Skocz do zawartości

Wyroby Małgosi i Tomka - smakołyki z Wernyhory


GuRu

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 528
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

:grin: z polędwicą nie ma co eksperymęntować :thumbsup: ona zawsze się udaje,aby jej nie spalić,jak będzie nie dowędzona to za parę dni nabierze doskonałego smaku w trakcie dojrzewania :grin: :thumbsup:
Wędzenie to tak jak seks,tylko dłużej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:grin: z polędwicą nie ma co eksperymęntować :thumbsup: ona zawsze się udaje,aby jej nie spalić,jak będzie nie dowędzona to za parę dni nabierze doskonałego smaku w trakcie dojrzewania :grin: :thumbsup:

O, i to jest odpowiedź, której oczekiwałem. Zaten jeden schab powędzę 1 dzień zimnym, drugi ze 3 dni też zimnym i po tygodniu dojrzewania porównam smaki :-) Dzięki Grzegorz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaten jeden schab powędzę 1 dzień zimnym, drugi ze 3 dni też zimnym i po tygodniu dojrzewania porównam smaki

Będziesz miał bardzo czarne końcówki kości żebrowych w miejscach przecięcia . Pozdrawiam
Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaten jeden schab powędzę 1 dzień zimnym, drugi ze 3 dni też zimnym i po tygodniu dojrzewania porównam smaki

Będziesz miał bardzo czarne końcówki kości żebrowych w miejscach przecięcia . Pozdrawiam

Dziadku, wedzę schab bez kości, z niewyciętym warkoczem.

Edit:

Wiem, wiem... nie ma czegoś takiego jak schab bez kości. Wędze polędwicę z niewyciętym warkoczem. DZIADEK, przepraszam ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeden schab powędzę 1 dzień zimnym, drugi ze 3 dni też zimnym i po tygodniu dojrzewania porównam smaki :-)

super! mam tylko prośbę, aby wyjątkowo nie czytać za dużo po degustacji! a przynajmniej odczekać troszkę.Chciałbym takim smakołykiem dzieci uraczyć, a na antidotum poezji są jeszcze zbyt młode.

Sorki za ten sarkazm, ale już w innym wątku napisałem:

Przepis na polędwicę łososiową Ligawy nie daje mi spokoju, coś mi tutaj nie pasi! Biega o proce wędzenia. Czas i temperatura wędzenia (2 x po 12 godz. w ok. 25 C) bardziej mi podpada pod wędzenie zimnym dymem, ale jeżeli tak to do tej pory żyłem w przekonaniu ze jest to proces długotrwały, wg różnych źródeł chyba 10 do 15 dni po kilka godzin dziennie?

Sceptyk mógłby to być może nawet podciągnąć pod wędliny dojrzewające ale to również nie pasuje do znanych receptur. Co więc decyduje że schab .. sorki! polędwica łososiowa po 2-3 dniach nabiera właściwości przydatności do spożycia? o co kaman? :question:

Świat jest niebezpiecznym miejscem nie z powodu tych, którzy czynią zło, ale z powodu tych, którzy na to patrzą i nie czynią nic.

Albert Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

drugi podymię kilka dni na zimno

Po osuszeniu wędzenie:

Minimum 2x12h lub lepiej: 4x6h, można dłużej w niższych temperaturach.

Temp. do 25st.C.

Zapomnij o parzeniu. Polędwica parzona to polędwica stracona.

Po peklowaniu np. 3-4 tygodniowym taka polędwica rozpływa się w ustach.

Ale z długim peklowaniem to trzeba być ostrożnym :wink:

 

[ Dodano: Wto 25 Paź, 2011 19:08 ]

Przepis na polędwicę łososiową Ligawy nie daje mi spokoju, coś mi tutaj nie pasi! Biega o proce wędzenia. Czas i temperatura wędzenia (2 x po 12 godz. w ok. 25 C) bardziej mi podpada pod wędzenie zimnym dymem, ale jeżeli tak to do tej pory żyłem w przekonaniu ze jest to proces długotrwały, wg różnych źródeł chyba 10 do 15 dni po kilka godzin dziennie?

Gdybyś wędził całą szynke z kościa to tak.

Ligawa wędzi niewielkie, zgrabne kawałki polędwic.

Wiele razy robiłam wg jego przepisu, a w zasadzie zawsze :lol: i polędwice są pierwsza klasa. Te 2x12h to minimum.

Niedawno wycięłąm z combra sarny ten najlepszy kawałek i w ten sposób, z powodzeniem go uwędziłam.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@EAnna - dzięki za odpowiedź, po prostu do tej pory zawsze parzyłem wszystkie wędzonki, a i tak polędwica była przysmakiem. Spróbuję teraz zrobić wg tego przepisu, a sarnę byc może też pozyskam i nie omieszkam zrobić z niej kawałek .. "na Twoje podobieństwo"! Mam w zamrażarce małą polędwiczkę i szynkę wytrybowaną z dzika-warchlaka "patelniaczka" ...

Świat jest niebezpiecznym miejscem nie z powodu tych, którzy czynią zło, ale z powodu tych, którzy na to patrzą i nie czynią nic.

Albert Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idziesz TeBe jak burza :clap: .

Jeśli miałabym coś doradzić..to nie sznuruj polędwicy jak szynek.Zrób dziurę w górnej części ,przewlecz sznurek i tak włóż do wędzarki. Nie będziesz miał wtedy kłopotu z takimi fragmentami sznurka ,jakie widać na zdjęciu

"W życiu piękne są tylko chwile.."

Dżem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś z cyklu "sadyzm wieczorny" nasze polędwice zimnowędzone :-)

 

Obrazek

 

Smakowo idealne. Poleżą kilka dni w lodówce i będą jeszcze lepsze.

Chyba Ci poskoczyła temp?

Następnym razem na jedna załóż kątnicę i będzie prawidłowo,

A jak będziesz trzymał temp < 22 C przez co najmniej 6 h czyli: Tak, to tego Ci życzę

Festina Lente: Zgubne są kroki szybko podjęte
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś z cyklu "sadyzm wieczorny" nasze polędwice zimnowędzone :-)

 

Obrazek

 

Smakowo idealne. Poleżą kilka dni w lodówce i będą jeszcze lepsze.

Chyba Ci poskoczyła temp?

Następnym razem na jedna załóż kątnicę i będzie prawidłowo,

A jak będziesz trzymał temp < 22 C przez co najmniej 6 h czyli: Tak, to tego Ci życzę

Nie przekraczałem 22C. Być może trzeba było jechać poniżej 20C. Czyli miałem za krótka rurę spiro między dymogeneratorem a wędzarnią?

 

[ Dodano: Czw 27 Paź, 2011 23:41 ]

Na koniec dnia dokładam chleb Małgosi. Żytni z formy na zakwasie z Podlasia.

Jak widać, nie mogliśmy sie powstrzymać i urąbaliśmy dupkę :-)

Teraz się chłodzi, jutro rano ocena.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie jedna osoba nabierze się na Twój "pasztet". Chlebek będzie zapewne smakował wybornie z powyższą polędwicą. :clap: :clap: :clap: :thumbsup: :thumbsup:

 

Tak na marginesie zwolnij trochę, :wink: bo klub +100 niedługo Cię powita. :grin: :grin: :grin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie jedna osoba nabierze się na Twój "pasztet". Chlebek będzie zapewne smakował wybornie z powyższą polędwicą. :clap: :clap: :clap: :thumbsup: :thumbsup:

 

Tak na marginesie zwolnij trochę, :wink: bo klub +100 niedługo Cię powita. :grin: :grin: :grin:

Spokojnie :-) Po prostu zastąpiłem wędliny z marketu (skądinąd dobrego) własnymi wyrobami. Nie przewiduję wzrostu wagi, bo nadmiar rozdaję rodzinie i znajomym :-)

 

[ Dodano: Pią 28 Paź, 2011 09:44 ]

wczesny Zbój Madej. :cool:

I tu jest prawidłowo napisane stwierdzenie :lol: :tongue:
A czy ja bym mógł dostać link/zdjęcia do tzw.Wczesnego Zbója Madeja?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ja bym mógł dostać link/zdjęcia do tzw.Wczesnego Zbója Madeja?

Może lepiej nie :grin: ,ale jak Zbójaszek to przeczyta to może coś wstawi.

 

P.S

Tą polędwice to aby napewno wędziłeś w 20 C?

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne bo mocno przygrzana.Powinna mieć kolor słomkowy.Widocznie za długo.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem bo nie znam się na wędzeniu w tym wynalazku :wink: .Pamiętaj, że wędzi się do uzyskania odpowiedniego koloru a nie na czas.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.