Skocz do zawartości

Dyskusyjna Ławeczka abratka


abratek

Rekomendowane odpowiedzi

Ten temat to mój odpowiednik HydeParku :cool:

 

przeznaczony będzie na tematy różniste....

 

 

Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Sprowokowany" niedawną dyskusją na temat parzenia baleronu, (przy której jak zwykle niektórym puściły nerwy...) postanowiłem skrobnąć parę słów, stawiając jednocześnie pewne nurtujące (nie tylko mnie) pytanie....

 

W zasadzie od samego początku mej przygody (ery "nowożytnej") z wędlinami, baleron robię w osłonce białkowej Ø100mm,

- oczywiście mam "na koncie" również baleron jako "bezosłonkowy" jednakże w mojej pamięci z młodszych lat baleron występuje właśnie w takiej postaci jakiej go robię obecnie.... według mnie jest on bardziej soczysty i delikatniejszy. Robiłem też w pęcherzu ale w wyniku zbyt słabego wymoczenia osłonki zapach był troszkę "nieprzyjazny" :blush: - dlatego do powtórki jakoś mi nie śpieszno :facepalm:

 

We wspomnianej dyskusji toczono spór o temperaturę do której niektóre osoby parzą ten wyrób... - ja parzę baleron do standardowej temperatury 68-70ºC i uważam że jest on dostatecznie miękki :cool:

Jednakże tu jest małe "ale".... otóż faktycznie wyrób "bezosłonkowy" parzony do takiej temperatury wydaje się być twardym a w osłonce nie....

Dlatego powstało pytanie:

jak to się dzieje że ten osłonkowy nie wymaga parzenia do wyższej temperatury?

mam pewne przypuszczenia, ale chciałbym poznać opinię osób mogących rzetelnie się w tej kwestii wypowiedzieć ("krzykaczom" z góry dziękuję)

 

post-39746-0-04229700-1398549013_thumb.jpg

Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

abratku , zaiste blabla wystarczałoby ......a teraz tak tematycznie o baleronie...... wow

jumbo
--------------
"Ludzie są głupi, nie źli.
Zło zakłada jakąś moralną determinację, jakiś zamiar i pewną myśl.
Głupiec nie pomyśli.
Działa jak zwierzę przekonany, że zawsze ma rację,
dumny, że przypierd..la. każdemu, kto jest inny od niego samego."

 

 

"- Ludzie lubią wymyślać potwory i potworności. Sami sobie wydają się wtedy mniej potworni. Gdy piją na umór, oszukują, kradną, leją żonę lejcami, morzą głodem babkę staruszkę, tłuką siekierą schwytanego w paści lisa lub szpikują strzałami ostatniego pozostałego na świecie jednorożca, lubią myśleć, że jednak potworniejsza od nich jest Mora wchodząca do chaty o brzasku. Wtedy jakoś lżej im się robi na sercu. I łatwiej im żyć."
"Ostatnie życzenie"
Sapkowski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobnie jest z wędlinami - kiełbasa w osłonkach białkowych lub jelita. Szynka boczek baleron - pozostałe bez osłonek naturalnych lub sztucznych parzą się dłużej i za zwyczaj wymagają wyższej temperatury. Tylko woda podgrzana i schłodzona, zamarza szybciej niż woda zimna. Mięso w osłonce ( dowolnej ) nie zrzuca tak tłuszczów i nie jest tak szybko ługowane przez wodę z pozostałych składników. Samo białko jest dobrym izolatorem, a nasączone tłuszczem i osoczem "przewodzi" temperaturę i pozwala na szybszą termiczną penetrację w wędzonkach. Wędzonki nie pozbawione swoich naturalnych "soków" i tłuszczy w skutek działania wysokiej temperatury podczas parzenia będą soczyste, a więc miękkie i dużo smaczniejsze. W wędzonkach bez osłonek  poddanych obróbce termicznej  obkurczanie się białka dodatkowo wyciska płynne tłuszcze i inne składniki. W efekcie wyrób traci na walorach smakowych i wadze, a dodatkowo pozbawiony tłuszczy jest mniej soczysty i twardszy. Dlatego dużą sztuką jest prawidłowo zaparzyć wyroby tak, aby nie spaprać wędliny. Jak do tej pory wykorzystuję dobry z szybkim pomiarem termometr i kontroluję wewnątrz batonów temperaturę oraz samej wody podczas parzenia. To jest chyba najtrudniejszy proces podczas produkcji wędlin i decydujący o efekcie końcowym.      

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak to się dzieje że ten osłonkowy nie wymaga parzenia do wyższej temperatury?

 

Mieliśmy okazję degustować ten baleron i, żeby opinia  była w miarę obiektywna to również  mieliśmy baleron bezosłonkowy sparzony do 74C.

 

Wnioski są następujące:

 

1.Miękkość obydwu baleronów porównywalna

2.Soczystość z lekką przewagą baleronu w osłonce

3.Smakowitość porównywalna

 

.Oczywiście obydwa balerony były z różnych sztuk.Moim zdaniem, żeby wynik był jak najbardziej obiektywny należało by pozyskać dwa balerony z tej samej sztuki i jeden wykonać w osłonce parzony do 70 C i drugi bezosłonkowy parzony do 74 C lub jeden podzielić na pół i zrobić obydwiema metodami.

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

abratku , zaiste blabla wystarczałoby

Wiesz jumbo.... temat założyłem jako miejsce do dyskusji a nie przepychanek i nic nieznaczących godnych ubolewania zaczepek co już niestety dziś miało miejsce ze strony jednego "podżegacza" ....

a tak prosiłem....... :mellow:

a teraz tak tematycznie o baleronie...... wow

tu nie o "wow" chodzi a o ciekawe zjawisko :cool:;)

- taki baleron to nie trudność, a choć dochodzi koszt osłonki i "większa robocizna" to dla mnie warto :thumbsup:

 

@Andyandy, oczywiście Argumenty podane przez Ciebie przemawiają,jednak jak to się dzieje że w porównaniu do innych mięśni akurat karkówka bez osłonki w standardowej temperaturze do 68-70 stopni jest twardsza ;)

 

 

żeby wynik był jak najbardziej obiektywny....

tak, baleron ten to nie jest "mój problem" i dyskusja ma na celu podniesienie "stanu wiedzy i świadomości" przy wyrobach,

będzie trzeba taki eksperyment przeprowadzić :cool:

Edytowane przez abratek
Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kochany - przepychanki , czy jak zwał , pojawią się prędzej czy później, bo ludźmi tylko wszyscy jesteśmy , a każdy uważa się za.....ch .....wie co

 

Apropo's baleronu , dałeś mi asumpt ku temu aby zrobić w osłonce , bo zawsze jakiś mały mi się robił po wędzeniu

jumbo
--------------
"Ludzie są głupi, nie źli.
Zło zakłada jakąś moralną determinację, jakiś zamiar i pewną myśl.
Głupiec nie pomyśli.
Działa jak zwierzę przekonany, że zawsze ma rację,
dumny, że przypierd..la. każdemu, kto jest inny od niego samego."

 

 

"- Ludzie lubią wymyślać potwory i potworności. Sami sobie wydają się wtedy mniej potworni. Gdy piją na umór, oszukują, kradną, leją żonę lejcami, morzą głodem babkę staruszkę, tłuką siekierą schwytanego w paści lisa lub szpikują strzałami ostatniego pozostałego na świecie jednorożca, lubią myśleć, że jednak potworniejsza od nich jest Mora wchodząca do chaty o brzasku. Wtedy jakoś lżej im się robi na sercu. I łatwiej im żyć."
"Ostatnie życzenie"
Sapkowski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Apropo's baleronu , dałeś mi asumpt ku temu aby zrobić w osłonce , bo zawsze jakiś mały mi się robił po wędzeniu

 

To w takim razie mamy dwa pytania.Drugie to  wydajność bo z tego co się orientuje takie próby nie były prowadzone.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Drugie to wydajność bo z tego co się orientuje takie próby nie były prowadzone.
z pewnością będzie wyższa - wprawdzie osłonka nie blokuje całkowicie ale jednak zdecydowanie ogranicza odpływ "soków"
Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ten temat to mój odpowiednik HydeParku :cool:

 

 

 No to abratku  witaj na ławeczce . :D   Już jesteś pracownikiem największej firmy  ,  czyli ZUS-e .   Dawno Ciebie nie "słyszałem " warto by było sobie trochę posiedzieć przy kieliszeczku i pogaworzyć  nawet na temat parzenia baleronu . :D 

 

 Pozdrawiam  gorąco i prawie majowo :D

Niech pożywienie będzie naszym lekarstwem .



Konserwanty zabijają powoli !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw powiedzmy, co jest odpowiedzialne za miękkość baleronu. Na pewno stopień hydrolizy kolagenu, wiek zwierzęcia, z którego  pochodzi półtusza, stopień dojrzałości mięsa i rodzaj przemian poubojowych zachodzących w mięsie. 

Osobiście uważam, że bezpośrednią przyczyną miękkości baleronu w osłonce jest dostatecznie duża dostępność wody, która jest potrzebna do hydrolizy kolagenu. Osłonka powoduje zatrzymanie "uciekającej" wody z mięsa, gdy włókna mięśniowe zaczynają się kurczyć pod wpływem temperatury.

Podobnie wygląda smakowitość szynki z okrywa tłuszczową i skórą w porównaniu z szynką wykonaną tylko z samego mięśnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

warto by było sobie trochę posiedzieć przy kieliszeczku i pogaworzyć
oj tak... - sierpień nie tak daleko ;)

 

@Bagno, bardzo liczyłem na Twój głos :cool: ,dzięki :thumbsup:

Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Rozwiązaliście ten problem?

 

Może ja nie Abratek, ale brałem czynny udział w produkcji tego "bubla" bo pewnie o to Ci chodzi to doszliśmy do wniosku, a przynajmniej ja do takiego doszedłem, że nie była to wina nadziewania nadziewarką co wykazały następne próby a jednak wątpliwej jakości makrowskie mięso.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

wątpliwej jakości makrowskie mięso
nigdy więcej ani mi ani Arkowi takie coś się nie zdarzyło jak wtedy, mimo odbiegania czasem od reżimów technologicznych jak i stosowania różnych metod nadziewania, mieszania czy nawet rozdrobnienia....

także uważam że trafiliśmy wtedy na wadliwe mięso

Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

przy napełnianiu osłonki formujecie kulki z mięsa. Możecie coś więcej na ten temat napisać?
Michale, farsz przed wrzuceniem do nadziewarki (ale i podczas ręcznego nadziewania dużych osłonek) należy maksymalnie odpowietrzyć - formuje się takie "kule" i wrzuca dość energicznie do cylindra nadziewaki aby pod wpływem tej siły kula z farszu wypełniła cylinder wypychając powietrze
Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiedziałem o tym. Na początku przygody z moją nadziewarką miałem problemy z nazwijmy to ogólnie powietrzem. Teraz mam taki mój patencik. Wew częścią dłoni mocno dociskam wylot lejka drugą ręką kręcę aż przestanie syczeć spod tłoka i i zaczyna wyłazić mięso. 

 

Mam pytanie jeśli można. Pachwina to kl. IIb wp? Miałem dzisiaj w ręku kawałek pachwiny. Nigdy jej nie używałem. Wyglądem przypomina boczek i tak się zastanawiam. W przepisach róznych nie widziałem żeby jakoś dużo osób używało pachwiny do produkcji. Jest jakiś powód?

pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jakiś powód?

 

Pachwina składa się częściowo z tłuszczu miękkiego w przeciwieństwie do podgardla i nie do wszystkiego się nadaje.Pasztetowa,wątrobianka, kiszka mózgowa, kiszka krwista, pasztet, jako wędzonka, jako wyrób z szynkowaru i owszem, ale do kiełbas już raczej nie. 

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wyczytałem, że pachwinę przeznacza się do produkcji  emulsji tłuszczowo-kolagenowej. Co to takiego?

W skrócie- klej do kiełbas. 

Janusz
"Życie bez zmywarki jest jak bmw bez dresu"
www.klubvolvo.org.pl

 

Nie zapomnij klepnąć Pana "S" 

https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-ka%C5%BCdego-nowego-forumowicza/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

W skrócie- klej do kiełbas. 

 

No to ja bym tego do kiełbasy nie dodał, raczej do wyrobów podrobowych.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja bym tego do kiełbasy nie dodał, raczej do wyrobów podrobowych.

My nie damy, ale ... dodają do kiełbasy za 4,5 PLN/kg. 

Edytowane przez Hektor

Janusz
"Życie bez zmywarki jest jak bmw bez dresu"
www.klubvolvo.org.pl

 

Nie zapomnij klepnąć Pana "S" 

https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-ka%C5%BCdego-nowego-forumowicza/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę dzisiaj robił kiełbasę drobiową wg przepisu ze strony Beiota. Mam zamiar napełnić w osłonkę termokurczliwą. Czy wkładać baton od razu do wody 80 stC czy może stopniowo, zacząć od np 60 stC?

pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.