Skocz do zawartości

Mąka ,drożdże i dodatki ...czyli Electra w kuchni.


electra

Rekomendowane odpowiedzi

tego nie wiem ,mozesz poexperymentowac , w tym chlebie skorka ma nie byc chrupka. tylko to juz nie bedzie taki chleb jak ja dalam przepis :D  ja przy nastepnym skroce  czas wyrastania z 60 min do 30.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 562
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

U mnie nie wyrastała długo tylko tak jak pisałam -generalnie było za rzadkie-nadawało się tylko do blaszki .

Muszę tak jak piszesz poeksperymentować

Chyba dopiero wieczorem go rozkroję

Edytowane przez beatag
beata
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej ,przykryj sciereczka i daj mu odpoczac to wazne dla smaku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy chyba pieką w ten weekend, to ja też się pochwalę moim dzisiejszym wypiekiem:

post-48118-0-32088500-1508082995_thumb.jpg

Z tyłu dwa nieco razowe, na górze prawie zjedzona wariacja na temat bułki wrocławskiej.

Z przodu od prawej chleb lubelski i dwie pomyłki w Excelu (miał być à la baltonowski 50/50, ale jeszce nie wiem co wyszło)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Chleb z garnka ..kolejna odslona 

500 g maka zytnia 250 maka pszenna 400 ml maslanki i 100 ml wody  ok 50 ml pestek z dyni  reszta jak w przepisie .

post-58387-0-35337800-1509364477_thumb.jpg

przekroj bedzie pozniej bo jeszcze goracy 

Nie wyrosl tak samo wysoko bo maka zytnia 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Chleb z garnka ..kolejna odslona

Ładny, zazdraszczam. W jakim garze to robisz? 

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a spękana skórka to poezja chlebowa

 

Chyba w szwedzkim sklepie kupiony. ;)  :D  

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szwedzki to bylby slodki i miekki sklepowy , skorka chrupiutka ...trzymam sie z daleka bo zaraz bym poobryzala

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no calkiem ladny! , ja swoje foty tez z telefonu  ..jak bym miala z aparatem latac to zadnego zdjecia by nigdy nie bylo  :)


[Dodano: 30 paź 2017 - 14:43]

@paweljack, garnek mam zeliwny ze szklana pokrywa 

https://www.kitchenlab.se/produkt/rund-gjutjarnsgryta-3l-glaslock-skeppshult/

myslalam ze to 4 l a jest 3 l bo teraz zmierzylam  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

@paweljack, garnek mam zeliwny ze szklana pokrywa 

Dzięki, fajny. 

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daja 25 lat gwarancji ..tylko strasznie ciezki , ja z chlebem i pokrywka mam problem zeby wyjac z pieca 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do mojego sadze ze wejdzie z 1 kg  ten z 750 g tylko ze to z zytnia maka jest to tak wysoko nie wyrosl , 

garnek ma wysoka pokrywke wiec ma dodatkowa mozliwosc rosniecia

Edytowane przez electra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę spróbować ten z Twojego przepisu z żytniej mąki . Dziś upiekłam z moich proporcji ,  [450 g mąki pszennej i 150 g maki żytniej] ale miałam tylko 5g drożdzy więc dodałam 100 g zakwasu .Chlebek nie wyrósł tak dobrze jak na drożdżach ,ale na razie stygnie...

beata
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Rodzaj mąki czy to żytnia czy pszenna nie ma nic wspólnego z rośnieciem chleba. Trzeba szukać mąki żytniej wysokobialkowej. Pzdr chlebomaniaków.
a konkretnie ile ma zawierac tego bialka? 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym więcej tym lepiej. Chodzi o to, że z 2ch rodzajów białka powstaje gluten. Tworzy on sieć w której uwięziony jest CO2 i woda. Kwestia też jest zmielenia mąki. Bo czym drobniej tym więcej będą mogły drożdże przefermentować i wytworzyć więcej gazów. Kurcze mąka to ciekawy temat. To o czym mówię przeczytałem ostatnio w Domowy Wyrób Chleba. Poniżej zdjęcie strony mam nadzieję że cokolwiek widać.

002156e485094aa1698425330cb0795d.jpg

 

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Dobre, bo Polskie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tu sa maki pszenne a ja mam na mysli make zytnia 


[Dodano: 30 paź 2017 - 21:55]

No i przekroj dzisiejszego zytnio /pszennego garnkowca

post-58387-0-01021300-1509396934_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ja powoli zbieram się do kolacji z udziałem mojego chleba [pieczonego na zakwasie]

 

A pisałaś ,że drożdże dodałaś  ? 

"...dobrze przeżyte Dziś uczyni każde

Wczoraj snem szczęśliwym,

I każde Jutro wizją nadziei."

Kalidasa V w n.e.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałam wcześniej ,ze zawsze dodaję drożdże -niezależnie ,czy piekę na zakwasie ,czy bez niego. [na zakwasie naturalnie dużo mniej]A jeżeli chodzi o sam smak tego chleba-chyba lepszy niż na drożdżach ,ale musiałbym jakoś dopracować ten przepis -[chodzi o ilość dodawanego zakwasu]

beata
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopytuję bo dla mnie chleb na zakwasie to taki gdzie mąka fermentuje dzięki zawartym w nim bakteriom kwasu mlekowego  . Jeśli damy drożdże to ciasto rośnie dzięki ich działaniu dlatego według mnie taki chleb to nie jest chleb na zakwasie tylko z dodatkiem ( smakowym) w postaci zakwasu .

"...dobrze przeżyte Dziś uczyni każde

Wczoraj snem szczęśliwym,

I każde Jutro wizją nadziei."

Kalidasa V w n.e.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.