Skocz do zawartości

Maciekzbrzegu robi


Maxell

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki. Staram się :).  Cieszą wyniki i Wasze dobre słowa. Wyroby robione tradycyjnie, bez komory.  Więc robię zimowa porą. 

Edytowane przez Maciekzbrzegu
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ladnie wyglada , pewnie i tak smakuje 👍🥩

Edytowane przez electra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elektra 👍 tak .

Trochę papryki  zrobiłem . Praktycznie ograniczam się do trzech wyrobów. Te mi smakują najbardziej  🤪. Tu reprezentanci 😁Od lewej .  Kiszona, w zalewie słodko kwaśnej, sos w stylu Eros Pista 

IMG_20230901_202754285.jpg

Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.09.2023 o 20:42, Maciekzbrzegu napisał(a):

Od lewej .  Kiszona, w zalewie słodko kwaśnej, sos w stylu Eros Pista 

Podaj , proszę , jaki skład zalewy stosujesz i jak robisz ten sos ( czy w wersji bardzo pikantnej ? ) .

"...dobrze przeżyte Dziś uczyni każde

Wczoraj snem szczęśliwym,

I każde Jutro wizją nadziei."

Kalidasa V w n.e.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

1.Konserwowa . Papryka słodka bez nasion , pokrojoną w płaty. 

Kilka ziaren pieprzu ,  gorczyca , jedno dwa ziele angielskie, pół liścia laurowego , jeden dwa ząbki czosnku , ciut kopru. 

Zalewa . 3 szklanki wody, 1/2 szklanki ocet 10 % ,30 g soli 50 g cukier 100 g miód (daję z karalucha tani). Podgrzać tak aby się rozpuściło. Zalać słoiki 

Pasteryzuje 10-15 minut od zawrzenia wody . Musisz wyczuć jeden lub mniej drugi bardziej chrupką. 

2. Ostry Stefen (podróbka  Eros Pista) . Przepis gdzieś w necie  znalazłem. I chyba daje wyrób najbliższy oryginałowi.

Maszynka Alfa 10 

2/3 papryka słodka bez nasion . sitko 8 mam 

1/3 papryka ostra pepperoni z nasionami sitko 4,5 mm.

Dodać do gara i odparować. Robię  na wyczucie tak aby przypominało konsystencje ketchup , to sobie dobierzesz . Sól 20 g/kg surowca na początku. Dodać na końcu ocet do smaku tak 25- 30 ml /kg wyjściowego. Sól ocet ma być czuć ale nie ma dominować. Mi taki skład pasuję mogę zjeść łyżeczkę i żyję 😁 ale czuję moc. Jak masz większą tolerancję ostrość to daj mniej słodkiej, a jak mniejsza to mniej ostrej . Dla mnie ma być ostro. ...ale znośnie.

3. Kiszona . Kisze jak ogórki.. Czosnek , koper , kilka ziaren pieprzu, gorczyca , trochę korzenia chrzanu, papryka słodka bez nasion , pokrojoną w płaty . Sól kamienna 50 g/litr wody. Z tym że z tego co się orientuję to ja daję dużo soli versus inni. Pewnie możesz zejść do ? 40 g.

 

Do przetworów używam soli kamiennej . Do 1,3 możesz dołożyć trochę ale mało paryki ostrej aby podkręcić smak . Pepperoni 1/3-1/2 strąka daje też do ogórków kiszonych. Ostrej papryki nie kisze ,  za ostra to nie moje klimaty. 

 

Edytowane przez Maciekzbrzegu
  • Upvote 1
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są różne rodzaje pasteryzacji. Nie tylko

wysokotemperaturowa. Przypuszczam,

że 60-65 stopni wystarczy. 

 

Zapytałem ponieważ kiedyś próbowałem

zakiszać paprykę ale zrobiła się bardzo 

miękka pomimo wstawienia do lodówki.

 

Papryka marynowana i pieczona już w słoikach.

Dorobiłbym trochę kiszonej "ale się bojem"...

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwaśność jakoś mi nie przeszkadza. Kapustę wyciskam , ogórki, buraki, marchew, papryka , jem jako surówki, dodatek niewielkie cukru , oliwy łagodzi smak .(z kiszonek  polecę czarna rzepę, brukselkę , kalafior  to krzyżowe więc mają specyficzny zapach.  Te robię rzadko ) A jak na kanapce to trochę taka przyprawa i nie dominuję. 

Przerwanie kiszenia ? Nie wiem ale pasteryzacja 🤔 obawa czy nie wyjdą miękkie taka ciapa. A kiszonki dla mnie mają być kruche.

Kisze trochę niezgodne ze sztuką. Od razu do piwnicy komórki . Teraz mam 15 stopni w zimie 10 - 12 stopni. 

Czy papryka kiszona długo wytrzyma . U mnie max 7 miesięcy i to dlatego że się ukryła . Lubię to szybko znika. Nie powiem ile max bo nie wiem . 

Na próbę kisiłem grzyby pieczarki jednak nie to . Może spróbuje na leśnych . Z sezonowych to polecę jeszcze jarzębinę   .Zbieramy po przymrozkach . Lub przed ale mrozimy.  Obieramy z szypułek . Do garnka podlewamy trochę wodą  dodajemy cukier i wolno gotujemy odparowujemy (można dodać  kwaśne jabłko , gruszkę  ale bez przesady - jak dodajemy do kroimy drobno), tak jak konfitury i końcowi ma mieć  taką konsystencję. Jarzębina to dobry dodatek do mięs, kaczki. 

Aby nie było że wszystko super. Od czasu do czasu coś mi nie wyjdzie . Mało ale jednak.

Resal teraz jest dobra cena na paprykę. Rób  choćby na próbę. Możesz dodać jak masz jako starter trochę soku kiszonych ogórków. I pamiętaj o wodzie . Teraz mieszkam gdzie jest woda miękka i do kiszenia kupuje wodę. Zgodnie z zaleceniem Bagno post 75. Sprawdza się przy ogórkach to przy papryce chyba też 😁

 

 

Edytowane przez Maciekzbrzegu
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Maciekzbrzegu napisał(a):

alll

Resal teraz jest dobra cena na paprykę. 

 

Wiem. Przerobiłem ponad 30 kilo. Niestety moja

piwnica jest za ciepła na kiszonki. Dlatego podpytuję.

Chyba zapasteryzuję...

Kiedyś gdzieś czytałem, że wiadomo gdzie zatrzymują

fermentację ogórków wódką....

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Resal napisał(a):

Jest taki patent. Nazywa się pasteryzacja.

Zatrzymuje fermentację zabijając bakterie

kwasu mlekowego. 

 

 

Nasi wschodni sąsiedzi robią to tak. Ogórki wraz z przyprawami do słoików i zalewają zimną solanką. Kiszą w temp pokojowej przez 3-4 dni. Następnie zlewają solankę ze słoików do garnka i ją zagotowują i taką gorącą zalewają ponownie ogórki i zakręcają mocno. Wieczko się zasysa tak jak w pasteryzowanych.

Robiłem tak w zeszłym roku ogórki. Kisiłem w słoikach, a następnie przekładałem do puszek, zalewałem gorącą solanką i zamykałem.

Miałem w tym roku w Napoleonowie jedną puszkę z ubiegłego roku. Podobno były dobre. Kto próbował niech się wypowie.:D

PS. Nie wiem czy tak można też z papryką.

Edytowane przez Todek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 3.09.2023 o 09:35, Maciekzbrzegu napisał(a):

Resal teraz jest dobra cena na paprykę. Rób  choćby na próbę. 

 

W Carrefourze czerwona papryka po 3.99 zł/kg.

Nie mogłem nie spróbować Ruszyłem z kiszeniem.

Jutro zaszczepię słoiki odrobiną soku z kiszonych

ogórków albo kiszonej kapusty.

Po zakiszeniu łagodna pasteryzacja i do ciepłej

niestety piwnicy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Chciałem tylko potwierdzić, że łagodna pasteryzacja zatrzymała fermentację papryki. Nie wyczuwam utraty jędrności. Połowę zapasteryzowałem w 65 a połowę w 60 °C przez 30 min. Po miesiącu wszystkie wieczka pozostają wklęsłe. Zakiszę i zapasteryzuję jeszcze kalafiora chyba...

Edytowane przez Resal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

👍. Dzięki za podzieleniem się info . Póki co nie pasteryzawałem. Ale nigdy nie mów nigdy. 😁. Może kiedyś będzie trzeba. Jak lubisz kalafiora kiszonego (ten aromat 😁) spróbuj z brukselką. Jeden słoik na początek. Po za kapustą i ogórkami. A to chyba robi każdy. Lub zna smak. To burak, papryka, marchewka , brukselką najlepiej mi smakują.  Również jabłka z kapusty. Spróbuje zakisić same . Zobaczymy co wyjdzie. 

Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiad. Miałem dać zagadkę co . Ale dajmy spokój.

Kanie (chyba  ostatnie) indyk udziec, buraczki według Muskiego, sos ostry paprykowy mojego pomysłu. 

 

IMG_20231010_145657435.jpg

Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.