Skocz do zawartości

Podpuszczka


anerka

Rekomendowane odpowiedzi

Dziękuję Wam bardzo z porady :grin: , a szczególnie EAnnie za precyzyjne wyjaśnienia :clap:

Teraz spokojnie kupie podpuszczkę i niecierpliwie będę czekał na wyjazd na wieś. Oczywiście zdam relację z efektów.

 

Marzy mi się właśnie serek typu Koryciński, ponieważ prezentowane przez Forumowiczów zdjęcia tego sera przywodzą na myśl ser, który jadłem kilka lat temu w Krakowie, w knajpce gruzińskiej (jeszcze zanim powstała sieć Chaczapuri, albo to były dopiero początki). Ser był wyjątkowy - wilgotny, w smaku coś pomiędzy twarogiem a żółtym serem, nie był przesolony, posiadła małe dziurki - był pyszny :!: Dlatego właśnie chce spróbować zrobić Koryciński, pilnując, by nie przesolić.

 

Pozdrawiam Wszystkich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 161
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Jakis czas temu, dla eksperymentu, podgrzałam serwatkę "potwarogową" a prawdę mówiąc zagotowałam ją przez nieuwagę. Zauważyłam jednak, że w temp. 100st. wytrącił sie już samoistnie serek, bez dodatku kwasu. Widać z tego, że kwas zawarty w kwaśnej, potwarogowej serwatce nie wymaga uzupełnienia. Mimo zagotowania, serek wyszedł znakomity. Eksperyment ten powtórzyłam z podobnym skutkiem jeszcze dwa razy.

Przez nieuwagę zrobiłem ostatnio dokładnie to samo. Przerabiałem 40l mleka na dwa razy i w jednym przypadku ricottę zrobiłem z sokiem cytryn, a w drugim przypadku zagotowałem serwatkę. Zauważyłem, że ser wytrącony po zagotowaniu serwatki miał w moim przypadku nieco inną konsystencję, był bardzie gładki i nieco mnie go wyszło, bo niewielka część przelała się przez chustę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś ma ochotę na prawdziwy ser koryciński, lub jest zainteresowany pośrednictwem tudzież odbiorem hurtowym tego smakołyku to zapraszam do pisania na mój mail:

 

serkorycinski@gmail.com

 

[ Dodano: Wto 13 Lip, 2010 12:29 ]

aha, wędzimy też nasz serek, wymaga to pewnych umiejętności i cena jest nieco wyższa, ale wychodzi doskonały, oscypek może się przy nim schować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dbs,

Wybacz, ale na tym forum oczekujemy raczej wskazówek technologicznych (czytaj: dokładnego, wiarygodnego przepisu) niż oferty handlowej.

Polubimy Cię jeszcze bardziej, jak takich wskazówek udzielisz.

W różnych filmikach, pokazujących pobieżnie produkcję tego sera, wiodące serowarki korycińskie podają parametry uzyskiwania skrzepu takie, że nawet dla początkujących serowarów są niewiarygodne :blush:

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu właśnie moje pytanie - czy ktoś jeszcze, oprócz Farmerki, próbował zrobić Ricottę z serwatki po mleku zaprawianym podpuszczką mikrobiologiczną?

W ubiegłym roku robiłam ricottę według przepisu zamieszczonego na forum na serwatce po mleku zaprawianym podpuszczką mikrobiologiczną, ale z tego co pamiętam nie dodawałam mleka. Nic takiego jak napisała Farmerka z serwatką się nie działo.

Co do ricotty to proponuję Ci założenie konta w Agrovisie - mają tam dużo przepisów na sery, w tym świetny przepis na ricottę. Serek wg tego przepisu jest bardzo mało praco- i czasochłonny - czas zrobienia to ok. 1/2 - 1 h (z podgrzaniem mleka i odcedzeniem gotowego serka). Serek po wytrąceniu ma taką konsystencję, że możesz go spokojnie wyłowić łyżką cedzakową, nie bawiąc się w schładzanie serwatki i całodniowe osączanie na sitku i ewentualnie pielusze albo gazie (żeby zbyt duzo się go nie ulotniło razem z serwatką).

Do odcedzania ricotty są fajne foremki (mocno dziurawe), które można zakupić w Agrovisie i Piwodzieju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...
dymem owiani Siostry Bracia!.Jestem w posiadaniu okolo polowy pierwotnej wagi podpuszczki f-Fromafe.Jej termin przydatnosci w/g nalepki minal 2 m-ce temu.Dziala!!! Caly dowcip polega na tym,ze ona jest w proszku,a proporcja to 1:150 000 a ja n icholery nie wiem,jak tego uzywac. Chetnie podzieje sie posiadanym dobrem bezkosztowo,ale pomozcie ile tego cholerstwa trzeba na 10l mleka pelnotlustego z zawartoscia tluszczu miedzy 4.8,a 5.2%
bozenna4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Witam

 

Muszę powiedzieć że Polska Poczta działa super . Wczoraj telefonicznie zamówiłem podpuszczkę . Godzina wysłania 15:00 Priorytet . Dzisiaj około 10:00 miałem już w domciu . :smile:

 

 

 

 

Pozdrawiam

Niech pożywienie będzie naszym lekarstwem .



Konserwanty zabijają powoli !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...
Witajcie, jedzie do mnie mleko prosto od krowy i w związku z tym poszukuję na gwałt podpuszczki :smile: Czy ktoś mi podpowie gdzie w Warszawie jest jakiś sklep stacjonarny ? Przez intenret już nie dam rady :sad:
Blog kulinarny: Kulinarne przygody Gatity
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdzie w Warszawie jest jakiś sklep stacjonarny ?

 

Może w Warszawie jest ktoś co robi sery i posiada podpuszczkę . Jeżeli tak , to będzie łatwiej zdobyć na ten jeden raz .

 

Gorąco pozdrawiam

Niech pożywienie będzie naszym lekarstwem .



Konserwanty zabijają powoli !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, jedzie do mnie mleko prosto od krowy i w związku z tym poszukuję na gwałt podpuszczki :smile: Czy ktoś mi podpowie gdzie w Warszawie jest jakiś sklep stacjonarny ? Przez intenret już nie dam rady :sad:

kurcze szkoda,że nie wiedziałam wcześniej podpuszczkę dała bym mężowi i była by do odbioru na okeciu albo u mamy na mokotowie , a tak to zapraszam do konstancina po odbiór 15 km z sadyby.

Pozdrawiam

Aśka

Niektórzy ludzie mogliby się zabić,gdyby skoczyli z poziomu swojego ego na poziom swojego IQ :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odzew :smile:

Kupiłam wczoraj na Allegro nie wiedząc, że mleko będę miała już jutro, więc dlatego taka panika. Ale dobra duszyczka podpowiedziała mi na priva, gdzie jest sklep stacjonary, więc jadę po pracy.

Nemo (chyba zaglądałam na Twoją aukcję) w przyszłości skorzystam, ale ja z Białołęki, więc wyprawa w piątek na drugo koniec miasta to zbyt duży hardcore :grin:

Blog kulinarny: Kulinarne przygody Gatity
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odzew :smile:

Kupiłam wczoraj na Allegro nie wiedząc, że mleko będę miała już jutro, więc dlatego taka panika. Ale dobra duszyczka podpowiedziała mi na priva, gdzie jest sklep stacjonary, więc jadę po pracy.

Nemo (chyba zaglądałam na Twoją aukcję) w przyszłości skorzystam, ale ja z Białołęki, więc wyprawa w piątek na drugo koniec miasta to zbyt duży hardcore :grin:

Jest to kawałek drogi .

Podpuszczke mam bo kila razy już robiłam ser i chciałam sie podzielić tym co mi zostało.

Na alegro to na pewno nie moja aukcja.

Pozdrawiam

Niektórzy ludzie mogliby się zabić,gdyby skoczyli z poziomu swojego ego na poziom swojego IQ :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to kawałek drogi .

Podpuszczke mam bo kila razy już robiłam ser i chciałam sie podzielić tym co mi zostało.

Na alegro to na pewno nie moja aukcja.

Pozdrawiam

Zmylił mnie ten Konstancin :smile: , tam też był odbiór w Konstancinie, pewnie dlatego.

Dziękuję bardzo za chęć pomocy :smile:

Blog kulinarny: Kulinarne przygody Gatity
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, jedzie do mnie mleko prosto od krowy

Jeśli można wiedzieć, skąd masz mleko (z daleka jedzie ?), można dostać jakiś namiar, czy to grzecznościowa sprawa?

To sprawa grzecznościowa od kolegi kolegi :smile: O ile mnie pamięć nie myli to spod Raciąża... i tylko 6 litrów, bo reszta zamówiona już wcześniej przez innych chętnych. Na razie nie pomogę niestety, to mój pierwszy raz, muszę się dowiedzieć jak będzie w przyszłości, bo to trochę daleko, żeby jechać samemu. W razie czego dam znać.
Blog kulinarny: Kulinarne przygody Gatity
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i tylko 6 litrów

czyli jedzie w bańce po wodzie, czyli będzie się trząść, czyli będziesz miała trochę masełka ... chyba że kolega kolegi nalał pod korek :tongue:

Jeśli nie znasz ojca choroby, to jej matką jest zła dieta.

przysłowie chińskie

Kiedy państwo boi się obywatela oznacza to wolność. Kiedy obywatel boi się państwa mamy tyranię.
Thomas Jefferson

 

...a poza tym sądzę, że unia europejska musi zostać zniszczona

 

Zapraszam na moją stronę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjechało tylko 5 litrów :cry: W butelkach po wodzie, nalane pod sam koreczek, więc masełka nie było.

Przerobione na ser a la Koryciński i ricottę :smile:

A podpuszczkę kupiłam w sklepie Piwowar na Słowackiego.

Szkoda tylko, że ta dostawa były raczej jednorazowa, muszę poszukać innego zródła !

Blog kulinarny: Kulinarne przygody Gatity
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po raz pierwszy bedę robi swój ser będę używał mleka prosto od krówki a pytanie brzmi czy muszę je pasteryzować czy bezpośrednio do niego wkropić podpuszczke?

A czytałeś choć trochę o serach podpuszczkowych.Z pytania widzę ,że nie bardzo.Takich serów nie robi się z mleka pasteryzowanego chyba ,że jest to pasteryzacja w niskiej temperaturze.Tobie radzę rób z mleka prosto od krowy.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie mam pytanie.

Po raz pierwszy bedę robi swój ser będę używał mleka prosto od krówki a pytanie brzmi czy muszę je pasteryzować czy bezpośrednio do niego wkropić podpuszczke?

Pinio łan przeczytaj cały temat i inne, będziesz wielki.Pozdra

Nie róbcie więcej dymu niż potrzeba

https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?t=8729&start=0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie mam pytanie.

Po raz pierwszy bedę robi swój ser będę używał mleka prosto od krówki a pytanie brzmi czy muszę je pasteryzować czy bezpośrednio do niego wkropić podpuszczke?

Mleko prosto od krowy podgrzewasz do około 38 stopni, dodajesz podpuszczkę (ja mam w proszku i daję 1g na 10litrów mleka) wykonujesz dalsze czynności opisane tu: https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?t=1196 polecam szczególnie strony 16 i 17 ale warto cały temat poczytać!

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Raczkuję dopiero w temacie. Zrobiłam ser ala Koryciński i łoscypek z mleka krowiego i przy okazji ricottę.Używam podpuszczki mikrobiologicznej.Po przeczytaniu forum wykonałam próbę podpuszczki i zastanawiam się nad jej wynikiem. Na 6l mleka powinnam użyć 1cm3,czyli ok 20 kr by uzyskać skrzep w 37stC,w 30min.Wg producenta (G&A Pabis) powinnam użyć ok 1 kr/litr, 13-14kr/ 10l zimą.Wybrałam pomiędzy ok12kr na 6l i sery teraz ociekają po kąpieli w solance ale zastanawia mnie wynik próby i czy powinnam jednak nim się kierować przy wyrobie kolejnych serów?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.