Skocz do zawartości

Kolektory słoneczne Waszym zdaniem.


miro

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Naczytałem się wiele o kolektorach na różnych forach i dalej nic nie wiem.

Jeśli używacie kolektorów, to prosiłbym o Wasze opinie.

Warto było a może nie, jakie macie płaskie czy próżniowe i jak spisują się w ciągu roku ?

 

Piszę na naszym forum, bo wiem że napiszecie prawdę jako użytkownicy, a nie reklamowe bla, bla ,bla.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 109
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

1.Nie wymagające awaryjnego zasilania w energie elektryczną.

2.Najbardziej wydajne-próżniowe.

3.Aby ich działanie było odczuwalne ( ciepła woda dla całej rodziny )-konieczne jest działanie promieni słonecznych. W przeciwnym wypadku słabo działają lub wcale.

4.Jeśli pragniesz "opuścić" dom na kilka dni całą rodziną, konieczne jest zainstalowanie systemu zrzutu ciepłej wody do kanalizacji.

Ogólnie jestem zadowolony lecz koszt zainstalowania jest stanowczo za wysoki.

Odradzam korzystanie z systemu wsparcia z funduszy europejskich oferowanych przez władze samorządowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie jestem zadowolony lecz koszt zainstalowania jest stanowczo za wysoki.

Odradzam korzystanie z systemu wsparcia z funduszy europejskich oferowanych przez władze samorządowe.

nie mam (o mały włos :lol: ) ale taka niestety szczera prawda w tym co napisał Bagno....

koszty nadal zdecydowanie przewyższają korzyści - trzeba dodać że koszt to nie sama instalacja ... także serwis a mając "odrobinę" pecha np wymiana uszkodzonych mechanicznie rur to już "dodatkowe koszta gratis"

 

a "programy unijne"?... jedna wielka farsa.....

Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4.Jeśli pragniesz "opuścić" dom na kilka dni całą rodziną, konieczne jest zainstalowanie systemu zrzutu ciepłej wody do kanalizacji.

Podobno przy próżniowych nie ma takiej potrzeby ?

Ogólnie jestem zadowolony lecz koszt zainstalowania jest stanowczo za wysoki.

Policzyli, że potrzebuję instalację 32 rury + zbiornik 250L = 15 000 zł :shock:

Po prostu mnie nie stać na taki wydatek.

Odradzam korzystanie z systemu wsparcia z funduszy europejskich oferowanych przez władze samorządowe.

Tego nie rozumiem bo zaoszczędziłbym ok 30%=5000zł.

 

Ciekawe kiedy by się to zwróciło ?

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miro :grin: , zapewne trafiłeś i tu http://forum.muratordom.pl/showthread.php?165331-Dosta%C5%82em-dofinansowanie-do-kolektor%C3%B3w-s%C5%82onecznych/page15 . Ja parę lat temu też poważnie myślałem o panelach. Było zebranie, było gadanie o dofinansowaniu... Warunki dofinansowania, połączone z kalkulacją ekonomiczną spowodowały, że nie zdecydował się NIKT. Powtarzam, że to było parę lat temu. Teraz być może coś się zmieniło, ale ja już się przestałem interesować tematem.

Szukasz nowych wrażeń? Skróć trzonek od grabi o połowę.

 

https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/7419-moja-nowa-wedzarnia/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Miro , nie trzeba naprawdę wganiać się w kolosalne koszty profesjonalnej instalacji solarnej, no chyba, że CWU będziesz wykorzystywał do celów ogrzewania mieszkania.

Ja kilka tygodni temu we własnym zakresie zbudowałem sobie bardzo tanią i prostą instalację. Kosztowało to mnie około 400, może 500 zł - nie robiłem żadnych kalkulacji, ale mniej więcej w takich kosztach się zmieściłem. Jest to prototyp, który wykorzystuję w okresie od kwietnia do października i tylko do prysznica. Wykorzystałem do tego rurkę miedzianą, blachę aluminiową, beczkę plastikową o poj. 200l, wełnę mineralną, pompkę do akwarium, dwa stare okna, kilka metrów przewodów plastikowych, złączki plastikowe hydrauliczne, złączki metalowe do przewodów i kilka innych drobiazgów. Instalacja jest w miarę bezpieczna, w tej chwili uzyskuję na niej temperaturę w granicach 65 - 70 st.C. Czas nagrzania wody od temp. ok. 11 st.C do 65 st.C przy słonecznej pogodzie i temp. otoczenia ok. 20 - 25 st.C wynosi ok. 7 - 8 godz. W moim przypadku słońce operuje w godzinach od ok. 8.00 do 16.00. Budowa tego prototypu trwała około tygodnia czasu. Jeżeli masz wolne moce przerobowe to możesz spokojnie sobie coś takiego zmajstrować :grin: Nie wiem, czy mi się uda, ale spróbuję wrzucić jedną fotkę mojego prototypu.

Miro, dzięki za podpowiedź, trochę techniki i człowiek się już zaczyna gubić :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Święta racja, tak jak pisze kol Andrzej 1501. Kolektor to nic innego jak prosta skrzynka i wewnątrz rurki miedziane ułożone w wężownicę, trochę czarnej farby, izolacja i wszystko. Te próżniowe bajery to sprzęt dla tzw. "klienta". Koszt takiej kompletnej instalacji nie zwraca się nigdy, oprócz tego że mamy świadomość iż jesteśmy nieco bardziej w zgodzie z ekologią.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

andrzej1501 czyli "tymi ręcami robiony" :wink:

 

Wrzuć zdjęcia. Nie musisz mieć konta na fotosiku tylko u nas klikasz w "Kliknij aby dodac zdjecie do wiadomosci za pomoca Fotosik.pl".

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Majki110,

Podaj adres e-mail, to prześlę Ci zdjęcie, a jeżeli zechcesz, to też plik pdf, z którego ściągnąłem mój prototyp. Próbowałem wysłać Ci wiadomość na PW, ale nie wiem, czy doszła, dlatego piszę na forum publicznym.

 

[ Dodano: Wto 29 Maj, 2012 15:18 ]

miro,

Wysłałem Ci fotkę na adres sklepu :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Majki110,

 

Nie ma sprawy!!! W razie czego mogę służyć jakimiś podpowiedziami, teorię i praktykę w tej dziedzinie już mam chyba zaliczoną a z kolektorów jestem bardzo, ale to bardzo zadowolony. Po sezonie "letnim" przerzucam je do domu a w przyszłym roku będę miał gorącą wodę pod dachem, a nie na "świeżym powietrzu" - teraz zajęty jestem budową altany i nie chce mi się odrywać od prac budowlanych. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użytkuję solara drugi rok i jak na razie jestem zadowolony.

Kompletny koszt instalacji solara to 7500zł. Kupiony na mega-promocji z 11tys poleciał na 6 tys. Gwarancja 5 lat pod warunkiem montażu przez autoryzowanego serwisanta.

Zasobnik na ciepłą wodę 300l.

Przy słonecznej pogodzie dogrzewa wodę do temperatury 70-80 stopni

 

Przy zakupie za gotówkę nie można ubiegać się o dotacje , a poza tym według mnie zyski mają tylko banki .

Tu można trochę poczytać o solarach http://termodom.pl/buduj/solary/solary_____ogrzewanie_darmowa__ekologiczna_energia

Pozdrawiam Wiesiorek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich na forum. Jestem użytkownikiem solarów od trzech lat, koszt instalacji wysoki ale tam gdzie mieszkam nie ma gazu ziemnego i mam kocioł na paliwa stałe. Solary nie zwrócą się nigdy, ja mam tylko dla wygody - brak palenia i czyszczenia pieca w lecie. Nie wierzcie nikomu, kto mówi, że instalacja solarna wspomaga CO. W ubiegłym roku w okresie od maja do końca października, z powodu braku słońca piec rozpalałam cztery razy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję że Andrzej1501 się nie obrazi więc wstawię jego fotkę:

 

 

Przy zakupie za gotówkę nie można ubiegać się o dotacje , a poza tym według mnie zyski mają tylko banki .

Podobno się zmieniło i teraz można spłacić kredyt po 2-3 dniach.

Bank naliczy swoją prowizję za przyznanie kredytu ok 3-4% i ze 100-150 zł odsetek za 2-3 dni.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegów,tak się składa że od dwóch tygodni jestem użytkownikiem instalacji solarnej składającej się ze zbiornika 400l wraz z osprzętem + 40 rurek próżniowych ułożonych w dwa panele po 20szt.Wbrew temu co pisze jeden z kolegów,ja skorzystałem z dotacji unijnych[projekt złożyła gmina],koszt jednostkowy[wpisany na umowie]to ok 23tyś zł,mój wkład całkowity to 3400zł.Przy obecnych temp zew[+14]termometr wskazuje na zbiorniku 65st,a bywało już80st.Przy długotrwałych upałach zalecają zacienianie części solarów ale to się okaże w czasie dalszej eksploatacji[są zawory bezpieczeństwa, dwa naczynia wyrównawcze,zawór mieszający].Gmina dostała dofinansowanie na montaż 435szt instalacji,do wyboru 2 zbiorniki[300i400litrów],koszt instalacji ze zbiornikiem 300l to 2900zł.Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd takie duże dotacje ?

U mnie góra 30% !

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miro

Bardzo dziękuję za wrzucenie takiego duuużego zdjęcia - gwoli ścisłości, obecnie ta beczułka stoi sobie na dachu widocznej również "konstrukcji" drewnianej z "przepięknym parawanem" :lol: . Dla potrzeb mojej rodzinki ten 200 litrowy zbiornik jest nawet za duży. Mam na nim stosunkowo małe straty ciepła - rzędu 3 - 4 st.C w ciągu 16 godzin - słoneczko grzeje mi wodę w godzinach od 8.00 - do ok. 16.00. Do mieszania wody wewnątrz oraz pomocy w grawitacyjnym obiegu wykorzystałem pompkę do akwarium o max. przepływie 600l. Cała instalacja ma w sumie małą sprawność w porównaniu do instalacji próżniowych, ale dzięki temu pozbyłem się problemu przegrzania wody i jej zrzutu w przypadku niekorzystania z instalacji przez kilka dni. Jak już wspomniałem poprzednio, u mnie woda osiąga max. 65 - 70 st.C i na kąpiel pod prysznicem jest co najmniej "troszeczkę" za gorąca. Podgrzewam więc tylko ok. 100 l wody do takiej temperatury, później wyłączam pompkę i zasłaniam solary a następnie uzupełniam zbiornik wodą zimną do osiągnięcia temp. ok. 37 st.C. Następnego dnia moja woda ma ok. 33 - 34 st.C i wtedy na kilkadziesiąt minut włączam sobie pompkę i odsłaniam solar do czasu "złapania" na termometrze 37 st.C. Oczywiście estetyka wykonania mojego solara nie umywa się do instalacji profesjonalnej, ale przecież czego wymagać od urządzenia, którego wykonanie kosztowało mnie około 500 zł :wink: czyli prawie siedem razy mniej, niż zainwestował Kolega Gruby7074.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzej może zamontuj sobie baterię termostatyczną ?

Wtedy nie będziesz musiał dolewać zimnej wody.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miro,

Taka bateria nie zlikwiduje problemu nagrzewania się wody znajdującej się w miedzianych rurkach solara, a przy moich miękkich plastikowych rurkach całej instalacji obawiam się, że się stopią, bo z pewnością woda w samych rurkach miedzianych ma szanse się zagotować. Poza tym taka bateria to wydatek rzędu co najmniej 350 zł! Tańszym rozwiązaniem dla mnie jest wyłączenie pompki oraz przykrycie solarów plandeką - poza tym, ten mój prysznic wykorzystuję tylko wtedy, gdy jestem na wsi - mieszkam w mieście i w bloku, mam wszystko pod ręką - a ten prysznic zrobiłem, ażeby z niego korzystać w okresie letnim - wtedy właśnie przenoszę się na wieś i takie rozwiązanie zupełnie mi wystarczy. Chociaż mogę też do instalacji wstawić zwykły termostat do akwarium, to też jest prawie wystarczającym rozwiązaniem, - no ale ta woda w miedzianych rurkach!!! To jest problem, chociaż nie taki ważny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.