Skocz do zawartości

Dymogenerator WB


marko30

Rekomendowane odpowiedzi

Takie "dymienie" zadziała z każdym DG wystarczy uszczelnić rurę dymową i zaślepić powietrzną

Problem jest jeden totalny brak regulacji spalania, a jak przesadzimy z cugiem w wedzarni to będzie ognisko

 

Wysłane z P30 przy użyciu Tapatalka

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,4 tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Tylko wędzarnie musicie mieć w miarę szczelne żeby ciąg był. Ja mam w wędzarni jeszcze dodatkowe otwory na dole do wentylacji. Wędzarnia ciągnie powietrze przez te otwory i przez dymogenerator.

Ale nie mam drzwiczek. Mam szczelnie zamykamy dach.

Jak ktoś ma nieszczelne drzwi do wędzarni to może nie zadziałać .

[Dodano: 12 paź 2020 - 11:39]

Mam regulacje spalania po stronie dymogeneratora. Mogę go zamknąć całkowicie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam regulacje spalania po stronie dymogeneratora. Mogę go zamknąć całkowicie

 

 

 

Jak Ci się będzie chciało, pokombinuj przy tym dolocie z tym, powinno się w miarę samo regulować.

 

post-40314-0-26959500-1602495935_thumb.png

 

 

 

Jak ktoś ma nieszczelne drzwi do wędzarni to może nie zadziałać .
 

 

Praktycznie tylko wędzarnie opalane paleniskiem mogą być ewentualnie nieszczelne, reszta to niewskazane.

Edytowane przez TOSHIBA

Kto pyta, jest głupcem pięć minut; kto nie pyta, pozostaje nim na całe życie. ..... Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze. ....

Albert Einstein

自製煙熏肉

Zanim zadasz pytanie, zajrzyj do filmów szkoleniowych, w przystępny sposób prawdopodobnie odpowiedzą na Twoje pytanie :)

Filmowa Akademia Wędzarniczej Braci ( https://wedlinydomow...arniczej-braci/) lub bezpośrednio z naszego kanału na YouTube Wędzarnicza Brać : https://www.youtube....w_as=subscriber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposób można przesadzić z cugiem.

 

Np. jak zawieje wiatr nie z tej strony co wcześniej, lub podczas otwierania częstego wedzarni.

Poza tym, cug sam się może "rozpędzić" w miarę rozgrzewania się wędzarni lub/i wędzonek.

Edytowane przez TOSHIBA

Kto pyta, jest głupcem pięć minut; kto nie pyta, pozostaje nim na całe życie. ..... Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze. ....

Albert Einstein

自製煙熏肉

Zanim zadasz pytanie, zajrzyj do filmów szkoleniowych, w przystępny sposób prawdopodobnie odpowiedzą na Twoje pytanie :)

Filmowa Akademia Wędzarniczej Braci ( https://wedlinydomow...arniczej-braci/) lub bezpośrednio z naszego kanału na YouTube Wędzarnicza Brać : https://www.youtube....w_as=subscriber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z resztą jak jest 80 stopni to już raczej nie dymisz tylko grzejesz .

[Dodano: 12 paź 2020 - 11:57]

U mnie ciągnie to powietrze przez dymogenerator bardzo powoli i stabilnie. To jest rurka 1/2 cala. Przy większych wędzarniach i średnicach można zrobić jakiś prosty regulator ciągu po stronie dymogeneratora . Klapka z obciążeniem. Jak za mocno pociągnie to się zatka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposób można przesadzić z cugiem. W wędzarni cały czas jest np 50 stopni. Albo 80 np. To wtedy regulacja.

 

Warto chyba wrócić do poczytania starych postów.

 

Żeby używać dymogeneratora, należy bardzo ostrożnie regulować powietrze. Tylko tyle, żeby podtrzymać proces spalania lecz wtedy wydajność dymu spada. Należy zwracać uwagę na kolor dymu i zapach. Większe wymuszenie powoduje gwałtowny przyrost temperatury w miejscach gdzie powietrze znajduje najmniejszy opór czyli najluźniejsze zrębki. To powoduje wysoką temperaturę spalania w tym miejscu i podgrzewanie zbitych zrębków bez odpowiedniej ilości powietrza, wywołuje częściowa pirolizę, wytwarza smołę pogazową itd, biały dym.. Po wypaleniu luźnych kawałków zaczyna się spalać się dalej opał razem z wytworzoną smołą pogazową uzyskaną w wcześniejszej fazie spalania, która osiada na ząbkach działających jak filtr. Już wole DG Rogera. Wprawdzie smoła wycieka, ale się nie spala. :sad: Kuraś z filmu "Polskie drogi" mawiał "jak byś się nie kręcił d.... zawsze będzie z tyłu!" Dlatego pozostaję z wędzarnią tradycyjną. Dobrym rozwiązaniem jest DG Borniaka lub podobne.

 

i drugi:

 

- mocno nagrzane palenisko
- w palenisku znajduje się spora ilość drewna - zamknięte są drzwiczki paleniska (ograniczony dostęp powietrza lub jego brak) to wtedy zachodzi zjawisko pirolizy (suchej destylacji drewna). W jego wyniku powstaje m.in: tlenek węgla, metan, wodór, smoła, terpentyna, pak, itp.
W dymogeneratorze Rogera smoła wycieka i właśnie o to chodzi. W Twoim DG efekt spalania przechodzi przez zrębki i całość pracuje jak filtr, chłonąc produkty spalania i spala je powtórnie - taka mała rafineria, a w GD Rogera nie i powietrze dochodzi bezpośrednio do miejsca spalania opału.

 

cytaty zaczerpnięte z : https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/6914-moja-kolejna-wedzarnia-beiot/page-4

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie dym nie przechodzi przez zrębki. Tylko w małym stopniu. Wszędzie w koło jest luz. To się tli swoim tempem Powietrze nie przeciska się prz z zrębki. W generatorze jest czarno nie ma dużej temperatury. To co się skrapla na ściankach spływa na dno i się nie spala. jak na ziemi wysypiesz zrębki i podpalisz to będą się tlić i też się zawsze trochę tym dymem nasycą. No chyba że się mylę :)

[Dodano: 12 paź 2020 - 14:31]

Czy dym z suchej destylacji jest odpowiedni do wędzenia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mylisz się, jest jak piszesz,tlące się na dole zrębki dają dym który idzie bezpośrednio do komory, a kolejne zrębki swobodnie sobie opadają. Smoła zaś bezpośrednio opada na dno obudowy, na niczym się nie osadza, i nie bierze udziału w procesie. To naprawdę bardzo fajny pomysł na DG, który zapewne będzie powielany w bardzo wielu egzemplarzach, ze względy na swe niezaprzeczalne zalety jak skuteczność, prostota, i koszty wykonania, jest w czym wybierać, i to bardzo cenne zjawisko. Zwolennicy i przeciwnicy zawsze byli, są i będą, a każdy samodzielnie dokona wyboru :D  :thumbsup: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie by było ale nie ma takiej opcji aby było patrząc na pozostałości... jak je nazwnałeś... węgla drzewnego

Ciekawy jest pomysł z wewnętrznym koszykiem, kiedyś ze ŚP Andrzejem AndyAndy kombinowaliśmy ze & swobodnym spalaniem prasowanych trocin z otworem w środku i dawało to dużo lepsze efekty

Ty ograniczasz dostęp powietrza z jednej strony.... Zbyt mocno moim zdaniem, a z drugiej gdy komora "zaciągnie" albo nie z tej strony zawieje jestes w czarnej

 

Wysłane z P30 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez roger

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Premierze , to dość istotna informacja na pewno pomoże kolegom w wykonaniu tej ciekawej konstrukcji,aby nie błądzić już w tzw. "przedbiegach", jak też pomocna w wykonaniu testów które zapewne będą przez forumowych SiBów czynione. Dolot jak i wylot powietrza wykonane są jak podajesz z rurki o średnicy pół cala. Sam też nie omieszkam w przypływie zapału "takie cóś" skonstruować aby poznać osobiście efekty sprawności konstrukcji, która jeśli się sprawdzi, będzie zapewne bardzo przydatna przy różnistych mniejszych przedsięwzięciach :D:thumbsup:.

Pozdrawiam

Edytowane przez sverige2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki. W mojej wędzarni mam jeszcze 5 otworów do wentylacji o średnicy 1/2 cala.

W czasie wędzenia powietrze ciągnie tymi otworami i przez dymogenerator. Jeszcze nic nie regulowalem. Ale w razie czego mogę przyglyszac te dodatkowe otwory. Wtedy będzie bardziej ciągnąć przez dymogenerator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Premier dziękuję za spełnienie prośby , cugu w tej konstrukcji bym się nie obawiał , skutecznie go ograniczy średnica otworu na dolocie oraz wylocie oraz sama komora DG generatora , która poprzez swoja wymiary  rozpręża i zwalnia wpadające powietrze , kosz tez stanowi przeszkodę . Przy tej różnicy wysokości komina i wlotu powietrza do DG , cug za wielki nie powstanie , chyba że komin założymy wysoki około 4 m. Konstrukcja prosta , regulator adaptowany z pieca co  -ogranicznik ciągu w tych warunkach chyba nie zadziała ,powód : ciężar elementów ,temperatury  etc. to chyba szkoda " zachodu " . Kolego Wróbel 75 rzadko czytam Twoje posty ,  ale ostatnie w tym temacie , raczej zniechęcą nowych adeptów sztuki wędzenia oraz wystraszą , proponuję nie komplikować tak  tematu spalania , to jest forum dla hobbystów . Pozdrawiam 

Wojciech Pacan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

regulator adaptowany z pieca co  -ogranicznik ciągu w tych warunkach chyba nie zadziała
:thumbsup: Nie zadziała  :thumbsup:  

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam również wędzarnie murowaną z bezpośrednim paleniskiem pod spodem. Palenisko jest dość duże czyli około 90 cm na 90cm i 60 cm wysokości. Nie widzę żadnej różnicy w smaku wędzonych produktów między jedną wędzarnia a drugą. Jestem tylko ciekawy temperatury spalania zrębki w tej puszce. Ale to może sprawdzę w weekend. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Przy okazji dzisiejszego wędzenia sprawdziłem temperaturę tlenia się zrębki.

Ciężko to zmierzyć ale jest to 250 - 280 stopni. W niektórych miejscach pokazywało 200.

Po spaleniu zrębek z 90 procent zmienia się w węgiel a niewielka część w popiół. Jest to miejsce gdzie bezpośrednio dmucha powietrze w koszyk ze zrębkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak samo jak u mnie. Tak wygląda popielnik w moim DG po kilkugodzinnym dymieniu :D . Fotka wykonana i przedstawiana na forum wraz z opisem budowy DG z popielnikiem mojego pomysłu w 2015 roku, i tak to wygląda do dziś :D .

 

post-49725-0-75881100-1441347035_thumb.j

 

https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10898-przer%C3%B3bka-dymogeneratora-bacy/page-14

Edytowane przez sverige2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 3 miesiące temu...

Witam wszystkich szkoda że wcześniej tu nie trafiłem miałbym parę problemów rozwiązanych .

Zrobiłem dymogenerator z tego co było pod ręką wykorzystałem materiał do mojego wydechu do auta (jeszcze nie skończony) rura nierdzewna niestety tylko 75 mm (po zewnątrz) otwory boczne 8 mm jak dobrze pamiętam ,ruszt to kawałek blachy z wywierconymi dosyć gęsto otworami 10 mm i pod nim popielnik ok 10 cm wysokości rura wyprowadzająca to niestety chyba 1/2 cala nierdzewka garbowana którą udało się szybko rozciąć i wepchać przez otwór wyjścia dymu od środka dymogeneratora ładnie ją rozepchać w kształt litery odwróconej V Zasys powietrza zrobiłem z rurki stalowej ok 3 mm przelotu wygiętej w w literę L w wyjściu rury z dymem do tego była podłączona pompka firmy Aqua Nowa  Na-450 3,8 W o wydajności 2x 200 litrów (niby) oczywiście dymić to dymi natomiast się zapycha .  Tyle co przeczytałem to już wiem ile błędów popełniłem , i będę budował kolejny dymogenerator 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Mam zapytanie do was odnośnie generatora dymu. Wiadomo że w głównej mierze służy do generowania dymu, lecz pytanie dotyczy temperatury. Czy taki generator jest w stanie utrzymać , uzyskać jakaś temperaturę po przez dym , czy rącze są to nie wielkie wachania temperatury (zimne wędzenie)

Dodam że wędzarnie mam prowizorkę z beczki nie ocieplonej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko dym. Coś podniesie temp ale minimalnie. Dodatkowo jak wedzisz to powinieneś mieć przepływ powietrza/dymy który obniża temp więc temp w wędzarni będzie tak w "okolicach" otoczenia. Edytowane przez Maciekzbrzegu
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Koledzy, mam mały problem z moim dymogeneratorem.

1. Po ok 2-2.5 godzinie robi się bardzo słaby dym pomimo tego że są zrębki do samego dna.

2. Jak powinna być odległość od końca rurki powietrznej w rurze tylnej licząc np.od ścianki generatora.

Z góry dziękuję za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.