Skocz do zawartości

[Ciasto] Makowiec drożdżowy zwijany


Rekomendowane odpowiedzi

Składniki:

 

60 dkg mąki

1/2 szkl cukru

10 dkg kasi

1 szkl mleka

3 żółtka

1 jajo

5 dkg drożdży

cukier wanilinowy

szczypta soli

 

Gotowa masa makowa- Bakaland

 

Rozczyn: 1/2 szkl ciepłego mleka+ 2 łyżki maki+ łyżka cukru+ drożdże.

Tłuszcz rozgrzać.

Jajo i żółtka utrzeć z cukrem i cukrem wanilinowym.

Do miski mąka, żółtka , rozczyn, resztę mleka . To wszystko dobrze połączyć i wyrobić.

Na koniec dodać roztopiony tłuszcz i dalej wyrobić. Tak wyrobione ciasto pozostawić do wyrośnięcia. Podzielić na dwie części. Rozwałkować posmarować białkiem i nałożyć masę makową.

Gotowe makowce zawinąć w papier do pieczenia.

pieczemy 45-50 min w temp 180 stopni.

Gotowe makowce polać lukrem lub czekoladą.

Pozdrawiam Halusia

"idę wolno, ale nie cofam się nigdy"

http://emotikona.pl/gify/pic/kotek.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@halusiu@ , jaki zapas na rośnięcie zostawiasz przy użyciu papieru bo ja jak piekę zawijańce drożdżowe ( głównie co prawda nie z makiem lecz z powidłami) to nie zawijam w papier ale zawsze zewnętrzna warstwa mi odstaje :???: W którym momencie zawijasz je w papier bo z przepisu wynika ,że po wyrośnięciu , czego za bardzo sobie nie wyobrażam bo chyba bym zanadto zmaltretowała ciasto podczas zawijania :rolleyes:

"...dobrze przeżyte Dziś uczyni każde

Wczoraj snem szczęśliwym,

I każde Jutro wizją nadziei."

Kalidasa V w n.e.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@halusiu@ , jaki zapas na rośnięcie zostawiasz przy użyciu papieru

Staram się aby warstwa papieru była podwójna, 1.5-2 cm luzu. Zaraz po zwinięciu makowca zawijam w papier.Mi czasami sie zdarza że zawinę luzniej i wtedy makowiec pęka i traci kształt... co widać na fotce.

Ale moim domownikom to nie przeszkadza, pochłaniają wszystko . :grin:

Pozdrawiam Halusia

"idę wolno, ale nie cofam się nigdy"

http://emotikona.pl/gify/pic/kotek.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gotowa masa makowa- Bakaland

 

 

Brrr... Halinko na łatwiznę idziesz???? :shock: :tongue:

 

Raz też chciałam takowej użyć..ale jak otworzyłam puszkę..to już wiedziałam co z nią zrobię :grin: (powędrowała do śmieci)

"W życiu piękne są tylko chwile.."

Dżem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gotowa masa makowa- Bakaland

Halusiu,

zlituj się, przeczytaj skład takiej masy :cry:

Przygotowanie masy makowej jest pracochłonne, ale można temu zaradzić i przygotować masę wcześniej (np. z kilograma maku), podzielić na 30dkg porcje i przechować w zamrażarce. Przed użyciem dodajemy do masy żółtka i pianę z białek.

10 dkg kasi

Ciasto drożdżowe najlepsze jest na maśle. Wszelkie margaryny to utwardzone chemicznie tłuszcze roślinne, bardzo niezdrowe z uwagi na tę obróbkę.

Halusiu,

nie jest moją intencją krytykowanie Twoich przepisów. Wręcz przeciwnie, podziwiam Cię za inwencję i twórczy zapał. Ponieważ jednak uważam, że wiele przemysłowych półproduktów szkodzi naszemu zdrowiu pozwoliłam sobie na zwrócenie na nie uwagi.

jaki zapas na rośnięcie zostawiasz przy użyciu papieru

Chudziaczku,

Technika zawijania w papier jest trochę inna. Jak będę piekła strucle to zrobię zdjęcia.

Opisowo wyglada to mniej więcej tak, że formujesz krótkie rolady na docelową grubość i ciasno (bez żadnego luzu) zawijasz w papier pergaminowy. Koniec papieru oraz koniec rolady powinny znaleźć się pod spodem. Papier jest na długość blaszki do pieczenia a rolada w środku zajmuje najwyżej 1/2 jego długości. Inaczej mówiąc, po obu końcach papieru jest duży luz. Tak zawinięte ciasto zostawiamy do wyrośnięcia. Ciasto wraz z nadzieniem wyrasta na boki wypełniając rurkę z papieru. Jak wypełni ok. 85% długości papieru wstawiamy je do nagrzanego piekarnika, gdzie jeszcze do końca wypełni wolną przestrzeń. Tak uformowana rolada jest idealnie równa.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przygotować masę wcześniej (np. z kilograma maku), podzielić na 30dkg porcje i przechować w zamrażarce

Oooo, trzeba przekazać mamie i siostrom, idą na łatwiznę i kupują. EAnna, ile taki mak może poleżeć w zamrażarce?? :smile:

Przed użyciem dodajemy do masy żółtka i pianę z białek.

Na 30 dag masy makowej ile żółtek i z jakiej ilości białek piana?? :smile:

Witajcie BiSwW

lokomotywa-ruchomy-obrazek-0004.gif

Nic mnie tak nie cieszy jak masarskie rzemiosło

etiam latrones suis legibus parent !!

Wędzę więc jestem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brrr... Halinko na łatwiznę idziesz???? :shock: :tongue:

Wiem Małgosiu ,rzadko bo rzadko ale wpadłam....

 

Halusiu,

zlituj się, przeczytaj skład takiej masy :cry:

EAnno przeszukując fora znalazłam Twój przepis na makowca. Bardzo mnie zainteresowała ta masa makowa. Następny makowiec to właśnie z Twojego przepisu.

 

Halusiu,

nie jest moją intencją krytykowanie Twoich przepisów.

EAnno, nie boję się krytyki i nie czekam na same pochwały. Każdy z nas zdaje sobie z tego sprawę wstawiając przepis musi liczyć na różne opinie i uwagi.

 

Ja jestem wdzięczna za to bo jednak człowiek całe życie sie uczy. :grin:

 

Pozdrawiam Halusia

Pozdrawiam Halusia

"idę wolno, ale nie cofam się nigdy"

http://emotikona.pl/gify/pic/kotek.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym i ja słówko.... :blush:

...formujesz krótkie rolady na docelową grubość i ciasno (bez żadnego luzu) zawijasz w papier pergaminowy. ...rolada w środku zajmuje najwyżej 1/2 jego długości...Ciasto wraz z nadzieniem wyrasta na boki wypełniając rurkę z papieru.

zapewne metoda sprawdzona i oczywiście nie mam nic przeciwko choć z punktu widzenia technologii "odmienna"...

mam jednak pytanie: - czy wzdłużne rozrastanie batonu nie powoduje przypadkiem "rozrywania" nadzienia zostawiając na przekroju ukośnym cieńszych jego stref?

 

ogólnie przy zawijaniu w papier nie możemy dopuścić do zbyt dużego rozrostu ciasta - skutkuje to właśnie odstawaniem "skórki"

papier powinien sam "regulować docisk batonu" ważne aby papier miał taką możliwość a zatem musi być suchy i owijać tylko raz kawałek ciasta....

 

PS

EAnno "u mnie" strucle nie są zawijane w papier - wyglądają podobnie jak warkocz :wink:

Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja muszę też dodać swoje trzy grosze.Mam pytanie.Po co ten papier .Ja nigdy w nic nie zawijam i wychodzą piękne i równiutkie.Co do masy to ja też robię sam,ale nie wiedziałem ,że taką masę można mrozić.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy wzdłużne rozrastanie batonu nie powoduje przypadkiem "rozrywania" nadzienia zostawiając na przekroju ukośnym cieńszych jego stref?

Robię tą metodą od lat. Nie wiem, jak jest przy cienkim smarowaniu ciasta, np. dżemem.. Natomiast robiąc struclę z makiem daję bardzo dużo nadzienia. Nie zauważyłam nigdy na przekroju nierównomiernego rozłożenia czy też braku nadzienia.

Ja nigdy w nic nie zawijam i wychodzą piękne i równiutkie

Zwykle robię cztery lub osiem strucli na raz. Nie daję ich do żadnych foremek tylko zawijam w te papiery i piekę na raz na jednej lub dwóch blaszkach do placków przy włączonym termoobiegu.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to już teraz wiem.Ja używam form do makowca.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co ten papier .Ja nigdy w nic nie zawijam i wychodzą piękne i równiutkie.

można by w skrócie powiedzieć " bo taka technologia" :grin: ale na poważnie chodzi o to że "pod pomady" czy inne glazury skórka nie powinna być taką twardą (zazwyczaj szklistą od smarowania jajem) powłoką... i papier to zapewnia.

w tę równość a raczej "okrągłość" na przekroju to już bez "stabilizacji" nie bardzo wierzę - chyba że.... ciasto jest bardzo twarde ale to już wyraźnie odbija się na smaku takiego np. makowca...

mogę chyba coś na ten temat powiedzieć boo jednak troszkę tych makowców w życiu upiekłem :tongue: i to co ciekawe właśnie różnymi metodami....

jeszcze "na praktykach" właśnie robiliśmy duże makowce pieczone bezpośrednio na blasze - ciasto robiło się okropnie twarde i szczerze mówiąc potem nie smakowało za specjalnie :mellow:

najmniej kłopotów było przy pieczeniu w półokrągłych formach :wink:

Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najmniej kłopotów było przy pieczeniu w półokrągłych formach

No to ja właśnie idę po najmniejszej linii oporu i takie używam :grin:

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to już teraz wiem.Ja używam form do makowca.

Ha, ha..... coś mi właśnie podejrzanie poprzednia wiadomość brzmiała :grin:
Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 30 dag masy makowej ile żółtek i z jakiej ilości białek piana??

Jedno duże jajko (50-60g) lub dwa małe.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Moja LP zainspirowana tym przepisem,wykonała dziś taki makowiec.

Wyszło super i smacznie.

Dziękuję za przepis.

 

PS.

Domownicy mają szczęście,że nie było mnie trochę w domu,bo jestem straszny łasuch, :lol: i mogło by już być po roladach :thumbsup: ;POLECAM

Pozdrawiam bogdan b [ Apetyt rośnie w miarę wędzenia ]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witajcie :wink:

Zrobiłem trzy dni temu makowiec z przepisu niewiele pdbiegającego od podanego tutaj.

Korzystałem też z doświadczenia mojej Mamy.Modyfikacją było wprowadzenie zamiast cukru - miodu (wielokwiat + niewielki dodatek gryki ).Troszkę tego miodu za dużo mi się chlusnęło i masa była za słodka.Ale wydaje mi się, że miód zdecydowanie uszlachetnia makowca (nie mam za bardzo porównania, bo Mama też zawsze robiła na miodzie)Makowce zaś tzw.,,kupne" nie nadają się do jedzenia :sad: .Mama też raz ,,złasiła " się i kupiła gotową masę z Bakallandu.Efekt -patrz powyżej :wink:

Pozdrawiam

Geronimo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.