Skocz do zawartości

Proszę o odpowiedź.


Speede_Gonzales

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 86
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Witam serdecznie,

 

Ja z kolejnym pytaniem, :)

 

Mięsko na wędzonki zapeklowałem z nastrzykami w sobotę, co dwa dni przewracam z dołu do góry i odwrotnie. Ale mam pytanie:

 

Ponieważ mam przy domu dobudówkę na narzędzia nieogrzewaną, więc postawiłem tam zapeklowane na mokro mięsko w glinianym naczyniu, takiej beczce na mięsko. W nocy jak i w dzień temperatura na zewnątrz jest poniżej zera, termometr w mojej przybudówce wskazuje 2 stopnie powyżej, solanka również ma temperaturę 2 stopni, czy to nie za mało do peklowania ? Niestety w lodówce nie mam tyle miejsca żeby wszystkie mięsko trzymać. To samo dotyczy mięsa na kiełbasę, zapeklowane na sucho, w odpowiednich naczyniach, leży sobie w tej przybudówce. Mięso jest miekkie i nie wykazuje oznak przymrożenia. Jak pisałem temperatura wynosi 2 stopnie na plusie.

Co o tym myślicie ? Czy przenieść mieso do garażu gdzie jest teraz 9 stopni ? wędzonki będę obrabiał w piątek wieczorem wię jak by nie patrzeć 2 doby mogłoby postać w cieplejszym pomieszczeniu.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy przenieść mieso do garażu gdzie jest teraz 9 stopni ?

 

Już to bylo na forum wyjaśniane 2 stopnie to mało , wnieś na noc do garażu a na dzień z powrotem . Solanka powinna mieć około 5-6 stopni .

 

Pozdrawiam

Niech pożywienie będzie naszym lekarstwem .



Konserwanty zabijają powoli !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po raz pierwszy w dniu dzisiejszym.

 

Mam prośbę, czytałem sporo tekstów na temat wędzenia a to kiełbasek, a to wędzonek, albo schabu, ale czy mógłby ktoś mi napisać tutaj , a dokłądnie rozpisać ( oczywiście w przybliżeniu ) czasy na poszczególne wędzenia poszczególnych produktów ?

 

Np. wkładam do wędzarni schab, szynki i kiełbasę i zaczynam posuszać w temp 50 stopni. po jakim czasie zacząć wędzenie ? czy jednakowy czas podsuszania będzie dla wszystkich produktów ?

A co później z wędzeniem w dymie, jak długo każdy z nich powinien siedzieć w wędzarni ? np po godzinie wyjąć kiełbasę, za następne 45 minut schab a za 20 minut szynki.

czy móże mi ktoś to w miarę przejżyście rozpisać ? :)

 

Z góry dziekuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem weteranem ale jakbyś poczytał posty to nie było by tego typu pytania.Czas osuszania może byc jednakowy,ale wedzenie już nie w przybliżeniu kiełbasy od 2 godzin do 2.30 poledwica 3 godziny do 3.50 szynki i boczki 4 do 4.50 godz.ja tak robię i jest OK.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale czy mógłby ktoś mi napisać tutaj , a dokłądnie rozpisać ( oczywiście w przybliżeniu ) czasy na poszczególne wędzenia poszczególnych produktów ?

 

W przepisach , w instrukcji wykonania , z zasady jest podany czas wędzenia danego wyrobu .

 

 

Pozdrawiam

Niech pożywienie będzie naszym lekarstwem .



Konserwanty zabijają powoli !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli obsuszam według uznania żeby złapac kolor, tak ? ( przynajmniej tak wyczytałem z tekstów na forum i ze strony domowej). a później dodatkowo w dymie 2-2,5, 3-3,5 i 4-4,5 godziny tak jak napisane powyżej ? Jeśli tak to dzięki.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak w skrócie.Obsuszanie to proces gdzie uzyskasz pergaminową skórkę na jelitach kiełbasianych i suchą powierzchnię na szynce,baleronie,boczku itd.

Dopiero potem rozpoczynasz proces właściwego wędzenia gdzie uzyskasz kolor i smak wędzonki.

 

Pozdrawiam serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obsuszasz do momentu obsuszenia całej powierzchni wyrobów, następnie wędzisz do uzyskania koloru Twoich wyrobów jaki Ciebie interesuje. W związku z tym nie ma reguł ile czasu wędzić . W recepturach mamy podane kolory jakiemu odpowiadać ma dany asortyment i przybliżone czasy które w Twojej wędzarni wcale nie muszą się sprawdzić. Pozdrawiam
Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obsuszamy do czasu aż podczas dotykania wyrobu nie wyczujesz wilgoci na powierzchni wędzonki, temp . powietrza podczas obsuszania nie powinna mieć więcej jak 30 35stopni.

Jeżeli będziesz obsuszał w temp. jak piszesz 50 stopni , to utworzysz na powierzchni wędzonki spieczoną skorupkę, przez którą dym nie spenetruje wnętrza wędzonki.

 

Czuj dym.

Sznurek od mojej wędzonki jest smaczniejszy od wędlin z marketu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PePe- radzę przejrzeć, poczytać

Stare ,oryginalne receptury branżowe

http://www.wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?t=3307&postdays=0&postorder=asc&highlight=schematy&start=15

Pozdrawiam

Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Dziadku!

 

Przejrzałem i poczytałem tak jak Radziłeś.

No i cóż z tego.

Normy Branżowe są lub były na produkcję wędlin dla klijentów którzy kupowali te wyrobyw ilości 0,5 do 1 kg w porywach ( zresztą więcej i tak Komisja Kolejkowa nie pozwoliła by sprzedać).

A my w tej chwili wytwarzamy nie rzadko po kilka lub kilkanaście kilo wyrobów które ma wystarczyć na dłuższy czas

I wydaje mi się że obsuszanie w niższych temp. i wędzenie w dymie do 55 stopni da nam produkt który przechowamy troszkę dłużej.

Nie mówimy o wędzeniu zimnym.

Bo jak by się miała receptura branżowa ze swoim podsuszaniem w temp. 50 - 60 stopni.

 

Pozdrawiam.

Sznurek od mojej wędzonki jest smaczniejszy od wędlin z marketu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Pekluję mięsko na wędzonki.

zacząłem peklowanie w zeszłą niedziele.

Według tabeli peklowania jaka jest dostępna na stronce, czas peklowania powinien być do 144 godzin.

Czy coś się stanie jeśli mięsko poleży w zalewie np 192 godziny ?

Nie wiem czy wyrobię się z wędzeniem po 144 godzinach, a nie chcę zepsuć mięsa.

Czy jak poleży dłużej to będzie bardziej słone ( teoretycznie chyba nie powinno bo ilość soli się nie zmieni). Ale wolę zapytać.

Oczywiście mięsko było nastrzykiwane na początku 10 %.

 

pozdrawiam

 

Speede_Gonzales

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również pekluję boczek, szynkę i tylną nogę od niedzieli 11.XII i planuję wędzenie 23.XII

i według Starszyzny (domowej) wszystko będzie OK!

U mnie jednak stosuje się troszkę inny skład solanki tj. 0,65 kg pektosoli na 10 l wody

(takie gusta i smaki regionalne). Po wędzeniu zdam relację co z tego wyszło. :shock:

 

Pozdrawiam

Pozdrawiam :thumbsup: Janusz

 

Może kiedyś nauczę się zadymiać a wtedy ...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli trzyma się reżim temperaturowy i regularnie kontroluje stan solanki nic się nie stanie jeśli przetrzymamy choć w przypadku Speede_Gonzales wędzonki mogą być za słone bo pewnie masz dosyć duże stężenia solanki ( ewentualnie można po wyciągnieciu z solanki trochę wymoczyć) a natomiast jan1704 ma stosunkowo niskie więc tym bardziej należy pilnować temperaturt i stanu solanki

PS Do jan1704 peklosól a nie pektosól.

"...dobrze przeżyte Dziś uczyni każde

Wczoraj snem szczęśliwym,

I każde Jutro wizją nadziei."

Kalidasa V w n.e.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam stężenie solanki 0,8 więc nie jest to aż tak dużo więcej jak u jan1704, a poza tym to z tego co widzę po mięsku jeszcze nie do końca się zapeklowało, i dwa dni by sie jeszcze przydały więcej.

Dobrze myślę ?

 

[ Dodano: Pią 17 Gru, 2010 13:45 ]

a ponadto, stan solanki jest idealny, temperatura w normie pod rygorem ostrym...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chudziak masz absolutną rację codziennie kontroluję temperaturę (ok 4 *C) i stan solanki. :grin: Stężenie jest takie bo domownicy nie lubią słonego ( takie podniebienia)

Jeżeli coś będzie nie tak to będzie wina Starszyzny (sponsorów) a z ich zdaniem trzeba się liczyć :lol:

Co do nazewnictwa to "chyba" zwykła literówka, oczywiście powinno być tak jak słusznie Zauważyłeś peklosól. :blush:

Cieszę się, że Ktoś czyta i poprawia żółtodziobów.

Pozdrawiam

Pozdrawiam :thumbsup: Janusz

 

Może kiedyś nauczę się zadymiać a wtedy ...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

0,65 kg pektosoli na 10 l wody

To niezwykle małe stężenie, ale skoro starszyzna... :grin:

Według tabeli peklowania jaka jest dostępna na stronce, czas peklowania powinien być do 144 godzin

Jeśli peklujesz z tabeli to trzymaj się czasów z tabeli, można też obniżyć temperaturę peklowania, lub jak wcześniej radzono, wymoczyć w zimnej wodzie. :cool:

 

ja mam stężenie solanki 0,8 więc nie jest to aż tak dużo więcej jak u jan1704

To dużo lepiej. :cool:

Gorycz złej jakości pozostaje długo po tym, gdy słodycz ceny została zapomniana.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no pewnie bede musiał najpierw "sprobowac" wycinek ze środka a pozniej zdecydowac czy moczyc.

Ale tak na zdrowy rozum, to czy czas peklowania ma wpływ na słoność ? Skoro dawka soli w zalewie się nie zmienia a i tak mięso jest nastrzykiwane dawką tej właśnie solanki ?

 

zgodnie z tabelą wg Szczepana, powinienem wyjąć mięsko jutro około 18.00. Ja jednak wyjmuję je we wtorek o 18.00 aby obciekło przez środę a w czwartek od samego rana będe wędził. Jak wyjme mięso z solanki to dam znać jak na słonośc wyszło mimo przedłużonego czasu moczenia.

 

pozdrawiam

 

Speede_G

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.