Skocz do zawartości

Polędwica suszona a`la wędliny parmeńskie


ina

Rekomendowane odpowiedzi

Nooo, i "Bałkańska COPPA" , powędrowała do garnka z wodą celem pozbycia się nadmiaru soli. Razem z Coppą, do gara powędrowała też "Szynka Szwarcwaldzka", słona jak diabli. Zawartość soli 4.95g soli / 100 gram wyrobu. Poza tym że słona, to pozbawiona jest jakiegokolwiek smaku. Szynki włoskie jak "Prosciutto Crudo" czy hiszpańska "Jamon Serrano", smakują swym specyficznym doskonałym smakiem, natomiast Szwarcwaldzka smakuje głównie solą :D, a zapach wędzonki zupełnie niewyczuwalny, i to nie tylko moja opinia  :hmm: . Po trzygodzinnym moczeniu, mięsiwka zostaną otoczone w przyprawach, i w torebkach próżniowych powędrują do lodówki na 14 dni :thumbsup: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,3 tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Czytam, że wszedłeś na wyższy poziom eksperymentów ;). Ja właśnie skonsumowałem ostatnie plasterki Szwarcwaldzkiej w której składzie jest 7,2% soli i bez problemu daje się zjeść, krój bardzo cienko.

post-84535-0-01051900-1668161348_thumb.jpg

 

Dziś skarpeta rządzi :)  https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/18326-smaki-agi-i-grzewloda/page-30

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja ma taką zawartość soli jak napisałem, jestem słonolubny, ale dla mnie ta szynka nie ma żadnego smaku, smakuje tylko samą solą. To jest zdanie i opinia nie tylko moja ale wszystkich moich znajomych. Od lat smakuję, degustuję i jadam różne dojrzewające "Delikatesy", których tu nigdy nie brakowało, i jestem obiektywny w swych spostrzeżeniach Grzegorzu, ale ta Szwarcwaldzka z Lidla, to nie jest wyrób "górna półka" :D. To jest ta szynka właśnie, wygląda apetycznie, ale w smaku "sama sól" :D.

 

241111796_5944883072248335_3590878171672

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nooo i zrobione, zarówno COPPA jak i "Szwarcwaldzka" już w torebkach próżniowych leżakują w lodówce :D:thumbsup:. Zastosowałem do obydwu jednakową mieszankę przypraw którą miałem zrobioną wcześniej w pojemniczku. Skład mieszanki następujący :

 

Kolendra

Czosnek

Majeranek

Pieprz czarny

Papryka słodka wędzona

Papryka ostra "Cayenne"

Pieprz ziołowy "Białowieski"

 

Sporo tych przypraw faktycznie, ale zapach i smak :thumbsup:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

To jest zdanie i opinia nie tylko moja ale wszystkich moich znajomych

Ja tego nie neguję :thumbsup:. Jarek weź pod uwagę, że jest to gotowy wyrób po pełnym procesie technologiczny. Odsalanie niewiele da będzie mizerny efekt dodatkowo przyprawy, tylko możesz spowodować coś nieprzewidzianego oby nie. Ja tylko podpowiadam oczywiście zrobisz jak uważasz :thumbsup:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to już jest zrobione Grzegorzu. Mięsiwka były moczone przez 3 godziny. W tym czasie woda została zmieniona dwukrotnie. Następnie wędzonki zostały dokładnie osuszone ręcznikiem papierowym, obficie otoczone w mieszance przypraw, zapakowane próżniowo i już leżą w lodówce :D. Po prostu kolejny eksperyment  :D . Tak się mięsiwko po zapakowaniu prezentuje :

post-49725-0-37253400-1668187847_thumb.jpg

post-49725-0-25694200-1668187870_thumb.jpg

Edytowane przez sverige2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nooo, i eksperyment uległ pewnej modyfikacji, otóż "Bałkańska Basturma", jak i "Szynka Szwarcwaldzka"zostały z lodówki wyjęte, wypakowane z próżni. W międzyczasie została przygotowana pasta do smarowania Basturmy, z mieszanki przypraw wg. receptury kol. Blackbull-a. Obydwa mięsiwka zostały dość równo i precyzyjnie pokryte tą przyprawową pastą, nadziane na sznurki, i powędrowały do "kanciapy", celem dosuszenia. Po pięciu dniach jak warstwa pokrywających je przypraw wyschnie i dobrze przywrze do mięsiwka, zapakuję je ponownie w próżnię, i na jakiś czas znowu powędrują do lodówki celem nabrania "mocy urzędowej" :D. Tak teraz mięsiwka się prezentują po pokryciu ich papką z mieszanki przypraw " Kozieradka,papryka, kolendra, pieprz czarny mielony, czosnek suszony" :

post-49725-0-65902800-1668346767_thumb.jpg

post-49725-0-22935100-1668346791_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogąc się doczekać smaku wykonania leżakujących wędlin, na prośbę lepszej połowy, komisyjnie zostały one otworzone. Zapach niepowtarzalny, brak porównania z czymkolwiek, brak punktu odniesienia. Na wspomnienie ślinka mi już cieknie  :tongue: . Mięciutkie, zwarte, smaczniutkie. jednym słowem- pychotka.

 

Żona upiekła chlebek na zakwasie z siemieniem i słonecznikiem. Zestaw wędlin i pieczywka doborowy.

post-58196-0-50117300-1668962720_thumb.jpg

wszystkiego smacznego
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakbyś miał wybrać, to która wędlina z tych trzech według ciebie wyszła najlepiej .

 

Według mnie, a smaki są przecież różne, karkówka leży mi najbardziej.

Żonie smakuje polędwica, natomiast mama preferuje boczek

Edytowane przez Romeciarz
wszystkiego smacznego
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wędliny dojrzewające z Bałkanów mają specyficzny smak

Nazwałabym to smakiem "leko podjełczałego tłuszczu"  :laugh:  

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta z "Bałkanów" jeszcze leży w lodówce i dojrzewa w otoczce z przypraw do "Basturmy", a ta na fotce w poprzednim poście, to jest mój własny wyrób o którym pisałem wcześniej, i jest tak jak pisał "Mistrz Grzegorz", czym dłużej leży, tym lepiej smakuje :D . Plasterki krojone cieniuśko niczym bibułka, co widać na fotce, obecny smak jest naprawdę wspaniały. Po niedzieli będę robił degustację tej "Bałkańskiej" z LIDL-a, ale w otoczce przypraw do "Basturmy"  :D  :thumbsup: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wędliny dojrzewające z Bałkanów mają specyficzny smak

 

Nazwałabym to smakiem "lekko podjełczałego tłuszczu"  :laugh:  

 

 

Tak jak pisze EAnna, tak to dokładnie smakowało. Dla tego właśnie "dziadostwo" wymoczyłem, osuszyłem, i "okleiłem" masą wykonaną z przypraw wg. przepisu kol. Blackbulla i receptury "Dziadka Erwanda z Armenii" którą przedstawił nam na Forum :D:thumbsup:. Degustacja będzie po niedzieli :thumbsup:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.