Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Generator zimnego wędzenia

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
53 odpowiedzi w tym temacie

#1 fantomek

fantomek
  • Użytkownicy
  • 321 postów
  • MiejscowośćWarszawa

Napisano 06 lis 2020 - 10:55

Ciekaw jestem waszych opinii czy sprawdziło by się takie cudo do zimnego wędzenia

https://a.aliexpress.com/_B0Kotc

Dodam że mam generator dymu z pompką a ww byłby do powolnego bezobslugowego choć mam obiekcje że jednak by przygasał

#2 wróbel75

wróbel75
  • Użytkownicy
  • 3135 postów
  • Miejscowośćzachodniopomorskie

Napisano 06 lis 2020 - 11:16

Dodam że mam generator dymu z pompką a ww byłby do powolnego bezobslugowego

A po co Ci 2w1? :D

Choć przyznam że pokusiłem się na DG i... powracam do paleniska tradycyjnego. :facepalm:  Wbrew pozorom z DG mam więcej problemów niż z tradycyjnym paleniskiem.

#3 arkadiusz

arkadiusz
  • Użytkownicy
  • 12838 postów

Napisano 06 lis 2020 - 11:25

Wbrew pozorom z DG mam więcej problemów niż z tradycyjnym paleniskiem.

No nie gadaj. :w00t: .Dymogenerator jest bezobsługowy to jaki masz problem.? 

#4 wróbel75

wróbel75
  • Użytkownicy
  • 3135 postów

Napisano 06 lis 2020 - 11:35

W skrócie dymi sobie kiedy chce i jak chce. Raz leci jak z lokomotywy a za godzinę mniej niż z papierosa (lub wcale). Jakieś tam zawieszanie wiórków pomijam bo to nie problem raz na jakiś czas popukać.

Już nawet pompkę zmieniłem.

#5 arkadiusz

arkadiusz
  • Użytkownicy
  • 12838 postów

Napisano 06 lis 2020 - 11:46

Ja mam konstrukcji rogerowej jedynie mam większy zbiornik na wióry i działa bez zarzutu.Wrzuć mi fotki na priv.Tylko dokładne z wymiarami.

Użytkownik arkadiusz edytował ten post 06 lis 2020 - 11:48

#6 wróbel75

wróbel75
  • Użytkownicy
  • 3135 postów

Napisano 06 lis 2020 - 12:05

Mam Rogerowy (chyba ostatni wypust). Jak będę w domu to pomierzę.

Przedłużałem tylko rurkę dymową, ale przed przedłużeniem działał podobnie.

#7 JaGra

JaGra
  • Użytkownicy
  • 3458 postów
  • Miejscowośćmazowiecka wieś nad Wisłą

Napisano 06 lis 2020 - 12:06

Ja mam taki jak Arek i sobie chwalę. :)

#8 wróbel75

wróbel75
  • Użytkownicy
  • 3135 postów

Napisano 06 lis 2020 - 12:10

Odnoszę wrażenie jakby się szybko zaklejała ta dziurka powietrza, nie wiem czy nie trzeba by było ją trochę rozwiercić.

#9 fantomek

fantomek
  • Użytkownicy
  • 321 postów
  • MiejscowośćWarszawa

Napisano 06 lis 2020 - 12:50

Mam dokładnie to samo, co kolega wróbel i troszkę szlak mnie trafia bo się mecze

#10 fantomek

fantomek
  • Użytkownicy
  • 321 postów
  • MiejscowośćWarszawa

Napisano 06 lis 2020 - 15:14

Jest jakaś rada ku temu?

#11 krzychuzab

krzychuzab
  • Użytkownicy
  • 506 postów
  • MiejscowośćKujawsko-pomorskie

Napisano 06 lis 2020 - 16:44

Jest jakaś rada ku temu?

Spróbuj inną wielkość zrębek lub mieszanine różnych.

#12 siwydymek

siwydymek
  • Użytkownicy
  • 370 postów
  • MiejscowośćPabianice

Napisano 06 lis 2020 - 17:15

Ciekaw jestem waszych opinii czy sprawdziło by się takie cudo do zimnego wędzenia

https://a.aliexpress.com/_B0Kotc

Dodam że mam generator dymu z pompką a ww byłby do powolnego bezobslugowego choć mam obiekcje że jednak by przygasał

Opierając się na rekomendacji @TOSHIBA oraz "zatrzęsieniu" filmów (niemieckojęzycznych) na YouTube, planuję wkrótce taki (podobny) labiryntowy sobie wykonać. Tylko na razie czasu brak  :facepalm:

Wpisując w wyszukiwarkę Y_T  np, "schinken kaltrauchern" możesz różne tego typu zobaczyć w "akcji". Już pytałem tu na Forum, czy to "ściema", ale po dyskusji, jaka się wywiązała wychodzi na to, że nie.

Było o tym tu:

https://wedlinydomow...o-forum/page-23(#448)

Użytkownik siwydymek edytował ten post 06 lis 2020 - 17:23

#13 TOSHIBA

TOSHIBA
  • Użytkownicy
  • 3486 postów
  • MiejscowośćZürich / Poznań

Napisano 06 lis 2020 - 18:29

Opierając się na rekomendacji @TOSHIBA oraz "zatrzęsieniu" filmów (niemieckojęzycznych) na YouTube, planuję wkrótce taki (podobny) labiryntowy sobie wykonać.

No tu masz kolejne dowody ze to działa

Surowe mięso i 1 rozpalenie DG labirent

Załączony plik  20201018_202655.jpg   112,69 KB   22 Ilość pobrań

po pierwszym wędzeniu

Załączony plik  20201019_063545.jpg   84,81 KB   10 Ilość pobrań

po drugim wędzeniu * tylko góra

Załączony plik  20201020_063444.jpg   141,92 KB   10 Ilość pobrań

Labirent po wypaleniu

Załączony plik  20201019_063506.jpg   122,37 KB   10 Ilość pobrań

+/- ilość dymu przy 150 litrowej wędzarni

DG odpalony z 2 stron

Załączony plik  20201019_211615.jpg   47,13 KB   10 Ilość pobrań

[Dodano: 06 lis 2020 - 18:29]

PS

W wiórki możesz wciskać dowolne dodatki smakowe lub/i male kawali drewna np patyki sosnowe lub jagody/owoce jałowca lub szyszki czy co tam chcesz, byle suche 

Użytkownik TOSHIBA edytował ten post 06 lis 2020 - 18:36

#14 Olek.P

Olek.P
  • Użytkownicy
  • 1371 postów
  • MiejscowośćLev

Napisano 06 lis 2020 - 18:42

To jest tak zwany po niemiecku Sparbrand, do wedzenia na zimno wedlug mnie lepszej rzeczy nie ma.Tylko trzeba miec odpowiednia make drzewna.

#15 fantomek

fantomek
  • Użytkownicy
  • 321 postów
  • MiejscowośćWarszawa

Napisano 06 lis 2020 - 19:27

No właśnie na aliexpress po 50 zł chodzi wstawiam na noc i spokój bez pilnowania męczenia, się i prądu)

#16 siwydymek

siwydymek
  • Użytkownicy
  • 370 postów
  • MiejscowośćPabianice

Napisano 06 lis 2020 - 20:55

To jest tak zwany po niemiecku Sparbrand, do wedzenia na zimno wedlug mnie lepszej rzeczy nie ma.Tylko trzeba miec odpowiednia make drzewna.

Myślę, że drobne wióry z wysokoobrotowej elektrycznej(!) piły tarczowej też będą dobre  :)

Chodzi o tak zwany "posuw na ząb" - im mniejszy, tym wiór drobniejszy.

Na mojej pile (3000 obr/min.) łatwo otrzymuję taką "mąkę".

Im drobniejszy wiór (lub "mąka"), tym dłuższe wędzenie (a to wiem już od Roger'a).

Użytkownik siwydymek edytował ten post 06 lis 2020 - 21:08

#17 fantomek

fantomek
  • Użytkownicy
  • 321 postów
  • MiejscowośćWarszawa

Napisano 06 lis 2020 - 21:42

Czyli zrębki winny być kl02 a nie np 08
[Dodano: 06 lis 2020 - 21:42]
Np coś takiego https://allegro.pl/o...c5c941d96d7d771
Ciekawe jak w dymogeneratowe ws Rogera by się sprawdziły zamiast zrebek

Użytkownik fantomek edytował ten post 06 lis 2020 - 21:42

#18 siwydymek

siwydymek
  • Użytkownicy
  • 370 postów
  • MiejscowośćPabianice

Napisano 06 lis 2020 - 22:04

Czyli zrębki winny być kl02 a nie np 08
[Dodano: 06 lis 2020 - 21:42]
Np coś takiego https://allegro.pl/o...c5c941d96d7d771
Ciekawe jak w dymogeneratowe ws Rogera by się sprawdziły zamiast zrebek

Dokładnie takie same mi wychodzą przy cięciu drewna liściastego. Nałapałem tego już sporo do worków, tylko na razie DG do zimnego wędzenia brak  :hmm:

#19 wróbel75

wróbel75
  • Użytkownicy
  • 3135 postów

Napisano 09 lis 2020 - 12:26

Po ostatnim weekendzie -nie zapeszając- odszczekuję poprzednie wpisy :D

DG chyba jest dobry tylko obsługa była do d..y :facepalm:

W związku z tym że ciągle miałem z nim problemy, to od jakiegoś czasu poddałem się i robiłem wszystko rutynowo "aby jakoś to działało i uwędziło".

A więc po podłączeniu wszystkiego, zasypaniu i odpaleniu (chyba) dwa główne moje błędy to: pozostawienie pompki na maxa przez całe wędzenie i gmeranie w otworze "paleniska".

Tak jak pisałem już wcześniej DG działał bez zarzutów przez pierwszą godzinę i dopiero z każdą następną było coraz gorzej. Stąd "doszedłem" do podawania powietrza na maxa (bo wtedy coś dymu jeszcze się wydobyło), dodatkowo miałem wrażenie że prócz "zasłaniania" otworów powietrznych przez popiół to pomimo obstukania rury, zrębki się zawieszały nad rurą dymową. Wtedy do akcji wchodziła dłuższa śruba i gmerałem przez te otwory w żarze. 

Z reguły moje wędzenia zaczynały się ok.16-17tej a kończyły 2-3 w nocy :facepalm:, Następnego dnia parzenie i... często drugie "wędzenie/podwędzanie" aby trochę koloru było.

Przed weekendem wyrobiłem się z szykowaniem i w sobotę rano zacząłem wędzenie. Z racji tego że miałem cały dzień postanowiłem użyć DG "książkowo" jak wielokrotnie czytałem na forum (najwyżej po południu zacznę po swojemu i nad ranem skończę)

Aby nie marnować zrębek wsypałem do DG tylko 2/3 jego pojemności (słoik 900ml), pompka na maxa i odpaliłem zrębki. Po 2-3min. skręciłem powietrze (mam pompkę z dwoma regulatorami) na jednym wyjściu całkowicie wyłączyłem drugie natomiast ustawiłem w połowie. I tak pozostawiłem. Wbrew obawom ... zaczęło działać :D  Pierwsza, druga, trzecia godzina mija a z wędzarni nadal wydobywa się dym :)

Całe wędzenie ograniczyło się tylko do dosypywania zrębek (nie przeginałem i sypałem po jednym słoiku), raz na 1,5-2h postukanie w DG i czasami włożyłem śrubę w żar (gdy widziałem sam popiół w otworze) ale poziomo i bez gmerania i rozwalania żaru.

A najlepsze w tym wszystkim jest to że wędzonki były/są ślicznie odymione i nie straciły koloru po parzeniu.

Chyba pierwszy raz udało mi się użyć DG bez problemów - tak jak o tym czytałem i sobie wyobrażałem

Wędziłem w sobotę i niedzielę tak że powtarzalność jest i mam nadzieję że już tak zostanie :thumbsup:

Użytkownik wróbel75 edytował ten post 09 lis 2020 - 12:26

Sponsor

Sponsor
  • Reklama

#20 roger

roger
  • Użytkownicy
  • 7345 postów
  • MiejscowośćW-wa & Lubuskie

Napisano 09 lis 2020 - 13:22

Wiele razy pisałem na temat "dużych pompek" i wydatku powietrza... cóż dobrze że jest tak jak powinno być i od początku było czyli dobrze....

Ps
Tak na marginesie nie widziałem jeszcze Pani domu czytającej instrukcję pralki czy żelazka ani Pana domu studiującego instrukcję kosiarki czy lodówki.

Wysłane z P30 przy użyciu Tapatalka

Użytkownicy przeglądający ten temat: 5

0 użytkowników, 5 gości, 0 anonimowych