiano w piekarniku i żurawinka do tego, już mi ślinka po brodzie na smakowitości cieknie.

Dzięki i Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i zgodnie z zapowiedzią, pierwszy etap już za mną. Wyglądało i pachniało w trakcie gotowania tak apetycznie ,że nie mogłem się powstrzymać i odmówić sobie degustacji jednej porcyjki do śniadanka. Wyłożyłem gorącą konfiturę na talerzyk, poczekałem aż nieco ostygnie, i cytując klasyka, "Nie chcem ale muszm" powiedzieć.To jest najzwyczajniej poezja smaku, coś pysznego najzwyczajniej. Jutro drugi końcowy etap.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest najzwyczajniej poezja smaku, coś pysznego najzwyczajniej. Jutro drugi końcowy etap.

Dokładnie, wg mnie nie ma lepszej konfitury do mięs białych.

W sumie przepis jest wiekowy, kiedyś podawany w Restauracji moich Przodków na ul.Mickiewicza w Wilnie.

Festina Lente: Zgubne są kroki szybko podjęte
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dzięki wielkie Biotit, bo jak napisałem poezja, ale dorzucę od siebie że w wersji z żurawiną jest zapewne nieco bardziej kwaskowaty i wyrazisty w smaku, i dzięki temu nadaje się jako wspaniały dodatek absolutnie do wszystkiego, nie wspominając już o tym że chodzę do kuchni i cały cały czas z gara podjadam, że znowu pojadę klasykiem, choć "Nie chcem ale muszem" jest takie superaśne samo w sobie .

Te stare receptury to jednak skarb, sam posiadam taką fajną książeczkę wydaną w Kijowie w roku Pańskim, AD 1885. przez Litwinkę zamieszkałą na Ukrainie, panią M. z K. Marciszewską .

Zatytułowana jest ona, Podarek dla młodych kucharek "Kucharka Szlachecka". Nakładem Księgarni Bolesława Koreywy. Wydanie dwutomowe, Tom I. "Kucharstwo" Tom II. Spiżarnia.

Tak wygląda reprint:

http://www.volumina.pl/kucharka-szlachecka.html

Ja posiadam ten skarb w oryginale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

madlinka, wpisz sobie w wyszukiwarke z "Kucharka Szlachecka"pdf powinnas znalesc:-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

madlinka, wpisz sobie w wyszukiwarke z "Kucharka Szlachecka"pdf powinnas znalesc:-)

Przecież podałem wcześniej gotowy link, gdzie można ew. reprint tego woluminu nabyć, w zupełnie przyzwoitej cenie:

http://www.volumina.pl/kucharka-szlachecka.html

Jest też na "Chomiku"

http://chomikuj.pl/Hotchi/knigi/kuchnia/stare+przed+1918

/Kucharka+szlachecka+1884+tom+2,1950983600.pdf

http://chomikuj.pl/Hotchi/knigi/kuchnia/stare+przed+1918/Kucharka+szlachecka+1884,1950994916.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sverige2,

mozna nabyc innym sposobem rowniez :-)

napisalam zeby wpisala PDF gdyz pisala do Ciebie o skany

no dokladnie o to mi chodzilo:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłam taką pastę jest b dobra

3 kg papryki czerwonej zemleć maszynką do mięsa

dodać 2szkl cukru 1 szkl oleju 3 płaskie łyżki soli 1łyżeczka chilli gotować 20 min dodać 3 słoiczki kon pom po 200gr 1szkl octu 10% 3 główki przeciśniętego czosnku gotować 20 min mieszać często żeby nie przypaliło się dodać 1 torebkę bazylii gorące nakładać do słoików odwrócić do góry dnem studzić nakryte kocem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś już po raz drugi robię paprykę Kaszubki, jejku jaka ona jest pyszna, pierwszy raz zrobiłam tak jak w przepisie z 3kg, ale to zjedliśmy na dwa obiady, teraz robię z 6kg ale jeszcze będę robić znów z 6kg, bo jest wspaniała, nawet mój mąż który normalnie papryki nie lubi nad tą się zachwyca.

Lepiej żałować tego co się zrobiło, niż żałować że się czegoś nie zrobiło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.