Skocz do zawartości

Schab wędzony-pieczony


Raulo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Dziś kupiłem schab bez kości z zamiarem, że go sobie uwędzę i podpiekę według przepisu kolegi Maxell.

Mam 2 pytania co do tego przepisu.

To jest oryginalny przepis autorstwa kolegi Maxell :

sól warzonka - 0,04 kg

2. saletra - 0,0004 kg

3. cukier - 0,0006 kg

4. ok. 0,9 l zimnej wody

Ja mam dwa kawałki 1,2 i 1,4 kg ale to nie istotne.

Chciałem zapytać jak te proporcje przenieść na sól peklującą, ponieważ tylko taką posiadam.

Czy do roztworu dodać jakieś przyprawy ? W przepisie nie widziałem.

 

Druga sprawa to jak najlepiej przechowywać taki produkt po uwędzeniu i podpieczeniu ?

 

Z góry dziękuję za pomoc

A tym się zajmuję

"Jeżeli dyskutujesz z idiotą, dobrze mieć pewność, że on nie robi tego samego." Ogden Nash

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

waga soli+ waga saletry= waga peklosoli

przyprawy do schabu? chyba nie warto?

do przechowywania najlepszy jest żołądek - własny (ewentualnie rodziny i znajomych) :grin:

Jeśli nie znasz ojca choroby, to jej matką jest zła dieta.

przysłowie chińskie

Kiedy państwo boi się obywatela oznacza to wolność. Kiedy obywatel boi się państwa mamy tyranię.
Thomas Jefferson

 

...a poza tym sądzę, że unia europejska musi zostać zniszczona

 

Zapraszam na moją stronę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to jest schab beż kości, czyżby wyhodowano jakąś nową rasę świń które nie maja kości. A może to polędwice wp. to radzę zrobić polędwicę sopocką Pozdrawiam
Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczeze, ze miał kość ale mu wyciąłem, ponieważ myślałem, ze tak trzeba :(

Teraz leży w solance i dodatkowo nastrzyknięty. Nie wiem czy na tym etapie mogę jeszcze coś zmienić w takim razie ?

A tym się zajmuję

"Jeżeli dyskutujesz z idiotą, dobrze mieć pewność, że on nie robi tego samego." Ogden Nash

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczeze, ze miał kość ale mu wyciąłem, ponieważ myślałem, ze tak trzeba :(

Teraz leży w solance i dodatkowo nastrzyknięty. Nie wiem czy na tym etapie mogę jeszcze coś zmienić w takim razie ?

:grin:

Nauczony przez Dziadka odpowiadam, że schab to nazwa mięsa z rozbioru zasadniczego, później po oddzieleniu kości traci tą nazwę i na otrzymane mięśnie mówimy polędwica ( ten większy ) i polędwiczka ( mniejszy ) :grin:

W solance leży więc polędwica, więc wszystko jest OK.

Też na początku mnie to myliło, tym bardziej że na stronie głównej sporo przepisów na "schab wędzony", ale chyba takiej wędliny nie ma :???:

"W życiu piękne są tylko chwile"

Pozdrawiam

Siara

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje dla SIARY że bez błędnie odczytał moje intencje .Musimy dbać o prawidłowe nazwy na tym forum bo nikt inny tego nie zrobi .A schab wędzony istnieje itp. Pozdrawiam
Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdziwy kotlet schabowy jest z kością i w schabie na ten cel kości są są trochę przycięte Ale to jest gastronomia inna dziedzina. Pozdrawiam
Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdziwy kotlet schabowy jest z kością ...

i tu też zderzają sie dwie szkoły,

jedna mówi jak np. Maciej Kuroń : "wszystko co na talerzu musi dać się zjeść...",

druga : "Co to za bez kostki..."

:lol:

 

ale Dziadek ma rację że wędliniarstwo i gastronomia używają innych nazw - tylko...w takim razie sklepy mogą używać ich naprzemiennie, stąd też może być bałagan,

Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wędliniarstwo i gastronomia używają innych nazw - tylko...w takim razie sklepy mogą używać ich naprzemiennie, stąd też może być

Jeszcze należy dodać nazewnictwo "gwarowe" i regionalne i dlatego mamy "schab karkowy i środkowy"-nazewnictwo dla Warszawy i okolic, to tak dla ciekawości. :grin:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w nazewnictwie branżowym schab istnieje z kością i bez kości a po obróbce to jest polędwica.

Przy schabie z kością jest tz. polędwiczka wieprzowa.

Nie ma takiego pojęcia schabu bez kości jako polędwica chyba że gwarowo lub marketingowo.

Ponieważ lepiej brzmi że jak kupimy polędwice wieprzową niż schab bez kości :wink:

Człowiek, który nie robi błędów, zwykle nie robi niczego,

Jeśli przyjmiesz do siebie zabiedzonego psa i sprawisz, że zacznie mu się dobrze powodzić - nie ugryzie cię. Na tym polega zasadnicza różnica między psem a człowiekiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i dziś spróbowałem mojego schabu nez kości czyli polędwicy.

Po prostu miód w gębie ;)

Jak już wyżej pisałem robiłem go według tego przepisu :

http://www.wedlinydomowe.pl/articles.php?id=84

Jedno co zmieniłem to ilość "nastrzyknięć" zamiast proponowanych trzech zrobiłem ok 20 i ani trochę polędwica nie jest za słona - jest idealna!

Podziękowania dla całej społeczności wędzarniczej za tak udany portal jakim są wedlinydomowe.pl !!

A tym się zajmuję

"Jeżeli dyskutujesz z idiotą, dobrze mieć pewność, że on nie robi tego samego." Ogden Nash

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SAvio oswieciles mnie bo zawsze myslalem ze jem

zajadam KARMINADLE :shock:

Nie ma jednego oficjalnego słownika polsko - śląskiego. W słownikach które posiadam kotlet mielony jest tłumaczony zarówno jako karminadel, jak i karbinadel (lub karminadla, karbinadla). Poza tym wpisz w wyszukiwarkę jedno słowo i drugie i sam zobaczysz, że tłumaczenie to obejmuje i jedno i drugie słowo.

 

Oto fragment jednego z wielu słowników:

 

http://stud.wsi.edu.pl/~simojzyk/gwara/k.html
wzbogacaj swoje wnętrze... nigdy na to nie jest za późno...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszkę odeszliśmy od sedna sprawy a ja chciałęm o coś jeszcze zapytać ;)

Według przepisu aby polędwica miała w środku 70 stopni trzeba ją trzymać od 0,5 do 2,5h w 85 stopniach w wędzarni.

Moja po 3 godzinach miała zaledwie 55 stopni w środku więc ja sparzyłęm i jest ok.

Ale męczy mnie pytanie co można zrobić aby polędwica była bardziej krucha. Kolor, zapach i smak są dla mnie ok ale mięsko jest leciutko twardawe a ja wolę kruche.

A tym się zajmuję

"Jeżeli dyskutujesz z idiotą, dobrze mieć pewność, że on nie robi tego samego." Ogden Nash

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dylemat z polędwicą wędzoną później pieczoną lub parzoną polega na tym że tego mięśnia nie możemy traktować jak mięśnie szynki lub inne. jest to mięsień o strukturze dość miękkiej - przykład pięknie daje się rozbijać na cienkie kotlety schabowe-i potraktowanie jego wysokimi temperaturami daje skutek taki ze robi się twardy i suchy tak samo gdy ten czas zaczniemy przedłużać aż do osiągnięcia temp. wewnątrz batonu. Polędwicę wp po wędzeniu parzę ok. 20-30 minut zależnie od grubości batonów .Wrzucam do wody o temp. 90st C i przez 10min powinna spaść do temp.78-82st C o ile temp jest wyższa po tym okresie obniżam dolewając zimnej wody.Probowałem parzyć według termometru wbitego w polędwicę i po pół godzinie parzenia brak jeszcze było 10st C do 72st.wewnątrz batonu nie czkałem tylko wyjąłem z wody i polędwica była bardzo dobra . soczysta i nie wykazywała oznak nie do parzenia. Zostaje pytanie czy to zgodne z przepisami. Pozdrawiam
Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam z mojej (skromnej ale osobistej) praktyki, że poledwica "niedoparzona" , czyli z temperaturą wewnątrz batonu ok. 59 st.C (lub jeszcze niższą), to jest to :!: :!:

Uzyskuje się produkt DELIKATNY pod każdym względem. Polędwice przetrzymane do osiagniecia wewnętrznej temperatury 69 st.C sa za suche i za twarde.

Myślę, że czas parzenia podany przez Dziadka jest wystarczajacy dla dostatecznego sparzenia poledwicy i na oko daje temperaturę wewnątrz batonu ok. 50 st.C.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...i na oko daje temperaturę wewnątrz batonu ok. 50 st.C
- Ta temperatura będzie zależeć od tego czy polędwica była włożona do wody prosto z wędzarni ciepła czy póżniej już wychłodzona .Mam pytanie jak zrobić by cytat był na białym tle. Pozdrawiam
Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie jak zrobić by cytat był na białym tle.

Pod ramką i zółtymi emikionami jest ramka "cytowanie selektywne". Naciskasz lewym kursorem na myszkę zanaczasz wybrany tekst i klikasz lewym kursorem na ramkę.

Matka natura obdarowała nas różnimi potrzebnymi dla nas rzeczami, między innymi mamy różne mięśnie sprawujące swoje funkcje oraz smakujące zupełnie inaczej.

Różnica bierze się z stąd, że mięsień najdłuższy grzbietu jest zbudowany zupełnie z innych rodzajów komórek mięśniowych niż np. mięśnie łopatki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.